Publicitātes foto

Kā uzstādīt ventilējamu fasādi renovētai daudzdzīvokļu mājai 0

Ronalds Liepiņš, Paroc Būvniecības Izstrādājumu attīstības vadītājs

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
Lasīt citas ziņas

Atjaunojot daudzdzīvokļu mājas, mēs ne tikai paaugstinām to energoefektivitāti tādējādi samazinot apkures izmaksas, bet arī radām apstākļus veselīgākai, ērtākai dzīves videi un uzlabojam ēkas estētisko izskatu. Vairs nav jaunums, ka dzīvoklis atjaunotā un renovētā mājā ir daudz vērtīgāks.

Ventilētas ārējās sienas ar labu siltumizolāciju

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens no moderniem risinājumiem daudzdzīvokļu māju sienu atjaunošanai, ir tā sauktās piekarinātās ventilējamās sienas ar spraugu starp siltumizolāciju un apdares kārtu, kur veidojas āra gaisa kustība. Apakšpusē un augšā ir paredzētas atveres, lai vaidotos ieplūde un izplūde un šī gaisa kustībai būtu nepārtraukta. Šādām atverēm jābūt arī pašā sienas plaknē, pie logu un durvju ailēm, kā arī savienojumu vietās. Tādā veidā tiek novērsta mitruma uzkrāšanās ārējās sienas slāņu materiālos. Minimālais gaisa spraugas platums ir 25 mm, bet tas atkarīgs arī no ēkas augstuma.

Plašs apdares materiālu klāsts ventilējamām fasādēm ļauj izvēlēties krāsu, faktūru, paneļu veidu un izmēru, kā arī ļauj kombinēt vairākus apdares materiālus. Citiem vārdiem sakot, ēkas estētika piedāvā lieliskas iespējas. Taču zem fasādes apdares paliek pati svarīgākā ventilējamās sienas daļa – siltumizolācija un montāžas principi ar nesošajiem elementiem, kas ir pietiekami lielā skaitā. Tieši šo materiālu izvēle konkrētam projektam nosaka sienas energoefektivitāti.

Ventilējamās fasādes sistēmas

Patreiz Latvijas būvnormatīvi reglamentē tikai apmestas fasādes komplekso sistēmu , kuru veido siltumizolācija kopā ar apmetumu ETICS (external thermal insulation composite system ; ārējās siltumizolācijas kompleksā sistēma), pēc kuras iestrādes ārsienā sistēmas sertifikāta ETA (Europian Technical Approval) turētājam (parasti apmetuma ražotājs) ir nepieciešams apliecināt ar ETAG 004 atbilstības sertifikātu.

Ventilējamām fasādēm Latvijā tādu prasību pagaidām nav , bet nesošajiem elementiem un skrūvēm , kas tiek izmantotas stiprināšanai ir jānodrošina visas uzkarinātās fasādes nestpēju ar atbilstību konkrēto skrūvju vai stiprinājumu elementu ražotāja ETA sertifikātam.

Lietuvā jau no 2021.gada 1.janvāra visai ventilējamas fasādes sistēmai ir nepieciešams valsts nacionālais tehniskais novērtējums.Tas ir dokuments, kas aptver visas galvenās sistēmas daļas: atbalsta stiprinājumus , vadules, siltumizolāciju un fasādes apdari. Šis novērtējums ietver ugunsizturības pārbaudi visai sistēmai, siltuma caurlaidības koeficienta aprēķinus ar nepieciešamā siltumizolācijas biezuma noteikšanu, raksturojošās vienības un prasības sienu slāņu ierīkošanai. Šis ir labs orientieris – vadlīnijas galvenokārt projektētājiem, lai pareizi veiktu ventilējamas fasādes izstrādi.

Viena no ļoti svarīgām ventilējamo sienu daļām ir stiprinājumu sistēma. Atjaunoto ēku ventilējamās fasādes sistēmās visizplatītākais risinājums ir fasādes apdares sistēmas montāža uz L veida dažādiem kronšteiniem. Stiprinājumu risinājumi ventilējamās sienās ir īpaši svarīgi ne tikai tāpēc, ka stiprinājumu sistēmas elementiem ir jāiztur gan pašas fasādes , gan vēja slodzes, bet arī tāpēc, ka to veids un izmēri lielā mērā ietekmē siltumizolācijas biezumu un ēkas energoefektivitāti. Vēl nesen populārie alumīnija kronšteini tiek aizstāti ar nerūsējošā tērauda kronšteiniem. Augstas efektivitātes veiktspējas kronšteinus ar kompozītmateriāla iestarpinājumu var izmantot arī tiem, kas meklē augstāku energoefektivitātes klasi.

Pielietoto materiālu siltumvadītspēja.
1. attēls

Alumīnijs ir 13 reizes vadošāks nekā nerūsējošais tērauds, tāpēc siltumizolācijas biezums ar alumīnija kronšteiniem ir vairāk jāpalielina, nekā izmantojot nerūsējošā tērauda nesošos elementus.

Laba siltumizolācija

Siltumizolācijas plāksnes parasti tiek uzstādītas starp metāla profilu vadulēm , kuras turās pie L veida kronšteiniem vai arī atsevišķi stiprinot pie sienas ar mehāniskajiem stiprinājumiem. Fasādes nesošie kronšteini un vadules ir kā kopējs orientieris un parasti siltumizolācijas plākšņu izmērs atbilst to savstarpējam attālumam cc600 (600mm atstarpe starp to centriem) vai cc1200. Siltumizolāciju var veikt ar divslāņu vai vienslāņa plākšņu metodi;

Divslāņu risinājumā vispirms tiek uzstādīts biezāks elastīgās jeb mīkstās siltumizolācijas slānis piemēram, PAROC Ultra vai PAROC Ultra plus pret nesošās siltināmās sienas virsmu, kas tur lieliski piekļaujas īpaši nelīdzenu virsmu gadījumos. Pēc tam kā nosedzošais slānis tiek ierīkota plānāka vēja aizsardzības siltumizolācija ,piemēram, PAROC Cortex vai PAROC WAS35t – šuves starp pirmo un otro siltumizolācijas slāni pārklājas.

Viena slāņa risinājumā tiek montēts viens biezs puscietas akmens vates plāksnes slānis, kuram ir gan siltumizolācijas gan vēja aizsargizolācijas funkcija piemēram, PAROC WAS35t vai PAROC WAS35tb (melns pārklājums). Plāksnes tiek liktas pēc iespējas cieši gan savstarpēji, gan pie nesošajiem elementiem, gan citās šķērsojumu vietās, lai neveidojas platas spraugas.

Par cik PAROC WAS35t plākšņu šuvēm nav paredzēta līmlenta tās jācenšās likt cieši un kvalitatīvi vienu pie otras. Ja šuves starp PAROC WAS35t plāksnēm ir lielākas par 5mm tad šīs vietas ieteicams aizdrīvēt ar elastīgās akmens vates gabaliem. Vates plākšņu instalācijas darbu kvalitātei ir izšķiroša nozīme ēkas energoefektivitātes rādītāju sasniegšanai. Izmantojot PAROC Cortex plāksni jāatceras , ka šiem izstrādājumiem ir speciālas šuvju lentas ar ko tiek nodrošināts šuvju hermētiskums.

Ar speciālām stūru blīvējuma lentēm tiek aplīmētas arī plākšņu šuves ēkas stūros un atverēs. Pārklājums var būt gan balts, gan melns. Tas ir īpaši efektīvs risinājums, kas ieteicams intensīvi vēdināmām sienu konstrukcijām.

Kāds izolācijas biezums nepieciešams renovētai mājai?

Kā jau teikts, siltumizolācijas biezums ir atkarīgs no ventilējamās fasādes stiprinājuma kronšteinu materiāla, to izmēriem un izvietojuma, kā arī no siltumizolācijas īpašībām. Pēc Paroc pasūtījuma LU fizikas, matemātikas un optometrijas fakultātē tika veikti siltumizolācijas biezuma aprēķini, lai saprastu ar kādiem siltumizolācijas biezumiem varētu sasniegt tādas siltuma caurlaidības U vērtības , kuras varētu pielietot daudzdzīvokļu ēku renovācijā paredzot sasniedzamo energoefektivitātes klasi.

PAROC Cortex vēja aizsardzības plāksni var aizvietot ar PAROC WAS 25t vai PAROC WAS 35t, jo šo plākšņu deklarētie siltumvadītspējas parametri ir vienādi – 0,033 W / mK.

Ieteicamais siltumizolācijas biezums, lietojot vienu plāksnes slāni PAROC WAS 35t un sienu siltuma caurlaidības U vērtības (esošās renovējamās sienas U vērtība tiek pieņemta kā 0,96 W/m2K)
3. attēls

Katram projektam siltuma caurlaidības koeficients ir jārēķina atsevišķi paredzot siltumizolācijas biezumu , esošās sienas vērtību, nesošo elementu daudzumus un parametrus.

No uzrādītajām tabulām redzams, ka siltumizolācijas biezums palielinās gandrīz 2 reizes, ja sistēmas stiprināšanai izmanto alumīnija kronšteinus.

Tabulās norādītie dati ir uzrādīti veicot samērā precīzus aprēķinus saskaņā ar standartā ISO 10211 aprakstīto termisko tiltu modulēšanu, taču siltumizolācijas biezumi ir uzrādīti tuvināti pēc Paroc akmens vates izstrādājumu pieejamā klāsta.

Katram siltumizolācijas iespējamam risinājumam jāveic atsevišķs aprēķins.

Paroc ir izdevis jaunas atjaunotas rekomendācijas ventilējamu fasāžu izstrādē. Meklējiet tās https://www.paroc.lv/risinajumi/celtniecibas-siltumizolacija/ventilejamas-fasades

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Lasīt citas ziņas
Turciju satricina jauna zemestrīce. Turcijā un Sīrijā vismaz 1400 bojāgājušie, 6000 ievainoto 31
Nokrituši no citas planētas – valdības deklarācijā “Dzīves kvalitāte” uzlabojumi tikai krējumlaižām. Līcīša feļetons
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukrainā turpinās smagas kaujas par Bahmutu
Otrdien Latvijā gaidāms daļēji mākoņains laiks
14:44
Krievijas patriarhs Kirils savulaik Šveicē strādājis par spiegu VDK labā
14:37
Farmaceita padomi piemērotas zāļu formas izvēlei
14:26
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
Otrdien Latvijā gaidāms daļēji mākoņains laiks
Nolemts. Nacionālboļševikam Benesam Aijo beidzot tiks atņemta Latvijas pilsonība 8
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
Augulis: Jauno Rīgas koncertzāli vajadzētu būvēt tā, lai tajā jau ir gatava bumbu patvertne
Somijas un Zviedrijas iestāšanās NATO ieilgst. Vai Somija procesu varētu iziet viena?
VIDEO. Elita Drāke atzīst – jau divus gadus neizmanto ne datoru, ne internetu, ne banku kartes
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Levits: Latvijas lauksaimniekiem par iekšējo tirgu jāuzskata viss 450 miljonus iedzīvotāju lielais ES tirgus 5
Rīgā plaši glābēju spēki evakuē cilvēkus no sadūmotām telpām deviņstāvu mājā 5
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
“Es netaisos nogalināt Zelenski,” Putins devis solījumu Izraēlas premjerministram
Streips: Nākamgad Amerikā būs valsts prezidenta vēlēšanas, tāpēc parunāsim par ASV politiku!
Šobrīd nav apliecinājuma “SBSC” spējai pabeigt JRT būvdarbus līdz oktobra beigām
Gaisvadu regulējums Rīgā ierobežo interneta attīstības iespējas, tā Dmitrijs Ņikitins:
Pēc pandēmijas gājieni uz kino bijuši populāri, pērn nopirkts vairāk nekā pusotrs miljons kinobiļešu
Nākamais krievu lielais uzbrukums – kad, kur, cik daudz? Atbild Rajevs 3
Saulīte nenobijās; Krištopans ar Šleseru vērtēs bankas; Avena porcelāns Ogres muzejā. Nedēļas notikumu apskats
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā 12
Eiroparlamentārietis Ijabs pārcenties. Stress “TikTokā” par balkoniem
Svētdien pieķerti 13 dzērājšoferi; 10 no viņiem paliks bez automašīnas 4
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus