Foto: Ilze Pētersone, Vinetas Danielas fotomontāža

Kautuves atcerēsies kā murgu, gaļa kļūs par kontrabandu. Andris Freidenfelds par vegānismu 27

“Tā lavīna nav apstādināma,” spriež “Radio SWH” balss un mūziķis Andris Freidenfelds par šā gada izaicinājuma “Neapēd zemeslodi” rekordlielo dalībnieku skaitu – 8500 cilvēkiem, kas apņēmās visu janvāri samazināt vai pilnībā atteikties no gaļas uzturā. Fredis ar savu piemēru bija viens no pasākuma iedvesmotājiem.

LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Videi draudzīgas ēšanas paradumu popularizētājas – biedrības “Dzīvnieku brīvība” – organizētās “Neapēd zemeslodi” akcijas dalībnieku skaits šogad divtik pārsniedzis pagājušā gada rezultātu.

Vai esam kļuvuši zaļāki, vai daļa rezultāta jāpieraksta sekošanai modei, vai varbūt šoreiz vairāk iedvesmojuši paraugi?
CITI ŠOBRĪD LASA

Brīnās ne tikai latvieši, arī britiem šā gada “Veganuary” (angliskais pasākuma nosaukums.) līdz šim lielākais dalībnieku skaits – 40 tūkstoši cilvēku, visā pasaulē tas sasniedzis 400 tūkstošus – krietni pārsniedzot 2019. gada 250 tūkstošus.

Daudzi dalībnieki viena mēneša eksperimentu – samazināt vai atteikties no gaļas ēšanas – vēlas ieviest kā pastāvīgu paradumu arī turpmāk. Ar šādu apņemšanos nācis klajā leģendārās grupas “Queen” ģitārists Braiens Mejs.

Mūziķis, kuram instagramā ir 2,1 miljons sekotāju, atzinis, ka nav varējis pat iedomāties, cik garšīgs var būt ēdiens “uz augu bāzes”. “Tāpēc tagad “slimoju” ar vegānisko februāri un vairs nevēlos atteikties no jaunatklātā ceļojuma,” paziņojis B. Mejs.

Pašmāju mūzikas slavenība Fredis vegānismā krietni pārspēj britu zvaigzni. Gaļu no savas ēdienkartes izsvītrojis pasen, precīzi gadus neskaitot, bet sanākšot ap astoņiem deviņiem, vismaz pēdējos trīs uzturā lieto tikai augu valsts produktus.

Diez vai bez draudzenes Agneses palīdzības tagad būtu tik “zaļš”?

Droši vien vajag blakus kādu, kas palīdz. Kādus pāris gadus, kad jau kopā dzīvojām, vēl ēdu gaļu, bet tas ātri beidzās un vēlāk metu mieru arī piena produktiem. Agnese man atvēra acis – pašiem māja pilna ar kaķiem, bet citus dzīvniekus ēdam nost.

Ahā, dzīvnieciņu kļuva žēl!

Nu jā, par sevi daudz ko neuztraucos, dažreiz nodevu analīzes, bet neko vairāk.

Vai pašsajūta ir labāka?

Tas ir galvā – vairāk cienu un mīlu sevi, ka to spēju izdarīt. Lielākā sadursme notiek starp divām frontēm – vieni ir tie, kas spēj, un otri – nespēj. Kā spējīgie paceļ galvu un saka – mēs varam, otrie uzreiz – oi, oi, oi… un sāk meklēt vainas – trūkst tā un šā, bet tas mazinās, jo mūsējie dod pretim pamatotus viedokļus. Džokovičs tenisu spēlē, bet ir vegāns*!

Viņš gan sevi nesauc par vegānu, jo nepatīkot šī “birka”, kas bieži tiek nepareizi interpretēta un izmantota.

Ir arī vesela rinda citu slavenību – mūziķi, aktieri u. c. –, kas ēd tikai augu valsts produktus. Viņi ir pretinieku trumpis – riktīgu darbu nestrādā, tikai zīmējas, skrien pakaļ modei, jo nevajag tik daudz enerģijas.

Sportistu piemērs iedarbojas vairāk, lai gan ir tādi paši liekēži, ja ne lielāki, sizdami bumbiņas un jau 30 gados aizejot pensijā, taču, kad sāk rādīt, ka var turēt garus gabalus, gaļēdājiem mute ir ciet.

Uz jaunajiem spēcīgi iedarbojas Grēta Tūnberga, tikai pieaugušie, jo īpaši vīrieši, metas viņu kritizēt. Ko par to saki?

Patriarhālā pasaule vēl mēģina agonizēt! Ja kāds viņus cenšas pamācīt, kā zaļāk jādzīvo, piemēram, mani nosauks par stulbeni, bet nepilngadīgam skuķim sados tā kārtīgi.

Tagad par jaunās paaudzes dievību ir kļuvusi Billija Eiliša**, kas kā zvaigzne un laikmeta rupors varbūt izdarīs pat vairāk nekā Grēta vai kāds cits, jo ir pateikusi nē dzīvnieku valsts produktiem. Domāju, ka Amerikā viņai būs daudz sekotāju!

Kā tavā tuvākajā draugu un paziņu lokā – vai dīgst veģetāriešu vai vegānu asni?

Dzirdu mazāk stulbu jautājumu – nu ko tad es ēdot?

Un ko tu ēd?

Pēdējā laika tops ir kokosriekstu eļļā cepts Ķīnas kāposts, kas beigās apslacīts ar grauzdētu sezameļļu.

Ēdu pupiņas – lielās sviesta gatavoju salātos, melnās cepu meksikāņu gaumē ar puraviem, ķiploku, salsu, ko taisu pats vai nopērku veikalā. Garšo ass ēdiens, esmu spāņu, meksikāņu, indiešu virtuves cienītājs, tāpēc lieku padaudz čili.

Cik ilgi ar Ķīnas lapām pavilksi, vai ātri nesagribas ēst?

Oi, ir labi. No rīta man ir teicama apetīte, pagatavoju pilnu vokpannu un pat bez maizes varu iztikt sešas vai septiņas stundas līdz nākamajai ēdienreizei.

Garu mūžu nodzīvojis tik slavens veģetārietis kā Džordžs Bernards Šovs. 70 gadu vecumā viņš zūdījies par ārstiem, kas viņu mokot, apgalvojot, ka gaļas neēšana ātrāk novedīs aizsaulē. 90 gadu vecumā dakteri vairs nav traucējuši, jo

visi, kas apgalvoja, ka Šovs nevarēs dzīvot bez gaļas, paši bija miruši.

Mana mamma nodzīvoja līdz 94 gadiem, visi saka, ka man arī tik ilgi jānodzīvo. Man garšo sojas produkti, miso jeb fermentētu pupiņu pasta, ko iemaisu cepamajos maisījumos. Kaut kur lasīju, ka miso pagarinot mūža ilgumu, tāpēc Japānā ir tik daudz ilgdzīvotāju.

Vai nav gribējies radio kādu zaļo raidījumu uzrīkot?

Šādā darbavietā jātur mute ciet un jāpopularizē videi draudzīgas lietas citā veidā, citādi var sanākt liekulība, ja pats runāšu zaļi, bet reklāmas blokā skanēs hesburgera vai “Gaujas” kažoku reklāmas. Ilgi nācās pacīnīties, lai tās neskan manā tagadējā raidlaikā.

Nu tad uzraksti kādu zaļu dziesmu!

Man jau nav domubiedru, viņi visi rij gaļu. Ja kur aizbraucu uz koncertiem, vismaz galds tā uzklāts, ka arī mums ar ģitāristu Artūru – viņš ir svaigēdājs – ir ko ēst.

Taču iztēlojos ainiņu no grupas dzīves, kāda tā varētu būt nākotnē, kad pirms koncertiem pasūta raiderus ar savām vēlmēm, teiksim, pēc 30 gadiem organizatoram klusu pie auss čukstam – ziniet, mums vienam vajag gaļu.

Skaļi nedrīkst teikt, jo gaļa būs kļuvusi par kontrabandas preci.

Nākotnes cilvēki nevarēs saprast, kāpēc mēs ēdām tādus gudrus un piemīlīgus dzīvniekus kā govis, zirgus, cūkas, bet suņus un kaķus – ne.

Ko novēli mūsdienu gaļēdājiem?

Pavērt priekškariņu, klapes no acīm un saskatīt ciešanu aisberga neredzamo daļu! Pašlaik viņi redz tikai pašu augšu – gardo gaļas spicīti ar spēcijām uz šķīvja, bet tur apakšā ir kliedzieni, ciešanas un mokas gadu gadiem. Kad tas pielēks, uz zemes būs cita dzīve!

Vai to piedzīvosim?

Tas notiks diezgan ātri! Tāpat kā ar smēķēšanu – tikai pirms pārdesmit gadiem vēl smēķēja visās malās, restorānos, automašīnās, slimnīcās, kur tik ne, bet tagad ar to ir cauri, vai nu daļa atmetusi, vai dara to desmit metrus no ieejas.

Pienāks laiks, kad kautuves atcerēsies kā murgu.

Planēta un civilizācija ies uz baigo atveseļošanos, un pēc 100 gadiem beigsies vardarbība un kari – es tā ceru.

Kā tāds Nostradams pareģo, bet izklausās labi.

SAISTĪTIE RAKSTI

* Novaks Džokovičs ir profesionāls tenisists, ATP vienspēļu ranga līderis, tiek uzskatīts par vienu no izcilākajiem šī sporta veida vēsturē. Atteicies no dzīvnieku produktiem, savu izvēli nosaucot par dzīvesveidu, kurā līdzās diētai ir ētiski apsvērumi un rūpes par klimatu. Ar savu piemēru apliecina, ka uzturs, kurā ir tikai augu valsts produkti, palīdz gūt augstus sasniegumus sportā.

** Billija Eiliša ir 19 gadus veca amerikāņu popzvaigzne, kas nupat sīvā konkurencē saņēmusi četras galvenās “Grammy” mūzikas balvas. Pērn ar videoklipu dziesmai no sava debijas albuma viņa pauda atbalstu klimata aktīvistes Grētas Tūnbergas rīkotajam streikam 23. septembrī.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Seniori ir pārbijušies. Ko viņiem tagad darīt?” Daudzi saņēmuši milzīgus rēķinus
20 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 111
20 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Pārtikas cenu kāpums vēl nav sasniedzis griestus.” Eksperte skaidro, kāpēc cenas vēl kāps 27
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Neparasts atradums: Liepājas pusē jūras krastā atrod pudeli ar vēstījumu. Meklē vēstījuma autorus
51 minūtes
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Padoties netaisos!” Gundars Kalve – vīrs, kurš ar traktoru gāza no postamenta un nogremdēja Daugavā Otrā pasaules kara lielgabalu
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Valdība atgādina amatieru ugunsdzēsēju brigādi – nezina, kā dzēst, atbrauc par vēlu un beigās visu sabojā līdz pamatiem,” Jenzis prasa skaidrību
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece atklāj, ka viņai ir jaunas attiecības: “Kāds man pa jokam zīlēja. Satikšu kādu, ko sen zinu…”
12:13
EM
Eleonora Mārciņa
Ziņas
Elektrības rēķinu sloga mazināšanai piedāvā dalīt rēķina maksu garākā periodā
11:59
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā reģistrēts rekordaugsts Covid-19 saslimušo skaits. Kāda situācija ir Igaunijā?
11:57
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Krievijas dezinformācijas apskats: ASV izdzīs Baltijas valstis no NATO 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pašlaik Latvijā esam jauna Covid-19 viļņa sākumā.” Epidemiologs prognozē, kad tas varētu beigties
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Lauris Reiniks un Ketija Šēnberga – jaunais “pāris”
10 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā reģistrēts rekordaugsts Covid-19 saslimušo skaits. Kāda situācija ir Igaunijā?
2 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Darbojās pēc smalki izstrādātas shēmas: uzņēmuma valdes locekli tur aizdomās par 1,14 miljonu eiro piesavināšanos
23 minūtes
DJ
Diāna Jance
Ziņas
Vai pietiks skatītāju, kuri teātrī grib domāt? Kāda ir situācija ar profesionālās kultūras piedāvājumu un pieprasījumu Latgalē pandēmijas laikā
38 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Gaidāms sniegputenis un vētrains vējš. Cik postošs tas būs? Sinoptiķu prognoze tuvākajām dienām
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valmieras pagastā policija apturējusi agresīvu autovadītāju 3,14 promiļu reibumā
19 minūtes
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vai bija pareizi, ka divpadsmitgadniekiem deva tikpat lielu vakcīnas devu kā pieaugušajiem?
3 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Svarīgi šajā laikā nepazaudēt kaut kādu vērtību sistēmu, kas diemžēl sāk brukt un jukt!” Saruna ar Jāni Lūsēnu
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Ja nemieri nonāks līdz gāzes ieguves vietām, ieraudzīsim vēl lielāku gāzes cenu,” brīdina Nemiro 2
57 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Šī valdības PR akcija sabiedrībai diemžēl ļoti dārgi maksās,” Valainis atklāj, ka omikrona apkarošanas plāna nemaz nav
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Puče: Covid-19 pastrādājis kā sanitārs – esam atteikušies no liekā
5 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
Privātīpašniekiem atsavinās zemi robežu būvniecībai. Valsts piedāvātā atlīdzība dažam šķiet par mazu
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 111
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 52
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu 278
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi 25
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
22 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas 22
19 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi 1
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
1 diena