Foto: Unsplash

Kad drīkst stādīt siltumnīcā? 0

“Man ir neapkurināma plēves siltumnīca. Kā noteikt, kad ir īstais laiks tajā kaut ko stādīt? Katru pavasari baidos sasteigt vai nokavēt īsto brīdi.” – Jautā Gatis no Limbažiem.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Armands Puče: Kamēr premjere Līgo vakarā stāstīja, kā tumsa saplūst ar gaismu, patiesībā būtu vajadzīga vispārēja iespringšana
TV24
“Gribēšu redzēt, kas no viņa paliks pāri!” jeb ko putinisti cenšas “iebarot” Jānim Slaidiņam? 73
“Zemenes maksā labu naudu…” Sieviete piedzīvojusi vilšanos un mudina būt acīgiem, iegādājoties zemenes no ielu tirgotājiem
Lasīt citas ziņas

Tiklīdz pavasarī iestājas vairākas jaukas dienas pēc kārtas, daudzi dārzu kopēji pieļauj kļūdu un dodas iepirkt tomātu un gurķu stādus siltumnīcai. “Ja siltumnīcā nav apkures, stādus nedrīkst dēstīt augsnē agrāk par 10.–20. maiju,” piekodina dārzniecības “Celmu pasaule” saimniece Ineta Rudzīte no Engures novada. Vienu konkrētu datumu grūti noteikt, jāvadās pēc apstākļiem. Svarīgi, kādā vietā siltumnīca atrodas, vai tai ir augstās dobes.

Mēra temperatūru

Saules karstums vien nav noteicošais augu attīstībai. Svarīgākais ir zemes siltums. Pavasarī saule spēj iesildīt tikai zemes virskārtu, bet dziļumā tā var būt ļoti auksta. Lai to pārbaudītu, augsnē apmēram 15 cm dziļumā iesprauž termometru. Tomātus drīkst stādīt, kad temperatūra augsnē sasniegusi 12–15 grādus. Gurķiem augsnei jāiesilst vismaz līdz 15 grādiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomāti spēj labāk pielāgoties un pārciest vēsākus laikus, bet gurķi gan ne. Ja ir par aukstu, gurķīši nonīks. Jārēķinās, ka auk­stumu pārcietušie tomāti, gluži kā cilvēki, kļūst zilgani, tiem ir traucēta vielmaiņa. Nereti vēlāk piestādītie dēsti pāraug agri vārdzinātos.

Domā par salnām

Pat stādot augus siltumnīcā maija vidū, tiem paredz segšanas iespējas. Piemēram, jau laikus uzliek lokus, kuriem pārklāt agrotīklu, vai iegādājas sveces (nedrīkst telpās lietot pretsalnu sveces!).

Ja vēlas agrāku ražu, tomātus un gurķus var stādīt lielos spaiņos vai podos. Tajos augsne iesils labāk. Ja pēkšņi uznāk aukstums, tos var uz nakti ietīt agrotīklā vai ienest istabā.

Vēl svarīgāk ir pārāk ātri neizstādīt stādus uz lauka. Jāseko līdzi laika prognozēm un jānogaida lielo salnu beigas. Tikai tad var droši stādīt gan puķītes, gan tomātus un gurķus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.