Praktiski
Manas tiesības

Kāda jēga no invaliditātes? Atbild eksperts0

Foto – Shutterstock

Šoruden es beidzot varēšu doties priekšlaicīgā vecuma pensijā, taču tagad daktere man beidzot piedāvā noformēt arī invaliditātes grupu. Vai tad priekšlaicīgu pensiju un pabalstu par invaliditāti es varēšu saņemt vienlaicīgi? Ja ne, tad kāda jēga no invaliditātes III grupas? Ko tā grupa, ja neskaita pabalstu, cilvēkam dod? INĀRA GULBENES NOVADĀ

 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska skaidro, ka likums Par valsts pensijām nosaka: tiesības uz invaliditātes pensiju ir personām ar invaliditāti, kuras nav sasniegušas likumā noteikto pensionēšanās vecumu (ir darbspējas vecumā).

Savukārt, ja cilvēks pieprasījis vecuma pensiju priekšlaicīgi, tiesības uz invaliditātes pensiju vairs nav. Piešķirtās vecuma pensijas apmēru neietekmē fakts, ka vecuma pensijas (arī priekšlaicīgi piešķirtas) saņēmējam tiek noteikta invaliditāte, proti, pēc invaliditātes noteikšanas persona turpina saņemt viņai piešķirto vecuma pensiju, tajā skaitā priekšlaicīgi piešķirto.

 

Ja persona vēl nav pieprasījusi vecuma pensiju priekšlaicīgi un viņai tiek noteikta invaliditāte, paliek izvēles iespēja – pieprasīt invaliditātes pensiju un saņemt to līdz vecuma pensijas laikam vai pieprasīt vecuma pensiju priekšlaicīgi un tad nesaņemt invaliditātes pensiju.

 

Personām ar invaliditāti ir tiesības arī uz citiem normatīvajos aktos noteiktajiem atvieglojumiem un garantijām, piemēram, uz ienākuma nodokļa papildu atvieglojumiem (ar III invaliditātes grupu – 1440 eiro gadā), atsevišķu valsts nodevu atvieglojumiem. Jā, nekas dižs tas nav, taču nevar arī teikt, ka vispār nekas nepienākas.

 

Plašāka informācija par atvieglojumiem personām ar invaliditāti atrodama Labklājības ministrijas mājaslapā: www.lm.gov.lv/text/918.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Klasika jaunās garšās: kāpostu tīteņi tomātu sulā, gatavoti cepeškrāsnī
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Nežēlības kalngals! Saldū kāds “atbrīvojies” no kaķēniem: sabāza kartupeļu maisā un pameta parkā 1
2 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Mēli var norīt! Melleņu pīrāgs ar glazūru – izcila recepte!
3 dienas

Lasītākie

AP
Anita Pirktiņa


Laukos
“Ideja padarīt teju visu lauksaimniecību par bioloģisko nav reāla.” Vai pesticīdu un minerālmēslojuma samazināšanas mērķi ir nesasniedzami? 1
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Jaunais koronavīruss varētu būt radies citur. PVO paziņo par vērienīgu pētījumu 2
2 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Uz Liepājas šosejas notikusi smaga autoavārija
23 minūtes
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Deputāts Kaimiņš, steidzoties uz vizīti pie ārstiem, pamet savu BMW džipu uz gājēju ietves
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Lietuva pievieno vēl divas valstis “melnajam sarakstam”. Eiropai var nākties atgriezties pie robežu slēgšanas
4 stundas