Praktiski
Manas tiesības

Kā uzrakstīt privātu testamentu un to papildināt ar labojumiem. Dokumenta paraugs0

Foto: Fotolia

Vai vecs cilvēks pats ar roku var uzrakstīt testamentu un to pēc viņa nāves ņems vērā? Vai šādam testamentam vajadzīgi divi liecinieki? Man vairs nav neviena tuva radinieka, tāpēc savu māju un zemi gribu novēlēt kaimiņienei, kura man pēdējos gados ļoti palīdz. Kā šāds testaments ir jāraksta? ANNA RĒZEKNES NOVADĀ

Ko nosaka likums

Civillikums paredz, ka jebkura persona savam nāves gadījumam var brīvi noteikt, kam atstāj visu savu mantu, vienīgi ar ierobežojumu, ka neatņemamās daļas tiesīgajiem (laulātais un lejupējie, piemēram, bērni, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie, piemēram, vecāki) atstājamas viņu neatņemamās daļas. Ja neatņemamās daļas tiesīgo jums nav, visu mantu varat novēlēt jebkurai citai personai (šajā gadījumā – kaimiņienei).

Ja šo dokumentu raksta pats cilvēks, to sauc par privātu testamentu. Likumā teikts, ka privāts testaments jāsagatavo rakstiski, mantojuma atstājējam pašrocīgi visu testamentu uzrakstot un parak­stot. Privātu testamentu var sagatavot jebkurā valodā. Liecinieku klātbūtne tam nav nepieciešama.

Izmaiņas un kļūdas

Ja situācija mainīsies un izdomāsiet savu nekustamo īpašumu atstāt kādam citam, der atcerēties, ka testamentā pieļaujami arī labojumi, ja pierāda, ka tos izdarījis testators pats ar savu roku vai ka tie izdarīti pēc viņa gribas un ar viņa ziņu, turklāt ir skaidri un salasāmi. Taču testatoram pašam jānorāda savā testamentā viss, kas tajā ar nodomu svītrots vai izdzēsts. Ja šādas papildu norādes nav, labotās testamenta daļas zaudē spēku, bet nelabotās paliek spēkā.

Ja testamentā izlaists vai kļūdaini lietots kāds vārds, bet tā dēļ nevar rasties šaubas par testatora nodomu, šāda izlaiduma vai kļūdas dēļ testaments tomēr nezaudē spēku. Ja testamenta rakstītājs pašā testamentā solījies to vēlāk papildināt ar jauniem rīkojumiem, bet, dzīvs būdams, to nav izdarījis, tas neietekmē testamenta spēku, ja vien šo dokumentu vispār var izpildīt bez papildinājumiem un konkrētām norādēm.

Lai grūtāk apstrīdēt

Atgādinām, ka privātus testamentus var nodot glabāšanā notāram vai bāriņtiesai. Tad tiem ir publisko testamentu spēks, un tos ir grūtāk apstrīdēt, ja rodas kādas nesaskaņas. Taču, nododot glabāšanā, jāievēro konkrēti noteikumi:

1) testamentu slēgtā aploksnē iesniedz pats testators;

2) testators paziņo, ka iesniegtajā dokumentā izteikta viņa pēdējā griba;

3) aploksni apzīmogo ar pieņēmējas amatpersonas vai iestādes zīmogu un uz aploksnes parakstās testators un pieņēmējs;

4) par testamenta pieņemšanu glabāt uzraksta īpašu dokumentu, kurā apliecina, ka 1.–3. punkta noteikumi ir ievēroti, kā arī apzīmē aploksnes un zīmoga ārējo veidu.

SVARĪGI

• Lai privāts testaments būtu spēkā, jābūt pārliecībai, ka to sagatavojis mantojuma atstājējs un ka tas pareizi izteic viņa pēdējo gribu.

• Ja testamentārais rīkojums nav pabeigts un parakstīts, tam nav nekāda spēka.

• Ja tomēr nolemsiet testamentu nodot glabāšanā, notāram vai bāriņtiesas pārstāvim būs jāpārliecinās arī par testatora personību.

KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Lauris pēc trieciena palicis bez apziņas un mēdz nekontrolējami staigāt. Kāpēc dzērājšoferi Jāni apcietināja tiesas zālē? 22
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Čakarē, “lien pakaļā” un azartiski izlec pretējā joslā – kā “vidējais latvietis” brauc pa Rīgas apvedceļu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. “Nolaupītā vērtība varētu būt pusmiljons eiro, bet Balandinu atstāja dzīvu kā brīdinājumu,” Krieķis atklāj patiesību 4
1 stunda
TA
Tavs Auto TV
Ekonomika
Lietuvā lietoti automobiļi ir lētāki. Kādēļ?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Daudzi vienā pilsētā un “Dinamo” sportisti: lielajam Covid-19 inficēto skaitam “pa pēdām”
4 stundas