Kaņepju audzētājs Andris Višņevskis: "Veselības ministrija atbalsta to, ka farmācijas industrija var ražot medikamentus no kaņepju ekstraktiem, bet tas vairumā gadījumu būs sintētiski radīts produkts, kas nedarbojas tik labi kā dabiskais. Uzskatu, ka ikvienam ir tiesības audzēt kaņepes savām vajadzībām."
Kaņepju audzētājs Andris Višņevskis: "Veselības ministrija atbalsta to, ka farmācijas industrija var ražot medikamentus no kaņepju ekstraktiem, bet tas vairumā gadījumu būs sintētiski radīts produkts, kas nedarbojas tik labi kā dabiskais. Uzskatu, ka ikvienam ir tiesības audzēt kaņepes savām vajadzībām."
Foto: Dainis Bušmanis

Drīkst audzēt visi! “Obelišku skandālists” par kaņepēm kā biznesa iespēju 5

Andra Višņevska saimniecība Dekšāres pagasta Obelišku ciemā šovasar lielāku atpazīstamību iemantoja ar izskanējušo skandālu par kaņepju tējas tirgošanas aizliegšanu.

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss 2
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
Lasīt citas ziņas

Dažus kilometrus aiz Dekšārēm, labības un griķu lauku ieskauti, jau piekto gadu saimnieko Višņevsku ģimene – Andris, viņa sieva Debora un abi bērni – Fredis un Gabriela. Blakus saimniecībai plešas kaņepju lauks, kur nobriest galvenais saimnieku turīguma avots – sējas kaņepes. Tepat netālu dzīvo kaimiņiene Dzidra Bruzgule, kurai pērn policija nogrieza visas izaudzētās kaņepes, kas tika plaši aprakstīts presē.

“Obelisk Farm” sētā sastopam viesus – krustpiliešus Pēteri Mauriņu un Raisu Lazdiņu. Viņi sarunā ar “Latvijas Biznesu” pauž sašutumu par kaņepju tējas tirdzniecības aizliegumu, jo sējas kaņepes Latvijā jau izsenis lieto pārtikā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs audzējam savām vajadzībām, samaļu kaņepju riekstiņus un lieku klāt pie sviesta. Kaņepju produkti ir ļoti veselīgi. Gadsimtiem cilvēki lietojuši,” stāsta sastaptie. Jautāju saimniekam, vai viesu un interesentu šogad daudz. Saimnieks ir nedaudz pārsteigts par kuplo apmeklētāju skaitu arī ikdienā un teic, ka interese par sējas kaņepēm un to izmantošanu ir liela.

Muzejs un siltināšana

Blakus pagalmam saulē gozējas trīs nelieli namiņi. Izrādās, tās ir nesen apmācībās tapušās suņu būdas, kur kaņepe izmantota kā siltināšanas materiāls. Vēl dažas lietas jāpielabojot un tad tās tikšot nogādātas dzīvnieku patversmē Daugavpilī, sola Andris. Ēku siltināšana ir tikai viens kaņepju izmantošanas veids, kas iecienīts visā pasaulē. Arī paši saimnieki siltina ar kaņepēm. Daļa dzīvojamās ēkas siltināta vēl šogad, bet vējtveris – pirms trim gadiem. “Pamazām nosiltināsim visu. Zinu, ka tas darbojas – kad kāds zvana, jāiet laukā, jo iekštelpās nav mobilo sakaru zonas – cauri siltinātajām sienām nekas neiet cauri,” smaida saimnieks.

Blakus esošajā ēkā iekārtots kaņepju muzejs, kas atklāšanu piedzīvoja šogad 1. maijā. Muzejā var iepazīties ar kaņepju lietošanas veidiem gan pārtikā, gan apģērbu ražošanā, papīra izgatavošanā.

“Tautasdziesmas par kaņepēm dziedātas vismaz 200 gadus, tas nozīmē, ka kaņepe te jau ir augusi. Papīru no kaņepju šķiedras var ikviens pagatavot, mēs piedāvājam arī meistarklases papīra pagatavošanā. Apģērbi, virves, tauvas, spaļi ēku siltināšanai, ko var izmantot arī kā mulču. Katrā kaņepes sastāvdaļā – sēklā, ziedā, stiebriņā – ir kāds produkts. Mēģinu parādīt, lai cilvēki saprot, cik vērtīgs ir šis augs,” uzsver Višņevskis. Kaņepju putekšņi atrasti pat arheoloģiskajos izrakumos pie Lubāna ezera, kas datēts ar laiku pirms 5500 gadiem.

Līdz kaņepju audzēšanai Andris nonācis nejauši: “Atradu internetā zīmējumu ar kaņepju lapiņu, kurai apkārt bija uzzīmēti visi tās izmantošanas veidi.” Tolaik viņi abi ar sievu Deboru dzīvoja Londonā, kur dzimuši abu bērni, un jau tad domājuši par atgriešanos Latvijā. Otrs variants bija braukt uz sievas dzimteni Portugāli, bet tur dzīve ir daudz dārgāka. Izvēlējušies Latviju un konkrēti – Latgali. Lai arī Andra vecāki ir kurzemnieki un viņš pats izaudzis Pierīgā, Latgalē izdevies iegādāties īpašumu par pieņemamu cenu.

“Ir labi. Galvenais bija dzīvot laukos. Ar kaņepēm nodarbojamies trešo gadu un esam ļoti apmierināti,” stāsta Andris. Obelišku ciema pamatiedzīvotāji – vecticībnieki – jaunu kaimiņu ierašanos uzņēmuši ļoti atzinīgi. Andris īpaši slavē kaimiņu zemnieku Ēriku Zeimuli, kurš izpalīdz ar tehniku lauku apstrādāšanā, jo Višņevskiem savas tehnikas pagaidām nav.

Rūpals atdzimst

Kaņepes saimnieks audzē 0,8 ha platībā, un viss paliek pašu saimniecībā, kur paši gatavo tēju, mušļa batoniņus, eļļas, papīru, šķiedras – tos var nopirkt gan saimniecībā uz vietas, gan internetveikalā. Puse lauka dod tēju, otra puse – ap 200 kg kaņepju sēklu. Sēšanai Andris izvēlas tikai sertificētas sēklas. ES pašlaik sertificētas vairāk nekā 60 šķirnes, un var izvēlēties jebkuru no tām. Latvijā sertificētas kaņepju sēklas piedāvā saimniecība “Adzelvieši”.

Saimnieks pagaidām eksperimentē ar šķirnēm, piemēram, šogad izvēlēta franču un rumāņu šķirne. Rudenī tiks izvērtēts, kura labāka. Iepriekš sēta somu šķirne ‘Finola’, kas nogatavojas ātri – 110 dienu laikā.

Pēteris Mauriņš zina teikt, ka daudz kaņepju šobrīd audzē Preiļu un Līvānu novadā. Savukārt Višņevskis novērojis, ka interese par kaņepēm atdzimst ne tikai Latvijā, bet arī citur Baltijā. Atdzimst arī industriālā kaņepju pārstrāde, taču problēma ir gatavo produktu ražošana.

“Mums ir audzēšana, ir pārstrāde, bet nav ražošanas. Interese ir, bet nav rocības, jo iekārtu iegādei vajag daudz naudas.

Pirmās džinsa bikses izgudroja latvietis, un audumā bija kaņepju šķiedra. Pēc tam saprata, ka bikses nevar nonēsāt un kaņepju šķiedru ņēma ārā, citādi bizness nesanāktu.”

Gaida risinājumu

“Pēc notikušā skandāla ar tējām nejūtos labi. Man joprojām nav skaidrs, ko drīkstu un ko nedrīkstu. Tagad tējas tirgošana nav nedz atļauta, nedz aizliegta. Divus gadus man nebija nekādu problēmu, tagad pēkšņi ir. Katru gadu PVD uzskaita produktus, ko ražoju, kā es to daru, kādi ir iepakojumi, pārbauda visas receptūras, higiēnu. Vienīgi šogad protokolā nav ierakstīta kaņepju ziedu tēja. Mans jautājums ir konkrēts – vai drīkstu turpināt ražot un tirgot, ja protokolā tēja nav uzskaitīta?” jautā Andris Višņevskis.

Saimnieks kopā ar juristu uzrakstījis vēstuli PVD, lai saņemtu oficiālu atbildi un rastu skaidrību. Lai arī viņš saņēmis mutisku zvanu no Rēzeknes PVD darbinieces, ka šo tēju drīkst pārdot, saimnieks pagaidām to nedara un gaida oficiālu PVD atbildi.

“Ar kaņepi nedrīkst tā darīt – nav aizliegts un nav arī atļauts. Stāstām, cik vērtīga ir kaņepe, un izglītojam cilvēkus. Indijas kaņepē ir narkotika, bet sējas kaņepē tās gandrīz nav – tā ir galvenā atšķirība. Cilvēki, dzirdot vārdu “kaņepe”, uzreiz smaida un domā, ka tā jāpīpē. Cenšamies lauzt šo stereotipu,” stāsta saimnieks.

Pērn Valsts augu aizsardzības dienests paņēmis paraugus un veicis pārbaudi, vai kaņepes nesatur narkotiskās vielas, un nekas nav bijis. Iepriekšējos gadus Andris pats sūtījis paraugus uz laboratoriju, lai zinātu, kāda ir situācija.

“Sējas kaņepes ir tā selekcionētas, ka tās nevar saražot narkotikas, augā nav tādu gēnu,” uzsver Višņevskis.

Viņš ir neizpratnē, kāpēc Veselības ministrija iebilst pret kaņepju audzēšanu pašu vajadzībām. “Ministrija atbalsta to, ka farmācijas industrija var ražot medikamentus no kaņepju ekstraktiem, bet lielākā vairumā tas būs sintētiski radīts produkts, kas nedarbojas tik labi kā dabiskais. Uzskatu, ka ikvienam ir tiesības audzēt kaņepes savām vajadzībām,” pārliecināts Višņevskis. Šo jautājumu mēģinājusi risināt arī Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācija, bet saskārusies ar ministrijas iebildumiem.

Būs salmiņi un konfektes

Kādu “Obelisk Farm” saimnieks redz nākotni? “Gaišu.” Jau tiek domāts par jauniem produktiem, piemēram, kaņepju stiebra salmiņiem un kaņepju konfektēm, limonādi. Jau drīzumā muzeja eksponātiem pievienosies 3D printera diegs, kas ražots no kaņepju šķiedras un pasūtīts no ASV.

Andris uzskata, ka katrā Latvijas novadā jābūt izglītojošam centram, kur varētu izglītoties par šo perspektīvo kultūru. “Obelisk Farm” saimnieks savā sētā katru gadu rīko vismaz četrus izglītojošus pasākumus. Saimnieks pats vēl mācās Rēzeknes Tehnoloģiju augstskolā, apgūstot pārtikas tehnologa specialitāti, savukārt Debora ieguvusi sabiedrisko attiecību speciālista amatu, un abu zināšanas lieti noder pašu uzņēmumā. Debora turpina mācīties maģistrantūrā, viņai ļoti patīk dzīve Latvijā, Latgales lauku sētā. Ģimenē runā trīs valodās, un tā ir liela priekšrocība. Arī saimniecības nosaukumā angliskots ciema nosaukums, lai “visā pasaulē zina, ka Latvijā, Obelišku ciemā, audzē kaņepes”. Galvenais ir brīvība, miers un te, Latgalē, tas viss ir, piebilst Andris Višņevskis.

Kaņepes kā biznesa iespēja
SAISTĪTIE RAKSTI

Sēkla
Pirms pieciem gadiem atgriežas Latvijā un Dekšāres pagastā sāk veidot saimniecību “Obelisk Farm”, kas nodarbojas ar kaņepju audzēšanu.

Dīgļi

Šogad 1. maijā atklāj Kaņepju muzeju. Tas izveidots, piesaistot pūļa finansējumu.

Augļi

Plāno jaunu produktu ražošanu, to vidū kaņepju stiebru salmiņus, konfektes, limonādi.

VĒRTĒJUMS: Aizliegt nav pareizi

Latvijas Industriālo kaņepju audzētāju asociācijas vadītājs Guntis Vilnītis: “”Obelisk Farm” saimnieks ir asociācijas goda biedrs. Viņa rīcība kaņepju popularizēšanā ir apsveicama un atbalstāma. Taču, ja viņš ies spītīga auna ceļu, pieprasot PVD izziņu, ar to var izdarīt lāča pakalpojumu ne vien Latvijas, bet arī citu valstu kaņepju audzētājiem. Ņemot vērā jauno regulējumu, PVD nevar izdot šādu atļauju. Tēju var tirgot kā lapu maisījumu, bet uz tās nedrīkst būt uzraksts, ka to var lietot pārtikā. Mēs vācam pierādījumus un strādājam pie tā, lai pierādītu Eiropas Komisijai, ka kaņepju tēja nav iekļaujama Jaunās pārtikas sarakstā. Latvijā tā ir izmantota kopš sentēvu laikiem, un būtu nepareizi to aizliegt.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Laukos
Zemniekiem šogad atkal ļaus izmantot migrējošo zosu letālo atbaidīšanu 9
1 diena
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
“Valsts atstāj uzņēmējus, lai viņi vieni cīnās par izdzīvošanu.” Saruna ar Saldus maiznīcas vadītāju Ivaru Skrebeli 10
Intervija 1 diena
LE
LETA
Laukos
Augsti patogēnās putnu gripas izplatības dēļ mājputnu turētājiem putni jātur slēgtās telpās 2
3 dienas
LA
LA.LV
Laukos
Jaunas iespējas Latvijas kokmateriālu eksportam uz ASV 8
18. februāris, 2021
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss 2
8 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 173
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Kariņš ar Levitu mēģina iebiedēt, bet latvieši ir “spuraini”!” Krauze atklāj, kā ierobežojumi tieši veicina inficēšanos ar Covid-19 36
4 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
PVD: Latvijā līdz šim nav konstatēta ūdeļu saslimšana ar Covid-19 2
18. februāris, 2021
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Cūkām miljoni, sabiedrība neizpratnē. Cik nepieciešams valsts atbalsts cūkkopjiem? 16
17. februāris, 2021
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Ievērojot mājsēdes nosacījumus, var izlaist kādu līkumu pa Latviju. Ko apskatīt Latgalē?
14. februāris, 2021
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Vairāk naudas zemes pirkumiem. Jaunā kārtība paredz arī ierobežojumus aizdevumu saņemšanai
13. februāris, 2021
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“Orkla” iegulda vafeļu ražošanā 12
12. februāris, 2021
LB
Latvijas Bizness
Laukos
“Balticovo” šogad plāno investēt 15 miljonus eiro
12. februāris, 2021
LE
LETA
Veselam
Kariņš: Nākamās četras nedēļas būs ļoti liels izaicinājums
15 minūtes
ML
Māra Libeka
Ziņas
Latvijā ir vismaz divi pansionāti, kuros ar Covid-19 nav slimojis neviens! Kuri tie ir un kā tas izdevies? 21
4 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Jūs iegādājaties aizliegto preci – pagarinātāju.” Policija sākusi kriminālprocesu 43
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Klāt būs aukstuma vilnis!” Bricis par laiku nākamnedēļ 1
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Kariņš ar Levitu mēģina iebiedēt, bet latvieši ir “spuraini”!” Krauze atklāj, kā ierobežojumi tieši veicina inficēšanos ar Covid-19 36
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Ar nelielu stresu un nesaprašanu gaidām pārbaudi.” Frizieriem vēl nav pilnībā skaidri nosacījumi darba atsākšanai
1 stunda
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 23
9 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šobrīd mazie veikali esot nostādīti ķīlnieku lomā. Gaidīšanas režīmā ap 16 000 strādājošo
28 minūtes
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 76
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 173
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 39
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija sieva Megana tikusi vaļā no stingrā karaliskās ģimenes tvēriena: sākusi aizrauties ar pārmaiņām izskatā – “kopē” Kimu Kardašjanu 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Evelīna, Mētra un Aurēlija
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Pieneņu pušķis un pirmā deja gumijas zābakos”: horeogrāfs Agris Daņiļēvičs pastāsta, kādas bijušas viņa kāzas
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 9
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 6
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Amatpersona: Covid-19 situācija Igaunijā ir kritiska; Veselības departamenta vakcīnu krājumi izsmelti
17:04
LE
LETA
Veselam
Kariņš: Nākamās četras nedēļas būs ļoti liels izaicinājums
16:55
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Šobrīd mazie veikali esot nostādīti ķīlnieku lomā. Gaidīšanas režīmā ap 16 000 strādājošo
16:42