Kā atpazīt depresiju un kas palīdz situāciju uzlabot 6

Konsultē Dr. Ilze Pelne-Bērziņa psihiatre, grupu psihoterapeite, Garīgās veselības biedrība „Saules zīmes” (www.sauleszimes.lv )

VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Lasīt citas ziņas

Skumjas un nomāktību laiku pa laikam pārdzīvo vairums cilvēku dzīves laikā. Ja tukšuma sajūta un izmisums ilgstoši nepāriet un ir pārsvarā dzīvē, tā var būt depresija, mūsu gadsimtā arvien biežāk sastopamā slimība. Depresija dzīvi padara skarbu, cilvēkam smagi un grūti veikt ierastos ikdienas pienākumus vai priecāties par dzīvi. Depresija cilvēku padara bezcerīgu, bezpalīdzīgu, ir tukšuma, sastinguma sajūta. Cilvēki paši var daudz darīt, lai justos labāk, neatkarīgi no izmisuma pakāpes.

Ar atbalstu un apkārtējo cilvēku palīdzību var uzveikt depresiju un atgūt dzīvesprieku. Nepieciešams laiks, lai justos labāk, bet cilvēki var atkal justies laimīgi un enerģiski darboties, ja katru dienu izvēlas darīt sev ko pozitīvu un spēj pieņemt palīdzību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jāsaprot depresijas pazīmes, cēloņi un ārstēšana, lai varētu to uzveikt. Ja cilvēkam vairāk kā divas nedēļas ir šādi simptomi un tie nepāriet, iespējama klīniskā depresija.

 • nespēja gulēt vai pārāk ilga gulēšana
 • nespēja koncentrēties vai grūti veikt agrāk vieglus uzdevumus
 • bezcerības un bezpalīdzības sajūta
 • nespēja kontrolēt, pārtraukt negatīvas domas
 • apetītes zudums vai pārmērīga ēšana
 • lielāka kā parasti aizkaitināmība, nervozitāte vai agresivitāte
 • lielāks kā parasti alkohola patēriņš vai pārdroša, bīstama uzvedība
 • ir domas, ka nav vērts dzīvot (nekavējoties meklējiet palīdzību, ja ir šis gadījums)

Depresijas gadījumā bieži novēro psiholoģiskus zaudējumus, tos pašam nomāktajam vai apkārtējiem nereti grūti atrast. Depresija rodas, ja dzīvē ir vairāku nelabvēlīgu bioloģisku, psiholoģisku un sociālu faktoru kombinācija. Tā attīstīsies straujāk, ja cilvēks būs psiholoģiski trauslāks un ir vairāki atkārtoti zaudējumi īsā laika posmā. Depresiju izraisa un pastiprina cilvēka vientulība, sociālā atbalsta nepietiekamība, neseni stresu izraisoši pārdzīvojumi, depresija tuviniekiem, laulības dzīves vai attiecību problēmas, finansiālas grūtības, zaudējums vai pāridarījums agrīnā bērnībā, alkohola un narkotiku lietošana, bezdarbs, veselības problēmas un hroniskas sāpes.

Lai ārstētu depresiju, jāsaprot kas to izraisījis. Ja cēlonis ir darba zaudējums, labākā palīdzība ir karjeras iespēju nodrošināšana ne antidepresantu lietošana. Ja cilvēks mainījis dzīvesvietu un jūtas vientuļš un skumjš, jaunu draugu atrašana darbā vai kopīgā brīvā laika pavadīšanā vairāk uzlabos garastāvokli, ka psihoterapija. Minētajos gadījumos situācijas maiņa būs labākās zāles. Depresijai ir atšķirīgi cēloņi, arī ārstēšana katram nepieciešama individuāla. Vislabākais efekts ir sociālā atbalsta, dzīves stila maiņas, emocionālo iemaņu trenēšanas un profesionālas ārstēšanas kombinācijai.

Pat ja domāšana par depresijas ārstēšanu ir nomācoša un grūta, nevajag uztraukties. Bezcerības un bezpalīdzības sajūta ir slimības pazīmes, tā nav īstā realitāte. Tas nenozīmē ka cilvēks ir vājš un nespēj mainīties.

Atveseļošanās procesam svarīgi sākt pamazām un lūgt palīdzību, virzīties uz priekšu maziem soļiem, nezaudēt cerību, jo depresija ir ārstējama. Apzināties, ka atrast sev pareizo ārstēšanu nav viegli. Svarīgi atrast īsto ārstu, kam var uzticēties, kas atbalsta ārstēšanās procesā, iespējams būs jāmaina arī medikamenti, lai atrastu tos, kas ir visefektīvākie. Ārstēšana atkarīga no slimības smaguma pakāpes. Vieglākos gadījumos labs ģimenes ārsts varēs palīdzēt, vidējas vai smagas depresijas ārstēs psihiatri un psihoterapeiti. Cilvēki parasti grib būt veseli uzreiz, nākamajās dienās vai nedēļās. Labāk, ja sirgstošais saprot, ka depresijas ārstēšana turpināsies ilgāku laiku. Cilvēki jūtas labāk jau pēc pirmās atklātās sarunas ar labu speciālistu, bet noturīga pašsajūtas uzlabošanās būs pēc pāris nedēļām vai mēnešiem, kad vēl jāturpina ārstēšanās. Depresijas ārstēšanā labāks rezultāts, ja pats slimnieks aktīvi iesaistās  ārstēšanās procesā un nepaļaujas tikai uz medikamentozu ārstēšanu vai ārstu.

Cilvēks var pakāpeniski mainīt dzīves stilu, kas novedis līdz depresijai. Pat nelielas izmaiņas ilgstošā laika periodā dos pozitīvu efektu.

 • Fiziska aktivitāte pastiprina serotonīna, endorfīnu un citu vielu izdali smadzenēs, kas uzlabo garastāvokli un miegu, arī veicina nervu šūnu augšanu un nervu impulsu pārvadi.
 • Labs uzturs nepieciešams gan labai garīgajai, gan fiziskajai veselībai. Nelielas, labi sabalansētas maltītes dienas laikā nodrošinās pietiekamu enerģijas līmeni un mazinās garastāvokļa svārstības.
 • Miegs, tā kvalitāte un ilgums ļoti ietekmē garastāvokli. Ja cilvēks neizguļas, viņa depresijas pazīmes pastiprinās – palielinās nervozitāte, nogurdināmība, pasliktinās garastāvoklis.
 • Spēcīga sociālā atbalsta sistēma samazina izolāciju, vienu no galvenajiem depresija riska faktoriem. Svarīgi uzturēt draudzīgas attiecības, regulāri tikties ar ģimenes locekļiem, tuviniekiem. Lai palielinātu labu paziņu loku, cilvēki var iesaistīties grupās ar kopīgām interesēm, mācīties kursos, strādāt kā brīvprātīgie, palīdzot citiem un arī sev.
 • Samazināt un pārvaldīt stresu dzīvē. Pārāk liels stress var izraisīt depresijas paasinājumu vai depresiju nākotnē. Vēlams pārskatīt tos dzīves aspektus, kas izraisa stresu, kā piemēram, pārslodze darbā vai neatbalstošas attiecības, un atrast veidus, kā samazināt to ietekmi.
SAISTĪTIE RAKSTI

Ja vienkāršas dzīves stila izmaiņas pietiekami nepalīdz uzlabot pašsajūtu, jāmeklē ārsta palīdzība. Depresija var būt viena no somatiskas jeb ķermeņa slimības pazīmēm, piemēram, hipotireoidisms, kas attiecīgi jāārstē. Ja citu slimību nav, jāārstē depresija. Katrs var sev atrast psihiatru vai psihoterapeitu, kam uzticas, lai veidotu terapeitisko aliansi un vajadzības gadījumā lietotu medikamentus.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
VIDEO. “Man ir ļoti liela abonēšanas maksa”: seksapīlā Liene Ušakova stāsta, kā ikdienā pelna iztiku maksas vietnē
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
“Redzams ēku novietojums, militārā tehnika,” skatītājs satraucas, ka Ādažu poligons ir labi redzams Google Maps
Vai Levita kungs ir interpretējis Satversmi? 37
VIDEO. Mūzikas grupa “Bermudu divstūris” asprātīgi reaģē uz “čuhņas skandālu” 8
Lasīt citas ziņas
Tu centīsies būt saskaņā ar gandrīz visiem, taču tas maksās dārgi! Horoskopi no 29.novembra līdz 4.decembrim
Ignats un Virgīnija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
FOTO. “Kamilla nav viņu vecmāmiņa!”: princis Viljams saviem bērniem kategoriski aizliedzis tā saukt tēva sievu
VIDEO. “Es toreiz nokreņķējos…” – Sanda Dejus atklāj – nožēlo to, ka savulaik piekrita erotiskai fotosesijai
VIDEO. Populāri Latvijas dziedātāji aktualizē tēmu par cilvēcību – kā atšķiras cilvēks no robota?
FOTO. Pasakaini skati! Pakrojas muižā atklāts vērienīgs gaismas parks
Deputāts: Ja Eiropa salūzīs Putina energoterora priekšā, tad mēs nevarēsim būt droši nekad vairs
Juridiskā komisija vēlreiz nobalso pret jauna klimata un enerģētikas ministra posteņa izveidi 6
Cik Latvija ir gatava maksāt par gāzi? Komentē Ojārs Skudra
Onkoloģijas centrā darbu gatavi pamest trīs vadošie LOR ārsti; apdraudēta nodaļas pastāvēšana
FOTO. Atklājies, ka pēdējos dzīves gados Lielbritānijas karaliene Elizabete II esot cīnījusies ar smagu slimību
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
VIDEO. Dziedātāja Laima Vaikule paziņo, ka februārī dosies prom no Latvijas
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā
16:07
KNAB lietā par CVK organizētu iepirkumu kopumā figurē desmit personas 1
15:44
VIDEO. Brīvprātīgie ukraiņi savāc Krievijas karavīru mirstīgās atliekas, lai apmainītu pret mirušajiem Ukrainas karavīriem 23
14:12