Pasaulē
Eiropa

VIDEO. “Svetlanai nebija izvēles, Baltkrievijas varasiestādes viņu izveda no valsts.” Atklāj, kas noticis ar Tihanovsku3


Svetlana Tihanovska vēl Baltkrievijā 10. augustā preses konferencē drīz pēc protesta demonstrācijas vardarbīgās izdzenāšanas Minskā: “Nedomāju, ka nonāks tik tālu.”
Svetlana Tihanovska vēl Baltkrievijā 10. augustā preses konferencē drīz pēc protesta demonstrācijas vardarbīgās izdzenāšanas Minskā: “Nedomāju, ka nonāks tik tālu.”
Foto: Natalia Fedosenko/TASS/SCANPIX/LETA

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Baltkrievijas opozīcijas prezidenta vēlēšanu kandidāte Svetlana Tihanovska naktī no pirmdienas uz otrdienu pārsteidzošā kārtā ieradās Lietuvā, apstiprinājis Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs. Vēl dienu pirms tam Tihanovska uzsvēra, ka negrasās braukt prom. Tas liek uzdot jautājumus, kas gan nepilnas dienas laikā mainījies.

“Viņa ieradās Lietuvā un ir drošībā,” ziņu aģentūrām apliecinājis ministrs. Savukārt kandidātes pārstāve Olga Kovaļkova portālam “Tut.by” sacījusi, ka Tihanovsku Lietuvā nogādājušas Baltkrievijas varasiestādes:

“Svetlanai nebija izvēles, Baltkrievijas varasiestādes viņu izveda no valsts. Svarīgi, ka viņa ir brīvībā un dzīva.”

Otrdienas rītā internetā izplatītajā video Tihanovska paziņo, ka viņai nav bijis citas izvēles kā atstāt Baltkrieviju: “Ziniet, es biju domājusi, ka visa šī kampaņa mani pamatīgi norūdījusi un devusi man tik daudz spēku, ka man šķita, ka izturēšu visu. Taču droši vien esmu palikusi tā pati vājā sieviete, kas biju pašā sākumā,” atzīst prezidenta kandidāte.

Video viņa izskatās emocionāli nospiesta. “Esmu pieņēmusi ļoti smagu lēmumu,” uzsver Tihanovska, piebil­stot, ka to nav ietekmējuši ne draugi, ne radinieki, ne viņas vīrs blogeris Sergejs Tihanovskis, kurš pašlaik atrodas apcietinājumā Baltkrievijā. “Zinu, daudzi mani sapratīs, daudzi mani nosodīs, bet daudzi neieredzēs,” saka Tihanovska.

“Taču, nedod Dievs, būt tādas izvēles priekšā, kādā biju es. Tāpēc, cilvēki, lūdzu, saudzējiet sevi. Neviena dzīvība nav tā vērta, kas pašlaik notiek,” viņa uzsver, noslēgumā sakot: “Bērni ir pats galvenais, kas ir mūsu dzīvē.”

Viņas palīdze Kovaļkova, kas palikusi Baltkrievijā, apliecinājusi, ka vēl 10. augustā, pirmdien, ap plkst. 16 Tihanovska nav paudusi nekādu vēlmi aizbraukt. Viss mainījies pēc tam, kad viņa pievakarē devās uz Baltkrievijas Centrālo vēlēšanu komisiju iesniegt oficiālu protestu pret Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu falsifikāciju. No komisijas ēkas viņu neizlaida vairākas stundas.

Šajā laikā Tihanovskai kādā telpā notikusi saruna ar diviem augsta ranga Baltkrievijas drošības struktūru pārstāvjiem. Citi prezidenta kandidātes pavadoņi tikmēr bija spiesti gaidīt ārpusē, caurlaidē. Kas tieši runāts, Tihanovska nav izpaudusi, taču viņas pārstāve Kovaļkova pieļauj, ka šīs sarunas laikā, emocionāla spiediena ietekmē tapusi otrā video­uzruna, kas nonāca atklātībā drīz pēc iepriekš pieminētās.

Otrās videouzrunas laikā Tihanovska lasa tekstu no lapiņas un aicina protestētājus vairs neiziet ielās. “Kā cilvēks, kuram ar viņu bija ļoti labs kontakts un kas pavadīja ar viņu līdzās daudz laika, es esmu pārliecināta, ka viņa nevarēja neko tādu pateikt. [Pirms tam] viņa taču paziņoja, ka uzvarējusi vēlēšanās,” tā Kovaļkova.

Tāpat lēmums aizbraukt acīmredzot tapis pēc sarunas ar Baltkrievijas čekistiem. Viņas priekšvēlēšanu štābam tas nācis pilnīgi negaidīti. Arī Kovaļkovai domubiedri rosinājuši doties prom, taču viņa to negrasās darīt un arī nekādu draudu pagaidām neesot bijis. Iepriekš kļuva zināms, ka Tihanovskas aizbraukšana pavērusi iespēju tam, ka varasiestādes atbrīvojušas viņas priekšvēlēšanu štāba vadītāju Mariju Morozu, kuru aizturēja sestdien.

Abas aizbraukušas no valsts kopā. Līdz vakar vakaram starp prezidenta kandidāti un viņas priekšvēlēšanu štāba pārstāvjiem nav bijis nekādu sakaru, taču Lietuvas prezidenta kanceleja norādījusi, ka uztur pastāvīgus sakarus ar Tihanovsku un “pašlaik viņa atpūšas”.

Lietuvas Iekšlietu ministrija ir apstiprinājusi valsts gatavību dot patvērumu Baltkrievijas pilsoņiem, ja tiem viņu valstī draudētu briesmas. Izstrādāts rīcības plāns, ja tādu patvēruma lūdzēju skaits pieaugtu. Ārlietu ministrs Lins Linke­vičs preses konferencē atklājis, līdz šim Lietuva saņēmusi patvēruma lūgumus no dažiem desmitiem Baltkrievijas pilsoņu, bet tā neesot “masveida parādība”.

“Šī nav pirmā reize, kad Baltkrievijas opozīcijas pārstāvji meklē patvērumu Lietuvā. Ja tā notiktu arī šoreiz – gan politisku ap­stākļu, gan citu iespējamu apdraudējumu dēļ –, esam gatavi palīdzēt, iekams viņiem radīsies iespējas droši atgriezties mājās,” sacījusi Lietuvas iekšlietu ministre Rita Tamašuniene.

Saistītie raksti

Tikmēr Baltkrievijas Iekšlietu ministrija informējusi, ka pēc otrās nemieru nakts Minskā un citās pilsētās aizturēti vairāk nekā 2000 cilvēku. Ja ņem vērā, ka pirmajā nemieru naktī aizturēja ap 3000, tad omoniešu sagūstīto cilvēku skaits pārsniedz 5000. Otrdienas vakarā no Baltkrievijas galvaspilsētas pienāca ziņojumi, ka drošības dienesta darbinieki Minskas centrā atkal uzbrūk cilvēku grupiņām un daudzus aiztur.

Baltkrievijā trešo nakti pēc kārtas protestētāju un drošības spēku sadursmes
LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.