Zigfrīds bija cieši apņēmies kapos emocijas neizrādīt, taču saviļņojums pie tēvoča kapaplāksnes ar uzrakstu “Zigfrīds Muktupāvels” tomer ņēma virsroku. Jau
krietni vēlāk, atceļā uz Latviju, viņš saka, ka viss notikušais vēl jāpārdomā. “Tikai pēc kāda laika es sapratīšu, cik tas bija nozīmīgi.”
Zigfrīds bija cieši apņēmies kapos emocijas neizrādīt, taču saviļņojums pie tēvoča kapaplāksnes ar uzrakstu “Zigfrīds Muktupāvels” tomer ņēma virsroku. Jau krietni vēlāk, atceļā uz Latviju, viņš saka, ka viss notikušais vēl jāpārdomā. “Tikai pēc kāda laika es sapratīšu, cik tas bija nozīmīgi.”
Foto – Ilze Pētersone

“Sibīrijas bērnu” ekspedīcija Kazahstānā – pa komunistu noziegumu asiņainajām pēdām 30

Zigfrīdu Muktupāvelu nosauca viņa tēvabrāļa vārdā, kurš pēc izciestā izsūtījuma Kazahstānā bija palicis tur uz dzīvi. Radinieks jau aizsaulē, un kontakti ar pārējiem tuviniekiem divdesmit gadus kā pārtrūkuši, taču Zigfrīdu nepameta doma, ka saites jāatjauno vai vismaz jāatrod onkuļa kapavieta tālajā zemē. Šogad maijā viņam radās iespēja doties kopā ar fonda “Sibīrijas bērni” rīkoto ekspedīciju uz Kazahstānu. “Bija nedaudz bail, jo nezināju, ko tur satikšu,” atzina Latvijā pazīstamais dziedātājs, arī radio un televīzijas raidījumu vadītājs, un piebilda, ka, jau iedomājoties vien tēvoča kapaplāksni ar gravējumu “Zigfrīds Muktupāvels”, kļūstot savādi ap dūšu.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena

Vai Zigfrīdam izdosies satikt savus radiniekus un atrast tēvabrāļa kapavietu, stāstīšu šajā aprakstā par Kazahstānas ceļojumu, kurā izdevās būt arī man, šā raksta autorei. Sekos vēl četri stāsti par latviešu un arī citu tautu sūrajiem likteņiem zemē, kurā miljoniem nevainīgu cilvēku bija kļuvuši par baisākā pasaules režīma – komunisma – upuriem.

Pa pastu uz 
Kazahstānu – 
Latvijas zeme


Ekspedīcijas busiņš pēc dažu simtu kilometru kratīšanās pa stepes it kā asfaltētajiem ceļiem ieripo ciemā ar nosaukumu Akžala, pajokojam, ka latviski to varētu saukt “Ak, žēl”. Kazahstānā vietas daudz, teritorijas ziņā tā ieņem devīto vietu pasaulē, tāpēc kazahi pat mazos ciematos var atļauties būvēt platus, jo platus ceļus, tādi tapuši arī Akžalā. Lūkojam pēc Miera ielas 2 – Muktupāvelu adreses, uz kuru ilgus gadus no Latvijas ceļoja brāļa rakstītās vēstules un pakas. Viena no Zigfrīda spilgtākajām bērnības atmiņām – kā abi ar tēvu gājuši uz pastu, lai onkulim nosūtītu finiera kastīti, piebāztu pilnu ar melnās tējas paciņām vai arī – zemi. “Paciņas uz Kazah­stānu bija regulārs pasākums, pamatlieta bija tēja, taču tika sūtīta arī zeme, jo te bija stepe, kur nekas lāgā neauga,” stāsta Zigfrīds. Zemei sekojis sūtījums ar ērkšķogu krūmiņu.

Miera ielu Akžalā neredz, toties pie ciema veikaliņa pamanām milici. Viņš gan nezinot ne tādu ielu, ne uzvārdu, bet mūsu Zigfrīds jau nāk ārā no veikala, pārdevēja slēdz bodīti ciet un sola aizvest līdz viņa māsīcas mājai.

Anniņa, kā viņu mīļi sauca Zigfrīds, tikko izcepusi pilnu šķīvi ar zivīm, kad pār slieksni, baltu Sprīdīša cepuri galvā, kāpj viņas brālēns no Latvijas. Abi nebija redzējušies vairāk nekā divdesmit gadus.

Raudāja Anna, raudāja Zigfrīds, bet operatori un fotogrāfi ķēra mirkļus – tāds darbs. Mazmeita Arina jau aizsteidzas uz veikalu pēc maizes, bet pati saimniece ver vaļā pagraba lūku un cienastam velk ārā burku pēc burkas ar sālītiem gurķiem, tomātu mērcēm un citiem pašas gatavotiem labumiem.

Latvijas brālēns ar Kazahstānas māsīcu spriež, kāpēc visi sakari pārtrūkuši, jo vēstules pēc brāļu Muktupāvelu nāves sūtījušas abas puses. Viens no iemesliem – Akžalā visām ielām pēc neatkarības iegūšanas 1991. gadā nomainīti nosaukumi. Anna šausminās par ziņām, kas notiekot Latvijā: “Domājām, jums ir aizliegtā zona, iebraukt nevar, neviens ar mums krieviski nerunās!” Arī viņu ir skāruši Krievijas televīzijas meli par mūsu zemi.

Zigfrīda tēvocim pēc izciestā izsūtījuma savu dzimteni izdevās apciemot vien divas reizes. Par laiku nometnē viņš nav stāstījis ne Latvijas radiem, ne arī saviem mājiniekiem Kazahstānā. “Teica – negribu, jums tas nav jāzina,” atceras meita Anna un piebilst, ka tēvs pat visus dokumentus iznīcinājis, it kā vēlētos šo dzīves nogriezni no atmiņas izdzēst. Pēc pēdējās viesošanās dzimtenē mājupceļā viņš par to vien runājis, ka jāatgriežas Latvijā, taču veselības dēļ tas vairs nebija izdarāms. Zigfrīda tēvs, kā juzdams, ka ar brāli redzas beidzamo reizi, lidostā ardievas mājis ilgi, ilgi…

Līdz tēvoča kapavietai jābrauc pa stepes ceļu. Zigfrīds un Anna saplūkuši ceriņus, līdzi svecītes. Kapos Zigfrīds bija cieši apņēmies neizrādīt emocijas, taču, ieraugot uz kopiņas piemiņas plāksni ar uzrakstu “Zigfrīds Muktupāvels”, pārdzīvojums ņem virsroku. Jau krietni vēlāk, atceļā uz Latviju, viņš saka, ka viss notikušais vēl jāpārdomā. “Tikai pēc kāda laika es sapratīšu, cik tas bija nozīmīgi.”

“Starožiļcus” 
Astanā meklējot 


Tikšanās ar Zigfrīda tuviniekiem bija viena no emocionālākajām ceļojuma epizodēm, taču ne vienīgā sastapšanās ar izsūtīto atvasēm Kazahstānā. Fonda “Sibīrijas bērni” rīkotās ekspedīcijas dalībniekiem jārēķinās ar mātes – tā nereti fonda dibinātāju Dzintru Geku uzrunā rūdītākie līdzbraucēji – dotajiem uzdevumiem filmēšanas vajadzībām. Piemēram, Astanā, kas kopš 1997. gada kļuvusi par Kazahstānas galvaspilsētu, režisore visus divpadsmit ceļotājus izsēdina no autobusa tirgus rajonā, katram iespiež rokā latviešu maizes puskukuli un sūta meklēt “starožiļcus” jeb pilsētas senākos iedzīvotājus, kuri var kaut ko pastāstīt arī par izsūtītajiem latviešiem. Pieredzējušie ceļotāji par šādu gājienu vairs nebrīnās, taču dažam labam jauniņajam tas šķiet kā joks vai ķēniņa pavēle pasakā “Aizej tur, nezin kur”.

Pēc dažām stundām vienai no ekspedīcijas dalībniecēm jau rokā Astanas iedzīvotājas Jūlijas Grigorjevnas Tjugajas adrese un tālruņa numurs, kuru vēlīgi iedevis viņas māsasdēls ar piebildi: “Mana tante par izsūtītajiem var daudz ko pastāstīt.” Veiksmīgā izrādījusies Marija Krūmiņa, viņai šis ir otrais ceļojums pa represēto pēdām.

Jūlija Tjugaja izrādījās Habarovskā represēto korejiešu atvase, kas dzimusi Kazahstānā. 74 gadus vecā sieviete mūs sagaida pie sava daudzdzīvokļu nama durvīm, taču pavēsta, ka par tā laika politiku nevēlas runāt, jo nejūtas kompetenta. Viņas vecākiem, tāpat kā daudziem tūkstošiem korejiešu, tā saucamās pierobežu tīrīšanas laikā 1937., 1938. gadā bija jāatstāj sava dzīvesvieta – māja, saimniecība, lopi – un jādodas izsūtījumā uz Kazahstānu. Ģimeni nometināja uz dzīvi ciemā, kuru vēlāk dēvēja par korejiešu kolhozu, 12 kilometru attālumā no Akmoļinskas, tagadējās Astanas. Tur dzīvojuši arī izsūtītie Pievolgas vācieši. Habarovskā Jūlijas tēvs bija taigas mednieks, Sonu ģimene ar trīspadsmit atvasēm dzīvoja pārtikusi, taču stepē no smagajiem apstākļiem un bada īsā laikā nomira pieci jaunākie bērni. “Lai gan manu vecāku jau vairāk nekā 40 gadus nav dzīvajos, es katru brīdi viņus atceros. Kā viņi dzīvoja – kādā nabadzībā! Ja notiktu citādi, mēs būtu kopā daudz ilgāk,” nosaka Jūlija, un mēs saprotam, ka saruna uzjundījusi daudz skumju atmiņu.

Kazahstānas 
vergu nometnes


Josifa Staļina valdīšanas laikā masveida izsūtīšana uz Centrālo Āziju sākās 1936. gadā, kad no Rietumukrainas izvāca poļus, 1937. gadā sekoja represijas jau pret pieminētajiem Krievijas Austrumu pierobežas korejiešiem, 1941. gadā – pret poļiem un vāciešiem no Pievolgas, 1944. gadā tika represēti Čečenijas – Ingušijas iedzīvotāji, 1945. gadā – japāņi. Latviešu deportācijas notika 1941. un 1949. gadā, daļa represēto nokļuva arī Kazahstānas nometnēs, kas bija gulaga (galvenā nometņu un koloniju pārvalde) sistēmas sastāvdaļa.

Kā pastāstīja Karagandas apgabala Doļinkas ciemata politiski represēto upuriem veltītā muzeja gids Andrejs Drebezgovs, īsā laikā Kazahstānas teritorijā ieveda vienu miljonu 300 tūkstošu dažādu tautību cilvēku. Gulaga ieslodzījuma vietās viņi strādāja kā vergi, kā koncentrācijas nometņu ieslodzītie, jo jau 1929. gadā bija pieņemts lēmums “no esošo ieslodzījuma vietu sistēmas pāriet uz koncentrācijas nometņu sistēmu”. Par vienu no lielākajām gulaga struktūrām Kazahstānā kļuva Karlags (Karagandas nometne), kurā 1939. gadā bija ieslodzīti vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku jeb 3% no visiem padomju ieslodzītajiem. 1948. gada septembrī Karlaga teritorijā ierīkoja īpaši stingra režīma nometni politieslodzītajiem un nosauca par steplagu (stepes nometni). Vienā no tās nodaļām bija ieslodzīts arī Kārlis Grīnerts, bijušais prezidenta Kārļa Ulmaņa miesassardzes priekšnieks. Viņa mazdēls, mācītājs Guntis Kalme, ir kopā ar “Sibīrijas bērnu” Kazahstānas ekspedīcijas ceļotājiem. Viņš vēlas atrast vecātēva ieslodzījuma vietu. Vai Guntim tas izdosies, par to – nākamajā stāstā kādā no “Latvijas Avīzes” numuriem.

Pateicos Kazahstānas vēstniecībai un personiski konsulei Latvijā Žazirai Mirzakasimovai, kā arī biedrībai “Daugavas vanagi Latvijā” par atbalstu Kazahstānas ceļojumam.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
Ieva Ēvalde
Stāsti
Astrīdas kundze viena cīnījās ar plūdiem dzīvoklī. Vai avārijas dienesta darbinieki nobijās no kovida? 2
3 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
liegt vīrusam iekļūt cilvēka šūnās? Covid-19 Proteīnu pētījumu rezultātā ir iecere izstrādāt zāles
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Laiks mainīsies novembra izskaņā. Sinoptiķu prognoze turpmākajām dienām
58 minūtes
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Publiska atbilde uz jautājumu – vai es pats vakcinēšos pret Covid-19? 16
3 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Velojosla Čaka ielā: Timrots uzskata, ka eksperiments jau tagad ir izgāzies
10:39
LL
Liāna Langa
Ziņas
Liāna Langa: Neredzama ienaidnieka izraisīta trausluma pandēmija
10:16
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tās ir nesamērīgas prasības!” Vanaga pauž, ka tas ir slēpts lēmums pilnībā pāriet uz attālinātām mācībām
10:07
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Modeles un deputāta kašķis pieaug. “Es neesmu tava bijusī, pamani manī skaisto!” – pukojas modele 15
2 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijā izstrādāta apzinātības lietotne, kas klausās cilvēka balsi
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. “Depo” nozagts dārgs bruņurupucis. Vai godīgi, ka zaudējumi jāsedz pārdevējai?
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ticējums vēsta: “kāda Katrīna, tāda diena”. Laika prognoze trešdienai
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saņemta starpatskaite par ģeoskenēšanu Ģertrūdes ielā, kur šovasar iegruvumos ielūzuši vairāki auto
2 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Tagad turpinās haotiska darbība.” LTRK prezidents komentē Covid-19 krīzes vadīšanu
1 stunda
VB
Vija Beinerte
Ziņas
“Vīrusus neinteresē mūsu viedoklis, plāni un nodomi.” Kā apturēt sērgu? Saruna ar profesoru Ģirtu Briģi 22
17 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Latviešu jaunietis kļūst par “Prada” modes nama seju
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Profesors Anatolijs Danilāns nāk klajā ar efektīvu veidu, kā sevi pasargāt no Covid-19 20
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Kā pirms 80 gadiem padomju rublis sagrāva okupētās Latvijas latu
3 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Laiks cirst sabeigtās egles. Beigusies egļu astoņzobu mizgrauža aktivitāte
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aizliedz privātus pasākumus, slēgs kultūrvietas, gadatirgus – 12 pašvaldībās nosaka stingrus ierobežojumus 3
14 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Mediķa kļūdas dēļ pacientam jāatmaksā vairāk nekā tūkstoš eiro izmaksātais slimības pabalsts 6
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pedagogiem stundās jālieto sejas maskas. Kādi vēl ierobežojumi noteikti skolās? 7
14 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. TV šovā izplūcas deputāts Aldis Gobzems un modele Māra Sleja. “Viņa bija ļoti agresīva!” – teica Aldis 48
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Princis Viljams un Keita pagājušajā nedēļā ģimenē piedzīvojuši zaudējumu: tikai tagad tas atklāts publiski 8
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Toms Bricis par laikapstākļiem: tas, kas notiek, nav normāli 5
1 diena
SK
Skaties.lv
Veselam
VIDEO. Ko nekādā gadījumā nedrīkst darīt, ja bērns ir aizrijies. Skaidro ārsts
17 stundas
MP
Maija Pastare
Praktiski
Esi saslimis ar Covid-19: kas tev jāzina par darbnespējas lapu?
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO: “Ko es izdarīju?” Lielveikala apmeklētāju pārsteidz kāda strādnieka veiktās darbības 9
1 diena
AB
Anita Bormane
Ziņas
FOTO. “Spēlmaņu nakts” svinīgā ceremonija aizvadīta Liepājā: mākslinieki saņem balvas tukšā zālē 2
22 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Griķi izsmalcinātos ēdienos: 4 burvīgas receptes
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kurš drīkstēs pieteikties dīkstāves pabalstam? 1
21 stundas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 24. līdz 29.novembrim
1 diena