Latvijā
Sabiedrība

Karstā un darbīgā senioru vasara0

Foto-Māris Medenis

“Karstums vēl nevienu mūsu rīkoto pasākumu nav slikti ietekmējis, jo seniori tos ir ļoti iecienījuši. Pirmkārt, ieguvums no pašām nodarbībām, otrkārt, iemesls sapucēties un pabūt cilvēkos, treškārt, iespēja apmeklēt veikalus pagasta centrā, jo uz visiem pasākumiem tiek nodrošināta atvešana un aizvešana. Turklāt nodarbību starplaikā ir kafijas pauzes par projekta līdzekļiem. Pasākumos vidēji piedalās ap trīsdesmit dalībniekiem,” stāsta pensionāru biedrības “Jaunpils” vadītāja Austra Sipeniece. Arī citos Latvijas novados pensionāri pat nedomā par brīvdienām un laisku atpūtu.

Senioru teātris dodas viesizrādēs

Lielvārdes pensionāru biedrības vadītāja Nora Ivanova stāsta, ka šī vasara senioriem ir ļoti aizņemta gan ar dalību dažādos projektos, gan ekskursijām, gan pasākumiem. Biedrības dziedātāji un deju kopa “Sidrabotie gadi” tikko atgriezusies no Nīcas novada Otaņķu pagasta, kur notika senioru sadancis “Pašā vasar’s viducī”, bet ansamblis “Lielvārdietes” uzstājās Gunāra Priedes pieminekļa atklāšanās svinībās. Arī biedrības teātris “Paši” iestudējis divas jaunas izrādes – Mārtiņa Zīverta lugu “Tīreļpurvs” un Aivas Birbeles komēdiju “Kapusvētki PR”. Ar “ironisko stāstu par latvieti kapusvētkos ar detektīva elementiem” Latvijā vienīgais senioru teātris šovasar jau pabijis labdarības viesizrādēs Preiļos, bet, pateicoties “Latvijas valsts mežu” sociālās programmas projektam, šādas izbraukuma izrādes turpināsies līdz pat septembra beigām. Augustā senioru teātris uzstāsies Amatas novada kultūras centrā, kurā ik gadu parādot savus jauniestudējumus, bet pēc tam – arī Bauskas kultūras namā.

“Mārtiņa Zīverta lugu ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu iestudējām par godu Latvijas simtgadei. Tā ir ļoti nopietna, valsts svētkiem emocionāli atbilstoša, smeldzīga un skaista izrāde, kurai mūziku sakomponējis Leons Amoliņš. Izrādei tika sagādāti laikmetam atbilstoši skatuves rekvizīti, armijas formas tērpi, ieroči, veidotas dekorācijas, piesaistījām pat kara lietu speciālistu,” saka biedrības vadītāja. Šo izrādi Lielvārdes iedzīvotāji varēs noskatīties Lāčplēša dienā, bet dienu iepriekš to parādīs arī kaimiņiem Birzgales pagastā.

Mācās, izzina un uzlabo veselību

A. Sipeniece atzīst, ka šī karstā vasara ir karsta arī senioru aktivitāšu jomā. Jaunpils novada pensionāri iesaistījušies divos Eiropas Savienības pro­grammas “Erasmus+” līdz­finansētajos projektos – “Mācīšanās mūža garumā = kvalitatīvas aktīvās novecošanas garants” un “Mazināt vientulību mācoties”. Vizītes laikā projekta partneri no Lielbritānijas, Spānijas, Grieķijas, Bulgārijas, Lietuvas, Itālijas, Polijas un Portugāles kopā ar Jaunpils senioriem gatavojuši un baudījuši latviešu nacionālos ēdienus, kā arī iepazinušies ar nūjošanu dabas takās. “Projekta noslēgumā šīs aktivitātes tika iekļautas labo piemēru grāmatā,” lepojas pensionāru biedrības vadītāja.

Tā kā viens no biedrības mērķiem ir veselīga un fiziski aktīva dzīvesveida veicināšana, pensionāri katru gadu organizē nūjošanas izbraukumus arī ārpus novada robežām. Šogad tā bija viena no Eiropas Sociālā fonda projekta “Vesels Jaunpils novadā” sastāvdaļām. “Ar nūjām izstaigājām Likteņdārzu, kur pieminējām represētos un iepazināmies ar dārza tapšanas vēsturi. Atradām arī biedrības stādīto lapegli, kuru 2011. gadā veltījām novada represētajiem. Pēc tam pa dabas taku gar Daugavas malu nūjojām līdz luterāņu baznīcai un tālāk ar autobusu devāmies uz bioloģisko saimniecību “Janavas”, kur viesmīlīgās saimnieces Antas Kučeres vadībā ar basām kājām izstaigājām “Dabas sētas” takas dažnedažādos segumus, kas bija veselīgs pārbaudījums mūsu pēdām, pa ceļam iepazīstot ārstnieciskos augus un to lietojumu. Pēc pastaigas baudījām zāļu tējas no savvaļas augiem un izmēģinājām bez konservantiem gatavotos kosmētikas produktus. Noslēgumā saimniece laipni atvēlēja vietu pusdienu gatavošanai. Kas var būt labāks par auksto zupu no pašu sarūpētiem produktiem – gan veselīgi, gan ļoti garšīgi!” stāsta A. Sipeniece.

Projektam ir ne tikai praktiskā, bet arī teorētiskā daļa. Jūlijā seniori noklausījās trīs lektores Melitas Svilpes lekcijas “Es izvēlos būt vesels, es piedalos un daru” par dabas līdzekļiem veselības saglabāšanā un nostiprināšanā. Tā pensionāri mācījās pazīt ārstniecības augus, tos vākt, ievērojot Mēness fāzes, gatavot drogas, uzlējumus, un iepazinās ar to izmantojumu. Augustā ieplānota profesora gastroenterologa Anatolija Danilāna uzstāšanās, kā arī psiholoģes Dainas Reinfeldes lekcija par to, kā saglabāt un uzlabot mentālo veselību.

Seniori piedalījās arī Jaunpils novada domes projektu konkursā “Darām paši”, kur atbalstu guva biedrības projekts “Iepazīt, izzināt, iegūt…”. Pateicoties tam, augustā un septembrī tiks organizēta vesela virkne pieredzes apmaiņas braucienu pie citām pensionāru organizācijām – Ludzas pensionāru biedrības “Līdzdalībai nav vecuma” un pie Ķekavas senioru biedrības “Sorbum”, lai nūjojot iepazītu Baložu pagastu un noslēgumā vārītu tradicionālo zupu kopējā katlā.

“Dosimies uz Latvijas Pensionāru federācijas organizēto senioru vokālo ansambļu sadziedāšanos Kārļa Ulmaņa piemiņas muzejā “Pikšas”, kur piedalīsies arī mūsu vokālais ansamblis “Pīlādzītis”. Augustā esam ielūgti arī uz kārtējiem draudzības pasākumiem pie Tukuma un Zebrenes pagasta senioriem. Būs koncerts, bet pēc tam dejas,” vasaras plānus atklāj pensionāru biedrības “Jaunpils” vadītāja.

Liepājnieki pošas ekskursijā

Liepājas pensionāru biedrības un Pensionāru dienas centra vadītāja Astrīda Vērdiņa stāsta, ka visu vasaru ļoti aktīvi darbojušies centra pulciņi – ansamblis “Kurzemīte”, deju kopa “Rietumvējš”, kā arī vingrotāji, kulināri, galda spēļu un nūjošanas aktīvisti: “Augustā visi pulciņu dalībnieki dosies kopīgā divu dienu ekskursijā pa Ziemeļvidzemi, lai apskatītu Valmieru, Mazsalacu, Rūjienu, Ķoņus. Šim braucienam piešķirti 500 eiro, tādēļ senioriem pašiem par to nekas nebūs jāmaksā. Gada laikā mums ir pavisam piecas ekskursijas, no tām četras – pensionāru biedrības biedriem. Tās gan diemžēl nav bezmaksas. Esam jau izbraukājuši vai visu Latviju, Lietuvu un Igauniju.”

Astrīda Vērdiņa teic, ka ļoti populārs senioru vidū bijis Liepājas pensionāru biedrības jau desmit gadus pēc kārtas rīkotais radošais konkurss “Gadi nav šķērslis”, kurš tagad diemžēl noslēdzies. Taču viņa nešaubās, ka šīs vasaras tveice nebūs šķērslis, lai senioriem rastos jaunas, oriģinālas pasākumu idejas.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Cilvēki tiek sodīti un atstāti bez ienākumiem. Opozīcija kritizē koalīciju 6
12 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Iedzīvotāji pasaka, ko domā par Kučinska solījumiem. Kučinskis atbildi parādā nepaliek 1
13 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Paslēps marihuānu zem policijas auto. Asprātīgi jaunieši liek nobālēt rūdītiem narkotiku dīlieriem 3
14 stundas

Lasītākie

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Jāmaksā divreiz vairāk, nekā patērēts. Namu pārvaldnieks ūdens zudumos vaino iedzīvotājus
38 minūtes
ĢK
Ģirts Kasparāns
Latvijā
“Latvija nekad nav bijusi okupēta”- 9.maija svinību vietā propagandas cīņa internetā
34 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Pārāk dārgi! Pašvaldības lēmuma dēļ Jūrmalā šogad nav nevienas Zilā karoga pludmales
6 minūtes
LE
LETA
Dabā
Beidzot plus 20 grādi. Taču diena būs vējaina
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Latvijā
1930. gada 29. maijā. Orkāns apgāž ābolu vezumu
46 minūtes