Foto: Dionisvera/SHUTTERSTOCK

Kauleņkokiem patīk vējā 0

“Dažādi speciālisti iesaka augļukokus, sevišķi ķiršus, stādīt no vējiem pasargātā, saulainā dārza vietā. Taču ko darīt, ja tādas vietas nav?” interesējas Gints Zaubē.

Reklāma
Reklāma

Raža labāka apvējotiem kokiem

Mājas
Kādas ir tavas kulinārijas prasmes – vai māki pagatavot šos 10 ēdienus, kuri jāprot katram latvietim?
Lietotas automašīnas, kuras nevajadzētu iegādāties: eksperts norāda uz trim neuzticamiem modeļiem 43
Kokteilis
No A līdz Ž – ko par tavu personību atklāj tava vārda sākumburts? 20
Lasīt citas ziņas

Guntis Kormis praksē pārliecinājies, ka aizvējā augļukoki labi aug, taču raža ir mazāka un sliktāka nekā tiem kokiem, kuri aug vietā, kur tos labi apvējo vēji.

Viens no iemesliem – aizvējā stādītajiem kokiem sliktāk nožūst rasa un mitrums, kas ir labvēlīga vide dažādu slimību rosinātājiem, sevišķi dažādām puvēm. Pat šķietami cimperlīgie kauleņkoki labāk ražo klajā vietā, nevis iespiesti starp citiem dārza kokiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja klajā vietā ir tik spēcīgi vēji, ka to ietekmē koki aug slīpi, situāciju glābs vējlauzēju stādījumi. Augļukokiem īpaši labvēlīgas ir lazdas un alkšņi. Lazdas veicina laba mikroklimata veidošanos dārzā, turklāt rudenī būs riekstu raža, bet vasarā maikstis derēs dažādu augu balstiem.

Stādmateriālu var sarakt mežmalās, košumam iegādājoties kādu lazdu ar skaisti sarkanu lapojumu. Taču lazdas ieaugas lēni, dzīvžogs taps vairākos gados. Kad ieaugušās, tās aug ātri, var arī apzāģēt – ataugs strauji.

Visātrāk un lētāk vējlauzēja joslai derēs alkšņi. Stādus var sarakt vai sēt, jo pat no sēklas sezonas laikā izaugs prāva vica. Praksē pierādījies, ka alkšņi izdala fitoncīdus, kas labvēlīgi ietekmē augļukoku veselīgumu, nomāc dažādas slimības. Turklāt resnākos alkšņus var zāģēt malkai, tie ataugs pamatīgi gari krūmi jau vienā gadā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.