Praktiski
Dārzs

Kā rūpēties par zemenēm augustā. 5 vērtīgi padomi0

Foto: Fotolia

Zemeņu raža jau teju beigusies – tas nozīmē, ka jau tagad ir laiks sākt rūpēties par zemeņu krūmiņiem, lai nodrošinātu sev gardas odziņas nākamajā gadā.

Kāpēc? Jo augustā un septembrī sākas zemeņu lapu augšanas otrais periods, izaug jaunas sānvasas jeb radziņi (viengadīgi mini krūmiņi pie saknēm) un veidojas jauni ziedpumpuri. Radziņos nogulsnējas barības vielas. Tieši tos dārza zemenes izmantos nākamajā gadā, lai veidotu ogas. Tāpēc ir svarīgi kā pienākas apkopt krūmiņus tieši tagad.

1. Apgriez vecās lapas
Vecās lapas, kas izpildījušas savu funkciju, sāk atmirt. Ir svarīgi tās laikus nogriezt. Centies netraumēt krūmiņa vidučus un jaunās lapiņas. Jo ātrāk tu to paveiksi, jo vienkāršāk. Tāpēc, ka – jo lielāks būs krūms, jo grūtāk būs tikt galā ar vecajām lapām. Turklāt kaitēkļi un augu slimības, kas sezonas laikā parādījušās uz vecajām lapām, paspēs pārcelties uz jaunajām.

2. Uzirdini augsni
Rūpīgi uzirdini augsni starp dobēm 10 centimetru dziļumā. Tieši blakus zemeņu krūmiņiem dziļi irdināt nedrīkst, lai netraumētu sakņu sistēmu, kas zemenēm ir sekla. Uzirdināšanas laikā viegli aprušini krūmiņus, lai saknes atrastos zem zemes kārtas.

3. Piebaro
Šajā periodā zemenēm ļoti nepieciešamas barības rezerves. Lai tās nodrošinātu, vajadzēs minerālmēslus ar mikroelementiem – 20–30 gramu uz vienu kvadrātmetru. Palīdzēs speciāli sabalansēti minerālmēsli zemenēm vai amofoss. Ļoti labu rezultātu sniedz trūdvielas, kas gan bagātina augsni, gan uzlabo tās struktūru.

4. Laisti
Bagātīgi aplaisti zemenes pēc sausā piebarojuma uzkaisīšanas. Līdz sezonas beigām nodrošini mitru augsni, laistot reti, bet bagātīgi. Pēc kārtīgas aplaistīšanas uzirdini augsni, izravējot nezāles. Lai pēc laistīšanas uz zemes virskārtas neveidotos sacietējusi kārta, mulčē dobi ar kūdru.

5. Nogriez stīgas
Nogriez no jauna ataugušās stīgas – to likvidēšana veicina jaunu augļu veidošanos. Spēcīgi salapojušās lapas ziemā piesedz zemeņu krūmu un veicina veiksmīgāku pārziemošanu.

Ja krūmiņi vēl jauni, pirmziemnieki, jūlija beigās vai augusta sākumā neaizmirsti iespiest stīgas pie zemes, lai tās izaugtu. Divus, trīs gadus veciem krūmiņiem stīgas nogriez. Bet augustā bez nožēlas šķiries no piecu gadu veciem zemeņu krūmiem. Tiem nākamgad izaugs tikai mazas odziņas, bet krūmi aizņems lielu vietu.

Atbrīvojies no slimībām
Ja ieraugi, ka ataugušās jaunās zemeņu lapiņas sačervelējas, deformējas, tas nozīmē, ka augi ir inficēti ar zemeņu ērci. Apstrādā zemenes ar jebkādu preparātu pret ērcēm (akaricīdu).

Dažkārt uz lapām parādās rūsas plankumi – tā ir melnā puve. Augs nomet šīs lapas. Lai izvairītos no infekcijas, pēc pēdējās ražas novākšanas krūmiņi ir jāapstrādā ar vara vitriolu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru
Intervija 2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies
38 minūtes
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus
4 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
Apstulbuši bija pat tiesneši. Igors Vihrovs – vingrotājs, kurš sajūsmināja visu Latviju
6 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ar politiķu palīdzību izveidota sistēma, lai banku sektors varētu pelnīt milzu naudu, atklāj ģenerālprokurors
6 stundas