Praktiski
Dārzs

Ja tomātu raža nelutināja: tomātu kolekcionāre nosauc izplatītākās kļūdas0

Foto: FreePik

Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Ja tomātu raža šogad nav bijusi tik laba, kā cerēts, vai augi slimojuši, tiem bijušas dažādu trūkumu pazīmes, iespējams, vaina meklējama augsnē. Varbūt tā ziemā pārkaltēta vai vienkārši – nākamgad jāmaina būdiņas vieta. Kā rīkoties? Padomu dod tomātu un citu dārzeņu kolekcionāre Inta Seredjuka no Kandavas novada.

Lej, cik spēj!

Kad neapkurināmā siltumnīcā raža iet uz beigām vai jau novākta, augsni tajā parasti vairs nelaista. Dažām dobēm ūdens ilgāk tiek tad, ja audzē otro ražu: redīsus, dilles. Taču kopumā augsne līdz pavasarim paliek tik sausa, ka pavasarī to vairs pilnvērtīgi nevar atdzīvināt. Ja augsne siltumnīcā ir kā smilts, kas vairs īsti neuzsūc ūdeni, tā ir mirusi, uzskata tomātu audzētāja. Lai tā nenotiktu, tukšā siltumnīca pastiprināti jālaista. Vislabāk šim nolūkam der sakrātais lietusūdens. Jālej daudz un pamatīgi. Augsnei pirms ziemas jābūt slapjākai nekā vasarā.

Pārdomā konstrukcijas

Kolekcionāre arī novērojusi, ka vislabāk tomāti aug svaigā zemē – plēsumā. Arī mitrums tādā turas vislabāk. Pirms stādīšanas iestrādā kūtsmēslus, kompostu. Īpaši pirmajos gados tomāti ir veselīgi, aug ar minimālu mēslošanu un kopšanu. Tāpēc tomātiem ieteicams celt vieglas konstrukcijas siltumnīcas, kuras pēc dažu gadu lietošanas var atkal pārcelt jaunā vietā.

Izvēlas stabilizēto plēvi, kas kalpos vairākus gadus. Karkasam izmanto lokus ar aprēķinu, lai tiem varētu pārvilkt sešmetrīgo plēvi. Vienīgais stiprinājums – plēves malām uzmesta velēna. Ja vasara pārāk karsta, plēvi var pat noņemt un atlikt atpakaļ rudens pusē.

Padoms!

Ar tomātiem darbojoties nosmērētās rokas vispirms mazgā aukstā ūdenī. Skalojot uzreiz siltā ūdenī, āda kļūs tumša.

Foto: Inita Šteinberga

Lietusūdens krāšanai labi der arī baseini, kas tagad nopērkami ar lielām atlaidēm.

Saistītie raksti
Foto: Inita Šteinberga

Vieglas konstrukcijas siltumnīcas karkasu veido no lokiem, savienojuma vietas aptinot ar izolācijas lenti, lai nesavainotu plēvi. Sānus nostiprina, apmetot ar velēnu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
“Reizēs, kad pagurstu, saku sev: Ati, jādara, nedrīkst padoties!” Karsto punktu reportieris Atis Klimovičs par savu jaunāko projektu
Intervija 9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Policisti saraudina sirmgalvi, kura pie veikala tirgo ābolus 47
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Dzimtās zemes klēpī guldīts viens no Latvijas valstiskuma virzītājiem – Miķelis Valters 1
8 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Dzīvoklī atstātās pēdas nevēsta neparko labu.” Ģimene izmisīgi meklē pazudušo Leonu
8 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
“Kaut ko tādu piedzīvot nenovēlu nevienam.” Itālijā apcietinātās mūziķes Dženiferes māte sīkāk pastāsta par notikušo 22
13 stundas