Valdis Celms, Arturs Riņķis, Andulis Krūmiņš. Kinētiskā vide “Pasaule” (nav saglabājusies). 1978. Fotogrāfija no Artura Riņķa arhīva.
Valdis Celms, Arturs Riņķis, Andulis Krūmiņš. Kinētiskā vide “Pasaule” (nav saglabājusies). 1978. Fotogrāfija no Artura Riņķa arhīva.
Publicitātes foto

Izcila mākslas notikuma atcerei 0

Šī ir mērogos varbūt ne tik liela, bet nozīmīga un – galvenais – aizdomāties rosinoša izstāde, arī par to, cik svarīgi ir fiksēt un dokumentēt mākslas procesu visā tā daudzveidībā un neļaut tam izplūst kā mitrām jūrmalas smiltīm caur pirkstiem tikai tādēļ, ka kādā vēstures posmā ir pietrūcis politiskas gribas vai gluži vienkārši varēšanas.

Šis ievads, protams, veltīts tam, lai kārtējo reizi atgādinātu par nepieciešamību arī Rīgā reiz uzcelt Laikmetīgās mākslas muzeju, lai pēc dažiem gadu desmitiem nākamajām paaudzēm nebūtu jāsadzīvo ar mokoši baltām lapām mūsdienu mākslas procesa dokumentācijā.

Bet iemesls, kas rosināja šīs eksistenciālās pārdomas, ir ekspozīcija “Izstādei “Forma. Krāsa. Dinamika” 40″”, kas no piektdienas, 7. decembra, līdz 17. februārim būs apskatāma Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā. Šī izstāde, kas tapusi kā ierosmes “Tieši laikā. Dizaina stāsti par Latviju” trešā un noslēdzošā satelītekspozīcija, rosina atskatīties uz leģendāro un savulaik konservatīvās padomju sabiedrības kultūras dogmas izaicinājušo mākslinieku Valda Celma, Artura Riņķa un Anduļa Krūmiņa kopīgi veidoto izstādi “Forma. Krāsa. Dinamika”, kas tieši pirms 40 gadiem – 1978./1979. gadu mijā – bija iekārtota Pētera baznīcā.

“Šī izstāde bija novatoriska vairākos aspektos – pirmkārt, ekspozīcijā bija redzami kinētiskās mākslas objekti, kuri tolaik tika raksturoti ar “unikālā dizaina” jēdzienu. Tomēr būtībā ekspozīcija jāuzskata par pirmo legālo abstraktās mākslas reprezentāciju degradējošā sociālistiskā reālisma ap­stākļos, turklāt ne tikai Latvijā, bet arī Padomju Savienībā,” stāsta jaunās izstādes kuratore, mākslas zinātniece Irēna Bužinska.

“Savos eksperimentos mēs operējam ar krāsu, formu, faktūru, dinamiskas gaismas intensitāti un niansētu kustību, kas slēpj sevī vēl pilnībā neapjaustas estētiskās vērtības,” saistībā ar šo izstādi žurnālā “Liesma” rakstījis mākslinieks Arturs Riņķis. Irēna Bužinska uzsver – visi trīs izstādes veidotāji uzskatījuši, ka, fokusējoties uz kreatīvu formveidi, viņu kinētiskajos objektos galvenais apvienojošais elements ir kustība, lai izraisītu pārdomas, emocijas un asociatīvus mākslas tēlus. Tieši kustības estētiskās kvalitātes bijis viens no spēcīgākajiem un pārsteidzošākajiem iespaidiem šajā skatē.

Tomēr šeit arī slēpjas ar šo izstādi saistītā paradoksalitāte – vairākums kinētisko objektu nav saglabājušies līdz mūsdienām, turklāt izstādes ekspozīcija netika pietiekami dokumentēta fotogrāfijās, nemaz nerunājot par filmēšanu. Bukletā atrodamas ziņas vienīgi par kinētiskiem objektiem, bet presē reproducētas fotomontāžas – vides organizācijas vizionāri projekti. Līdz ar to nebija apkopota pat pilna informācija, kādi konkrēti mākslinieku darbi bija eksponēti šajā leģendārajā izstādē.

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā pirmo reizi tiks parādīts mākslinieka Valda Celma zīmētais ekspozīcijas plāns un demonstrēto darbu fotokopijas. Izstādes pirmajā daļā būs iespēja apskatīt atsevišķu darbu skices un fotomontāžas. Otrajā daļā būs eksponēta Valda Celma kinētiskā skulptūra “Rotējošie cilindri” (1972), Artura Riņķa speciāli šai izstādei sagatavotā kinētiskās glezniecības videoversija un kinētisko objektu krāsainas fotogrāfijas, kas izgatavotas no tālaika diapozitīviem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
VIDEO. Latvijas tenisa zvaigzne Aļona Ostapenko zaudējot spēli, rupji krievu valodā nolamā sāncensi no Amerikas
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
Krievijā aizliedz pieminēt “Vagner” un Prigožina vārdu. Kas noticis?
Lasīt citas ziņas
“Var gadīties, ka mums notiks kardināla iekšējā varas pārdale…” Saruna ar Ilgu Kreitusi pēc Valsts prezidenta vēlēšanām
SPECIĀLIZLAIDUMS. Vai Rinkēvičs tagad ir laimīgs? Saruna ar jaunievēlēto Latvijas prezidentu
“Krievi pāriet uz aizsardzību…” Slaidiņš pārliecināts, ka tuvākajā laikā gaidāma strauja notikumu attīstība Ukrainā
Tamperes hokeja halles šova meistars, kurš spēles laikā lika latviešu dziesmas: “Tas ir bijis mans sapnis – vadīt spēli šādiem skatītājiem”
Jautā skatītāja: Vai kāds neuzdzīvojas uz ziedojumiem ukraiņiem?
23:09
Divgadniekam Ziemeļkorejā piespriests mūža ieslodzījums, viņš nekad neredzēs dzīvi ārpus cietuma sienām
22:34
Daudzsološs sākums “Rīgas festivāla” programmai
22:01
Krievijas teritorijā atkal rosās krievu brīvprātīgie: notiek apšaudes, dzirdamas kaujas skaņas un sprādzieni
Attēls, kas liek raudāt visai pasaulei: Kijivā krievu uzbrukumā nogalinātās meitenītes vectēvs neatkāpjas no mirušās mazmeitas
FOTOREPORTĀŽA. Ziedoņa muzejs Murjāņos sāk jauno jubilejas sezonu ar drosmīgiem jaunumiem
Tas ir tāpēc, ka Krievija nepiedalījās… Krievijas medijos izsmieti Latvijas hokeja izlases panākumi
FOTO. Dārza karalienes! Cita par citu skaistākas – Rīgas centrā 100 rožu šķirņu izstāde
Trīs zēni un viena meitene! Tallinā piedzimuši četrīši
Uz Dienvidu tilta apgāzusies kravas automašīnas piekabe ar koka dēļu atgriezumiem
Šausminošs moments: lidojuma laikā lidmašīnā uzsprāgst elektroniskā cigarete, izraisot paniku pasažieros
Bahmutas virzienā Krievijas armija pārgājusi aizsardzībā
FOTO. Aizvadīta Rīgas sezonas atklāšanas regate! Uzlabota vairāku Rīgas jahtklubu infrastruktūra
LTV par ķibeli ar hokejistu sagaidīšanas tiešraidi pie Brīvības piemineļa: “Atvainojamies ikvienam skatītājam par vilšanos…”
Nedaudz, bet tomēr – Latvijas iedzīvotāju skaits pērn palielinājies par 0,4%; Rīgā un Pierīgā dzīvo 53%
FOTO, VIDEO. Suņi, kaķi, putni un skaista Latvija: ar ko soctīklos dalās mūsu jaunais prezidents Rinkēvičs?
“Tas ir grūti. Darba vietā nemitīgi tiek baumots” – vai tam ir kāds risinājums?
PČ hokejā Latvijas ekonomikai piesaistījis 44 miljonus eiro. Par ko šī nauda tika tērēta?
“Šajā reizē sods ir par bargu,” SEPLP locekle par portāla sodīšanu vārda “deportācija” dēļ
CILVĒKSTĀSTS. “Es netīšām nošāvu govi. Pašam pilnas acis ar šaujampulveri” – Andris pēc negadījuma zaudējis redzi, taču ne dzīvesprieku
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
„Režisores priekšstatu skavās.” Dailes teātra iestudējuma „Lilioms” recenzija
“Es gandrīz nekad tās sirēnas nedzirdu…” Metla-Rozentāle norāda ne vien uz trauksmes sirēnu, bet arī mobilo tīklu darbības problēmām
Klimata izmaiņas. Tā ne tikai šķiet – alerģijas ik sezonu kļūst arvien spēcīgākas. Pētnieki meklē risinājumus
VIDEO. Zēns 11 gadu vecumā kļūst par tēvu: “Viņa teica, ka mīl mani, taču nevēlas, lai kāds to uzzina”
Drossinternets.lv: Sākoties vasaras brīvdienām, jāpievērš uzmanība bērnu pavedināšanas riskiem internetā
LA.LV jautā Slaidiņam: Kas varētu būt dronu sūtītājs pie Krievijas elites mājām, tādējādi pārbiedējot Kremļa svītu?