Latvijā
Politika

Jautājam partijām: Kā nodrošināsiet vienmērīgu vispārējās izglītības pieejamību un kvalitāti?1


Ilustratīvs attēls.  Foto – Timurs Subhankulovs
Ilustratīvs attēls. Foto – Timurs Subhankulovs
Ilustratīvs attēls. Foto – Timurs Subhankulovs

Pēc nepilna mēneša , 6.oktobrī, notiks 13. Saeimas vēlēšanas – tas svarīgais brīdis, kad katrs Latvijas pilsonis izvēlēsies savus politiskos priekšstāvjus, kuri turpmākos četrus gadus īstenos tautas gribu.

Laikraksts “Latvijas Avīze” un portāls “LA.lv” priekšvēlēšanu laikā vērtē partiju darbus un solījumus. Meklējam atbildes uz jautājumiem, kā veidot labāku nākotni Latvijā un kas partijām un politiķiem jāpaveic nākamajos četros gados.

Īpaši analizējam šādas nozares – izglītība, veselība, labklājība, ekonomika, reģionālā attīstība, iekšpolitika, tieslietas, ārpolitika, drošības politika.

Uzdodot jautājumus, 16 sarakstus sadalījām divās grupās. Partijām, kurām ir lielāks atbalstītāju skaits, par katru nozari uzdevām 4–6 jautājumus, bet mazajām partijām – vienu.

Kā pirmo “LA.lv” lasītājiem piedāvajam lielāko partiju atbildes uz jautājumu:

Kāds ir jūsu piedāvātais risinājums, lai Latvijā visiem bērniem būtu vienmērīga vispārējās izglītības pieejamība un kvalitāte?

Jaunā konservatīvā partija, Dagmāra Beitnere-La Galla:

Skolu tīkla sakārtošanai jāizvērtē katras skolas pedagoģiskais devums, piesaistot neatkarīgus ekspertus. Mazo un alternatīvo skolu darbības veicināšanai jānodrošina pilns finansējuma cikls gan no valsts, gan pašvaldības, jo lauku sākumskolu pastāvēšana nodrošina vienmērīgu valsts teritorijas apdzīvotību.

Nacionālā apvienība, Ritvars Jansons:

Jāatbalsta bērni ar īpašām vajadzībām, viņu vecāki un bāreņi. Jāsaglabā lauku skolu tīkls, veidojot novadu sadarbības teritorijas, tā skolām piesaistot vairāku pašvaldību līdzekļus. Lauku pamatskolas – tuvāk dzīvesvietai. Vidusskolas – ar augstu izglītības kvalitāti un valsts finanšu palīdzību.

“Saskaņa”, Evija Papule:

Nepieciešams cits izglītības sistēmas finansējuma modelis, kā arī jauns, efektīvs pašvaldību sadarbības modelis izglītības pieejamības nodrošināšanā, valsts resoru efektīva sadarbība, moderna pedagogu sagatavošana, pieejama regulāra tālākizglītība par valsts budžeta līdzekļiem.

“Attīstībai/Par!”, Ilze Viņķele:

Ieviesīsim obligātu vidējo izglītību, samazināsim plaisu starp vispārīgās un profesionālās izglītības kvalitātes rādītājiem. Vidusskolas un ģimnāzijas pārņemsim valsts pārziņā. Veidosim vienotas skolas – latviešu un citu tautību bērni, kā arī bērni ar dažādām spējām mācīsies kopā. Mainīsim pedagogu apmācības programmas, nodrošināsim regulāras pilnveides mācības. Finansēsim papildu atbalsta personālu skolās.

Latvijas Reģionu apvienība, Varis Krūmiņš:

Pamatprincips izglītībā: “Izglītība mazajiem bērniem – tuvāk mājām, jauniešiem – tuvāk pasaules līmeņa zināšanām.” Lai visi bērni varētu apgūt jauno kompetenču izglītības saturu, jāsagatavo pedagogi. No 27 000 pedagogiem tikai daļa sagatavoti pēc jaunajām kompetenču programmām ar jauno saturu. Par vienmērīgumu kvalitātē varēsim runāt pēc visu skolotāju apmācības. Nākamajā mācību gadā apmācīsim 6000. Nelikvidēsim dzīvotspējīgās skolas, līdz ar to saglabāsim pieejamību.

“Jaunā Vienotība”, Kārlis Šadurskis:

Sākumskola līdz 6. klasei pēc iespējas tuvāk mājām. Jaunietis un vidusskolēns tuvāk labiem skolotājiem, plašām sporta, kultūras un citām interešu izglītības iespējām. Students – tuvāk profesoriem, zinātnei un modernām tehnoloģijām.

“KPV LV”, Atis Zakatistovs:

Veiksim reformu, mainot skolu un bērnudārzu īpašumtiesības. Nodosim visu atbildību valsts rokās, nevis kā tas ir šobrīd – dalīti starp valsti un pašvaldībām.

Zaļo un zemnieku savienība, Ainārs Mežulis:

Skolu atvēršana un slēgšana ir pašvaldības ziņā. Pirmsskola un sākumskola jānodrošina tuvāk skolēnu dzīvesvietai, pamatskola var pastāvēt arī ar mazu skolēnu skaitu, bet tad jābūt sagatavotiem pedagogiem (šobrīd augstskolas sāk piedāvāt šādas studiju programmas), kas vienlaikus var mācīt minimums trīs mācību priekšmetus. Līdzīgi, kā agrāk bija tautskolotāji. Tas nozīmē, ka trīs četri skolotāji varēs pasniegt visus mācību priekšmetus, reizē saņemot arī attiecīgu atalgojumu, jo lauku skolām būs īpašs koeficients. Vidusskolai jābūt ne tālāk par 30 kilometriem no mājām; jābūt arī internātam.

Publikāciju projektā “Saeimas vēlēšanas 2018. Ko sagaidām, ko mums sola” finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Liepājnieki sašutuši par leģendārā arhitekta Berči projektētās Eļļas fabrikas ēkas nojaukšanu
12 stundas
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
FOTO. Ķīpsalā atklāj izglītības izstādi “Skola 2020”: pirmo reizi piedalās Nīderlandes un Ungārijas universitāšu pārstāvji
13 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bordāns no amata atcēlis tiesu izpildītāju Sandru Jaunsleini
13 stundas

Lasītākie raksti

LE
LETA
Pasaulē
Tramps uzdevis Pompeo parakstīt vienošanos ar talibiem
6 stundas
LE
LETA
Latvijā
Atcelti “Novatours” čārterreisi no Rīgas uz Bergamo pilsētu Itālijā
8 stundas
LL
LETA, LA.lv
Sports
Gulbis Po pilsētā tiek līdz pusfinālam
7 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Parīzē pēc protestētāju izraisīta ugunsgrēka evakuē Lionas staciju
6 stundas
AL
Agris Liepiņš
Latvijā
Agris Liepiņš: Ja mēģinām izmest pa durvīm, vīriešu diena ieraušas pa logu! 2
7 stundas