FOTO: Zane Bitere/ LETA

“Ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.” Vēstniece nosauc visbūtiskāko šībrīža aicinājumu Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo Lielbritānijā 2

Līdz brīdim, kad Apvienotā Karaliste (AK) izstāsies no Eiropas Savienības (ES), palikuši tikai pieci mēneši, taču breksita jaunumus aizēnojusi globālā pandēmija un citas problēmas. Šajā sarežģītajā laikā Latvijas vēstniecībā Londonā uzsākusi darbu jaunā Latvijas vēstniece Ivita Burmistre. Viņa līdz šim nav bijusi plaši pazīstama Latvijas sabiedrībā, taču ieņemtie amati runā paši par sevi – ir bijusi valsts pārstāve Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijā (ESAO) un UNESCO, gan arī Pasaules tirdzniecības organizācijā, četrus gadus strādāts arī Latvijas vēstniecībā ASV.

 

Vai mums būtu jāgatavojas bezlīguma breksitam?

LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 149
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 40
17 stundas
Lasīt citas ziņas

I. Burmistre: Presē izskan dažādi vērtējumi par sarunu gaitu, taču vienmēr jāpatur prātā, ka sarunveži būs piesardzīgi savos komentāros, kamēr nav panākta lielāka skaidrība par iespējamā kompromisa aprisēm.

Nevar noliegt, ka ir jābūt gataviem arī mazāk labvēlīgai situācijas attīstībai.
CITI ŠOBRĪD LASA

Tādēļ jāveic visi nepieciešamie mājas darbi, lai pēc iespējas mazinātu sadarbības pārrāvumus un to iespējamās sekas gadījumā, ja pārejas periods gada beigās noslēdzas bez vienošanās. Sagatavošanās darbi gan Latvijā, gan Eiropas Savienības līmenī notiek jau šobrīd.

 

Vai briti regulāri informē vēstniecību par jaunumiem saistībā ar breksitu?

Neskatoties uz Covid-19 radītajiem apstākļiem, tiek uzturēta aktīva komunikācija ar AK institūcijām. Piemēram, notiek regulāra informācijas apmaiņa tehniskā līmenī par pilsoņu tiesību jautājumiem. Būtisku atbalstu dalībvalstu vēstniecībām sniedz ES delegācija AK, kas organizē sanāksmes par dažādiem aktuālajiem jautājumiem. Uz daļu no tiem jautājumiem, kas interesē uzņēmējus un diasporu, šobrīd vēl gatavu atbilžu nav.

 

Vai pašlaik mums, Latvijas pilsoņiem, ir kas darāms?

Visbūtiskākais šībrīža aicinājums Latvijas pilsoņiem, kuri dzīvo vai līdz šī gada beigām ieradīsies uz dzīvi AK, ir līdz 2021. gada 30. jūnijam reģistrēties Apvienotās Karalistes Iekšlietu ministrijā (Home Office) pastāvīgā (settled) vai pagaidu (pre-settled) iedzīvotāja statusam.

Ja sasniegts piecu gadu uzturēšanās termiņš Apvienotajā Karalistē, statuss no “pagaidu” ir jāpārreģistrē uz “pastāvīgo”. Tāpat valdības oficiālajā vietnē ir jāaktualizē informācija gadījumos, kad persona ir saņēmusi jaunu personu apliecinošu dokumentu (pase/eID karte).

Reģistrējot sevi, svarīgi neaizmirst reģistrēt arī savus nepilngadīgos bērnus, kā arī atcerēties par saviem vecākiem, kuri pārcēlušies uz dzīvi AK. Mēs zinām, ka daudzi Latvijas iedzīvotāji seko līdzi AK notiekošajam saistībā ar breksitu, aicinām arī viņus iesaistīties un atgādināt saviem AK dzīvojošajiem radiem un draugiem par nepieciešamību reģistrēties. Lai pieteiktos jaunajam statusam, nepieciešams derīgs personu apliecinošs dokuments – pase vai eID karte.

 

Bet ko tad, ja pasei vai eID kartei beidzies derīguma termiņš?

Pieteikties jaunas pases/eID kartes noformēšanai vēstniecības Konsulārajā nodaļā var tiešsaistes pieraksta sistēmā https://pieraksts.mfa.gov.lv/lv/lielbritanija/index. Covid-19 noteikto ierobežojumu dēļ klātienes pieņemšana ir ierobežota, taču interese par dokumentu noformēšanu ir ļoti liela, tādēļ aicinām mūsu tautiešus būt izprotošiem par vēstniecības šībrīža noslodzi un reāli iespējamo klātienes pakalpojumu apjomu, kā arī no tā izrietošo gaidīšanas laiku uz dokumentu pieteikšanu.

 

Nesen briti paziņoja, ka no 2021. gada janvāra stāsies spēkā jauna imigrācijas sistēma. Kas mainīsies, kas nemainīsies?

Personām, kuras AK ieradīsies īstermiņa braucienā (līdz 6 mēnešiem), iebraukšanas nosacījumi nemainīsies, un ES pilsoņiem vīza nebūs nepieciešama. Savukārt tiem ES pilsoņiem, kuri vēlēsies strādāt vai studēt AK, pieteikumi uzturēšanās saņemšanai būs jāpiesaka jaunajā imigrācijas sistēmā. ES pilsoņi pieteikumus varēs iesniegt elektroniski.

Atbilstoši jaunajai punktu sistēmai, uzturēšanās atļaujas pieprasītājam jāiegūst 70 punkti, kas summējas no dažādām komponentēm (profesionālā kvalifikācija, angļu valodas prasmes, darba devēja ielūgums, apstiprinājums par uzņemšanu AK augstskolā, algas slieksnis u. c.). Dažādus sadzīviskus jautājumus iespēju robežās ieteiktu risināt vēl pirms pārejas perioda beigām.

 

Kādas ir prognozes, vai Londona joprojām būs biznesa centrs arī pēc breksita?

Jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Covid-19 ietekme uz ekonomiku būs jūtama visur, ne tikai Apvienotajā Karalistē. Būs izmaiņas gan sociālekonomiskajās struktūrās, gan piegādes ķēžu veidošanā, gan arī daudzos citos aspektos. Ir jomas, kur radušās jaunas iespējas, piemēram, digitālo tehnoloģiju un pakalpojumu jomā.

AK jebkurā gadījumā būs Latvijas uzņēmējiem pievilcīgs tirgus, un vēstniecība turpinās aktīvi atbalstīt ekonomiskās un biznesa attiecības starp mūsu valstīm.

 

Jūs esat pārstāvējusi Latviju Pasaules tirdzniecības organizācijā (PTO), labi pārzināt to, kā darbojas šī organizācija. Kas sagaidāms gadījumā, ja breksita vienošanās nebūs, un tirgošanās notiks atbilstoši PTO noteikumiem?

PTO saistību ietvaros dažādām preču grupām piemērotie tarifi atšķiras, arī ietekme uz katru no eksporta nozarēm būs atšķirīga. Jārēķinās arī ar potenciālu sadārdzinājumu precēm, kas ievestas no Apvienotās Karalistes.

SAISTĪTIE RAKSTI
Taču sadārdzinājums atsevišķām precēm vai pakalpojumiem Eiropas Savienības vienotajā tirgū var radīt iespējas Eiropas uzņēmējiem piedāvāt savas preces vai produktus kā alternatīvu.

Ir skaidrs, ka kvalitatīvas vienošanās panākšana daudzās nozarēs atvieglotu turpmāko sadarbību, kaut arī ir jāņem vērā, ka pārmaiņas ir gaidāmas jebkurā gadījumā. Piemēram, muitas procedūras tiks piemērotas neatkarīgi no tā, vai tiks panākta vienošanās par līgumu ES un Apvienotās Karalistes starpā, vai nē. Līdz ar to, ir būtiski, lai uzņēmēji, kuri sadarbojas ar Apvienoto Karalisti, aktīvi sekotu līdzi Apvienotās Karalistes valdības izplatītajai informāciju par plānotajām robežkontroles procedūrām, tai skaitā, identificējot, vai viņu konkrētā darbības joma iekļaujas pie tām nozarēm, kurās procedūras tiks ieviestas pakāpeniski līdz 2021. gada jūlijam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 144
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
9 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 37
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie Straupes, auto iebraucot upē, no noslīkšanas izglābusies četru cilvēku ģimene, tostarp divi bērni 22
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems izstāsta par protesta akciju “Rododendrs” un ir pārliecināts, ka tā pulcēs tūkstošiem cilvēku 215
13 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Vai tiešām jaunais Covid-19 variants jau nonācis līdz Latvijai? Pēta pirmos aizdomīgos paraugus 34
3 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Amerikāņu kalniņi piena tirgū: piena iepirkuma cena kāpj, bet aug arī pašizmaksa un nenoteiktība 8
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pie Straupes, auto iebraucot upē, no noslīkšanas izglābusies četru cilvēku ģimene, tostarp divi bērni 22
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noskaidrots, kāpēc noticis iegruvums Rīgas centrālās dzelzceļa stacijas tunelī 26
6 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Lēmums sievietēm ieviest tādu pašu lielo turnīru kvalifikācijas sistēmu kā vīriešiem pamatīgi smako 2
22:31
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 5
21:27
LE
LETA
Ziņas
Vai tiešām jaunais Covid-19 variants jau nonācis līdz Latvijai? Pēta pirmos aizdomīgos paraugus 34
21:23
LA
LA.LV
Ziņas
“Man bija saruna ar vienu pedagoģi, nu šausmīga saruna.” Šadurskis par pedagogu izglītotību 144
10 stundas
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“Tautumeitas” grib teju visi! Saruna ar etnogrupas tautumeitām Asnati un Aurēliju Rancānēm 22
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija varētu būt aktīvāka.” Dace Melbārde strostē Latvijas mediju organizācijas par kūtrumu 5
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Rīgas pasažieru stacijā kafejnīcā iegruvuši griesti; 100 cilvēki evakuēti 39
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
ES apstiprina piekto sankciju paketi pret Baltkrieviju 16
5 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Tas ne mans, Dieva nopelns.” Mūžībā aizgājušā Mārtiņa Brauna piemiņai
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Zāles pret Covid-19 neaizstās vakcināciju.” Pētnieks Kloviņš par medikamentiem un to riskiem 76
8 stundas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Acālijai čokuras un kalst lapas: kas augam nepatīk un kā to izglābt?
11 stundas
UN
Uldis Neiburgs
Stāsti
Ebreju masu slepkavība Rumbulā: upuriem lika nogulties ar seju uz leju virsū uz jau nogalinātajiem un mirstošajiem 71
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Piektdien Latvijā snigs, daudzviet snigs spēcīgi, vietām arī puteņos
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Gribam termiņus!”, “Kā tādam melīgam ministram lai uzticas?” – soctīklotāji par to, ka sertifikātam varētu būt termiņš 76
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“NATO ļoti labi saprot, ka Krievija netaisās karot.” Deputāts par NATO un Krievijas saspīlējumu 97
13 stundas
AD
Artis Drēziņš
Stāsti
“Viņam nozaga visu, bija palicis vien apakšbiksēs, aizvedu uz savām mājām, parādīju skapi, sieva vēl naudu iedeva!” Madars Kupičs – nesavtīgs un cilvēcīgs policists, kuru apbrīno 37
17 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Kāpēc godīgi cilvēki melo un maldina? 19
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Interneta publiku sajūsmina haskijs, kas nepacietīgs lēkā, gaidot startu sniegotam skrējienam suņu pajūgā 9
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Gobzems izstāsta par protesta akciju “Rododendrs” un ir pārliecināts, ka tā pulcēs tūkstošiem cilvēku 215
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts skaidro, kas būs nepieciešams, lai pagarinātu Covid-19 sertifikātu 191
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 28
1 diena
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Liela uzbrukuma gadījumā Kremlis var neizturēt milzīgo zārku skaitu 89
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktieris Alekss Boldvins izplūst asarās un paziņo: viņš neesot izšāvis no ieroča filmēšanas laukumā, kas nogalināja operatori 7
12 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 64
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 200
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Runāšana – sudrabs, klusēšana – zelts. Šo principu ievēro šajā laikā! Horoskopi no 2. līdz 15. decembrim
14 stundas