Ivars Kellijs tiesā noliedza vainu, bet par fotogrāfijām un video, kur viņš esot redzams, teica – tā persona esot līdzīga viņam, bet tas neesot viņš.
Ivars Kellijs tiesā noliedza vainu, bet par fotogrāfijām un video, kur viņš esot redzams, teica – tā persona esot līdzīga viņam, bet tas neesot viņš.
Ekrānuzņēmums no LTV video

“Bildēs tas neesmu es!” Par karošanu Doņeckas separātistu pusē notiesātajam madonietim sava versija par notikušo 21

Ritvars Raits, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa aprīļa nogalē pasludināja spriedumu krimināllietā, kurā apsūdzēts Madonas iedzīvotājs Ivars Kellijs par piedalīšanos Austrumukrainā notiekošajā karadarbībā separātistu pašpasludinātās Doņeckas Tautas Republikas (DTR) bruņoto formējumu sastāvā.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 55
20 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 18
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 34
15 stundas
Lasīt citas ziņas
Madonietis atzīts par vainīgu šajā noziedzīgajā nodarījumā un sodīts ar brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem un probācijas uzraudzību uz trim gadiem.

Apsūdzētais Kellijs, kurš šajā kriminālprocesā iztika bez aizstāvja palīdzības, savu vainu nav atzinis. Tomēr Valsts drošības dienests, kas veica pirmstiesas izmeklēšanu, bija savācis pietiekami daudz neapgāžamu pierādījumu.

 

Apsūdzētā versija

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā izskanēja tiesā, Ivars Kellijs uz Krieviju bija devies jau 2014. gada vasaras beigās. Viņš pats skaidroja, ka uz kaimiņvalsti bija aizbraucis ar tūrisma vīzu. Sākumā apmeklējis Maskavu, kur iepazinies ar kādu vīrieti, vārdā Vadims. Jaun­iegūtais paziņa piedāvājis Kellijam kopā aizbraukt uz Volgogradu.

Tur beidzies madonieša vīzas derīguma termiņš, bet Vadims piedāvājis savu palīdzību tās pagarināšanā.

Kellijs savam paziņam uzticējies, iedodot viņam gan savu pasi, gan 10 tūkstošus rubļu, bet izpalīdzīgais Vadims pazudis ar visu tik svarīgo dokumentu un naudu.

Ivars Kellijs bijis spiests ilgāku laiku uzturēties Volgogradā, kādu brīdi pat mitinājies uz ielas, pārticis no gadījuma darbos nopelnītā, pastiprināti lietojis alkoholu. Vēlāk viņu savā mājā uzņēmusi kāda vietējā sieviete.

Kellijam izdevies iekrāt tik daudz naudas, lai 2016. gada 5. maijā varētu ierasties Maskavā, kur pēc palīdzības esot vērsies Latvijas vēstniecībā. Tā Kellijam izdevās atgriezties Latvijā.

 

Sarakstē dižojies, ka “pļauj ukrus”

Valsts drošības dienests (VDD) dažādos ceļos ieguvis pilnīgi citu informāciju par Kellija gaitām tajā pašā laika posmā. No krimināllietas izskatīšanas laikā dzirdētā varēja saprast, ka madonietis 2014. gadā uz Krieviju bija devies ar domu, ka Latviju viņš pamet pavisam, tāpēc Doņeckā viņš īpaši neslēpās un nemaskējās.

Jāpiebilst, ka likuma norma, kas paredz sodu par prettiesisku piedalīšanos ārpus Latvijas Republikas teritorijas notiekošā bruņotā konfliktā, kas vērsts pret valsts teritoriālo neaizskaramību vai politisko neatkarību vai citādi ir pretrunā ar Latvijas Republikai saistošām starptautiskajām tiesībām, neievērojot normatīvos aktus vai Latvijas Republikai saistošus starptautiskos līgumus, spēkā stājās teju pusgadu pēc Ivara Kellija algotņa gaitu uzsākšanas DTR bruņotajos formējumos – 2015. gada 19. februārī.

Ja viņš nekavējoties būtu pametis karadarbības vietu, no soda būtu paglābies.

Tā gan nenotika – Kellijs turpinājis karot jeb, kā viņš pats bija lielījies sarakstē, “pļaut ukrus” [šaut ukraiņus. – Aut.]. Madonieša gaitas Austrumukrainā, kur viņš varētu būt ieradies, slēpjoties kravas automašīnā, fiksētas gan fotogrāfijās, gan video.

Bildēs, kuras pats Kellijs sūtījis saviem tuviniekiem un paziņām Latvijā, viņš redzams militārā formas tērpā – gan ar ieročiem, gan ar apbalvojumiem, ko saņēmis par karošanu. Tāpat fotografējies kopā ar dienesta biedriem.

Internetā tikuši publicēti videorullīši, kuros arī atpazīstams Ivars Kellijs, piemēram, gan piedaloties 9. maija militārajā parādē, gan pateicoties par saņemtajiem formas tērpiem.

Pats apsūdzētais, kurš šobrīd atlaidis kuplu bārdu, kategoriski noliedz, ka fotogrāfijās un video būtu redzams viņš. Tā esot tikai kāda viņam ļoti līdzīga persona…

 

Starp pierādījumiem arī karaklausības apliecība

Savā debašu runā apsūdzētais Kellijs pauda: “Cik es noprotu, visa prokurores apsūdzība balstās uz šīm pāris fotogrāfijām, par kurām es sniedzu paskaidrojumu, ka tā persona ir līdzīga man, bet tas neesmu es. Šīs fotogrāfijas ir kā galvenais arguments visu šo liecinieku liecībās.”

Liecinieku lomā šajā lietā lielākoties ir Kellija tuvinieki, paziņas un pat viens dienesta biedrs. Visi liecinieki, kuriem pirmstiesas izmeklēšanas laikā tika uzrādītas fotogrāfijas un videomateriāli, apstiprināja, ka tur redzamā persona ir tieši Ivars Kellijs vai viņam tiešām ļoti līdzīgs cilvēks.

Tomēr tie nebūt nav vienīgie pierādījumi šajā krimināllietā. Savu artavu devis arī Ukrainas Ārvalstu izlūkošanas dienests, ar kuru sadarbojās VDD.

Ukrainas puse ne tikai ziņoja Latvijai par tās pilsoni, kas piedalījās karadarbībā pret to, norādot vārdu, uzvārdu un pat tēva vārdu, bet pat atsūtījusi Ivara Kellija karaklausības apliecību, kurā ir gan viņa fotogrāfija, gan citi dati, kā arī informācija par viņa dienesta gaitu DTR bruņotajos formējumos un izsniegtajiem ieročiem.

 

Viltus Jūlijas sarakste ar viltus Ivanu

Pēc atgriešanās Madonā Ivars Kellijs dzīvojis ģimenes uzņēmuma telpās. Tieši tur 2016. gada 17. augustā VDD darbinieki viņu aizturēja, kā arī veica kratīšanu.

Tika atrasts būtisks pierādījums – mobilais telefons, kuru apsūdzētais varētu būt izmantojis, atrodoties Krievijā un Austrumukrainā.

Šajā mobilajā ierīcē fiksētas gan Kellija fotogrāfijas no karadarbības rajoniem, gan viņa sarakstes. Arī tajās parādās teksti par to, ka viņš atrodas Doņeckā – karo.

Tās pašas fotogrāfijas Ivars Kellijs, kā uzskata prokurore Santa Berga, publicējis arī internetā – portālā “vkontakte.com”, kas ir populārs Krievijā, jo darbojas kā sociālais tīkls.

Tiesa, kaut kāda maskēšanās tomēr bijusi – lai arī šajā portālā Ivars Kellijs reģistrējies ar savu īsto dzimšanas datumu, vārdu un uzvārdu viņš tur izvēlējies citu – “Ivan Seper”.

Jāsaka, ka arī šis Ivans jeb Ivars palīdzēja krimināllietas izmeklēšanā, jo, sarakstīdamies ar kādu Jūliju Lavrovu, sniedza informāciju par savām algotņa gaitām Austrumukrainā. Tagad gan vairs nav nekāds noslēpums, ka tā bijusi viltus Jūlija, par kuru uzdevušies VDD darbinieki.

 

Zinājuši gan Madonā, gan Cēsīs

Ivaram Kellijam un varbūt vēl dažam līdzīgu piedzīvojumu meklētājam vajadzētu aizdomāties, ka ar savu rīcību viņi var sagādāt nopietnas nepatikšanas sev tuviem cilvēkiem, kurus var apsūdzēt par to, ka viņi nav ziņojuši par smaga nozieguma izdarīšanu.

Šoreiz gan tādas apsūdzības nav celtas, lai gan, kā liecina krimināllietas materiāli, par Kellija karošanu separātistu rindās zinājuši ļoti daudzi madonieši.

Tiesas sēdē pat tika pieminēts hokeja klubs “Madona”, kura biedru iekšējā sarakstē klejojis video ar Ivara Kellija maršēšanu 9. maija parādē Doņeckā.

Valsts apsūdzības uzturētāja S. Berga lūdza tiesu pieņemt blakuslēmumu par to, vai pie kriminālatbildības nebūtu saucama Kellija bijusī dzīvesbiedre – cēsniece Marika B.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā viņa liecinājusi, ka uzrādītajās fotogrāfijās pārliecinoši atpazīst Ivaru Kelliju. Tiesā viņa savas liecības centās mainīt, liekot domāt, ka tās tikušas saskaņotas ar apsūdzēto.

Starp citu, tieši bijusī dzīvesbiedre bija tā, kura sarakstē ar Kelliju lūdza viņu pārtraukt karošanu un doties mājup, brīdinot, ka pretējā gadījumā viņš varot tikt sodīts ar 15 gadiem cietumā.

Tiesā lieciniece apgalvoja, ka 15 gadus aiz restēm Kellijam pieminējusi, jo viņš nemaksājot uzturlīdzekļus.

Prokurore gan norādīja, ka aizbildināšanās ar uzturlīdzekļu nemaksāšanu ir absurda, jo abu kopīgais bērns jau pasen kā sasniedzis pilngadību.

 

Simpātijas joprojām Doņeckas separātistu pusē

Patiesībā par prettiesisku piedalīšanos bruņotā konfliktā maksimālais sods ir nevis 15, bet gan desmit gadi aiz restēm. Prokurore Berga norādīja, ka Ivars Kellijs apsūdzēts tikai par to laika posmu, kurā jau bija stājusies spēkā šī likuma norma, tas ir – no 2015. gada 19. februāra līdz 2016. gada 5. maijam.

Prokurore nesaskatīja ne Kellija vainu pastiprinošus, ne mīkstinošus apstākļus. Par vainu mīkstinošu apstākli varētu uzskatīt apsūdzētā atzīšanos, bet tādas nebija.

Vienīgā reize, kad apsūdzētais acīmredzot nemeloja, bija viņa atbilde uz jautājumu, kuru no abām karojošajām pusēm viņš atbalsta.

Kellijs arī tiesā neslēpa, ka viņa simpātijas ir Doņeckas separātistu pusē.
SAISTĪTIE RAKSTI

Tiesnese Karīna Kazārova piekrita valsts apsūdzības uzturētājas prasībai un piesprieda Ivaram Kellijam brīvības atņemšanu uz pieciem gadiem ar probācijas uzraudzību uz trim gadiem.

Šobrīd gan Ivars Kellijs visdrīzāk vēl atrodas brīvībā, jo viņam bija tiesības pieteikt lūgumu par pilna sprieduma sagatavošanu un pilno spriedumu var pārsūdzēt Rīgas apgabaltiesā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Internetā nopludināts video, kurā vairāki Latvijā pazīstami cilvēki redzami šņaucot baltu pulverīti 55
20 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 18
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 34
15 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi resursi šodien būs visai ierobežoti! Horoskopi 22.septembrim
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Man tā arī pateica – par ministru parasti izvēlas “savējo”!” Šuplinska atklāti par atstādināšanu no amata 60
22 stundas
Lasīt citas ziņas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Abi zaudēja samaņu, bet pamodās tikai viens! Raitis karavīra formā uz motocikla notriec pensionāru, bet vainu neatzīst 18
1 stunda
ML
Māra Libeka
Ziņas
Vai tūļājamies ar revakcināciju? Francijā trešā deva senoriem, Lietuvā – ārstiem, Austrijā “Astra/Zeneca” vakcinētajiem 11
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Pēc pāris lietainām dienām no svētdienas gaidāms pārsvarā sauss laiks
32 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Stāsti
“Vienu laiku biju Latvijas partiju zelta sponsors.” Saruna ar Urmasu Sorumā 3
Intervija 2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Merzļikins pagarina līgumu ar “Blue Jackets” līdz 2027.gadam
09:10
LE
LETA
Ziņas
Kariņš drošs, ka valdībai izdosies atsevišķu profesiju pārstāvjiem uzlikt pienākumu obligāti vakcinēties pret Covid-19
09:03
LE
LETA
Ziņas
Polija rekomendē papildu Covid-19 vakcīnas devu cilvēkiem virs 50 gadiem
08:50
LA
LA.LV
Ziņas
“Es draudēju Urbanoviča kungam!” atklāj Švecova 8
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Lietuvā bez sertifikāta veikalā nelaiž, vai Latvija varētu būt nākamā? Vanags par veikalu iespējamo bankrotu 18
2 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Attīstīt nākamajā līmenī, piesaistot mākslīgo intelektu!” VID Muitas pārvalde par cīņu pret kontrabandu 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tas ir “ilgs un garš maratons.” Navaļnijs no cietuma komentē Krievijas Valsts domes vēlēšanas 2
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Valsts prezidents: Covid-19 uzskatāmi apliecināja, cik mūsu sabiedrība ir nepasargāta no dezinformācijas ietekmes 14
59 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Māte ilgstoši indēja savu bērnu, iemesls vēl joprojām neskaidrs
1 stunda
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Baltijas valstis starp “vecām kultūrtautām” jeb Kā mūs uzņēma ANO priekštecē
1 stunda
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA: Kāda ir situācija jūsu pašvaldībā ar tiltu atjaunošanu? 6
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Drošības pasākumi Covid-19 izplatības ierobežošanai ir novēloti 112
13 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Jūrkalnē jūras krastā atrasts auto ar mirušu cilvēku 34
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kura publiskā jaunbūve atzīta par “Gada labāko būvi Latvijā 2020” 12
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Esam pazaudējuši vasaru.” Bordāns par Saeimas “rupjo kļūdu” vakcinācijas veicināšanā 94
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atrasts Rīgā iepriekš pazudušais astoņus gadus vecais zēns 3
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Rīgā plāno iecelt nakts mēru. Kā šādu iniciatīvu skaidro tās ierosinātāji? 17
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mums visu laiku notiek haotiskas darbības un neviens par to neatbild.” Kreituse uzskata, ka tas ir nepieļaujami 94
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Kāja ar galošu no bremzes nokrīt un uzkrīt uz gāzes, aiznesos pa to ceļu… Man bija ok”: Magone mācās braukt ar auto, draudzenei jāmeklē pēc sirdszālēm 28
22 stundas
EL
Egils Līcītis
Stāsti
gan tas nācās, ka Benjamiņai pietuvinātie cilvēki kļuva par viņas nodevējiem un Latvijas kapračiem? Saruna ar Gintu Grūbi 19
1 diena
IE
Ināra Egle
Ziņas
Klēts pārbūvei dod naudu, tilta remontam – ne 2
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Harija un Meganas Mārklas fotogrāfija uz žurnāla vāka krīt nežēlastībā: soctīklos pamatīgi izsmej prinča nedabīgo pozu aiz sievas muguras 16
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Cerības uz nedēļas nogali! Bricis atklāj, kā tuvākajās dienās mainīsies laiks 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Velns, kaut kas jāizdomā!”: aktieris Rolands Zagorskis pastāsta, kā ticis pie “pašizdomāta” uzvārda 7
1 diena
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 20. līdz 26.septembrim: pārstāda peonijas, apgriež ziemcietes, novāc kartupeļus
2 dienas
LP
LĪGA POMMERE
Kokteilis
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa: no 21. līdz 26.septembrim
22 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Tavi resursi šodien būs visai ierobežoti! Horoskopi 22.septembrim
14 stundas