Latvijā
Kriminālziņas

Jaundžeikaru tiesā par piena parādiem0


Zemnieki pie tiesas cerībā uz taisnīgu drīzu lēmumu un drīzu parāda atdabūšanu (no kreisās): Normunds Kalniņš, V. Dalbiņa, Aivars Krūmkalns un Ainārs Dalbiņš.
Zemnieki pie tiesas cerībā uz taisnīgu drīzu lēmumu un drīzu parāda atdabūšanu (no kreisās): Normunds Kalniņš, V. Dalbiņa, Aivars Krūmkalns un Ainārs Dalbiņš.
Foto: Artis Drēziņš

Vidzemes rajona tiesā Limbažos ceturtdien skatīja civilprasību par parāda piedziņu pret Limbažu rajona Vidrižu pagasta zemnieku saimniecību “Kalnbudes” – praktiski pret tās īpašnieku, bijušo Saeimas deputātu un iekšlietu ministru Dzintaru Jaundžeikaru.

Dz. Jaundžeikars palicis parādā par saņemto pienu Siguldas novada zemnieku saimniecībai “Jaunveltiņi” 29 919 eiro (kopā ar soda procentiem – 31 587 eiro).

Tā nav vienīgā saimniecība, kam “Kalnbudes” ir parādā: Lauku atbalsta dienestā vērsušies pieci zemnieki par kopējo parāda summu 110 255 eiro (bez soda procentiem). Iespējams, ka ir arī vēl citi zemnieki, kam Jaundžeikars palicis parādā.

Uzsāktas jau četras tiesvedības. Iepriekšējās piedalījies pats Jaundžeikars un viņa juridiskais pārstāvis, pēc kuru dažādām izvirzītām pretenzijām tiesas sēdes ir uz laiku atliktas, bet ceturtdien tiesā “Jaunveltiņu” lietā nebija ne viena, ne otra, un lietas risinājās ļoti ātri. Kaut arī Jaundžeikars iepriekšējā dienā bija atsūtījis ziņu, ka ir slims un lūdza tiesas sēdi atlikt, tiesnese Daina Glinka par prieku sanākušajiem zemniekiem nolēma sākt skatīt lietu un nepilnā stundā to pabeidza.

Spriedums tiks paziņots 22. februārī.

“LA” sazvanīts pa telefonu, Jaundžeikars man atsacījās sniegt jebkādus komentārus, tāpēc šoreiz tikai tas, kas notika tiesā un ko stāstīja paši zemnieki.

“Jaunveltiņus” tiesā pārstāvēja Lauku atbalsta dienesta (LAD) Lielrīgas reģionālās lauksaimniecības pārvaldes jurists Sandris Briedis, kurš sacīja: parāds ir pamatots, ko apliecina divas pavadzīmes, tās parakstījis gan Jaundžeikars, gan zemnieku saimniecības pārstāvis. Kad LAD lūdzis Jaundžeikaru norēķināties un paskaidrot nemaksāšanas iemeslus, saņemta atbilde, ka “Jaunveltiņi” radījuši “Kalnbudēm” zaudējumus, kas ir lielāki par parādiem, tāpēc nekādas maksāšanas nebūšot. Tad LAD jautājis, kas tie par zaudējumiem, bet atbilde neesot saņemta. Par piena kvalitāti pretenziju neesot bijis.

Kā man pēc tiesas sēdes paskaidroja “Jaunveltiņu” saimnieks Aivars Krūmkalns, problēmas samilzušas pagājušā gada janvārī, kad nesamaksāts par 2017. gada decembri.

“Aizkavēšanās ar maksājumiem bija arī iepriekš, bet ne tik liela. Jaundžeikars piedāvāja samazināt cenu ar atpakaļejošu datumu, kas nebija man pieņemami.

2018. gada 4. februārī vienojāmies, ka pārtraucam sadarbību un viņš pakāpeniski samaksās parādu, kas bija jau pie 50 000 eiro sakrājies. Visu laiku bija jādiedelē – Jaundžeikars maksāja pa dažiem tūkstošiem, līdz palika 29 000 eiro. Tad viņš vasarā teica, lai sāku nodot pienu viņa sievas uzņēmumam un tad viņš turpināšot maksāt parādu. Es tam nepiekritu, jo biju jau uzzinājis, ka viņš visu savu īpašumu pārrakstījis uz sievas vārda un noslēdzis laulības līgumu, kas paredz mantas šķirtību. Nebija nekādas uzticības. Oktobrī vērsos Lauku atbalsta dienestā. Tagad pienu nododu kooperatīvam “Piena ceļš”. Cena laba un nekādas kavēšanās ar samaksu,” stāsta A. Krūmkalns.

Zemnieks neslēpj, ka pienu 2017. gadā sācis nodot Jaundžeikaram labākas cenas dēļ. “Cik zinu, Jaundžeikaram bija noņēmēji Polijā un viņš turēja cenu no 26 līdz 32 centiem par litru, kamēr citi Latvijā – līdz 24. Mēs bijām piena cenu krīzes nomocīti un mums katrs cents bija no svara. Kādu pusgadu Jaundžeikars arī varēja šo cenu starpību noturēt, līdz sākās problēmas. Tagad piena iepirkuma cena ir ap 30 centiem un tā ir normāla, ” turpina A. Krūmkalns. Viņš novērojis, ka Jaundžeikara piena mašīnas turpinot braukāt un vākt pienu.

Līdzīgas problēmas bija arī Raunas novada zemnieku saimniecībai “Gaidas”, kas arī tiesājas ar Jaundžeikaru citā tiesas procesā.

“Mums arī janvārī sāka nemaksāt. Mēs brīdinājām – ja nemaksās, tad iesim projām, un pēc mēneša arī aizgājām pie “Smiltenes piena”: pēc viņu šofera tagad pulksteni var regulēt un nauda ir kontā trīs dienu laikā, tas nekas, ka kāds cents mazāk. Pret mums jau arī Jaundžeikars izvirzījis pretenzijas par zaudējumu radīšanu: esot viņam piena plūsmu un maršrutus sabojājuši… ” stāsta “Gaidu” saimnieks Ainārs Dalbiņš. “Gaidām” Jaundžeikars palicis parādā ap 27 000 eiro.

Redzot, kādas grūtības Jaundžeikaram ir ar maksāšanu un vēl uzzinot, kādas problēmas radušās kolēģiem, sadarbību ar Jaundžeikaru pārtraucis arī Sējas novada zemnieku saimniecības “Robežnieki” īpašnieks Normunds Kalniņš: “Mēģināju Jaundžeikaru sazvanīt, bet viņš necēla klausuli. Tad sāku sūtīt vēstules un Jaundžeikars atbildēja, ka man naudu neredzēt, jo esmu viņam radījis zaudējumus. Nu jau gads pagājis, bet viņš tā arī nekādus rēķinus par zaudējumiem man nav piestādījis, bet pats gan palicis parādā 29 188 eiro.” N. Kalniņam tiesvedība notiek Vidzemes rajona tiesā Valmierā.

Piensaimnieki neslēpa savu sašutumu, ka šādi ar viņiem izrīkojies agrāk pazīstams politiķis, Saeimas deputāts, pat izbijis iekšlietu ministrs. Jāatgādina, ka bijušais iekšlietu ministrs un Saeimas Nacionālās drošības komisijas vadītājs Jaundžeikars pirms sešiem gadiem sodīts par uzkūdīšanu izpaust valsts noslēpumu, neilgi pabijis cietumā un ticis cauri samērā viegli, vienojoties ar prokuroru par 14 000 eiro naudas sodu.

(UZZIŅA)
Jaundžeikaru uzņēmumi

“Kalnbudes”, zemnieku saimniecība Limbažu rajona Vidrižu pagastā
īpašnieks Dzintars Jaundžeikars
dibināta: 1992. gada 21. oktobrī
2017. gadā strādājusi ar 5 697 994 eiro apgrozījumu un 11 830 peļņu
2017. gadā palikusi parādā piegādātājiem 427 620 eiro, pavisam parādsaistības 530 865 eiro
piecos atsevišķos pieteikumos tiesā vērsušās četras zemnieku saimniecības un viena privātpersona par naudas nesamaksāšanu par 2018. gadā piegādāto svaigpienu – kopsummā par 110 255 eiro
parādi Valsts ieņēmumu dienestam – 6008,42 eiro uz 2019. gada 7. janvāri

Saistītie raksti

SIA “Pienavoti” Limbažu rajona Vidrižu pagasta “Kalnbudēs”
īpašnieks: Silvija Jaundžeikare
dibināta: 2018. gada 4. aprīlī

Dzintara Jaunžeikara un Silvijas Jaunžeikares laulības līgums
reģistrēts: 2018. gada 28. martā
nosaka: visa īpašuma un mantas nošķiršana – visa tā manta, ko laulātais ieguvis pirms laulības vai laulības kopdzīves laikā ieguvis, kā arī turpmāk iegūs, skaitīsies par paša laulātā mantu

Avots: Firmas.lv

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.