Latvijā
Vēsture

Iznākusi grāmata par Jāņa Priedkalna darbiem0

“Man ir dziļš un patiess prieks, ka varam piedāvāt lasītājiem grāmatu par Jāņa Priedkalna darbiem jeb, citiem vārdiem sakot – ar vērtībām, par ko mēs, latvieši, varam lepoties,” grāmatas “Izcilības spēks” ievadā raksta virsredaktors Māris Ruks.

Profesoru Priedkalnu, kuru dižais vēsturnieks Edgars Dunsdorfs jau 1975. gadā grāmatā “Baltic Di-lemma” novērtējis kā vienu no trim ievērojamākajiem baltiešu imigrantiem Austrālijā, Latvijā pazīst daudzi. 1996. un 1997. gadā viņš bija Latvijas Republikas 6. Saeimas deputāts, pēc tam – LR ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks un pastāvīgais pārstāvis ANO, Latvijas Zinātņu akadēmijas ārzemju nodaļas vadītājs, ir mācījis studentus vairākās Latvijas augstskolās.

Grāmatā “Izcilības spēks” ietverti “Lauku Avīzē” un daudzos citos preses izdevumos publicēto interviju fragmenti un prof. Priedkalna paša raksti. Tā atsauc atmiņā, kāda bija politiskā situācija Latvijā deviņdesmitajos gados un 1999. gada jūnijā, kad tēvzemieši J. Priedkalnu bija izvirzījuši par Valsts prezidenta kandidātu, tāpat atgādina par nepieciešamību latviešiem arvien saglabāt stingru stāju savai valstij svarīgos jautājumos. “Mums nav jāliecas un nav jāprasa atļauja prominentām personām ne rietumos, ne austrumos, lai noskaidrotu, vai mēs pareizi vai nepareizi uzvedamies,” uzsver J. Priedkalns. “Mums pašiem ir jāredz un jāzina, kur ir taisnība. Un tā ir jāizstāv ar pašcieņu un pašlepnumu. Tos cilvēkus, kuri sevi ciena, arī citi ciena.”

Viedi ļaudis jauniešiem iesaka: ja vēlies dzīvē daudz sasniegt, pēti dižu cilvēku biogrāfijas un memuārus – un grāmatu “Izcilības spēks” varu ieteikt visiem tieši kā tādu lasāmvielu. Jānis Priedkalns savā mūžā ir paveicis daudz gan zinātnē, gan politikā, gan kā sabiedrisks darbinieks un sešu bērnu tēvs, un viņa atbilde uz jautājumu, kā cilvēks var visu pagūt, ir – “pašdisciplīna, neatlaidība, mērķtiecība”.

Grāmatā lietota pirmskara Latvijā izkoptā rakstība ar mīkstināto “ŗ” un “ch” atbilstīgos svešvārdos. To laidis klajā apgāds “Antava” un izdevniecība “Universitas”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.