Artis Pabriks.
Artis Pabriks.
Foto: SCANPIX/EPA/Toms Kalnins/LETA

Artis Pabriks: Mēs šobrīd vārda tiešā nozīmē karojam ar vīrusu. Kā apkarot pandēmiju, nepazaudējot valsti? 47

Jau vairāk nekā gadu valdībā noris diskusijas par to, kā labāk iegrožot Covid-19 pandēmiju. Tomēr rezultāts nav apmierinošs – kopējie saslimstības rādītāji samazinās ļoti lēni, vakcīnu kritiski trūkst, liela daļa tautsaimniecības bažījas par savu nākotni, lai gan katru mēnesi dažādās kompensācijās tiek izmaksāti ap 100 miljoniem eiro.

LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 254
1 diena
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Pirmais solis ilgstošas krīzes pārvarēšanā ir spējā tai pielāgoties. Pašreizējās pandēmijas kontekstā tā ir sabiedrības spēja vienlaikus īstenot divus uzdevumus: saglabāt savu ikdienas funkcionalitāti un maksimāli efektīvi tikt galā ar  Covid-19 radītiem izaicinājumiem.

Šajā sakarā par sekmīgu politiku var tikt saukta tāda politika, kur līdzekļi abu mērķu sasniegšanai ir maksimāli līdzsvaroti. Proti, pandēmija tiek efektīvi apkarota, bet sabiedrības ekonomiskās, sociālās un citas vajadzības netiek ierobežotas vairāk nekā tas nepieciešams.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienlaikus pieņemtajiem lēmumiem jāgūst sabiedrības atbalsts, jo citādi to leģitimitāte un lietderība tiks apšaubīta un ar to īstenošanu neveiksies.

Jau vairāk nekā gadu valdībā noris diskusijas par to, kā labāk iegrožot Covid-19 pandēmiju. Tomēr rezultāts nav apmierinošs – kopējie saslimstības rādītāji samazinās ļoti lēni, vakcīnu kritiski trūkst, liela daļa tautsaimniecības bažījas par savu nākotni, lai gan katru mēnesi dažādās kompensācijās tiek izmaksāti ap 100 milj. Eiro.

Savukārt sabiedrībā pieaug neapmierinātība ar valdības darbu. Kritiska ir arī krīzes komunikācija ar sabiedrību, lai gan ir skaidrs, ka tieši krīzes situācijās komunikācija bieži izšķir, vai krīze tiks veiksmīgi pārvarēta.

Es uzskatu, ka ir virkne lietu, kuras Latvijas valdība varētu darīt, lai veiksmīgāk tiktu galā ar pašreizējo pandēmijas izraisīto krīzi. Taču, kur es redzu problēmu?

Uzskatu, ka informatīvajā telpā, atspoguļojot Ministru kabineta locekļu viedokļus, tos nevajadzētu dalīt divās pretējās nometnēs. Proti, tajos, kuri atbalsta stingrākus ierobežojumus un tajos, kuri vēlas ierobežojumus atcelt.

Patiesībā viedokļu sadursmes frontes līnija nodala tos, kuri pandēmijas krīzi redz tikai caur šauri medicīnisko prizmu un tiem, kuri situāciju redz kontekstuāli. Es sevi pieskaitu pie otrās grupas.

Jau kopš rudens mums ir kritiski pietrūkusi profesionāla komunikācija par valdības pieņemtajiem lēmumiem, to nozīmību, efektivitāti un atbilstību izvirzītajiem mērķiem cīņā ar vīrusu. Tas, savukārt, rada tiesisko nihilismu, leģitimitātes trūkumu un ierobežojumu neievērošanu.

Protams, pat izcila komunikācija nespēs pamatot neloģiskus un nepamatotus lēmumus, kuri diemžēl ir tikuši pieņemti pēdējā pusgada laikā. Personīgi es pie tādiem pieskaitu, piemēram, preču sarakstu veidošanu, iespējams, arī lidojumu atcelšanu no Rīgas un noteikti neatbalstīšu ideju uz laiku apturēt atsevišķu ražošanas uzņēmumu darbību.

Vienlaikus mums visiem jāatzīst, ka Latvija, tieši tāpat kā jebkura pasaules valsts, pirmo reizi sastopas ar šāda veida krīzi. Tāpēc kļūdas ir neizbēgamas, bet – mums tās jāspēj nekavējoties labot.

Sabiedrībai jāspēj normāli funkcionēt arī pandēmijas ierobežojumu laikā

Kā mēs varētu uzlabot situāciju? Ir skaidri jāapzinās, ka ar zināmiem ierobežojumiem mums būs jārēķinās vēl vismaz gadu. Līdz ar to krīzes vadība ir jākonstruē uz citiem principiem nekā līdz šim. Tālāk ieskicēšu tos principus un lēmumus, kurus pēdējo mēnešu laikā esmu aizstāvējis valdības sēdēs.

Mums ir jāspēj sagatavot un piedāvāt tādus risinājumus, kas ļauj sabiedrībai maksimāli normāli funkcionēt šīs krīzes apstākļos, vienlaikus kā virsmērķi paturot saslimstības mazināšanu šajā laikā.

Vīrusu ierobežojošiem pasākumiem ir jābūt tādiem, kur ir skaidri redzama korelācija starp ierobežojumu bardzību un vīrusa apkarošanas efektivitāti, ņemot vērā arī sabiedrības mentālās veselības, izglītības kvalitātes, ekonomiskās un citas sekas.

Proti, pasākumiem jābūt kontekstuāliem, un to izstrādē vienlīdz svarīgi ir gan epidemiologu, gan tautsaimnieku, gan psihologu un antropologu viedokļi.

Uzskatu, ka lemjot par katru ierobežojumu mums vienmēr ir jābalstās uz ieguvumu un zaudējumu aprēķiniem. Mēs, protams, varam aizliegt frizieriem strādāt veselu gadu, bet rezultāts būs masveida šo ierobežojumu pārkāpšana un potenciālo inficēšanās risku pieaugums. Līdztekus cieš arī lēmuma leģitimitāte.

Pirmkārt, ir jāmaina lēmumu pieņemšanas kultūra. Ir nepieciešams mainīt Operatīvās vadības grupas (OVG) sastāvu un uzdevumus. Lai valdība nepārvērstos par semināru un tā spētu racionālāk pieņemt lēmumus, ministriem ir svarīgi, lai valdības sēdēs OVG pārstāvis ziņo par to, kādus  un uz kādu informācijas analīzi balstītus lēmumus grupa piedāvā valdībai pieņemt.

Pašlaik OVG, un diemžēl arī MK darbs par 80% atgādina augstskolas semināru, kur notiek viedokļu apmaiņa, bet ne lēmumu pieņemšana. Plašas diskusijas un  viedokļu apmaiņa ir miera laika stratēģija.

Mēs šobrīd vārda tiešā nozīmē karojam ar vīrusu un šai cīņā uzvarēs spēja paredzēt, operatīvi reaģēt, kā arī izlēmība, drosme un precīza komunikācija.

Otrkārt, tirdzniecība ir viena no vissmagāk cietušajām nozarēm, kur virkne veikalu nepamatoti ir slēgti, tādējādi ilgstoši ierobežojot uzņēmēju iespējas strādāt, savukārt sabiedrībai iegādāties nepieciešamos produktus.

Mans piedāvājums ir ļaut darboties visiem veikaliem, kuriem ir atsevišķa ieeja no ārpuses. Protams, stingri ievērojot epidemiologu izvirzītās prasības un operatīvi slēdzot tos veikalus, kuros konstatēti paaugstināti inficēšanās riski.

Treškārt, ir skaidrs, ka cīņā ar pandēmiju daudz vairāk jāiesaista pašvaldības, dodot tām iespēju pieņemt neatkarīgus lēmumus. Piemēram, izlemt par izglītības iestāžu darbību. Uzskatu, ka prioritātei jābūt eksāmenu klasēm, kur arī iespējams operatīvi reaģēt saslimstības pieaugumu gadījumā.

Viennozīmīgi jāsamazina cilvēku drūzmēšanās sabiedriskajā transportā, iespējams, nosakot atsevišķus laikus pensionāru braucieniem un veikalu apmeklējumiem, lai mazinātu inficēšanās riskus. Arī šeit pašvaldībām jādod iespēja rīkoties.

Ceturtkārt, un šis ir īpaši sāpīgs jautājums, kā panākt sabiedrības uzticēšanos vakcinācijas nepieciešamībai? Nenoliedzami, sabiedrības vakcinācijas process nav uzsākts veiksmīgi.

Taču šobrīd, kamēr gaidām nākamās vakcīnu devas, ir jādara divas svarīgas lietas – efektīvi jāveic esošo pošu izmantošana un jāmobilizē sabiedrība, skaidrojot vakcinācijas nozīmi, lai panāktu kolektīvo imunitāti.

Piektkārt, līdzīgi kā mūsu bruņotajos spēkos nereti notiek neplānotās kaujas gatavības pārbaudes, arī mūsu kontroles mehānismu resursi ir jāvelta negaidītu pārbaužu organizēšanai, lai atsevišķu sabiedrības locekļu vieglprātīgas attieksmes dēļ neciestu sabiedrības veselība kopumā.

Protams, ka augšminētie pasākumi nav vienīgie, kuri jāīsteno.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ir būtiski saprast– šo krīzi iespējams pārvarēt tikai sadarbībā ar sabiedrību,  redzot cīņu ar pandēmiju starpnozaru kontekstā ilglaicīgā periodā.

Krīzi mēs varam pārvarēt tikai visi kopā, labprātīgi pieņemot racionālus lēmumus un atceļot neloģiskos un neefektīvos, jo šī krīze nav sprints, tas ir maratons.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 254
1 diena
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 5
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena tev to atgādinās – klusēšana ir zelts! Horoskopi 21.janvārim 1
14 stundas
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ko darīt ar dzērājšoferiem? Vai aizstāvētu autovadītāju, kurš nāvējoši notrieca bērnu? Saruna ar advokātu Jāni Rozenbergu
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Levits rosina pārtraukt valsts finansējuma izmaksas partijām, ja izjukušas to Saeimas frakcijas
24 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Īpaši slikto laika apstākļu un slideno ceļu dēļ avarējuši vairāki pasažieru autobusi 5
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Cipule skaidro, kāpēc pašlaik nevajadzētu ieviest ļoti stingrus ierobežojumus
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz automašīnām uzkrituši koki, vējš atrāvis jumtu skārda gabalus. Vējš lielākos postījumus nodarījis Kurzemē 4
57 minūtes
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Valdība beidzot pamodās, lai elektrības un apkures izmaksu sitiena skartie masveidā neiepirktu striķus un ziepes
11:02
LA
LA.LV
Ziņas
Dziļviltojums jeb deepfake – jaunas tehnoloģiju iespējas, kas spēj pārsteigt un mulsināt
10:35
LE
LETA
Ziņas
Levits rosina pārtraukt valsts finansējuma izmaksas partijām, ja izjukušas to Saeimas frakcijas
10:30
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ko darīt ar dzērājšoferiem? Vai aizstāvētu autovadītāju, kurš nāvējoši notrieca bērnu? Saruna ar advokātu Jāni Rozenbergu
4 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cilvēki domā par ilgtspēju, savu veselību, mieru! Trešdaļa pilsētnieku gatavi pārcelties uz dzīvi laukos
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Saskrējuši kā bites uz medus!” zemledus makšķernieki apsēduši Juglu
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sals mīsies ar atkusni. Vai gaidāmas arī vētras? Laikapstākļu prognoze nākamajai nedēļai
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Līdz šim vakcināciju pret Covid-19 sākuši 70,73% iedzīvotāju
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
IVP saīsina Covid-19 vakcīnu intervālu mazākajiem bērniem līdz sešām nedēļām 1
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
“Apsveicami, ka par viņu ir tik maz informācijas!” Egilam Zviedrim visu frakciju atbalsts
3 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Saeimas vēlēšanās Varakļāni tomēr paliks Vidzemes vēlēšanu apgabalā
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 6
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slikto braukšanas apstākļu dēļ aicina izvērtēt nepieciešamību doties ceļā 2
2 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: trijos Pierīgas novados situācija ir nopietna 31
12 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Ar lielu baudu lasīju viņas dienasgrāmatu un vēstules!” Kā tapa Krekles biogrāfiskais romāns par Austru Skujiņu
3 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Neparasts atradums: Liepājas pusē jūras krastā atrod pudeli ar vēstījumu. Meklē vēstījuma autorus 11
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 254
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Būs policija, mēs brīdināsim,” veikalu tīkla vadītājs atklāj, kā pārbaudīs sejas maskas pie lielveikaliem 118
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Stiliste Žanna Dubska par vīriešiem, kas uzsāk attiecības ar jaunākām sievietēm: “Viņi paši novecos un būs viņām par vecu!” 24
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kompensēs OIK, elektrības sadales tarifu, būs mēneša pabalsts par katru bērnu!” Eglītis atklāj, kā valdība palīdzēs iedzīvotājiem cīņā ar inflāciju 136
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Kur vēl nervozāku situāciju kā pašlaik!” Kreituse par to, ka visi klusē par valdības dēļ stresā iedzītiem iedzīvotājiem 119
1 diena
Ļoti, ļoti garšīgi! “Slinkā” kūka”Napoleons”
18 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu 612
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Māksliniece Elita Patmalniece atklāj, cik ilgu laiku katru dienu viņai nākas veltīt savai frizūrai
22 stundas