Latvijā
Sabiedrība

Gunārs Nāgels: Ir grūti apjēgt, ka vēl arvien ir cilvēki, kuri “netic” Covid-195


Gunārs Nāgels
Gunārs Nāgels
Foto: Timurs Subhankulovs

Gunārs Nāgels, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji” 

Pirms 581 gada, 1439. gada 16. jūlijā, Anglijas karalis Indriķis (Henry) VI ar likumu aizliedza skūpstīšanos, tādējādi valstiskā līmenī cenšoties ierobežot mēra epidēmiju, kas jau pāris gadus plosījās pa visu Eiropu.

Tajā laikā bija parasts satiekoties skūpstīties, un viņa bruņinieki tradicionāli izrādīja cieņu, skūpstot karali.

Iespējams, ka kāda puse no visiem Eiropas iedzīvotājiem mira no tā sauktās melnās nāves.

Uz šāda fona Covid-19 ir ļoti sekmīgi ticis ierobežots.

Jāsaka gan, ka melnā nāve bija daudz spēcīgāka – kad parādījās simptomi, slimnieks jau trīs līdz piecu dienu laikā bija miris.

Tagad notiek asas debates un pat vardarbīgi protesti ASV un Serbijā par kustības ierobežojumu atcelšanu. Tiek pretstatīti divi mērķi – slimības ierobežošana un ekonomikas glābšana.

Kā jau ar daudzām lietām, nav nemaz tik vienkārši.

Spāņu gripa notika uz Pirmā pasaules kara beigu fona, tās ekonomiskās sekas varēja arī norakstīt uz pasaules kara rēķina.

Melnā nāve izraisīja vai vismaz pastiprināja reliģisko ekstrēmismu un ksenofobiju, kā arī veicināja Eiropas ekonomisko lejupslīdi. Bet pēkšņais darbaspēka trūkums arī noveda pie sociālām izmaiņām.

Neierobežota Covid-19 izplatīšana būtu smags trieciens ekonomikai – iedzīvotāju veselība un ekonomika nav šķirti jēdzieni.

Jāvērtē viss kopumā. Vai mūsu valdība spēj to gudri izdarīt?

Melburnā pēdējās nedēļās ir straujš Covid-19 uzliesmojums. Šis otrais vilnis pārspēj pat pirmo vilni. Bet ar visu to Austrālijā no Covid-19 mirušo skaits ir tikai četri no miljons iedzīvotājiem.

Latvijā, kur nekad nebija tik stingri ierobežojumi kā Austrālijā, mirušo skaits ir 16 no miljons iedzīvotājiem. Bet ASV, kur ir salīdzinoši viegli ierobežojumi, mirušo skaits ir 415 no miljons iedzīvotājiem.

Ir jau miruši vairāk nekā 144 000 cilvēku. Tas ir gandrīz precīzi tikpat daudz kā Jelgavas, Ventspils un Jūrmalas iedzīvotāji kopā. Un skaits pieaug par gandrīz 1000 katru dienu.

Ir grūti apjēgt, ka vēl arvien ir cilvēki, kuri “netic” Covid-19. It kā no ticības būtu atkarīgs, ir vai nav vīruss un mirušie.
Saistītie raksti

Tā ir mūsu laika nelaime – cilvēku kritiskā domāšana un veselais saprāts nav vairs pašsaprotama lieta.

Neaizliegsim skūpstīšanos, bet sekosim citiem priekšrakstiem, kā ierobežot šodienas dižsērgu.

Un, lūdzu, nepakļausimies dažādām sazvērestības teorijām!
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.