Itālijas armijas karavīri patrulē Katedrāles laukumā Milānas centrā.
Itālijas armijas karavīri patrulē Katedrāles laukumā Milānas centrā.
Foto: Andrea Fasani/EPA/SCANPIX/LETA

Itālieši izdzīvošanas režīmā: karantīnas ievērošanu pārrauga Itālijas armijas karavīri 0

Divas nedēļas pēc skolu slēgšanas un divpadsmit dienas pēc stingru ierobežojumu pieņemšanas Itālijas cīņa ar jaunā koronavīrusa izplatību valstī vēl nav devusi gaidītos rezultātus, un zinātnieki spriež par nepieciešamību pagarināt noteiktos ierobežojumus.  Itālija svētdien, 22.martā, paziņoja par 651 jaunu nāves gadījumu no koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19, līdz ar to kopējais mirušo skaits pieaudzis līdz 5476.

Slēdz visas nebūtiskās ražotnes

MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Cenšoties palēnināt “Covid-19” izplatību, Itālijā tiks slēgtas visas nebūtiskās ražotnes, nedēļas nogalē paziņoja Itālijas premjerministrs Džuzepe Konte.

Tomēr lielveikali, bankas, pasta kantori un aptiekas turpinās darbu, norādīja premjers, nodēvējot “Covid-19” par lielāko krīzi kopš Otrā pasaules kara.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc Ķīnas, kur saslimstība ar “Covid-19” pamatā apturēta, Itālija kļuvusi par koronavīrusa uzliesmojuma centru. Kopējais upuru skaits Itālijā ir pieaudzis līdz 4825, un tie ir 38,3% no pasaules kopējā “Covid-19” upuru skaita. Apstiprināto inficēšanās gadījumu skaits Itālijā sasniedzis 53 578.

Lombardijas reģiona prezidents Atilio Fontana paziņoja, ka reģionā tiks pastiprināti karantīnas pasākumi. Visi uzņēmumi lūgti pārtraukt darbu, izņemot tos, kas sniedz būtiskus pakalpojumus.

Itālija ar 60 miljoniem iedzīvotāju dzīvo karantīnas režīmā kopš 12. marta, kad tika aizliegta pulcēšanās sabiedriskās vietās un slēgti vairākums veikalu. Pakāpeniski ierobežojošie pasākumi ir pastiprināti, taču Itālijas ziemeļu reģionu politiķi vēlas vēl striktākus mērus. “Covid-19” smagi piemeklētajos ziemeļos armijai nākas pārvest zārkus no Bergamo uz citām Itālijas pilsētām, jo Bergamo vairs nespēj apglabāt visus mirušos. Nedēļas nogalē tika pārvesti 70 zārki, lai mirušos varētu kremēt citā Itālijas reģionā, vēstīja ziņu aģentūra “Ansa”. “Mēs ceram, ka drīz redzēsim gaismu tuneļa galā, bet pagaidām mēs to neredzam,” sacīja Bergamo mērs.

Mirušo skaits attiecībā pret apstiprināto inficēto gadījumu skaitu Itālijā ir ļoti liels, kam varētu būt vairāki iemesli. Itālijā ir daudz gados vecu cilvēku un vairums mirušo ir seniori, kam bija arī citas saslimšanas. Salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Itālijā daudz vecu cilvēku dzīvo kopā ar saviem bērniem un mazbērniem vai arī aktīvāk iesaistās viņu dzīvēs, tādēļ, iespējams, viņi inficējas vieglāk.

 

Daudzi iedzīvotāji turpina pārvietoties

Itālijas iedzīvotāji iztur šo laiku, paliekot mājās, meklējot radošu pieeju ikdienas vajadzību nodrošināšanai un izrādot solidaritāti. Raizes par vīrusu liek itāliešiem aizmirst politisko uzskatu atšķirības un vienoties patriotismā. Neskatoties uz stingrajiem ierobežojošajiem pasākumiem, koronavīrusa izraisītās slimības Covid-19 gadījumu skaits Itālijā turpina pieaugt. Valsts zinātnieki lēš, ka situācijas uzlabojumam vajadzētu parādīties mēneša laikā, taču tikai tad, ja iedzīvotāji tiešām ievēros noteiktās prasības. Presē izskan viedokļi par nepieciešamību pastiprināt un pagarināt ierobežojumus, tostarp tiek pieļauts, ka Itālijas skolēni šajā mācību gadā skolas solos varētu vairs neatgriezties.

Lielākā daļa Itālijas iedzīvotāju šo laiku pavada mājās, kuras atstāt atļauts tikai dažu neatliekamu iemeslu dēļ. Par ierobežojumu pārkāpšanu paredzēts naudas sods vai cietumsods līdz divpadsmit mēnešiem. Pēdējais var tikt piemērots gadījumos, ja cilvēks, kam noteikta karantīna, to pārkāpj un melo par savu atrašanos karantīnā. Izejot no mājas, vienmēr jāņem līdzi veidlapa, kurā norādīts pārvietošanās iemesls. Noteikumu ievērošanu kontrolē policija, kas kopš ierobežojumu ieviešanas jau pārbaudījusi 1,25 miljonus cilvēku, no kuriem 35 tūkstoši atzīti par pārkāpējiem. Lombardijas gubernatora vietnieks Fabricio Sala paziņojis, ka mobilo sakaru operatoru dati liecina – 40% iedzīvotāju joprojām turpina pārvietoties, un tas ir pārāk daudz.

 

Aiztur mīlniekus un skolotājas

Raksta autores – Romas iedzīvotājas – pieredze liecina, ka, noejot lejā uz piemājas pārtikas veikalu, policijas pārbaudes nav gadījies piedzīvot. Pat izbraucot ar personīgo auto uz vairākus kilometrus attālu slimnīcu, neviens neapturēja transportlīdzekli, lai noskaidrotu brauciena iemeslu, tomēr ielās policija ir redzama, un ir gadījies vērot, ka automašīnas vai gājēji tiek pārbaudīti. Sociālie tīkli un prese vēsta par neparastākiem gadījumiem, piemēram, kāds jauneklis naktī devies pie savas mīļotās, ar kuru bija sastrīdējies, lai salīgtu mieru, bet policija viņa motīvus neuzskatīja par pietiekami nozīmīgiem un nelaimīgo mīlnieku aizturēja.

Desmit Invorio pilsētiņas sākumskolas skolotājas apsūdzētas par neatļautu pulcēšanos, jo bija noorganizējušas skolas ārpusē tikšanos ar klašu vecāku pārstāvjiem, lai nodotu viņiem mācību materiālus. Milānā aizturēti pieci jaunieši, kuri aiz garlaicības karājušies simtgadīga koka zaros.

 

Dievkalpojumi uz jumta

Parasti tik sabiedrisko itāliešu savstarpējā saskarsme šobrīd ir ļoti ierobežota. Saziņai un atbalstam plaši tiek izmantoti sociālie tīkli, piemēram, “Facebook” vietnē ir saradušās daudzas jaunas interešu grupas kā “Io resto a casa” (“Es palieku mājās”), kur tūkstošiem savstarpēji nepazīstamu Itālijas iedzīvotāju viens otram kavē laiku, palīdz ar padomu un uzmundrina. Ja kāds no grupas biedriem paziņo, ka viņam ir dzimšanas diena, saņem milzīgu daudzumu virtuālu apsveikumu. Pilsētās par saziņas līdzekli ir kļuvuši arī balkoni.

No balkona ir iespējams ne tikai uzsaukt sveicienu kaimiņam, bet arī kopīgi padziedāt. Šāda sadziedāšanās daudzās Itālijas pilsētās jau kļuvusi par ikvakara tradīciju, un plašsaziņas līdzekļi izplata aicinājumus noteiktā laikā vienoties kopīgā valsts himnas dziedāšanā vai aplausos medicīnas darbiniekiem. Ja kādam no kaimiņiem ir svētki, arī apkārtējo namu iedzīvotāji pievienojas ar apsveikuma plakātiem, rotājumiem un mūziku.

Katoliskajā Itālijā arī baznīcas komunicē līdzīgi, pieaug draudžu sociālo tīklu aktivitātes, arī dievkalpojumi tiek pārraidīti tiešraidē internetā. Kāda no Romas nomales baznīcām viena no pirmajām atrada oriğinālu veidu, kā vēl vairāk iesaistīt tuvējos namos dzīvojošos ticīgos dievkalpojuma norisē – mise tika pārcelta uz baznīcas jumta terasi, no kuras tā ar skaļruņu palīdzību bijusi labi dzirdama plašā apkārtnē, un uz balkoniem iznākušajiem cilvēkiem bija iespēja tajā piedalīties, kaut arī no attāluma.

 

Taksometrā bez maksas

Grupa Romas taksometru šoferu, kuri vīrusa dēļ ir praktiski palikuši bez darba, nolēmuši par brīvu piedāvāt savus pakalpojumus galvaspilsētas ārstiem. Taksometru pakalpojumi pilsētā nav aizliegti, taču pārvietošanās ierobežojumu un inficēšanās baiļu rdēļ tos neizmanto gandrīz neviens. Tāpēc šoferi vienojušies dīkstāves vietā piedāvāt bezmaksas pakalpojumus pilsētas ārstiem, kuriem nepieciešams nokļūt slimnīcā vai atgriezties no tās.

Šī ierosme ir tikai viens no daudziem veidiem, kā Itālijas iedzīvotāji šajā grūtajā brīdī cenšas palīdzēt viens otram. Dažādas labdarības organizācijas, kā arī atsevišķas privātpersonas organizē palīdzību tiem līdzcilvēkiem, kuri karantīnas vai citu iemeslu dēļ nevar aiziet pēc pārtikas vai uz aptieku. Iedzīvotāji, kuri parasti izīrē istabu vai dzīvokli tūristiem, tagad bez atlīdzības izmitina medicīnas personālu vai grūtībās nonākušos tautiešus.

 

Zem viena karoga

Itālijas laikraksts “La Repubblica” nonācis pie secinājuma, ka šajā laikā ir teju neiespējami izveidot politisko partiju piekritēju sadalījumu Itālijā. Politikas jautājumi ir atvirzījušies otrajā plānā, visi itālieši šobrīd uztraucas par vienu un to pašu jautājumu – koronavīrusu. 95% valsts iedzīvotāju, ko aptaujājis politisko pētījumu institūts “Demos”, atbildējuši, ka ir “ļoti” vai “diezgan” noraizējušies par koronavīrusa izplatību valstī. Un kopīgais “ienaidnieks” ir radījis sen neredzētu vienotības sajūtu valsts līmenī – 71% aptaujāto izteica atbalstu Džuzepes Kontes vadītajai valdībai. Tik liels atbalsts Ministru kabinetam Itālijā beidzamajos desmit gados nav bijis vēl nekad.

Itālieši saprot, ka vienota rīcība valsts līmenī ir būtiska ārkārtas situācijas atrisināšanai. Un gandrīz visi “Demos” aptaujātie ir novērtējuši vadības darbību 10 baļļu sistēmā ar 6 vai vairāk. Līdzīgu vērtējumu saņēmušas arī citas iesaistītās valsts institūcijas, piemēram, veselības aprūpes sistēma, Civilās aizsardzības dienests, arī reğionu pārvaldes. Itālijas iedzīvotāji pozitīvi novērtējuši arī plašsaziņas līdzekļu darbību, vai tie būtu valsts televīzijas kanāli vai privāti preses izdevumi.

SAISTĪTIE RAKSTI

Šajā cīņā par izdzīvošanu Itālija ir pamesta viena, domā vairākums iedzīvotāju, paužot uzskatu, ka citu Eiropas valstu valdību un arī ES iestāžu pieņemtie lēmumi ir bijuši mazāk efektīvi nekā Kontes vadītā Ministru kabineta darbība. Itāliešu uzticēšanās ES ir nokritusies zem 30%, kas ir zemākais rādītājs daudzu gadu laikā. Tikai trešdaļa Itālijas iedzīvotāju uzskata, ka ES iestāžu rīcība beidzamā mēneša laikā ir bijusi atbilstoša ārkārtas situācijas attīstībai.

Avīze “La Repubblica” raksta: “Koronavīruss Itālijā ir radījis bailes, neskaitot daudzos upurus. Bet ir atnesis arī negaidītu rezultātu, atjaunojot valsts vienotību. Vienotību starp itāliešiem un vienotību ap valdību un valsts iestādēm. Lai sargātu savas un mūsu dzīvības. Vieni paši, ņemot vērā, ka citas Eiropas valstis ir skatījušās uz otru pusi. Līdz vakardienai, līdz brīdim, kamēr vīruss pārkāpis arī viņu robežas. Mēs ceram, ka koronavīrusa izplatība Eiropā tiks apturēta. Un ka kopīgās raizes palīdzēs atjaunot eiropiešu kopības sajūtu, līdzīgi kā tas ir noticis Itālijā valsts līmenī.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk
6 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
Lasīt citas ziņas
IM
Ingrīda Mičāne
Stāsti
Mamma gandrīz piedzīvo infarktu: kopā ar zivīm skolēnu pusdienās – tārpi 7
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kurās pilsētās un novados atklāti jaunie Covid-19 gadījumi
55 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šodien atbalsta, rīt neatbalsta. Kalviņš par svārstībām valdības lēmumos un to, kāda ekspertīze trūkst cīņā ar Covid-19 1
1 stunda
AP
Anita Pirktiņa


Ziņas
Latvija – viena no zaļākajām Eiropā vai dabas postītājvalsts “ar atklātu mežizstrādes biznesa karu pret mazo ērgli un melno stārķi…”? 1
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
“Saņemtās atbildes neliecina par sadarbību.” VARAM pieprasa sasaukt Jelgavas novada domes ārkārtas sēdi
18:09
LE
LETA
Ziņas
“Krīzes situācijās nevajag skopoties.” Panākta vienošanās par 200 eiro vienreizējo pabalstu pensionāriem un personām ar invaliditāti
17:46
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kurās pilsētās un novados atklāti jaunie Covid-19 gadījumi
17:14
JL
Juris Lorencs
Stāsti
“Vienkārši visu aizklapēt ciet – tas nav risinājums, ir jāmeklē izeja!” Saruna ar ekonomistu Uldi Osi 2
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Gada laikā nevar izstrādāt vakcīnu, tā satur embriju šūnas un mikročipus, izraisa bīstamas blaknes. ZVA skaidro, vai tā ir taisnība 3
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tik auksts Latvijā gadiem nebija bijis! Meteorologi par aizvadīto ziemu 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lemberga sliktā veselības stāvokļa dēļ lūdz viņu atbrīvot no apcietinājuma 28
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Vai D vitamīns ir efektīvs Covid-19 infekcijas ārstēšanā? Pētījumā atklājas jauni fakti 6
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Francijas tiesa eksprezidentam Sarkozī piespriež trīs gadu cietumsodu 3
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk
6 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Viena pote, mazāk blakņu un pasargās no “lipīgākajiem” koronavīrusiem. Ko zinām par jauno “Johnson&Johnson/ Janssen” vakcīnu? 44
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neskatoties uz Covid-19 krīzi, pērn pieaugusi vidējā darba alga. Cik liela tā tagad ir? 5
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tur ir speciāls pants Aivaram Lembergam ielikts!” Jaunsleinis skaidro novadu reformas kļūdas 5
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Ministrs Sandis Ģirģens agrā pirmdienas rītā jau sēž friziera krēslā 21
8 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Pasta piegādes problēmu dēļ klienti nevar laikus saņemt pasūtīto preci. Reizēm jāgaida pat pusgadu 7
3 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Pateicoties VM “tālredzībai”, acīmredzot pie mums vakcinācija vēl ritēs pilnā sparā, kad Āfrika to jau būs aizmirsusi 42
10 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 100 gadiem sākās “Kronštates dumpis”. Kāpēc Latvijai nebija pamata priecāties par šo sacelšanos pret lielinieku valdību? 2
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Aktieris Andris Keišs par ierobežojumiem: “Es tos lēmumus nesaprotu! Kāda atšķirība ir starp “Narvessen” un kādu Barona ielas medus veikalu?” 40
1 diena
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Deputāti Sprūdi no jaunās partijas “Likums un kārtība”, Varšavas lidostā pieķer par ekskluzīva “Rolex” pulksteņa nedeklarēšanu 60
22 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Vakcinācijas birojs sarūk, Lemberga spriedums un Jēkabpils lielgabala sāga. Nedēļas notikumu apskats 2
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Krievija mūsdienās no Padomju Savienības 1946. gadā īpaši neatšķiras. Joprojām tur ir autoritāri noskaņots līderis ar klēpju sunīšu parlamentu.” 89
1 diena
"V
"Mājas Viesis"
Kokteilis
FOTO. Tenisa zvaigzne Serēna Viljamsa beidzot “padevusies” un atļāvusi meitai Olimpijai sākt spēlēt tenisu
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Latviešu supermodele Ginta Lapiņa vairs neglabā noslēpumu: viņa gaida bērniņu! 5
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. Latvijas Pasta vadītājs: “Konfliktsituācijas rodas dēļ rindām pie pasta, darbinieki ir spiesti tās risināt… Ir izaicinājums saglabāt mieru, komunicējot ar klientiem.” 24
1 diena
LE
LETA
Veselam
Atmiņas traucējumi, matu izkrišana, milzīgs nogurums un pat sirds mazspēja: ārsti atklāj, kādas sekas var būt pēc Covid-19 izslimošanas 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Aizdomās par valsts amatpersonas slepkavības mēģinājumu meklē attēlos redzamos vīriešus
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Entuziasti vāc parakstus, lai legalizētu apzinātas sānslīdes ar automašīnām 21
23 stundas