Ivars Kellijs tiesā noliedza vainu, bet par fotogrāfijām un video, kur viņš esot redzams, teica – tā persona esot līdzīga viņam, bet tas neesot viņš.
Ivars Kellijs tiesā noliedza vainu, bet par fotogrāfijām un video, kur viņš esot redzams, teica – tā persona esot līdzīga viņam, bet tas neesot viņš.
Ekrānuzņēmums no LTV video

“Bildēs tas neesmu es!” Par karošanu Doņeckas separātistu pusē notiesātajam madonietim sava versija par notikušo 21

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa aprīļa nogalē pasludināja spriedumu krimināllietā, kurā apsūdzēts Madonas iedzīvotājs Ivars Kellijs par piedalīšanos Austrumukrainā notiekošajā karadarbībā separātistu pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republikas (DTR) bruņoto formējumu sastāvā.

ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
10 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
Lasīt citas ziņas
Madonietis atzīts par vainīgu šajā noziedzīgajā nodarījumā un sodīts ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un probācijas uzraudzību uz trim gadiem.

Apsūdzētais Kellijs, kurš šajā kriminālprocesā iztika bez aizstāvja palīdzības, savu vainu nav atzinis. Tomēr Valsts drošības dienests, kas veica pirmstiesas izmeklēšanu, bija savācis pietiekami daudz neapgāžamu pierādījumu.

 

Apsūdzētā versija

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā izskanēja tiesā, Ivars Kellijs uz Krieviju bija devies jau 2014. gada vasaras beigās. Viņš pats skaidroja, ka uz kaimiņvalsti bija aizbraucis ar tūrisma vīzu. Sākumā apmeklējis Maskavu, kur iepazinies ar kādu vīrieti, vārdā Vadims. Jaun­iegūtais paziņa piedāvājis Kellijam kopā aizbraukt uz Volgogradu.

Tur beidzies madonieša vīzas derīguma termiņš, bet Vadims piedāvājis savu palīdzību tās pagarināšanā.

Kellijs savam paziņam uzticējies, iedodot viņam gan savu pasi, gan 10 tūkstošus rubļu, bet izpalīdzīgais Vadims pazudis ar visu tik svarīgo dokumentu un naudu.

Ivars Kellijs bijis spiests ilgāku laiku uzturēties Volgogradā, kādu brīdi pat mitinājies uz ielas, pārticis no gadījuma darbos nopelnītā, pastiprināti lietojis alkoholu. Vēlāk viņu savā mājā uzņēmusi kāda vietējā sieviete.

Kellijam izdevies iekrāt tik daudz naudas, lai 2016. gada 5. maijā varētu ierasties Maskavā, kur pēc palīdzības esot vērsies Latvijas vēstniecībā. Tā Kellijam izdevās atgriezties Latvijā.

 

Sarakstē dižojies, ka “pļauj ukrus”

Valsts drošības dienests (VDD) dažādos ceļos ieguvis pilnīgi citu informāciju par Kellija gaitām tajā pašā laika posmā. No krimināllietas izskatīšanas laikā dzirdētā varēja saprast, ka madonietis 2014. gadā uz Krieviju bija devies ar domu, ka Latviju viņš pamet pavisam, tāpēc Doņeckā viņš īpaši neslēpās un nemaskējās.

Jāpiebilst, ka likuma norma, kas paredz sodu par prettiesisku piedalīšanos ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijas Republikai saistošām starptautiskajām tiesībām, neievērojot normatīvos aktus vai Latvijas Republikai saistošus starptautiskos līgumus, spēkā stājās teju pusgadu pēc Ivara Kellija algotņa gaitu uzsākšanas DTR bruņotajos formējumos – 2015. gada 19. februārī.

Ja viņš nekavējoties būtu pametis karadarbības vietu, no soda būtu paglābies.

Tā gan nenotika – Kellijs turpinājis karot jeb, kā viņš pats bija lielījies sarakstē, “pļaut ukrus” [šaut ukraiņus. – Aut.]. Madonieša gaitas Austrumukrainā, kur viņš varētu būt ieradies, slēpjoties kravas automašīnā, fiksētas gan fotogrāfijās, gan video.

Bildēs, kuras pats Kellijs sūtījis saviem tuviniekiem un paziņām Latvijā, viņš redzams militārā formas tērpā – gan ar ieročiem, gan ar apbalvojumiem, ko saņēmis par karošanu. Tāpat fotografējies kopā ar dienesta biedriem.

Internetā tikuši publicēti videorullīši, kuros arī atpazīstams Ivars Kellijs, piemēram, gan piedaloties 9. maija militārajā parādē, gan pateicoties par saņemtajiem formas tērpiem.

Pats apsūdzētais, kurš šobrīd atlaidis kuplu bārdu, kategoriski noliedz, ka fotogrāfijās un video būtu redzams viņš. Tā esot tikai kāda viņam ļoti līdzīga persona…

 

Starp pierādījumiem arī karaklausības apliecība

Savā debašu runā apsūdzētais Kellijs pauda: “Cik es noprotu, visa prokurores apsūdzība balstās uz šīm pāris fotogrāfijām, par kurām es sniedzu paskaidrojumu, ka tā persona ir līdzīga man, bet tas neesmu es. Šīs fotogrāfijas ir kā galvenais arguments visu šo liecinieku liecībās.”

Liecinieku lomā šajā lietā lielākoties ir Kellija tuvinieki, paziņas un pat viens dienesta biedrs. Visi liecinieki, kuriem pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika uzrādītas fotogrāfijas un videomateriāli, apstiprināja, ka tur redzamā persona ir tieši Ivars Kellijs vai viņam tiešām ļoti līdzīgs cilvēks.

Tomēr tie nebūt nav vienīgie pierādījumi šajā krimināllietā. Savu artavu devis arī Ukrainas Ārvalstu izlūkošanas dienests, ar kuru sadarbojās VDD.

Ukrainas puse ne tikai ziņoja Latvijai par tās pilsoni, kas piedalījās karadarbībā pret to, norādot vārdu, uzvārdu un pat tēva vārdu, bet pat atsūtījusi Ivara Kellija karaklausības apliecību, kurā ir gan viņa fotogrāfija, gan citi dati, kā arī informācija par viņa dienesta gaitu DTR bruņotajos formējumos un izsniegtajiem ieročiem.

 

Viltus Jūlijas sarakste ar viltus Ivanu

Pēc atgriešanās Madonā Ivars Kellijs dzīvojis ģimenes uzņēmuma telpās. Tieši tur 2016. gada 17. augustā VDD darbinieki viņu aizturēja, kā arī veica kratīšanu.

Tika atrasts būtisks pierādījums – mobilais telefons, kuru apsūdzētais varētu būt izmantojis, atrodoties Krievijā un Austrumukrainā.

Šajā mobilajā ierīcē fiksētas gan Kellija fotogrāfijas no karadarbības rajoniem, gan viņa sarakstes. Arī tajās parādās teksti par to, ka viņš atrodas Doņeckā – karo.

Tās pašas fotogrāfijas Ivars Kellijs, kā uzskata prokurore Santa Berga, publicējis arī internetā – portālā “vkontakte.com”, kas ir populārs Krievijā, jo darbojas kā sociālais tīkls.

Tiesa, kaut kāda maskēšanās tomēr bijusi – lai arī šajā portālā Ivars Kellijs reģistrējies ar savu īsto dzimšanas datumu, vārdu un uzvārdu viņš tur izvēlējies citu – “Ivan Seper”.

Jāsaka, ka arī šis Ivans jeb Ivars palīdzēja krimināllietas izmeklēšanā, jo, sarakstīdamies ar kādu Jūliju Lavrovu, sniedza informāciju par savām algotņa gaitām Austrumukrainā. Tagad gan vairs nav nekāds noslēpums, ka tā bijusi viltus Jūlija, par kuru uzdevušies VDD darbinieki.

 

Zinājuši gan Madonā, gan Cēsīs

Ivaram Kellijam un varbūt vēl dažam līdzīgu piedzīvojumu meklētājam vajadzētu aizdomāties, ka ar savu rīcību viņi var sagādāt nopietnas nepatikšanas sev tuviem cilvēkiem, kurus var apsūdzēt par to, ka viņi nav ziņojuši par smaga nozieguma izdarīšanu.

Šoreiz gan tādas apsūdzības nav celtas, lai gan, kā liecina krimināllietas materiāli, par Kellija karošanu separātistu rindās zinājuši ļoti daudzi madonieši.

Tiesas sēdē pat tika pieminēts hokeja klubs “Madona”, kura biedru iekšējā sarakstē klejojis video ar Ivara Kellija maršēšanu 9. maija parādē Doņeckā.

Valsts apsūdzības uzturētāja S. Berga lūdza tiesu pieņemt blakuslēmumu par to, vai pie kriminālatbildības nebūtu saucama Kellija bijusī dzīvesbiedre – cēsniece Marika B.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņa liecinājusi, ka uzrādītajās fotogrāfijās pārliecinoši atpazīst Ivaru Kelliju. Tiesā viņa savas liecības centās mainīt, liekot domāt, ka tās tikušas saskaņotas ar apsūdzēto.

Starp citu, tieši bijusī dzīvesbiedre bija tā, kura sarakstē ar Kelliju lūdza viņu pārtraukt karošanu un doties mājup, brīdinot, ka pretējā gadījumā viņš varot tikt sodīts ar 15 gadiem cietumā.

Tiesā lieciniece apgalvoja, ka 15 gadus aiz restēm Kellijam pieminējusi, jo viņš nemaksājot uzturlīdzekļus.

Prokurore gan norādīja, ka aizbildināšanās ar uzturlīdzekļu nemaksāšanu ir absurda, jo abu kopīgais bērns jau pasen kā sasniedzis pilngadību.

 

Simpātijas joprojām Doņeckas separātistu pusē

Patiesībā par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā maksimālais sods ir nevis 15, bet gan desmit gadi aiz restēm. Prokurore Berga norādīja, ka Ivars Kellijs apsūdzēts tikai par to laika posmu, kurā jau bija stājusies spēkā šī likuma norma, tas ir – no 2015. gada 19. februāra līdz 2016. gada 5. maijam.

Prokurore nesaskatīja ne Kellija vainu pastiprinošus, ne mīkstinošus apstākļus. Par vainu mīkstinošu apstākli varētu uzskatīt apsūdzētā atzīšanos, bet tādas nebija.

Vienīgā reize, kad apsūdzētais acīmredzot nemeloja, bija viņa atbilde uz jautājumu, kuru no abām karojošajām pusēm viņš atbalsta.

Kellijs arī tiesā neslēpa, ka viņa simpātijas ir Doņeckas separātistu pusē.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesnese Karīna Kazārova piekrita valsts apsūdzības uzturētājas prasībai un piesprieda Ivaram Kellijam brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem ar probācijas uzraudzību uz trim gadiem.

Šobrīd gan Ivars Kellijs visdrīzāk vēl atrodas brīvībā, jo viņam bija tiesības pieteikt lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu un pilno spriedumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
10 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Burkovskis: Ieraugot šādu virsrakstu, uzreiz to ir jādala ar divi 15
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 70
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Veselam
Latvijā fiksēta visaugstākā Covid-19 izplatība Eiropā 9
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Latvijā pārspēti trīs temperatūras rekordi. Kur reģistrēti pirmie +30 grādi?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svelme pieņemsies spēkā. Kādi laikapstākļi gaidāmi sestdien? 1
3 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Olafs Zvejnieks: Divas trešdaļas sabiedrības no 10% nākotnes pensijas var atvadīties jau tagad 12
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zviedrijas futbolisti pēc piesardzīga pirmā puslaika uzvar Slovākiju
18:10
LE
LETA
Ziņas
Aprēķināts, kurā novadā patlaban ir visaugstākais ar Covid-19 sasirgušo skaits 1
18:01
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Dānijas futbola izlases uzbrucējam Ēriksenam implantēs sirds stimulatoru
17:37
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc nosarka krūmmellenes?
2 stundas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Pārslimoju kovidu, pēc vakcinēšanās zaudēju samaņu un slimnīcā ārstējos ar tādiem pašiem “bēdu brāļiem”!” Vainīgs vīruss vai pote? 179
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ventspils rajonā vilks pusdienās notiesā veselu suni: pāri paliek tikai ķepas un galva 37
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai “Augstsprieguma tīkls” importē no Krievijas Baltkrievijā saražotu elektroenerģiju? 6
2 stundas
JL
Jānis Lūsis
Ziņas
Lasītājs: Viņi ir kā bumba ar laika degli! Apsveicama to cilvēku rīcība, kas paziņojuši, ka mājā nevakcinētos nelaidīs 155
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Lielākais karstums pēdējo 3 gadu laikā, bet Jāņos būsim uz robežas…” Briča prognozes garajām brīvdienām 9
9 stundas
IB
Indulis Burka
Praktiski
Ugunskura vieta pašu sētā: kā ierīkot?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs radījis pamatīgas galvassāpes britu karaļnama darbiniekiem: kā “izlavierēt” starp oficiālām prasībām un izpildīt viņa vēlēšanos? 4
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Madara Kiviča pirmo reizi publiski iepazīstina ar savu jauno draugu 7
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Veselam
Pavļuts: Mēs šodien uzsākam jaunu posmu masveida vakcinācijai 51
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Vīri pie stūres divu promiļu reibumā! Aculiecinieki palīdz apturēt dzērājšoferus 4
6 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Kā vislabāk apēst dārzeņus: izcili svaigu kabaču salāti tūlītējai ēšanai
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Vakcinācijas avīzes nebūs!” Juhņēviča atklāj, ka mainīta informēšanas taktika 22
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Novērsta nelikumīgas tabakas ražotnes izveide galvaspilsētā 2
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Jāpieliek punkts šim padomju mantojumam.” Levits par latviešu diskrimināciju darba tirgū, ja viņi neprot krievu valodu 286
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jābūt milzīgai nekaunībai, lai prostitūta tiesā mēģinātu pierādīt, ka nav prostitūta,” Lapsa par Vonsoviča apsūdzību 70
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Par to runā Gobzems, Šlesers, arī Dombrovskis sapņo, bet…” Burovs par gatavošanos vēlēšanām 53
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs, visticamāk, neieradīsies uz savas mirušās mammas, princeses Diānas pieminekļa atklāšanu 22
1 diena
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
TV personība Sandijs Semjonovs par dzīvi: “Kā cirka spēlē – uzmet kauliņu, ej uz augšu, bet pēc brīža – esi lejā…” 3
Intervija 1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcila garša! Aukstā jogurta zupa ar gurķiem un zaļumiem 5
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Radošie paliks bez biksēm vai noies pagrīdē.” Timrots par nodokļu reformu 50
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Strādās stundu, bet saņems to pašu, ko pilnu slodzi strādājošais. Eksperte par nodokļu sistēmas nepilnībām 47
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Laukos
Kāpēc vietējās zemenes ir vislabākās? Latvijas zemeņu audzētāju ikdiena un biznesa aizkulises 14
1 diena
LE
LETA
Veselam
Muižniece: Obligātā vakcinācija pret Covid-19 būs tikai kā beidzamā alternatīva 62
1 diena