“Vīru uz stundu” remontdarbiem mājā var salīgt dažādos interneta portālos.
“Vīru uz stundu” remontdarbiem mājā var salīgt dažādos interneta portālos.
Foto: Ronstik/SHUTTERSTOCK

Kā uz stundu tikt pie vīra? Nu jau krietnu laiku Latvijā populārs pakalpojums 8

Andris Ozoliņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Pienāk brīdis, kad mājoklī steidzami nepieciešams remonts, uzlabojums vai pārkārtojums. Vai nu nedarbojas elektriskā iekārta, vai sanmezglos sūcas ūdens, jāpārbīda mēbeles vai siena jānokrāso citā tonī. Sīkos remontus tradicionāli pieskaita tā saucamajiem vīriešu darbiem, kurus būtu jāprot ikvienam, kurš skolā apmeklējis darbmācības stundas.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Praksē tik vienkārši nav. Speciālu darbu veikšanai nepieciešamas zināšanas, īpaši instrumenti un materiāli. Nepieciešamas arī iemaņas. Daudz ko var aplūkot un pamācīties “Youtube”, tomēr tā mierīgāk ar sirdi ir tad, kad ūdensvadu labo santehniķis, elektrību – elektriķis, bet mēbeles mēbeļmeistars.

Tādu universālu meistaru, kas prot daudzus vienkāršus darbus, sauc par “mājas meistaru”, un daudzdzīvokļu namos tā ir ļoti pieprasīta profesija.

Mājas meistari sekmīgi strādā, piemēram, Vācijā, un tur kārtība māju apsaimniekošanā ir krietni lielāka nekā Latvijā. Pie mums tādus daudzpusīgus meistarus piedāvā, piemēram, “emeistars.lv”, “buvbaze.lv”, “LV Group” un citi.

Kamēr katrai mājai nav sava mājas meistara, cilvēki meklē pakalpojuma sniedzēju, ko vislabāk atrast internetā. “Mežonīgie”, brīvie amatnieki atrodami tādos portālos kā “ss.lv” u. c. Tomēr tajos neredzēt rekomendācijas un saņemt garantijas būs grūtāk.

Turpretim paļauties uz specializētām firmām ir gan drošāk, gan… dārgāk. Savukārt Latvijas Amatniecības kamerā ir meistaru un zeļļu saraksts, kuri ir ieguvuši profesionālo apmācību un uz kuriem varētu paļauties atbilstoši to kvalifikācijai.

 

Meistars uz stundu

Nu jau krietnu laiku Latvijā populārs ir pakalpojums, kas nedaudz provokatīvi saucas “vīrs uz stundu” – tas ir pa vidu starp sludinājuma dēli un augsti kvalificētiem meistariem.

Interneta portāls kalpo kā starpnieks starp klientu un izpildītāju. Latvijā tādi ir vairāki – “getapro.lv”, ­”anydo.lv”, “tomtex.lv”, “vrs.lv” un citi. Pamatā portālos apkopoti sīko remontu veicēji – vispopulārākie ir mazie santehnikas, elektrotehnikas remonti. Montāža, demontāža un SOS pakalpojumi.

Atverot, piemēram, “anydo.lv” lapu, redzam, ka tiek piedāvāti mājas meistars, celtniecības darbi, mēbeļu darbi, tehnikas remonts, pakalpojumi mājdzīvniekiem, tulkošanas birojs, sadzīves pakalpojumi, uzkopšana, loģistikas un noliktavas pakalpojumi, apdares darbi un citi. Atverot katru, redzami sadaļā ietilpstošie pakalpojumi.

“Šāda sistēma darbojas uz abpusēji izdevīgiem komerciāliem pamatiem. Uzņēmums ietur komisijas maksu par izpildei saņemtu pasūtījumu.

Mēs dodam iespēju visiem – jebkurš cilvēks, kurš māk darboties ar urbi vai āmuru, var reģistrēties vietnē bez maksas un sākt saņemt paziņojumus par jauniem pasūtījumiem.

Turklāt tie izpildītāji, kuri brīvprātīgi veic savu personas datu verifikāciju (par to saņemot 10 eiro dāvanā, ar ko pietiek, lai apmaksātu komisijas maksu par trim saņemtajiem pasūtījumiem),” to, kā darbojas portāls “getapro.lv”, atklāj tā valdes loceklis Jurijs Fridkins.

“Mēs neesam kontrolieri, bet savedēji. Paša izpildītāja interesēs ir pievienot savam profilam vietnē kvalifikācijas apliecinājumus un sertifikātu fotogrāfijas. Darbu kvalitātes kontroli veic pats pakalpojumu tirgus ar klientu, kuri izmantoja meistara pakalpojumus, palīdzību – ar klientu atsauksmēm un vērtējumiem.

Tirgus, kas sastāv no daudziem klientiem, ir daudz godīgāks “inspektors” nekā tad, ja pārbaudi veic pats portāls.

Piemēram, mums ir izpildītāji, kuriem ir vairāk nekā 200 pozitīvu atsauksmju! Šāds rezultāts ir daudz vērtīgāks par jebkuru sertifikātu. Portāls attīstās. Jau šobrīd mēs piedāvājam jebkurus pakalpojuma veidus vietnē – no “vīrs uz stundu” vai celtnieks līdz animatoram un juristam. Vietnē var atrast jebkuru pakalpojuma veidu vai vienreizēju darbu.

Ir arī “sieva uz stundu”. Mums ir pakalpojuma veids, ko sauc “Mājkalpotāja”.

Parasti šo pakalpojumu saista ar mājas uzkopšanas darbiem, bet gadās arī pasūtījumi (lielākoties krievvalodīgi, iespējams, no bagātiem viesiem, kuri ir atbraukuši no Krievijas), kad meklē palīgu mājas darbos – ēdienu pagatavošanai, uzkopšanas darbiem, veļas gludināšanai un citiem mājsaimniecības darbiem,” stāsta “getapro.lv” pārstāvis.

Savukārt Latvijas jaun­uzņēmums “Partly” (“partlyjobs.com”) izstrādājis mobilo lietotni, kurā visvairāk piesaka santehnikas pakalpojumus un remontdarbus. Lietotnes izmantošanas kārtība ir līdzīga kā interneta mājas lapā.

Klients publicē aprakstu darbam, saņem cenas piedāvājumu un, ja tas ir pieņemams, to apstiprina. Pēc tam kad darbs paveikts, klients par meistaru var atstāt atsauksmi.

 

Klienta pieredze

Pakalpojuma “Vīrs uz stundu” reklāma uz staba Rīgā.
Foto no “LA” arhīva

“Mana dzīvokļa vienā daļā pēkšņi nedarbojās elektrība,” savā pieredzē dalās pakalpojuma “vīrs uz stundu” kliente Linda.

“Lai arī korķi nebija “izsisti”, kaut kas kārtībā nebija. Īsumā, man bija problēmas ar elektrību, ko nepratu atrisināt. Atvēru datoru un, iegūglējot “vīrs uz stundu”, vispirms “izlēca” “getapro.lv”.

Mājas lapas sadaļā “Izveidot pasūtījumu” aprakstīju problēmas, norādīju aptuveno adresi, vēlamo darbu izpildes laiku (nākamo dienu) un budžetu no 20 līdz 50 eiro. Tāpat norādīju savus kontaktus – telefonu un e-pastu.

Anketu aizpildīju pirmdienas vakarā, un pēc stundas jau uz e-pastu pienāca pirmie divi piedāvājumi. Nākamajā rītā bija jau 11 piedāvājumi – gan privāti meistari, gan firmas. Varēja uzzināt vārdu, apskatīt fotogrāfiju un iepazīties ar darba pieredzi, ko viņš norādījis (piemēram, vai ir tieši elektriķis vai arī meistars visās jomās).

Šajā solī vēl netika uzrādīti meistara telefona numuri vai e-pasti. Bija redzamas atsauksmes no citiem klientiem, kas ar šo meistaru ir sadarbojušies ar šīs lapas starpniecību.

Piedāvājumos meistari norādīja savu cenu. Dažs piedāvāja darbu padarīt par 25 eiro, dažs par 50 eiro, cits komentārā bija ierakstījis: “Nomaini korķus, un viss!”

Korķus nomainīt pati nevarēju, jo veikali bija ciet. Daži meistari bija ierakstījuši, ka “viņi diemžēl nerunā latviski, bet piedāvā atrisināt kvalitatīvi manu problēmu”, un uzskaitījuši savu pieredzi.

Kā no šī piedāvājumu klāsta izvēlēties? Es skatījos, vai speciālists ir elektriķis vai “plaša profila speciālists”. Manis izvēlētais meistars bija norādījis, ka specializējas elektriķa jomā, un bildē bija sertifikāts.

Tad es palasīju atsauksmes – tās bija pozitīvas un tieši par elektrības darbiem. Kad no 11 pieteikumiem esmu izvēlējusies vienu, tad spiedu uz “Izvēlies meistaru”.

Un tikai tad parādījās taustiņš “Apmainīties ar kontaktinformāciju”. To nospiežot, ieraudzīju meistara telefona numuru. Tad zvanīju izvēlētajam meistaram un prasīju, kad viņš var atbraukt. Sarunājam laiku pēcpusdienā pēc plkst. 15.00. Gods godam, atbrauca plkst. 15.30.

Neliela vaina patiešām bija drošinātājos. Meistars to salaboja un izstāstīja, ko vajadzētu nākotnē izdarīt, lai situācija neatkārtotos. Pie reizes palūdzu salabot lampas slēdzi, kuram vadi uz īso sagājuši… Šajā gadījumā pie vainas bija vadi pašā lampā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kā savu cenu meistars sākotnēji bija norādījis 25 eiro. Pēc darbu paveikšanas viņš teica, ka tas darbs neesot bijis tik liels, un saņēma 20 eiro.

Kad darbs bija izdarīts, lapā nospiedu pogu “Pasūtījums izpildīts”. Kamēr nav apstiprināts, ka darbs izpildīts, piedāvājumi e-pastā turpināja nākt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
MB
Madara Briede
Praktiski
Kas ir domājamā daļa?
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcilam brīvdienu ēdienam! Kalmāra gredzentiņi ar kokosriekstu pienu, kariju, ķiršu tomātiņiem un kabaci
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
moderni iekārtot mājokli: šī gada 6 aktuālākās tendences
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldais kartupelis ar kazas sieru: izcila vakariņu recepte izsmalcinātu garšu cienītājiem
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Divos Latvijas novados fiksēts straujš Covid-19 gadījumu pieaugums 5
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 62
1 diena
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ātri, veselīgi un ļoti garšīgi: ķirbja – pesto sendvičmaizītes 2
4 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Nežēlīgs ieraksts: policisti filmē uz lauka gulošu, cietušu stirnu, smejas un sauc: “Piekodusies!” 121
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Pastkastīte – kāda, kur un kā pareizi jānovieto? 2
3 dienas
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Ko iesākt ar liliju sīpoliem ziemā: selekcionāra padomi
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
7 triki, kā dzīvojamo platību izmantot ekonomiskāk
4 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Vai tirgoties internetā drīkst bez ierobežojuma un nodoklis par to nav jāmaksā? 2
4 dienas
LE
LETA
Veselam
Aizvadītajā diennaktī pieaudzis Covid-19 pacientu skaits ar smagu slimības gaitu 1
1 stunda
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 15
3 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
52 minūtes
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 2
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 22
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
No ceturtdienas laikapstākļi mainīsies: sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai
5 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Ziņas
Kovidsitienam bija gatavi: Kolkas uzņēmuma recepte krīzes rūdījumam 7
6 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Tītars ir ļoti cimperlīgs! Piņķerīgās audzēšanas dēļ Latvijā šos putnus turēt uzņemas vien daži 1
1 stunda
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 66
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 33
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 77
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 80
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 29
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
4 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“It kā valdībā netrūktu problēmu…”: jaunā veselības ministra Pavļuta mājoklī pamanītas neizskaidrojamas dīvainības 38
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Melnajā jūrā nogrimis Krievijas kravas kuģis; uzsākta apkalpes glābšanas operācija
14:48
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 5
14:24
GN
Gints Narogs
Ziņas
Fāzels turpina laipot: kopbildē ar “asiņaino” prezidentu abiem smaids līdz ausīm…
14:08