“Kad sirds tik smaga kā ezers guļ, atmini sauli…” Lai cilvēki nenokārtu degunu, pie Nacionālā teātra uz lieliem plakātiem lasāms šis un citi šim laikam aktuāli Raiņa citāti.
“Kad sirds tik smaga kā ezers guļ, atmini sauli…” Lai cilvēki nenokārtu degunu, pie Nacionālā teātra uz lieliem plakātiem lasāms šis un citi šim laikam aktuāli Raiņa citāti.
Foto: Karīna Miezāja

Kā teātri atdos uzticības kredītu skatītājiem? 0

Latvijā ir divi teātri – ­Nacionālais un Dailes –, kuros tradicionāli maija sākumā izsludina abonementu maiņu nākamajai sezonai. Kā jau to varēja prognozēt, šogad abonementu īpašnieki, šī teātrim uzticamākā publika, uzaicinājumu maijā nākt uz teātra kasi un apmainīt abonementus nesaņems. Tomēr teātri veido scenārijus, kā norēķināties ar skatītājiem.

PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 81
14 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 55
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 38
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Dailes teātris pieļauj, ka abonementu maiņa varētu notikt jūlijā, Nacionālais teātris ir prognozēs pesimistiskāks – runa varētu būt par rudeni, ziemu vai arī šogad vispār nekāda darbība ar abonementu maiņu varētu arī nenotikt.

Sola parādā nepalikt

Savulaik teātru zāļu piepildīšanai radītā abonementu sistēma ir sena, Dailē tā pastāv jau kopš 1927. gada, Nacionālajā teātrī – kopš pēckara gadiem. Abonementu īpašnieki ir teātra procesā, un tā attīstībā ieinteresēti cilvēki, aizrautīgi skatuves mākslas līdzjutēji, kuri abonementus manto pat paaudzēm un ieraduši pirmie redzēt visas sezonas jaunākās izrādes Lielajās zālēs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nacionālajā teātrī ir deviņas abonementu izrādes un 3000 abonementu īpašnieku. Dailē – sešas un 2000 abonementu īpašnieku, kuriem ik sezonu tiek piedāvāti pieci Lielās zāles iestudējumi.

Covid-19 pandēmijas dēļ teātri ir palikuši abonementu īpašniekiem parādā.

“Abonementu īpašniekiem šosezon esam nospēlējuši trīs izrādes. Divas atlikušās abonementu izrādes (“Santakrusa” un “Trīs draugi”) abonementu īpašnieki redzēs rudens mēnešos. Katram jaunajam iestudējumam ir sešas abonementu izrādes, tātad kopējais “parāds” uz nākamo sezonu veido 12 abonementa izrādes,” teic Dailes teātra direktors Juris Žagars.

“Šajā sezonā izrāžu, visticamāk, vairs nebūs, bet ceram 12. jūlijā atsākt pilnvērtīgus mēģinājumus teātra telpās un augustā vērt teātra durvis skatītājiem.” Tomēr “daudzas atbildes būs jāmeklē no jauna, kad nonāksim līdz re­ālai sezonas atklāšanai”.

Nacionālajā teātrī visi abonementu īpašnieki ir redzējuši “Katlu” un “Revidentu”, taču nav redzējuši “Tukšo ziedu” jeb “Jermu”, kurai 1. abonementa izrādei bija jānotiek 17. martā, piecas dienas pēc valstī izsludinātās ārkārtas situācijas.

Nacionālā teātra sabiedrisko attiecību speciāliste Līga Rimševica teic, ka šo izrādi visi abonementu īpašnieki redzēs tuvākā vai tālākā nākotnē.

Kaut arī Teātra diena pagājusi, Īsto teātra virtuves koncertu varbūt izrādīs septembrī vai pat augustā.

Abonementa pēdējā izrāde “Sapnis vasaras naktī” Elmāra Seņkova režijā, iespējams, priekškaru varētu vērt nākamā gada pavasarī, taču nav izslēgts, ka šā iestudējuma vietā būs cita izrāde, jo tas saistīts ar teātra un režisora noslodzi konkrētā laikā. Tomēr teātris kā abonementu īpašniekiem, tā pārējiem biļetes nopirkušajiem skatītājiem sola parādā nepalikt.

To pašu sola arī Dailes teātris, tomēr, “tā kā nezinām, kad beigsies ārkārtas situācija un atcelts publiskas pulcēšanās aizliegums, nevaram paredzēt konkrētu laiku, kad varēsim sākt abonementu maiņu. Iespējams, tas varētu notikt jūlijā,” norāda Dailes teātra direktors Juris Žagars.

Runājot par nākamās sezonas plāniem, viņš teic: “Pagaidām ir zināms tikai tas, kam noteikti jābūt. Proti, būs izrāde par Smiļģi, būs iespaidīgs jubilejas koncertuzvedums un būs iepriekš ieplānotais Regnāra Vaivara projekts “Trīs draugi”. Vēl nevaram konkrēti pateikt, kas būs tālāk, bet aprises ir.

“Teātri”, visticamāk, būs jāpārceļ uz aiznākamo sezonu, jo šosezon nepaspēsim.

Par tālāko ļaujiet mums izlemt jūnijā.”

Visas nenotikušās izrādes tikšot pārceltas uz 2020. gada rudens mēnešiem un tiks nospēlētas pirmajā sezonas daļā. “Plānojam, ka 1. augustā mēs varēsim atgriezties teātrī un sākt mēģinājumu procesu – proti, atgrieztos 14. marta situācijā un atsāktu repertuāru no tā brīža. Līdz oktobra vidum ceram nospēlēt visas izrādes, kuras mēs palikām skatītājiem parādā.”

Uzticības garants un kaķis maisā

Kur balstās abonementa tradīcija? To īpašniekiem, pirmkārt, visās piecās izrādēs garantēta konkrēta vieta zālē vai parterī.

Otrkārt, cilvēkiem ir izdevīgāk pirkt abonementu nekā biļetes uz katru atsevišķu izrādi – kaut gan vairs nevar apgalvot, ka, pērkot abonementu, par četru izrāžu cenu cilvēks faktiski redzēs piecus uzvedumus.

Treškārt, abonementu īpašniekiem tiek piedāvātas atlaides arī uz izrādēm abās pārējās, mazākajās, zālēs

un Dailes teātra kafejnīcā pat šampanietis viņiem ir par desmit procentiem lētāks.

“Ja piecu izrāžu abonementa cena ir 70 eiro, tad viena izrāde skatītājam izmaksā 14 eiro, kas ir mazāk nekā reālā biļetes cena šajās sēdvietās,” rēķina Dailes teātra direktors Juris Žagars. “Teātra galvenais ieguvums – pirmajās sešās izrādēs ir garantēts daļējs zāles piepildījums.

Protams, mēs novērtējam to skatītāju lojalitāti, kas iegādājas vēl nezināmu produktu,

jo abonementu tirdzniecības brīdī nereti ir zināms tikai darba autors, nosaukums un režisors.”

Nacionālā teātra pārstāve Līga Rimševica teic, ka abonementa piedāvājumā neesot striktu principu: “Abonements konkrētā sezonā tiek veidots tā, lai, piedāvājot skatītājiem piecus uzvedumus, līdzsvarotu zināmu prāta piepūli prasošas izrādes ar kvalitatīvu izklaidi. Turklāt abonementi ir domāti publikai, kurus interesē tieši teātra process.”

Tomēr šajā sezonā abonementā bija iekļauts arī Teātra dienai gatavotais un pandēmijas dēļ neparādītais Īstās teātra virtuves koncerts.

Lai abonementa īpašniekiem nāktu pretim, Nacionālais teātris radījis iespēju (sazinoties ar atbildīgo darbinieku par abonementiem, Sandru Andersoni) pārcelt izrādes apmeklējuma datumu.

Līga Rimševica teic, ka abonementu īpašnieki šobrīd noteiktības ziņā esot labākā situācijā nekā pārējie biļetes nopirkušie skatītāji, kuru priekšā teātrim veidojas parādi, jo ir saņemta nauda par izrādēm, kuras nav nospēlētas.

Teātris ir parādā apmēram septiņdesmit izrādes,

jo biļetes bija izpirktas līdz pat jūnijam. Taču teātris maksimāli nākšot katram skatītājam pretim, piedāvājot to vai citu izrādi tuvākā vai tālākā nākotnē.

LA.LV Aptauja

Vai abonementu sistēma ir dzīvotspējīga?

  • Jā, kāpēc ne, man arī ir bijis abonements.
  • Jā, bet abonementa īpašniekiem vajadzētu vēl kādas priekšrocības.
  • Tikai tad, ja abonementus pārdod uz ļoti pieprasītu režisoru izrādēm.
  • Nē, domāju, ka teātriem vajadzētu domāt par jaunām formām.

Teātri iezīmē scenārijus

Nacionālā teātra direktors Jānis Vimba uzskata, ka abonementu sistēma teātrī rada zināmu finanšu stabilitātes sajūtu par to, ka katru jaunu uzvedumu vismaz deviņas reizes nospēlēs, jo abonementu izrādes jau ir izpirktas: “Mums tiek dots uzticības garants, kas ir ekvivalents naudas vērtībā.

Taču pirms krīzes spriedām par to, vai esošais abonementu skaits ir mūsdienām pamatots.

Pēdējās abonementu izrādes diemžēl bija diezgan neizpirktas, īpaši sliktākajās vietās. Zālē ir 709 vietas, bet uz pēdējiem abonementiem iepriekš bija pārdotas no 320 līdz 360. Taču, lai izrāde būtu ekonomiski pamatota, lai nomaksātu rēķinus un vēl ko atliktu nākamajiem iestudējumiem, zālei jābūt noslogotai vismaz par 82 līdz 84 procentiem.

Un šādā situācijā rodas pārdomas: vai visu zāli likt pārdošanā vai iezīmēt abonementa izrādi? Ja visa zāle netiek izpirkta, mēs ar abonementiem mazliet “aizgriežam sev skābekli”.

No abonementu īpašnieku viedokļa tas arī ir gluži labi saprotams, jo nez vai cilvēks vēlas skatīties piecas izrādes vietās, no kurām nav laba redzamība. Taču pie šīs situācijas risināšanas teātris atgriezīšoties pēc krīzes beigām.

Saskaņā ar likumu pusgada laikā pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas teātrim ir pienākums paziņot, kas notiks ar iegādātajām biļetēm un, protams, darīt zināmus arī savus nākotnes plānus.

Nacionālajā teātrī patlaban apspriesti vairāki scenāriji.

Viens no tiem – ja ārkārtas situācija valstī ar 12. maiju tiks pārtraukta, teātris centīsies ātri pārstrukturizēties, piedāvājot skatītājiem kā jau esošās izrādes, tā jaunas, un, protams, “atspēlējot” pašreizējam abonementam.

“Ja mums zīmē sliktāko scenāriju un teātros vispār liedz spēlēt līdz gada beigām, tad par kādu abonementu maiņu vispār var runāt,” retoriski vaicā Jānis Vimba, “tādā gadījumā ar abonementiem nenotiek nekāda darbība. Ar 2021. gadu būs jānospēlē izrādes, uz kurām jau izpirktas biļetes un jāmēģina piepildīt teātra kasi, neieguldot naudu jauniestudējumos.”

“Šobrīd nav simtprocentīgas garantijas, ka arī teātrim kaut kas tiks no valdības piešķirtajiem atbalsta miljardiem krīzē cietušajiem uzņēmumiem, jo teātris, kaut arī pēc sava statusa ir valsts kapitālsabiedrība, skaitās valsts iestāde.

Patlaban Nacionālais teātris dzīvo taupības režīmā, bet kopā ar Kultūras ministriju tiek diskutēts par zaudējumu aprēķināšanas mehānismiem. Līdz šim bijis vienkāršāk, jo zaudējumus radīja atceltās izrādes, bet nākotnē nākšot klāt arī repertu­ārā neieliktās.

Patlaban teātrī ir dīkstāve, viena daļa darbinieku ir apmaksātā atvaļinājumā.

Nākamā robežšķirtne būšot 12. maijs,” saka Jānis Vimba.

SAISTĪTIE RAKSTI

Nacionālā teātra direktors uzskata, ka šis ir laiks pārdomām un restrukturizācijai – mākslinieciskai, administratīvai un arī finanšu jomā: “Es tikai ļoti ceru, ka krīzes laikā nebūsim neatgriezeniski zaudējuši skatītāju lojalitāti. Jo bez tās mēs nevaram pastāvēt.

Mēs varam izdomāt dažādus “subproduktus”, “starpdisciplinārus” produktus, lai nedaudz izklaidētu sabiedrību un atgādinātu, ka mēs jau neesam “pazuduši” – un mēs tiešām neesam pazuduši, mēģinām eksistēt, – bet teātra pamatu pamatā vienalga paliks tā būtība: es, aktieris, sniedzu jums to, ko jūs, nopirkuši biļeti, vēlaties redzēt tieši šovakar teātra zālē. Ceru, ka šis laiks beigsies laikus un netransformēs mūsu apziņu neatgriezeniski.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 81
14 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 55
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 38
14 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Astrologi nosauc bīstamās dienas aprīlī katrai zodiaka zīmei: kad jāuzmanās? 3
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 94 gadus vecajai karalienei Elizabetei II vīra bērēs būs jāievēro skarbs noteikums. Vai viņai izdosies to izturēt? 6
16 stundas
Lasīt citas ziņas
ML
Māra Libeka
Veselam
Rīkojums par potēšanas datumu maiņu esot nācis “no augšas”. Tomēr Vīķe-Freiberga uzstāja uz otrās potes saņemšanu vakar 41
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā joprojām visvairāk saslimšanas gadījumu ar Covid-19, daudz inficēto vēl divās pilsētās
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Kāds vīrietis Lapmežciema pamatskolā uzbrucis skolas direktoram, draudot viņu nogalināt 4
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atklāj, cik cilvēki pirmajā “dzīvās rindas” dienā saņēmuši poti pret Covid-19 7
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Kāds vīrietis Lapmežciema pamatskolā uzbrucis skolas direktoram, draudot viņu nogalināt 4
22:34
LE
LETA
Ziņas
Ostapenko, spītējot muguras sāpēm, uzvar un izvirza Latvijas izlasi vadībā 2
21:46
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 sasirgušais braucis vilcienos Skulte-Rīga un Rīga-Skulte 4
20:14
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. 94 gadus vecajai karalienei Elizabetei II vīra bērēs būs jāievēro skarbs noteikums. Vai viņai izdosies to izturēt? 6
16 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Futbola aģenta slepkavība Rīgā šokē sabiedrību. Vai šis darbs ir bīstams un ko par futbola aizkulišu shēmām atklāj speciālisti? 55
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Labklājības ministre skaidro, vai strādājošie pensionāri arī saņems 200 eiro pabalstu? 9
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijam veiktās asins analīzes “liecina par nopietnu veselības pasliktināšanos un risku” 15
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Meklēs slepkavas vai kur vīrs ar mīļāko aiziet?” Bijušais valsts policijas priekšnieks par videonovērošanas sistēmu ieviešanu 36
12 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Par kādas īpašas amatpersonas bailēm saņemot otro “AstraZeneca” vakcīnu un šīs rīcības konsekvencēm 81
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir cilvēku pazemošana!” Meļņiks par aicinājumu iedzīvotājiem stāvēt rindās pēc vakcīnas pret Covid-19 89
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tu man sāc te “topīt”! Nesaki, ko man darīt, tu man neesi nekas!”: sportists Kaspars Kambala pamatīgi saķeras ar krišnaītu Uģi Kuģi 38
14 stundas
VK
Vita Krauja
Ziņas
“Gribu līdz pēdējam brīdim tik daudz ko iespēt.” Saruna ar vienu no pazīstamākajiem latviešu skaņražiem pasaulē Pēteri Vasku 1
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Vai dzejniece un šovu dalībniece Magone Šutoviene teikusi nepatiesību par savu attiecību statusu un laulībām ar Žani? 19
15 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Klasiskā frikadeļu zupiņa: gatavojot pēc šīs receptes nevar “aizšaut garām”! 3
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Siltums uz vairāk nekā vienu dienu!” Bricis par laiku brīvdienās un nākamajā nedēļā 5
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Viltus “banku darbinieki” Latvijā no divām sievietēm izkrāpuši vairākus tūkstošus eiro. Kā nekļūt par krāpnieku upuri? 1
14 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Dabas tūrisma sezona klāt! Šīs nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā notiks Ceļotāju dienas
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 60
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 128
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 83
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 7
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 61
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 46
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Mintauts, Alfs un Bernadeta 1
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 17. līdz 23.aprīlim: kādas vēlmes piepildīsies? 1
16 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Astrologi nosauc bīstamās dienas aprīlī katrai zodiaka zīmei: kad jāuzmanās? 3
16 stundas