Pēdējās sekundes “VEF Rīgas” un “Peristeri” spēlē. Kristers Zoriks realizē tālmetienu, ļaujot rīdziniekiem iekļūt Čempionu līgas otrajā kārtā.

Izdzīvoja starp lielajiem: “VEF Rīga” šajā sezonā ir burtiski atdzimusi  1

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115

Iepriekšējā sezonā FIBA Čempionu līgā “VEF Rīga” zaudēja 13 no 14 spēlēm, bet šajā ir burtiski atdzimusi – četras uzvaras sešos mačos un ceļazīme uz nākamo turnīra kārtu.

Nosvērts debitants

Grupu turnīra pēdējā spēlē “VEF Rīga” uzņēma Grieķijas “Peristeri”, kas kopš abu komandu pirmās tikšanās novembrī (84:81) piedzīvojusi jūtamas pārmaiņas. Mājinieki ļoti labi sāka spēli, otrajās desmit minūtēs pārsvaram sasniedzot 18 punktus.

Taču no trešās ceturtdaļas vidus viesi sāka deldēt deficītu un četras minūtes pirms beigām panāca izlīdzinājumu.

Vefiņam otrajā puslaikā pagalam neveicās ar metieniem no tālās distances, vienubrīd bilancei esot 1/15, bet izšķirošajos brīžos roka nenodrebēja – trāpīja Aleksandrs Madsens, bet 1,1 sekundi līdz finālsvilpei ar grūtu trejaci uzvaru (60:57) izrāva Kristers Zoriks. Papildlaiks dotu jaunas cerības grieķiem iegūt nepieciešamo četru punktu pārsvaru.

“Panākuma divi stūrakmeņi bija aizsardzība un uzvara atlēkušajās bumbās. Otrajā puslaikā uzbrukums apstājās, zaudējām ritmu, pārliecību, ātrumu. Grieķi mēģināja uz auguma pārsvara rēķina spēlēt pragmatisku basketbolu. Man šķiet, modernāks sastāvs viņiem bija pirmajā savstarpējā spēlē,” “Latvijas Avīzei” saka “VEF Rīgas” galvenais treneris Jānis Gailītis.

Pēdējās kombinācijas izspēle uz profesionālā basketbola debitantu Zoriku nepārsteidz, jo viņam ir labākais tālmetienu realizācijas procents (56,3) komandā.

“Mums ir vairāki spēlētāji, kas var iemest izšķirošos metienus. Almanam vienmēr pretī ir ļoti labs aizsargs, turklāt beigas spēlēja ar (potītes) traumu, Aigaram (Šķēlem) arī labs sedzējs. Par Kristeru radusies sajūta, ka viņam nav stresa, vismaz ārēji tā izskatās. Tā ir viena no mūsu sadarbībām, diezgan paveca, un daudzas komandas tādu izmanto.

Izpildījums nebija perfekts, bet sanāca precīzi,” atzīst Gailītis, piebilstot, ka Kristera sniegums patīkami pārsteidzis. “Viņš ļoti ātri adaptējās šajā līmenī. Koledžā spēlējis visai maz un četrus piecus gadus nebija ticis pie regulāras spēļu prakses. Bija skaidrs, ka viņš var spēlēt, bet negaidīju, ka tas notiks tik ātri.”

Īss soliņš

“VEF Rīga” bija grupas pastarīte ar mazāko budžetu, tomēr ātrā basketbolā atrada savas spēcīgās puses, kas atsvēra kļūdu daudzumu (otrā vieta no visām komandām). Nozīmīgu pienesumu dod visi četri leģionāri. Rezultatīvākais bija Kails Almans – pagājušajā sezonā Grieķijā spēlējošais aizsargs vidēji guvis 16,8 punktus.

Kristera Zorika rēķinā 14,2 punkti, Maikla Kaizera – 10,8, bet Aizejam Pinjero – 10,7. Vefiņš izceļas atlēkušo bumbu statistikā (otrā vieta turnīrā ar 40,5 vidēji spēlē) un blokos (trešā vieta ar 4,2). Komandas soliņš gan ir kritiski īss – slodzi iznes septiņi basketbolisti, tālāk Mārcim Vītolam spēles laiks ir zem desmit minūtēm.

“Mums izkļūt no grupas ļāva spēlētāju motivācija, viņi grib sevi parādīt, iziet nākamajā līmenī. Un tas, ka nemainās sastāvs, jo gan “Rytas”, gan “Peristeri” sezonas laikā piedzīvoja lielas izmaiņas, kas stipri ietekmēja sniegumu. Mums arī paveicās ar veselību un sastāvu,” norāda Jānis Gailītis, izsakot komplimentu Almanam par spēju ne tikai gūt punktus, bet arī neapdalīt komandas biedrus.

Viņa 6,5 rezultatīvas piespēles vidēji spēlē ir dalīts piektais rādītājs turnīrā.

Turpinājumā 16 komandas ar izlozes palīdzību tiks sadalītas četrās grupās un martā aizvadīs vēl vienu identisku sēriju ar mājas un izbraukuma spēlēm. Katrā grupā būs divas pirmo vietu ieguvušās vienības un divas otrās vietas. Divas labākās katra kvarteta komandas iekļūs fināla kārtā, kas norisināsies maijā kādā no komandas mājvietām.

“Nav nevienas neuzvaramas komandas. Vienotajā līgā spēlējām pret Maskavas “CSKA” – tas mums ir praktiski neuzvarams pretinieks, varbūt kādreiz var paveikties ar “Himki” un tādām lielajām komandām, bet Čempionu līgā tādu nav. Protams, vienmēr pretinieki būs favorīti ar pilnvērtīgāku un plašāku sastāvu, bet ar visiem varam cīnīties,” otrdien gaidāmo izlozi Jānis Gailītis sagaida ar vēsu prātu.

Otrais izšķirošais metiens

Kristers Zoriks, “VEF Rīgas” saspēles vadītājs: “Pēc tādas spēles un metiena vispār nevarēju aizmigt, emocijas sakrājušās. Pēdējā izspēlē, kad noķēru bumbu, domāju, ka aizsargs izlēks, bet neizlēca, sanāca driblēt uz sānu un tad mest, lecot uz labo pusi. Tas ir sarežģītāk, bet īstenībā – man diezgan ērti.

Liela uztraukuma nebija, varbūt tāpēc, ka rezultāts bija neizšķirts. Ja būtu mīnusi, gan jau būtu lielāks.

Šis man ir otrais tāds izšķirošais metiens pašās beigās, bet iepriekšējais bija vēl jaunieša gados turnīrā Krievijā. Komandas pirmais mērķis izpildīts – tikām no grupas ārā. Mēģināsim aizspēlēties, cik vien tālu varam. Mūsu trumpis ir ātrs basketbols, daudz ātro uzbrukumu, ātras pārejas. Tad ir arī vairāk kļūdu, bet risks attaisnojies.”

Rezultāti. Basketbols

FIBA ČEMPIONU LĪGA

E grupa

“VEF Rīga” – “Peristeri” 60:57 (22:10, 18:17, 8:16, 12:14), Almans 17+7 RP, Ate 11, Zoriks, Šķēle pa 10; Burusis 19, Petevejs 11.

1. “SIG Strasbourg” 4-2 +26

2. “VEF Rīga” 4-2 +25

3. “Peristeri” 2-4 -4

4. Viļņas “Rytas” 2-4 -47