FOTO: Zane Bitere/ LETA

“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā 2

Līdz brīdim, kad Apvienotā Karaliste (AK) izstāsies no Eiropas Savienības (ES), palikuši tikai pieci mēneši, taču breksita jaunumus aizēnojusi globālā pandēmija un citas problēmas. Šajā sarežģītajā laikā Latvijas vēstniecībā Londonā uzsākusi darbu jaunā Latvijas vēstniece Ivita Burmistre. Viņa līdz šim nav bijusi plaši pazīstama Latvijas sabiedrībā, taču ieņemtie amati runā paši par sevi – ir bijusi valsts pārstāve Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (ESAO) un UNESCO, gan arī Pasaules tirdzniecības organizācijā, četrus gadus strādāts arī Latvijas vēstniecībā ASV.

Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij 3
VIDEO. Tik lielas žurkas kā triecienšautenes un peļu armijas apgrūtina karu – ukraiņi uz fronti lūdz sūtīt kaķus
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi 7
Lasīt citas ziņas

Vai mums būtu jāgatavojas bezlīguma breksitam?

I. Burmistre: Presē izskan dažādi vērtējumi par sarunu gaitu, taču vienmēr jāpatur prātā, ka sarunveži būs piesardzīgi savos komentāros, kamēr nav panākta lielāka skaidrība par iespējamā kompromisa aprisēm.

CITI ŠOBRĪD LASA
Nevar noliegt, ka ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.

Tādēļ jāveic visi nepieciešamie mājas darbi, lai pēc iespējas mazinātu sadarbības pārrāvumus un to iespējamās sekas gadījumā, ja pārejas periods gada beigās noslēdzas bez vienošanās. Sagatavošanās darbi gan Latvijā, gan Eiropas Savienības līmenī notiek jau šobrīd.

Vai briti regulāri informē vēstniecību par jaunumiem saistībā ar breksitu?

Neskatoties uz Covid-19 radītajiem apstākļiem, tiek uzturēta aktīva komunikācija ar AK institūcijām. Piemēram, notiek regulāra informācijas apmaiņa tehniskā līmenī par pilsoņu tiesību jautājumiem. Būtisku atbalstu dalībvalstu vēstniecībām sniedz ES delegācija AK, kas organizē sanāksmes par dažādiem aktuālajiem jautājumiem. Uz daļu no tiem jautājumiem, kas interesē uzņēmējus un diasporu, šobrīd vēl gatavu atbilžu nav.

Vai pašlaik mums, Latvijas pilsoņiem, ir kas darāms?

Visbūtiskākais šībrīža aicinājums Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo vai līdz šī gada beigām ieradīsies uz dzīvi AK, ir līdz 2021. gada 30. jūnijam reģistrēties Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijā (Home Office) pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam.

Ja sasniegts piecu gadu uzturēšanās termiņš Apvienotajā Karalistē, statuss no “pagaidu” ir jāpārreģistrē uz “pastāvīgo”. Tāpat valdības oficiālajā vietnē ir jāaktualizē informācija gadījumos, kad persona ir saņēmusi jaunu personu apliecinošu dokumentu (pase/eID karte).

Reģistrējot sevi, svarīgi neaizmirst reģistrēt arī savus nepilngadīgos bērnus, kā arī atcerēties par saviem vecākiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi AK. Mēs zinām, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji seko līdzi AK notiekošajam saistībā ar breksitu, aicinām arī viņus iesaistīties un atgādināt saviem AK dzīvojošajiem radiem un draugiem par nepieciešamību reģistrēties. Lai pieteiktos jaunajam statusam, nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte.

Bet ko tad, ja pasei vai eID kartei beidzies derīguma termiņš?

Pieteikties jaunas pases/eID kartes noformēšanai vēstniecības Konsulārajā nodaļā var tiešsaistes pieraksta sistēmā https://pieraksts.mfa.gov.lv/lv/lielbritanija/index. Covid-19 noteikto ierobežojumu dēļ klātienes pieņemšana ir ierobežota, taču interese par dokumentu noformēšanu ir ļoti liela, tādēļ aicinām mūsu tautiešus būt izprotošiem par vēstniecības šībrīža noslodzi un reāli iespējamo klātienes pakalpojumu apjomu, kā arī no tā izrietošo gaidīšanas laiku uz dokumentu pieteikšanu.

Nesen briti paziņoja, ka no 2021. gada janvāra stāsies spēkā jauna imigrācijas sistēma. Kas mainīsies, kas nemainīsies?

Personām, kuras AK ieradīsies īstermiņa braucienā (līdz 6 mēnešiem), iebraukšanas nosacījumi nemainīsies, un ES pilsoņiem vīza nebūs nepieciešama. Savukārt tiem ES pilsoņiem, kuri vēlēsies strādāt vai studēt AK, pieteikumi uzturēšanās saņemšanai būs jāpiesaka jaunajā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pieteikumus varēs iesniegt elektroniski.

Atbilstoši jaunajai punktu sistēmai, uzturēšanās atļaujas pieprasītājam jāiegūst 70 punkti, kas summējas no dažādām komponentēm (profesionālā kvalifikācija, angļu valodas prasmes, darba devēja ielūgums, apstiprinājums par uzņemšanu AK augstskolā, algas slieksnis u. c.). Dažādus sadzīviskus jautājumus iespēju robežās ieteiktu risināt vēl pirms pārejas perioda beigām.

Kādas ir prognozes, vai Londona joprojām būs biznesa centrs arī pēc breksita?

Jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Covid-19 ietekme uz ekonomiku būs jūtama visur, ne tikai Apvienotajā Karalistē. Būs izmaiņas gan sociālekonomiskajās struktūrās, gan piegādes ķēžu veidošanā, gan arī daudzos citos aspektos. Ir jomas, kur radušās jaunas iespējas, piemēram, digitālo tehnoloģiju un pakalpojumu jomā.

AK jebkurā gadījumā būs Latvijas uzņēmējiem pievilcīgs tirgus, un vēstniecība turpinās aktīvi atbalstīt ekonomiskās un biznesa attiecības starp mūsu valstīm.

Jūs esat pārstāvējusi Latviju Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO), labi pārzināt to, kā darbojas šī organizācija. Kas sagaidāms gadījumā, ja breksita vienošanās nebūs, un tirgošanās notiks atbilstoši PTO noteikumiem?

PTO saistību ietvaros dažādām preču grupām piemērotie tarifi atšķiras, arī ietekme uz katru no eksporta nozarēm būs atšķirīga. Jārēķinās arī ar potenciālu sadārdzinājumu precēm, kas ievestas no Apvienotās Karalistes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Taču sadārdzinājums atsevišķām precēm vai pakalpojumiem Eiropas Savienības vienotajā tirgū var radīt iespējas Eiropas uzņēmējiem piedāvāt savas preces vai produktus kā alternatīvu.

Ir skaidrs, ka kvalitatīvas vienošanās panākšana daudzās nozarēs atvieglotu turpmāko sadarbību, kaut arī ir jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Piemēram, muitas procedūras tiks piemērotas neatkarīgi no tā, vai tiks panākta vienošanās par līgumu ES un Apvienotās Karalistes starpā, vai nē. Līdz ar to, ir būtiski, lai uzņēmēji, kuri sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, aktīvi sekotu līdzi Apvienotās Karalistes valdības izplatītajai informāciju par plānotajām robežkontroles procedūrām, tai skaitā, identificējot, vai viņu konkrētā darbības joma iekļaujas pie tām nozarēm, kurās procedūras tiks ieviestas pakāpeniski līdz 2021. gada jūlijam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij
VIDEO. Tik lielas žurkas kā triecienšautenes un peļu armijas apgrūtina karu – ukraiņi uz fronti lūdz sūtīt kaķus
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Šī diena ir piemērota atpūtai! Horoskopi 6. decembrim
Trīs “Latvijas gāzes” valdes locekļi kopā ar “Rietumu banku” gatavojas izpirkt visas uzņēmuma akcijas
Lasīt citas ziņas
TV24
“Sods ir brīvības atņemšana, nevis ievietošana sliktos sadzīves apstākļos.” IeVP priekšnieks Kaļins skaidro, kāpēc būvē jauno cietumu
“Mēs neaizmirsīsim un nepiedosim.” Izraēlas armija nogalinājusi pusi no “Hamās” bataljonu komandieriem
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
Kokteilis
VIDEO. “Ja kāds man tuvojās, tad…” Ingus Ulmanis pēc vidusskolas muzicējis kādas īpašas dāmas klātbūtnē, kurai bijusi liela vara
Kokteilis
VIDEO. “Krišjānis lido!” Satīriska dziesma par bijušā premjera lidojumiem guvusi plašu popularitāti
10:29
TV24
“Sods ir brīvības atņemšana, nevis ievietošana sliktos sadzīves apstākļos.” IeVP priekšnieks Kaļins skaidro, kāpēc būvē jauno cietumu
10:04
Krievu troļļiem izdevies viltus zvans Vācijas vicekancleram, kurš stāstījis viltvāržiem par palīdzību Ukrainai
09:35
Krievu troļļiem izdevies viltus zvans Vācijas vicekancleram, kurš stāstījis viltvāržiem par palīdzību Ukrainai
“Situācija ir ļoti kritiska.” Itālijā sasvēries slīpi viduslaiku Boloņas tornis, raisot bažas par tā sabrukšanu
Veselam
VIDEO. Uzstādīts jauns rekords Āfrikā! 70 gadus veca sieviete laidusi pasaulē dvīņus, kas apliecina cilvēka gara spēku un izturību
Receptes
Gan viegli, gan sātīgi: 6 iecienītas salātu receptes katrai gaumei
TV24
Mūziķis Guntis Veits par uzbrukumiem ārstiem: Cilvēki ir palikuši agresīvi
Kijivas amatpersona: Bez jaunām ASV militārās palīdzības piegādēm Ukraina riskē zaudēt karu
TV24
Olafs Pulks: Snigšana ir bijusi ļoti intensīva un nav iespējams momentā attīrīt visu
Nikolajs, Niklāvs, Niks un Nikola – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Trešdien Latvijā nav gaidāmi būtiski nokrišņi; sniega biezums valsts lielākajā daļā ir 8 līdz 22 cm
Putins un brūnais lācis. Tādā kombinācijā uz Igaunijas-Krievijas robežas parādījies iespaidīgs plakāts
Dārzs
Biroju telpaugu karaliene – dracēna kļuvusi neglīta. Kā to glābt?
FOTO. Būvnieki: Stacijas būvdarbu zona ir “Rail Baltica” Rīgas Centrālā mezgla apjomīgākā un tehniski sarežģītākā daļa
TV24
Artis Pabriks: “Krievija ir izmantojusi šo karu, lai uzliktu savu ekonomiku uz militārās ekonomikas sliedēm”
Kokteilis
VIDEO. “Tā ir mana atriebība valstij!” Tautā populārais aktieris Andris Bērziņš stāsta, kāpēc ir neērts šajai valstij
Cilvēki pārdeva visu – māju, iedzīvi, lai dotos trīs gadu kruīzā, bet.. Firmas plāni mainījušies
Trīs “Latvijas gāzes” valdes locekļi kopā ar “Rietumu banku” gatavojas izpirkt visas uzņēmuma akcijas
Veselam
pareizi dzīvot nākotnei?
Krimināls
Uzņēmējs mankārīgu nolūku vadīts izkrāpis 374 liellopus dažādos Latvijas novados
TV24
Jurģis Liepnieks: Mēs esam pārāk nabadzīga valsts, mums vajag vairāk naudas
Receptes
Mencas fileja ar karstajiem spinātu salātiem
VIDEO. Bali kāda tūriste pārgalvīgi uzvedusies, sēžot aiz motorollera vadītāja. Kas šokējis soctīklu lietotājus?
TV24
Viņai puse krūts jau bija nopuvusi…Ārsts par to, kā cilvēki ignorē savas slimības
Šī diena ir piemērota atpūtai! Horoskopi 6. decembrim
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā