Foto – Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

Karavīri iziet no poligona 20

Militārās mācības “Namejs” no 20. augusta līdz 2. septembrim notiks vismaz 36 Latvijas novados. Visvairāk mācību norisi izjutīs Rīgas, Liepājas, Valmieras, Ventspils, Jēkabpils un Daugavpils iedzīvotāji. Mācības notiks ne tikai poligonos, bet arī pilsētās, pagastu centros, uz juridiskām un privātām personām piederošiem zemes īpašumiem. (Attēlā: augusta sākumā Latgalē notika Zemessardzes 3. Latgales brigādes mācības, kas bija arī kā “Namejam 2018”.) “Aicinu iedzīvotājus priecāties, redzot mūs mācībās, jo no tā vajadzētu rasties sapratnei par NBS, kā arī drošības sajūtai,” intervijā “LA” uzsver viens no militāro lielmācību plānotājiem – NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks operacionālajos jautājumos pulkvedis Georgs Kerlins.

Kāda ir mācību “Namejs” nozīme?

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
Lasīt citas ziņas
NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks operacionālajos jautājumos pulkvedis Georgs Kerlins. Foto – Ģirts Vikmanis

NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks operacionālajos jautājumos pulkvedis Georgs Kerlins: “Namejs” ir noslēgums četru gadu mācību ciklam, kurā bruņoto spēku vienības ir trenējušās valsts aizsardzības uzdevumu izpildē. Mēģināsim pārbaudīt, cik tālu esam šos uzdevumus sasnieguši un kur vēl jāpilnveidojas. Bruņotie spēki atbalsta citas valsts iestādes nemilitārajās krīzēs, un šajās mācībās trenēsimies epizodēs, kurās Valsts policijai un Valsts robežsardzei krīžu pārvarēšanā ir vadošā loma, bet bruņotie spēki atbalsta. Mēs kāpināsim mācību intensitāti un pāriesim uz scenārijiem, kur Aizsardzības ministrijai un bruņotajiem spēkiem ir vadošā loma. NBS līmenī pārbaudīsim visu līmeņu štābu spējas vadīt militārās operācijas, pārbaudīsim vienību spējas savā starpā kvalitatīvi sadarboties. Strādāsim kopā ar sabiedrotajiem – mācībās mums palīdzēs Lietuvas un Igaunijas, kā arī karavīri no NATO daudznacionālās kaujasgrupas, kuri spēlēs pretinieka lomas. Piedalīsies arī ASV karavīri, kas Latvijā atrodas operācijā “Atlantic Resolve”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mācības veidotas arī, lai mēs varētu notestēt rezerves karavīru mobilizācijas mehānismu, izmēģināsim, kā strādā iecere par brīvprātīgajiem rezervistiem. Mācībās arī eksperimentēsim ar to, kā atbalstu sniedz valsts, pašvaldība un privātās struktūras tehnikas mobilizācija. Tas viss veido šo komplicēto vingrinājumu, kurā iesaistītas liels skaits dažādu struktūru. Mēs pārbaudīsim gan bruņoto spēku, gan citu struktūru spējas veikt uzdevumus un spējas vadīt situ­āciju, kad krīze palielinās un kad mazinās.

Jēkabpilī un Valmierā plānojat izspēlēt masu nemierus. Kāpēc izvēlētas šīs vietas?

Vingrinājumā apstākļiem jābūt pietiekami ticamiem, lai izpaustos kvalitāte un mēs spētu izgaismot konkrētās spējas. Vingrinājums nedrīkst apstādināt valsts dzīvi, tādēļ plānojot jāmeklē kompromiss, lai iespēju robežās nenotiek civilās sabiedrības traucēšana. Nav tā, ka Jēkabpilī un Valmierā dzīvotu neuzticamākie valsts pilsoņi. Scenārijs ir veidots mākslīgi un nav vērsts ne pret vienu valsti. Lai apdraudējuma situācija būtu ticama, analizējām pēdējo gadu bruņotos konfliktus pasaulē. Izvēlējāmies scenāriju, kurš rada hipotētisku iespēju valsts apdraudējumam.

Kāda NBS mācību kontekstā ir sadarbība ar iedzīvotājiem? Kas viņiem būtu jāzina?

Ieguldīts milzīgs darbs, lai tieši iesaistītās puses būtu informētas, kur un ko darīsim. Esam savlaicīgi runājuši ar pašvaldībām, mūsu preses dienests informē ar informatīviem materiāliem. Internetā esam norādījuši savus kontaktus un telefona numurus, uz kuriem cilvēki var zvanīt, ja viņiem nepieciešama informācija vai ir kādas neskaidrības par mācībām. Aicinu cilvēkus izturēties ar sapratni pret mācībām. NBS ir jātrenējas, un ne visu var iemācīties poligonos.

Izmantosim arī Skrun­das militāro pilsētiņu. Esam apmierināti, ka mums ir šī mācību vieta, tomēr arī tai ir savas iespēju robežas. Ar kaujas munīciju trenēsimies tikai poligonos. Ārpus poligoniem izmantosim imitācijas līdzekļus. Mums ir jāiet ārpus poligoniem, lai mācību uzdevumiem būtu pietiekama ticamības pakāpe. Domāju, ka sabiedrība grib kvalitatīvus bruņotos spēkus un citas struktūras. Mēs esam labi un varam būt vēl labāki. Aicinu iedzīvotājus priecāties, redzot mūs mācībās, jo no tā vajadzētu rasties sapratnei par NBS, kā arī drošības sajūtai.

Kā risinājāt jautājumus ar zemes īpašniekiem, kuru teritorijā arī varētu notikt tehnikas kustība?

Situācija ar mācībām nav tik nopietna, lai mēs ignorētu privātīpašnieku intereses. Mēs to esam saskaņojuši. Vispirms mēģinājām atrast vietu “Latvijas valsts mežu” vai pašvaldību teritorijā, tad uzrunājām privātīpašniekus, ja mums nepieciešamas papildu teritorijas. Ne vienmēr tas ir viegli. Tāpēc beigās mēs nonācām pie kompromisa. Kritiski esam vērtējuši arī bruņutehnikas ietekmi uz teritorijām un ceļu kravnesību, pieskaņojot tai tehniku, lai saudzētu infrastruktūru.

Pagājušogad kādu mācību laikā cilvēki filmēja sabiedroto bruņutehniku un ievietoja to sociālajos tīklos. Kā vērtējat šādu rīcību?

Mēs nebūtu priecīgi par šādām aktivitātēm un aicinām to nedarīt. Tā nav katastrofa, tomēr, ja šādu materiālu ir safilmēts daudz, kāds ļaundaris var savilkt kopā pilnīgāku ainu par bruņotajiem spēkiem. Ja kāds zēns ļoti grib nobildēties pie tanka, to ir iespējams izdarīt mazāk stresainās situācijās, kad militārā tehnika būs izlikta pilsētās iedzīvotāju apskatei.

Militārās mācības “Namejs”

Foto – Gatis Dieziņš/Aizsardzības ministrija

* Norises laiks: no 20. augusta līdz 2. septembrim

* Mācībās piedalīsies vairāk nekā 10 000 dalībnieku – Latvijas un sabiedroto spēku karavīri un zemessargi, rezerves karavīri, brīvprātīgie rezervisti, Aizsardzības ministrijas darbinieki, policisti un robežsargi.

* Mācību aktīvā fāze norisināsies ne tikai Ādažu poligonā, bet arī Skrundas, Meža Mackeviču, Lāčusila un citos reģionālajos poligonos, kā arī vismaz 36 Latvijas novados: Aknīstes, Alūksnes, Apes, Ādažu, Baldones, Daugavpils, Garkalnes, Grobiņas, Gulbenes, Iecavas, Ilūkstes, Jelgavas, Jēkabpils, Līvānu, Krustpils, Kuldīgas, Ķeguma, Ķekavas, Neretas, Nīcas, Mārupes, Olaines, Ozolnieku, Priekules, Rēzeknes, Salas, Salaspils, Saldus, Skrundas, Smiltenes, Stopiņu, Vaiņodes, Vārkavas, Vecumnieku, Viesītes, Viļakas novados.

* Visvairāk mācību norisi izjutīs Rīgas, Liepājas, Valmieras, Ventspils, Jēkabpils un Daugavpils iedzīvotāji.

 

Iedzīvotāju ievērībai:

* Turpinoties intensīvam militāro vingrinājumu un mācību posmam ne tikai Latvijā, bet arī citās Baltijas valstīs, NBS atgādina, ka to laikā pa Latvijas autoceļiem pārvietojas gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku militārā tehnika, bet gaisa telpā lido militārās lidmašīnas un helikopteri.

* Bruņotie spēki atvainojas par sagādātajām neērtībām un lūdz ar izpratni izturēties pret iespējamiem satiksmes kustības īslaicīgiem apgrūtinājumiem, kas var rasties sakarā ar pastiprinātu militārās tehnikas pārvietošanos pa autoceļiem.

* Bruņotie spēki aicina iedzīvotājus būt saprotošiem un nekavēt karavīru un militārās tehnikas pārvietošanos. Militārās tehnikas kolonnas pavada Militārā policija, Valsts policija vai Pārvietošanas koordinācijas centrs. Tuvojoties militārās tehnikas kolonnai, bruņotie spēki aicina autovadītājus ievērot ceļu satiksmes noteikumus un netraucēt kolonnu kustību, piemēram, mēģinot to apdzīt.

* Bruņotie spēki uzsver, ka Latvijas gaisa telpā militāro gaisa kuģu lidojumi notiek tikai normatīvajos aktos noteiktajā augstumā un ātrumā, līdz ar to radītais troksnis ir īslaicīgs un nenodara kaitējumu cilvēkam un īpašumam.

* Iedzīvotāji tiek aicināti neuztraukties, redzot arī karavīru un zemessargu pārvietošanos ārpus militārajiem poligoniem un vienību izvietojumiem, tehnikas un cita veida aprīkojuma izvēršanu un pozīciju ieņemšanu dažādās Latvijas vietās.

* Mācību laikā ārpus poligona tiks lietota tikai mācību munīcija un imitācijas līdzekļi, kā arī notiks kaujas imitācija ārpus poligona iepriekš saskaņotās teritorijās. Mācību munīcija rada troksni, bet neapdraud cilvēku veselību un dzīvību. Mācību munīciju, ja tāda tiek atrasta, nedrīkst aiztikt.

Avots: Aizsardzības ministrija

Pašvaldību vadītāji: Šādas mācības ir tikai par labu

* “Labāk esam potenciālai X stundai gatavi nekā nesagatavoti. Mums ir laba sadarbība ar spēka struktūrām,” par mācībām “Namejs” saka Valmieras pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums. Viņš uzsver, ka Valmierai esot interesanti redzēt, kā krīzes situācijā darbojas spēka struktūras un kā pašvaldība var iesaistīties. Mācībās būšot iesaistīta arī Valmieras pašvaldības policija un pašvaldības rīcībā esošā tehnika, ja tas būs nepieciešams. R. Gailums uzsver, ka iedzīvotāji par mācībām ir informēti – par to var uzzināt Valmieras pašvaldības interneta mājaslapā, kā arī vietējā laikrakstā “Liesma”. Iedzīvotāji Valmierā esot saprotoši pret spēka struktūrām un domes priekšsēdētāja vietnieks ir lepns, ka Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes štābs pārcelts uz Valmieru.

* Jēkabpils domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis teic, ka arī Jēkabpilī uz mācībām lūkojas pozitīvi. “Pilsētai ir tikai par labu, ka šādas mācības notiek un spēka struktūras trenējas. Labāk ir, ja esam pasargāti un varam pārbaudīt arī, cik gatava mūsu pašvaldība. Jābūt gataviem iespējamām krīzes situācijām,” piebilst R. Ragainis. Nepieciešamības gadījumā savu atbalstu mācībās NBS sniegs pašvaldības kapitālsabiedrības, piemēram, autobusu parks, kā arī mācību laikā būs iespējams iedzīvotājus informēt par notiekošo, izmantojot pilsētā raidošo radio “Jēkabpils Radio 1”.

* Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks norāda, ka Liepāja un tās iedzīvotāji vienmēr pieraduši labi sadzīvot ar bruņotajiem spēkiem un ir lepni par pilsētas ostā izvietotajiem Jūras spēku flotiles kuģiem. “Armija Liepājā bijusi pie visām varām. “Namejs” ir civilizēti un kvalitatīvi rīkotas mācības, par ko ir prieks,” teic U. Sesks. Viņš norāda, ka vajadzības gadījumā pašvaldība ir gatava sniegt atbalstu mācībām ar savā rīcībā esošo tehniku. Tāpat arī pilsētā dažādi mediji esot informējuši par gaidāmajām mācībām.

* Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Guntis Kalniņš uzsver, ka militārās mācības ir nepieciešamas, lai trenētos un Latvijā nebūtu nepatīkama pārsteiguma ar “zaļajiem cilvēciņiem”. Viņš norāda, ka mācību aktīvā fāze notiks Valles un Vecumnieku pagastā. Pēc viņa vārdiem, pašvaldība atvēlējusi bruņoto spēku lūgtās platības. “Mācību komandpostenim esam atvēlējuši telpas un nodrošinām tam elektroapgādi,” piebilst G. Kalniņš. NBS pārstāvji ar zemes īpašniekiem slēguši līgumus. Novadā bijušas arī divas iedzīvotāju tikšanās ar NBS pārstāvjiem par mācībām un to norisi. 26. augustā pilsētā plānota arī NBS tehnikas demonstrācija.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plūdu draudu dēļ iedzīvotājus aicina būt gataviem evakuācijai. Kurās apkaimēs pastāv lielākais plūdu risks?
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami?
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
15 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pret Covid-19 revakcinēti gandrīz 30% vakcinācijas procesu noslēgušo iedzīvotāju
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
12:01
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā diennakts laikā jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits gandrīz dubultojies
11:53
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
11:34
LE
LETA
Ziņas
Cik un kādi sportisti Latviju varētu pārstāvēt Pekinas olimpiskajās spēlēs?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Autobusam apgāžoties uz sāniem, uz Bauskas šosejas cietuši četri cilvēki 3
3 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju?
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ceturtdien un piektdien atkal gaidāms vētrains vējš un sniegputenis
3 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Latvijas ieslodzījumu vietās pieaug neapmierinātība ar ilgstošajiem kovidierobežojumiem 11
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Otrdiena būs nedēļas saulainākā diena
4 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Pilsētnieki izslāpuši dabas. Kā dzīvi pilsētvidē padarīt zaļāku un tīkamāku?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
4 stundas
TA
Tavs Auto TV
Ziņas
FOTO, VIDEO. Uz ko spējīgs lētākais Latvijā nopērkamais elektroautomobilis?
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Koalīcija vēl nevienojas par kompensāciju energoresursu cenu kāpuma dēļ
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Notekūdeņu izpēte atklāj, kurās pilsētās strauji izplatās omikrons, kurās joprojām dominējošais ir Covid-19 delta paveids 25
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Spēcīgs vējš no ceļa nopūš automašīnu 2
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 22
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valainis rosina apkures cenu pieauguma dēļ piešķirt vienreizēju 200 eiro pabalstu pensiju saņēmējiem 82
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Pagaidām tiksim galā, bet kā būs tālāk?” Rīdzinieks dalās ar pieaugošajiem rēķiniem 19
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Perevoščikovs: Covid-19 Latvijā izplatās ļoti strauji, taču ir arī dažas labas ziņas 129
1 diena
LE
LETA
Ziņas
“Es to ne mirkli nenožēloju,” Navaļnijs pēc gada cietumā par atgriešanos Krievijā 61
22 stundas
LA
LA
Ziņas
Viktors Runtulis: “Antikovidnieki” ir kā ticība un ticīgu cilvēku tu nepārliecināsi! 113
1 diena
Pannā gatavoti siera plācenīši
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Kambala pārliecināta, ka ārējais skaistums jāsaglabā arī mākslīgi: “Lai justos labi, priecētu apkārtējos un iedvesmotu citus!”
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Nebeidzamais stāsts: princis Harijs draud iesūdzēt tiesā Lielbritānijas valdību
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ tev ir lieli nodomi un plāni, un tu esi gatavs savus sapņus arī īstenot! Horoskopi no 17. līdz 23. janvārim
1 diena