Iveta pārdzīvo par mātes bērēs pieredzēto

“Pateica, ka Covid-19 slimnieki netiekot šādi sagatavoti.” Iveta pārdzīvo mirušās mātes bērēs pieredzēto 26

Lai gan sirmgalves Covid-19 analīzes ir negatīvas, sirmgalvi pēc nomiršanas slimnīcā apbedītāji sagatavo apglabāšanai kā Covid-19 pozitīvu nelaiķi, ievietojot maisā un aizvērtā zārkā. Sērojošie tuvinieki ir šokēti, jo nav spējuši pilnvērtīgi atvadīties no aizsaulē aizgājušās tuvinieces, vēsta raidījums “Bez tabu”.

VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Lasīt citas ziņas

“Bez Tabu” redakcijā vērsās ogrēniete Iveta, kuras ģimeni rudenī skāra Covid-19 infekcija. Saslima teju visi ģimenes locekļi, tai skaitā Ivetas mamma, seniore, ar kuru dzīvoja vienā mājsaimniecībā. Iveta stāsta, ka visi, izņemot mammu, infekciju pārslimoja vieglā formā.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Viņa savulaik bija onkoloģijas pacients ar daudz un dažādām kaitēm. No rīta pieceļoties, viņa ļoti smagi elpoja, sapratām, ka jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, lai vestu viņu uz slimnīcu. Slimnīcā konstatēja abpusējo plaušu pneimoniju. Viņai uzturēja elpošanu mākslīgi, lai spētu veikt plaušu ventilāciju.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Tuberkulozes un plaušu slimību centrā sirmgalve ārstējās teju mēnesi.

Šajā laikā pacientei veica vēl divus Covid-19 analīžu testus, kas abi izrādījās negatīvi. Līdz ar to sirmgalvi pat vēlāk pārvietoja prom no Covid-19 pacientiem. Veselības stāvoklis gan palika smags. Turpat slimnīcā Ivetas mammas dzīvība izdzisa.

Tā kā pirms nāves veikto divu Covid-19 testu rezultāti bija negatīvi, kā stāsta Iveta, ārstniecības personāls mierinot informējis, ka, apglabājot tuvinieci, nebūšot jāievēro īpaša piesardzība, drošības pasākumi, kādi jāievēro gadījumos, kad nelaiķis ir Covid-19 pozitīvs. Iveta arī stāsta, ka slimnīcas pārstāvji teikuši, ka sakārtos pēcnāves dokumentāciju tā, lai apbedītājiem nerastos pārpratumi.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Mums teica, ka varam rīkot parastas bēres, jo viņa pirms nāves vairs nebija Covid-19 pozitīva. Tādas arī cerējām rīkot, gatavojāmies tādām, lai pienācīgi no viņas atvadītos. Devāmies pie apbedītājiem, lai kārtotu formalitātes.”

Nelaiķe nav infekcioza, bet tuviniekiem jāatvadās no ķermeņa, kas ievietots maisā un aizvērtā zārkā

Bēru dienā, pāris stundu pirms guldīšanas zemes klēpī Ivetu, citus nelaiķes tuviniekus un draugus šokēja apbedītāju no firmas “Atvadas & Ogre” paziņojums: telefonsarunā ar Ivetu apbedītāji informēja, ka mirstīgās atliekas atdos ievietotas maisā, aizvērtā zārkā, ko nedrīkstēšot atvērt.

Šāds paziņojums no apbedītājiem sekojis, jo viņi padomājuši, ka nelaiķe ir Covid-19 pozitīva, līdz ar to uzskatīja, ka jāievēro īpaša piesardzība.

Iveta, šokēta mātes bēru dienā:
“Pateica, ka morgā viņu nepieņems, neviens viņu neģērbs un nesagatavos bērēm. Pateica, ka Covid-19 slimnieki netiekot šādi sagatavoti. Bija šoks un stress, biju izsista no ierastā miera stāvokļa! Apjukumā nezināju, ko darīt.”

Iveta ir neizpratnē, uzsver, ka mātei pirms nāves pat vairākkārt veiktajos analīžu testos vairs nekonstatēja koronavīrusu. Apbedītāji no firmas “Atvadas & Ogre” situāciju skaidroja, ka atteikušies sagatavot nelaiķi parastajā kārtībā, pamatojoties uz slimnīcas dokumentāciju.

Apbedīšanas firma “Atvadas & Ogre”:
“Ģimenē tika izslimots Covid-19, par ko tikām informēti mutiski no tuvinieku puses. [..] Kad ieradāmies RAKUS Patoloģijas centrā, tur mūs sagaidīja cita informācija – rakstiska, nevis mutiska. Mirušā nosūtījumā no nodaļas uz Patoloģijas centru bija skaidri uzrakstīts – Abpusēja plaušu pneimonija (Covid-19) [red.: šis ieraksts diagnozes ailē lika saprast, ka nelaiķe ir Covid-19 pozitīva]. [..]

Apstrīdēt medicīnas darbinieku parakstīto dokumentu nav apbedīšanas biroja darbinieku kompetencē. [..] Tika nodrošināta ķermeņa izolācija, ievietojot ķermeni plastikāta maisā, veikta zārka dezinfekcija iekšpusē un ārpusē, kas nozīmēja , ka zārku vaļā nedrīkst vērt. Patoloģijas centrā uzrādītā izziņa tika nodota tuviniekiem.”

Arī “Bez Tabu”, ieskatoties mirušās nosūtījumā uz Patoloģijas centru, pārliecinājās, ka diagnozes ailē slimnīcas pārstāvis ierakstījis “apbpusējā plaušu pneimonija (Covid-19)”. Tomēr Iveta raidījuma komandai uzrādīja citu dokumentu, ko sagatavojis cits slimnīcas ārsts – miršanas apliecību – , kurā kā nāves cēlonis norādīts “stāvoklis pēc pārslimotas Covid-19 infekcijas”, kas skaidri informē, ka koronavīruss jau bija pārslimots.

Komunikācijas kļūda un pārspīlēta piesardzība

Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste Andra Cīrule raidījumam “Bez Tabu” apstiprināja – nelaiķe nebija infekcioza un varēja tikt apglabāta bez šādas piesardzības.

Andra Cīrule, RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste:
“Viņa tiešām vairs nebija infekcioza un epidemioloģiski bīstama. Es ļoti labi saprotu pacienta piederīgos. Arī ārstējošais ārsts informēja tuviniekus, ka nelaiķe nav bīstama un ka viņi varēs no viņas atvadīties.”

Komentējot nosūtījuma uz Patoloģijas centru saturu, kurā ir maldinoša norāde par nelaiķi kā Covid-19 pozitīvu, kas samulsināja apbedītājus (apbedītāji norādīja, ka, vadoties tieši pēc šī dokumenta, izšķīrās par piesardzības soli), slimnīcas galvenā ārste pieļauj, ka abus dokumentus varēja sagatavot ar precīzākām norādēm par to, ka nelaiķe nebija infekcioza.

Andra Cīrule, RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centra galvenā ārste:
“Tās tiešām ir kaut kādas komunikācijas problēmas, kas radušās. Diemžēl pacientes tuviniekiem bija jāpiedzīvo šī nepatīkamā situācija.”

Lai gan slimnīcas galvenā ārste Cīrule nenoliedza, ka nesakritības dokumentos rakstītajā var būt mulsinošas, viņa arī norādīja, ka nosūtījums uz Patoloģijas centru ir tikai nosūtījums, nevis oficiāls slēdziens.

Oficiāls slēdziens ir miršanas apliecība, kurā ir skaidra norāde uz faktu, ka nelaiķe nebija infekcioza (Covid-19 infekcija pārslimota). Kā norāda Cīrule, apbedītājiem bija jāņem vērā informācija oficiālā dokumentā.

Veselības inspekcijā (VI) raidījumam pauda viedokli, ka apbedītāju rīcība raksturojama kā “pārspīlēta piesardzība”. VI Sabiedrības veselības departamenta vadītāja Solvita Muceniece uzsvēra, ka, pat ja nelaiķis būtu Covid-19 pozitīvs, apglabājot mirstīgās atliekas nebūtu jāievieto maisā un jāaizdara zārks.

Nesen šādas prasības bijušas, bet tās atceltas mirušo tuvinieku sūdzību un Pasaules veselības organizācijas, kā citu kompetentu institūciju pētījumu par infekcijas izplatību rezultātā, informēja VI pārstāve Muceniece.

Vadlīnijas nosaka, ka jābūt īpašā ietērpā un jālieto aizsarglīdzekļi, sagatavojot Covid-19 nelaiķi apbedīšanai. Ievietošana maisā ir obligāta prasība transportējot nelaiķi, ja no mirušā ķermeņa izdalās šķidrumi.

Solvita Muceniece, VI Sabiedrības veselības departamenta vadītāja:
Pašās bērēs maisā nav jāliek arī nelaiķis ar Covid-19. Ir pieļaujama arī zārka vāka atvēršana, pie nosacījuma, ka piederīgie atrodas ne tuvāk par vienu metru no nelaiķa, neveido kontaktus ar mirstīgajām atliekām.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar šīm vadlīnijām iepazīstinātas apbedīšanas asociācijas. Tām bija izsūtīta informatīva vēstule.

Plašāk “Bez tabu” sižetā:

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Pilnībā mainījis savu dzīvi! Ar ko tagad nodarbojas kādreiz TV skatītāju iemīļotais Valters Krauze? 19
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
Nosauc iespējamo datumu, kad Krievija aizliegs izbraukt no valsts mobilizācijas vecuma vīriešiem 8
VIDEO. Paliks tikai izdegusi zeme! Propagandisti mierīgi apspriež, kas notiks ar civiliedzīvotājiem, ja viņiem trāpīs atombumba
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
14:56
Verners Hoijers: Atbalsts Ukrainai un enerģētikas pārkārtošanai
14:33
Nosauc iespējamo datumu, kad Krievija aizliegs izbraukt no valsts mobilizācijas vecuma vīriešiem 8
14:28
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!”
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?
VIDEO. Tasmānijas krastos izskaloti simtiem vaļu
VIDEO. Iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm
Atklāj, cik Krievijas pilsoņi jau lūguši patvērumu Latvijā mobilizācijas dēļ
Mūžībā aizgājusi kādreizējā NEPLP vadītāja Aija Dulevska Cālīte
Putins nav atļāvis Krievijas ģenerāļiem atkāpties no Hersonas, jo tas izskatītos pēc pazemojošas sakāves 95
Naktī nezināmi vandaļi Krievijas karoga krāsās nokrāsojuši uzrakstu “Bolderāja” 24
Putinam bija interese par vienu cilvēku… Erdogans atklāj ukraiņu gūstekņu atbrīvošanas aizkulises