Praktiski
Mājas mīluļi

Īsts mākslas darbs – Kanādas sfinkss. Nekas mājās nenotiek bez kaķa asistēšanas0

Foto: Anda Krauze

Gita Paklone, kura mājas apstākļos nodarbojas ar bērnu lietu šūšanu, ļoti mīl savu ģimeni – meitiņu Evelīnu, dzīvesbiedru Gati un Kanādas sfinksa šķirnes jaunkundzi Gabrielu Kailo, kurai nesen apritēja astoņi mēneši. Gita atzīst: “Patiesībā jūtos kā divu bērnu mamma. Arī Gabrielu uztveru kā savu meitu. Mīlestība ir tieši tik stipra.” Un patiesi – Kanādas sfinksa šķirnes kaķi sniedz un arī pieprasa tik daudz mīlestības un uzmanības, ka rūpes ir līdzīgas kā par mazu bērnu.

Jau acteku kultūrā pirms gadu tūkstošiem varēja sastapt bezvilnas “Meksikas nakts kaķus” (tie būtiski atšķīrās no mūsdienu sfinksiem). Bet 1966. gadā Kanādas provincē Ontārio sākās plānveida selekcija, lai radītu šķirni ar nosaukumu Kanādas sfinkss, un 1972. gadā kāds kaķu audzētājs no ASV izveidoja šīs šķirnes standartu. Latvijā pirmais Kanādas sfinksu pāris tika ievests no Beļģijas 1993. gadā.

“Kad dzīvesbiedrs Gatis izteicās, ka vēlas kaķi, mana atbilde bija ļoti konkrēta – jā, arī es vēlos, bet tam noteikti jābūt bez spalvas, jo man ļoti nepatīk spalvu būšana uz mēbelēm un apģērba. Sākām pētīt šķirnes kaķu raksturus, apmeklējām tuvējās kaķu izstādes, un Kanādas sfinkss bija tas, kurā iemīlējāmies no pirmā acu skata. Izvēles faktors bija arī meita Evelīna (3 gadi), jo Kanādas sfinksi ir bērniem draudzīgi kaķi,” stāsta Gita. Pieaugušajiem Gabriela, kad rotaļājas, iekožas rokā tā, ka asaras izsprāgst, bet Evelīnai kaķu jaunkundze nekad nav nodarījusi pāri.

Kanādas sfinksi svīst, tāpēc šie kaķi vidēji reizi nedēļā ir jāvanno ar speciālu vai bērnu šampūnu. Sviedri ir brūni, tāpēc arī kaķu miga ik pa laikam jātīra. Pirms mazgāšanas jāatceras iztīrīt ausis – tajās gandrīz vai nav spalvu, tāpēc ausu vasks veidojas vairāk nekā citiem mājas kaķiem. Gita stāsta, ka mājās aprūpe ir sadalīta. Viņa aprūpē Evelīnu, bet Gatis – Gabrielu. Tā tas vienkārši ir iegājies. “Kad Gatis apkopj Gabīti, kaķenīte pat neprotestē. Nagu griešana, mazgāšana un migas iekārtošana mūsmājās ir vīrieša pienākums. Patiesībā esmu pat nedaudz greizsirdīga uz Gati un Gabrielu, kad viņi mīļojas,” atzīst Gita.

Šīs šķirnes kaķi ir ļoti ekstraverti, aktīvi un prasa daudz uzmanības. Principā gandrīz nekas mājās nenotiek bez Gabrielas asistēšanas. Ja Gita gatavo ēdienu, kaķenīte sēž uz krēsla un vēro. Ja Gita šuj, tad Gabīte lien pie šujmašīnas un traucē šūt. Ja tiek slaucīta grīda, kaķenīte darbojas kā otra slota – skrien, lec un šļūc uz vēdera. Amizanti! Ar šāda kaķa klātbūtni sajusties mājās vientuļi ir gandrīz neiespējami. Bet Kanādas sfinksu vienu pašu uz ilgāku laiku labāk neatstāt, jo vienatne šiem kaķiem ir grūti izturama.

Kā jau bezvilnas kaķis Kanādas sfinkss ir diezgan salīgs. Šī iemesla dēļ Gita ir Gabrielas privātais sildītājs – abas mīlīgi guļ zem vienas segas. Reizēm Gabriela piespiežas klāt tik cieši, ka Gitai starp sienu un kaķenīti ir jāguļ kā stabiņam, jo nav vietas, kur pakustēties. Lai vajadzības gadījumā būtu papildu siltums, Gita mājas mīlulei ir uzšuvusi arī pavisam vienkāršu flīsa džemperīti.

Ar veselības problēmām Gabriela nav saskārusies, taču ir zināms, ka Kanādas sfinksiem retu reizi ir sastopama tāda ģenētiska slimība kā spastiskais sindroms. Bez šaubām – tā kā šīs šķirnes kaķi ir vienīgie, kuri, atrodoties saules staros, gūst iedegumu, jāuzmanās, lai saules stari neapdedzinātu kaķa ādu. Runājot par uzturu, ieteicams, ka barība satur vismaz 80% olbaltumvielu. Gabrielas ēdienkartē ir vārīta vistas gaļa ar lielu daudzumu buljona, kā arī sausā barība. Reizēm tiek nopirkts kāds laša konservs.

Foto: Anda Krauze

Uzziņa

➢ Kanādas sfinksa svars – no 3,5 kg līdz 7 kg

➢ Atlētisks augums; garš ķermenis ar platām krūtīm; ķīļveida galvas forma; tievas kājas ar muskuļotām ciskām. Bieza āda ar krokām

➢ Aste – gara, tieva, strupa; ausis – lielas, platas, ar noapaļotiem galiem; acis – spožas un lielas, citrona formas; izteikta pāreja no pieres uz degunu; nav ūsu un uzacu

➢ Jutīgi pret aukstumu. Apmatojums ļoti īss, neredzams, pēc taustes kā samts

➢ Vienkrāsas, divkrāsu, ar tebi krāsojumu

➢ Kaķi ar suņa raksturu – draudzīgi, uzticīgi, inteliģenti, pacietīgi, rotaļīgi, zinātkāri; pieprasa uzmanību

➢ Veselīgs un stiprs šķirnes kaķis ar ātru vielmaiņu; jutīga gremošanas sistēma. Svīst un, uzturoties saulē, var gūt iedegumu

➢ Parasti vienā metienā dzimst četri kaķēni. Vidējais dzīves ilgums – 14 gadi

➢ Atkarībā no ciltsrakstiem cena no 500 eiro

➢ No 2011. gada aizliegts krustot šos kaķus ar citām bezvilnas kaķu sugām

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
5 dienas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Bāriņtiesas surogāts? Grib reformēt bērnu aizsardzības sistēmu
1 stunda
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti
1 stunda
LA
LA.LV
Veselam
Uga Dumpis: “Nopietnie cilvēki” saka, ka būs vēl kaut kas… 2
17 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Mazgājas autoostā, telefonu lādē lielveikalā! Rīdzinieki kopš Jāņiem bez elektrības 2
13 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kad prezidenta neatkarība sāk atgādināt seno anekdoti par Nenotveramo Džo
2 stundas