Partijas atzīst, ka liela daļa no piešķirtā finansējuma tiks tērēta pirmsvēlēšanu kampaņās. Attēlā: “Jaunās Vienotības” reklāma Rīgas ielās 2018. gada rudenī pirms 13. Saeimas vēlēšanām.
Partijas atzīst, ka liela daļa no piešķirtā finansējuma tiks tērēta pirmsvēlēšanu kampaņās. Attēlā: “Jaunās Vienotības” reklāma Rīgas ielās 2018. gada rudenī pirms 13. Saeimas vēlēšanām.
Foto: Edijs Pālens/LETA

Kā partijas tērēs valsts miljonus? 1

Saeima sākusi izskatīt grozījumus Partiju finansēšanas likumā, kas paredz būtiski – aptuveni astoņas reizes – palielināt valsts finansējumu partijām, kas pēdējās Saeimas vēlēšanās ieguvušas vismaz divus procentus vēlētāju balsu. Likumprojekta virzītāji uzskata, ka papildu nauda palīdzēs partijām būt neatkarīgākām no sponsoriem un arī attīstīties. Kā tieši tās grasās attīstīties?

LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Izrādās, daļa partiju, kas var cerēt uz lielo finansējumu, vēl nav izlēmušas, kā tieši to varētu tērēt. Partiju apvienība “Attīstībai/Par” (“AP”) nav par to spriedusi, jo “lācis vēl nav nomedīts”, proti, Saeima diskutablo likumprojektu pagaidām nav apstiprinājusi, pastāstīja apvienības Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Daniels Pavļuts.

Arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars sarunā ar “Latvijas Avīzi” apgalvoja, ka pagaidām par tērēšanu nav domāts, taču tāpēc, ka cerot: valdošā koalīcija nāks pie prāta un naudu, kas paredzēta partijām, novirzīs skolotāju un mediķu vai ārstu algām.

CITI ŠOBRĪD LASA

ZZS par attiecīgo likumprojektu nebalsošot. Informatīvo ziņojumu par nepieciešamību palielināt finansējumu partijām valdība gan pieņēma laikā, kad premjers bija ZZS pārstāvis Māris Kučinskis. Jā, tā bijis, atzina E. Tavars, taču tad nav bijusi runa par tik strauju un būtisku finansējuma palielinājumu. ZZS pat apsverot iespēju atteikties no palielinātā valsts finansējuma, ja vien juridiski tas būšot iespējams.

 

Nomās birojus un algos darbiniekus

Tajā pašā laikā jūtams, ka pārsvarā partiju pārstāvji finansējuma palielinājumu uztver kā iespēju vieglāk apmaksāt partijas biroja īri un algot darbiniekus. Iespējams, partijām nākotnē varētu būt vairāk algoto darbinieku nekā līdz šim. Piemēram, partijas “Progresīvie” līdzpriekšsēdētāja Antoņina Ņenaševa teica, ka partijai šobrīd ir tikai viens algots darbinieks. Ja būs vairāk naudas, tikšot algots arī komunikācijas speciālists un ģenerālsekretārs.

“Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars sola, ka vismaz daļa naudas tiks novirzīta komunikācijai ar sabiedrību un politikas skaidrošanai. “Vienotība” savulaik jau esot parādījusi, kā vajag komunicēt ar sabiedrību: pirms valsts finansējuma zaudēšanas partijai bija trīs atvērtie biroji pilsētās ārpus Rīgas, katrā bija divi algoti darbinieki, turp regulāri, lai tiktos ar vēlētājiem, braukuši ministri un deputāti.

Saņemot lielāku finansējumu, šādus birojus varētu atjaunot.

A. Kampars salīdzinoši lielo partijas biedru skaitu Igaunijā saista tieši ar lielāku partijas finansējumu: ja partijas aktīvi komunicē, vairāk sabiedrības pārstāvju ieinteresējas par partijas darbu un iestājas tajā.

To, ka pēc finansējuma palielināšanās varētu pieaugt partijas biroju skaits, tostarp tos varētu atvērt reģionos, “lai būtu tuvāk cilvēkiem”, atzina arī “Saskaņas” Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Urbanovičs. Birojiem būtu jābūt atvērtiem visu dienu.

Konkrēti plāni ir arī Nacionālajai apvienībai. Tās priekšsēdētājs Raivis Dzintars pauda: “Lielākā finansējuma izmantošanas pozīcija būtu saziņas nodrošināšanai ar Latvijas cilvēkiem. Varētu atjaunot mūsu laikraksta “Nacionālā Neatkarība” ikmēneša izdošanu, informēt sabiedrību par mūsu viedokli un paveiktajiem darbiem, pērkot reklāmas laukumu medijos, aktīvāk izvēršot informācijas izplatīšanu internetā un citur.

“Daļu finansējuma novirzīsim pasākumu organizēšanai, piemēram, lielus izdevumus prasa apvienības valsts svētkos organizētie pasākumi ar plašu jauniešu līdzdalību, izglītojoši jauniešu semināri, partijas kongress, konferences un citi pasākumi. Darbinieku loku varētu paplašināt ar vienu vai diviem darbiniekiem, kur viens būtu atbildīgs par sadarbību ar medijiem, otrs strādātu ar partijas nozaru darba grupām, pētītu ārvalstu pieredzi veiksmīgu politisku risinājumu ieviešanā un palīdzētu ar šīs pieredzes pielāgošanu Latvijas vajadzībām. Neizskatām iespēju algot valdes locekļus vai kādas politiskas amatpersonas,” stāsta R. Dzintars.

Arī citu partiju pārstāvji uzsvēra, ka daļa palielinātā finansējuma varētu tikt tērēta dažādiem pētījumiem un sabiedrības aptaujām, proti, ekspertīzei, kas varētu palīdzēt partijām veiksmīgāk īstenot savu politiku.

“Šobrīd politiku pārsvarā izstrādā ierēdņi un politiķi to tikai īsteno, jo partijām nav naudas politikas izstrādei, nav iespējas nolīgt ekspertus,” skaidroja A. Kampars.

 

Vai politisko reklāmu būs vēl vairāk?

Taču valsts finansējumu partijas drīkst izmantot arī priekšvēlēšanu kampaņai. Vai tas nozīmē, ka šīs kampaņas būs vēl masīvākas, tikai nu vēlētāju prātus partijas musinās par nodokļu maksātāju naudu? D. Pavļuts uzskata, ka “bažīties par priekšvēlēšanu kampaņu apjomu nākotnē pagaidām ir tāda tukša runāšana”.

Tomēr gan viņš, gan citi aptaujātie partiju pārstāvji nenoliedz, ka daļa naudas tiks pietaupīta arī priekšvēlēšanu kampaņām. Piemēram, J. Urbanovičs, taujāts par iespējamo papildfinansējuma izlietojumu, vispirms sacīja: “Politikā nav riebīgākas padarīšanas kā pirms katrām vēlēšanām staigāt apkārt ar pastieptu roku, vācot naudu priekšvēlēšanu kampaņai.” Katrā partijā esot tādi “profesionālie ubagi”, kuru galvenais pienākums – sagādāt naudu kampaņai.

E. Tavars pat prognozēja: lielākā daļa partiju papildu ienākumus tērēšot tieši kampaņā.

Tāpēc partiju ikdienas darbā nekas nemainīšoties arī tad, ja tās tiks finansētas krietni dāsnāk.

Likumprojekts gan nosaka, ka tēriņus, kam drīkstēs izmantot valsts finansējumu, sadalīs trīs grupās: partijas biroja un darbinieku uzturēšanai, partijas darbības saturiskai nodrošināšanai, kur iekļautos, piemēram, pētniecība, un partijas komunikācijai ar sabiedrību, tostarp politiskajai aģitācijai. Katrai no šīm sadaļām drīkstētu tērēt ne vairāk kā 60 procentus no gada finansējuma.

D. Pavļuts norādīja: lielāks valsts finansējums izlīdzinās partiju priekšvēlēšanu tēriņus, līdz ar to “ar pliku kampaņu vairs nepietiks, vajadzēs konkurēt ar politisko piedāvājumu”.

R. Dzintars arī teica: tās partijas, kuras jau sasniedz priekšvēlēšanu tēriņu griestus, vēl vairāk tērēties nedrīkstēs.

Savukārt NA līdz šiem griestiem iepriekš nav aizsniegusies, tāpēc tās kampaņa varētu kļūt dārgāka.

Partiju pārstāvji gan arī pieļauj, ka kopējie partiju ienākumi nebūt nepieaugs tikpat daudz reižu, cik valsts finansējums partijām. Jo līdz ar dāsnāku valsts atbalstu tiks ierobežoti ziedojumi: šobrīd likumprojekts nosaka, ka viena persona gada laikā nedrīkstēs ziedot vairāk kā 12 minimālās algas.

 

Krievu savienība netiek pie naudas

SAISTĪTIE RAKSTI

Pie lielā partijas finansējuma varētu netikt Latvijas Krievu savienība (LKS). Kā apgalvoja tās valdes loceklis Jakovs Pliners, partijai neesot iespēju atvērt kontu Latvijas bankās.

Iepriekš tāds bijis, taču bankā, kura jau pārtraukusi savu darbību. Citas bankas atsakoties atvērt LKS kontu, jo esot varasiestāžu brīdinātas par to, ka tādā gadījumā gaidāmas problēmas. Savukārt, ja nav konta Latvijas bankā, valsts naudu saņemt nevar. Šī iemesla dēļ LKS nav spriedusi par to, kā mainīs savu darbību, ja valsts finansējums partijām pieaugs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 36
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
34 minūtes
Raivis Šveicars
Ziņas
Ar dažādām krāpnieku shēmām saskārusies virkne Latvijas slavenību. Finansiāli tiek apkrāpti tie, kas viltus reklāmām uzķeras 10
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Slimnīca atklāj, ar kurām vakcīnām potējušies Covid-19 pacienti, kas ir nonākuši stacionārā 63
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kadri no Rīgas 1. slimnīcas Covid-19 nodaļas 17
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Morozovs: Ir jāapvienojas un jāaizmirst par etniskiem jautājumiem. Slimība nevienu nešķiro pēc valodas
13:51
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Spageti ar ķiršu tomātiņiem, baziliku un olīvām – kā vislabākajos restorānos
13:40
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāts rekordliels jauno Covid-19 gadījumu skaits – 3206, miruši 33 saslimušie
13:10
LA
LA.LV
Kokteilis
“Šis cilvēks ir ļauns un, iespējams, mentāli slims”: deputāts Artuss Kaimiņš brīdina par Gobzemu 29
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mājsēde pret Covid-19 nevakcinētiem cilvēkiem varētu turpināties arī pēc 15. novembra 54
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pret stulbo arī paši dievi cīnās veltīgi!” Šadurskis uzskata, ka skolotāju atklātajai vēstulei vieta miskastē 118
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ļoti svarīgi esot neļauties panikai. Kā Ārstu biedrības izteikto Pavļuta demisijas pieprasījumu vērtē premjers? 107
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
No hercogienes par ASV prezidenti: Megana Mārkla turpina strādāt pie saviem ambiciozajiem plāniem 5
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
“Jaunā paaudze aug stulba.” Zaržeckis skaidro, kāpēc aizslēgt skolas ir liela kļūda 56
8 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Jauns spēlētājs fiktīvās deklarēšanās spēlītei. Nākamgad augs nodoklis 36
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Koronavīruss premjerus pārvērš sālsstabos, ministrus paralizē – tie zaudē spējas rīkoties. Egila Līcīša feļetons 7
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Profesors par to, vai “lokdauns” ietekmējis Covid-19 izplatības ierobežošanu. To pēc 15. novembra varēs atcelt? 27
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Estrādes mūzikas zvaigzne Žoržs Siksna ar sievu iepazinies, kad viņai bija 16 gadi 9
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
Slimnīcas pārprofilē kovida slimnieku ārstēšanai; esot “jāgatavojas sliktākam scenārijam” 10
5 stundas
AB
Anita Bormane
Ziņas
Andrejsala – ar skaļāko balsi? Kad noskaidrosies Nacionālās koncertzāles intriga 4
4 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Dārznieces padoms: kā “pārziemināt” garšaugus
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Augsto energoresursu cenu dēļ no visdažādākajām vietām pasaulē pienāk ziņas par ražošanas apturēšanu 6
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Valdība ir nelokāma, ka 15.novembrī un attiecīgi 15.decembrī šis vakcinācijas pienākums stāsies spēkā,” brīdina ministrs 137
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“To, ka esmu gejs, apzinājos jau pusaudžu vecumā…”: Rinkēvičs atceras savu publisko “iznākšanu no skapja” 100
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Viņš noteikti nebija pelnījis to, ko viņš saņēma par savu viedokli.” Freimanis par Šimkus ierakstu un ņirgāšanos par pianistu 174
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ģirģens: Latvijā ir haoss – paskatās, kas notiek “Twitter” un tad domā, ko darīt 26
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Deputāts atklāj, vai pēc 15. novembra vakcinētie iedzīvotāji varēs atgriezties normālā dzīvē 127
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Latvijas ļaudis ir aizkaitināti, saniknoti un dusmīgi par varas sastrādāto cīņā ar pandēmiju. Egila Līcīša feļetons 155
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla uzzinot par karalienes veselības stāvokli, Ziemassvētkus plāno svinēt Lielbritānijā 24
23 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Brokoļu un siera pīrāgs: ļoti gardi!
22 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
Lai nākamgad āboli būtu bez tārpiem un plūmes nepūtu, jāsāk rosīties jau tagad
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Ulberte: Skaistumkopšanas pakalpojumi aizies ēnu ekonomikā 58
1 diena