Taivānas gaisa spēku iznīcinātājs “F-16” pārtver Ķīnas bumbvedēju “H-6k” Taivānas gaisa telpas tuvumā.
Taivānas gaisa spēku iznīcinātājs “F-16” pārtver Ķīnas bumbvedēju “H-6k” Taivānas gaisa telpas tuvumā.
Foto: AFP/SCANPIX/LETA

“Jums vajadzētu pamosties no saviem sapņiem!” ASV neveiksme Afganistānā iepriecina Ķīnu 18

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Pēc ASV un tās sabiedroto steidzīgās aiziešanas no Afganistānas, talibu kaujiniekiem atgūstot varu pēc 20 gadus ilgušā kara, Ķīnā valdošās Komunistiskās partijas rupors laikraksts “Global Times” pavēstījis, ka kara gadījumā ASV “pametīs” arī Taivānu.

Ķīna grib pārņemt Taivānu

“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
Lasīt citas ziņas

Ķīnas valdības rupors reaģējis uz Kabulas krišanu talibu kaujinieku rokās ar paziņojumu, ka krīze Afganistānā ir smagi iedragājusi ASV “hegemoniju”, liekot saprast, ka tādiem ASV sabiedrotajiem kā Taivāna vajadzētu uzmanīties, uzticoties ASV, atzīmē ASV ziņu vietne “CNSNews”.

“Talibu ātrā uzvara ir samulsinājusi ASV, iedragājot tās tēlu un augstprātību,” teikts Ķīnas Komunistiskās partijas izdevuma ievadrakstā. Laikraksts salīdzina ASV attiecības ar Afganistānu un Taivānu un secina: “Ja ASV pameta Afganistānu, tad Taivānā valdošajai un tās neatkarību atbalstošajai Demokrātu progresīvajai partijai (DPP) vajadzētu pamosties no saviem sapņiem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ķīnas kompartijas valdība, kas nekad nav pārvaldījusi Taivānu, uzskata salu valsti par Ķīnas teritorijas daļu un izteikusi vēlmi to atgūt, neizslēdzot arī militāra spēka lietošanu.

ASV ir saistības saskaņā ar 1979. gada līgumu ar Taivānu aizstāvēt salu valsts demokrātiju pret neprovocētu agresiju un sniegt militāru palīdzību.

Ķīnas kompartijas izdevums brīdina, ka ASV militāra iejaukšanās Taivānas šaurumā prasītu daudz lielāku apņēmību, nekā Vašingtona apliecināja Afganistānā vai Vjetnamā, un maksātu “milzu cenu”.

“Cik ASV karavīru dzīvību un cik daudz dolāru ASV ziedotu par Taivānas salu?” retoriski jautā Pekinas rupors.

Ķīnas ārlietu ministrs pamāca ASV

Pekinā uzskata, ka ASV neveiksme Afganistānā varētu atvieglot Ķīnai Taivānas atgūšanu.

“No Afganistānas notikumiem viņiem (taivāniešiem) vajadzētu saprast, ka kara gadījumā Taivānas šaurumā salas aizsardzība sabruks dažu stundu laikā un ASV spēki nenāks palīgā, tāpēc DPP varas iestādēm būs ātri jāpadodas, bet dažas augstas amatpersonas varētu bēgt ar lidmašīnu,” raksta “Global Times”.

Kādā citā rak­stā “Global Times” citē Ķīnas Ārlietu universitātes mācībspēku, kurš paziņojis, ka ASV aiziešana no Afganistānas bija “brīdinājums Taivānas šķeltniekiem vai drīzāk pareģojums”.

“Global Times” redaktors izsmejošā tvītā pavēstījis, ka Taivānas amatpersonām vajadzētu slepus iepirkt Ķīnas nacionālos karogus, lai varētu tos vēcināt, kad Ķīnas armija ieņems salu.

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji ieteicis ASV valsts sekretāram Entonijam Blinkenam mainīt politiku pret Afganistānu un Ķīnu, jo kā ANO Drošības padomes pastāvīgajām loceklēm “Ķīnai un ASV vajadzētu kopā strādāt pasaules problēmu risināšanā, kā to sagaida starptautiskā sabiedrība”.

“ASV vajadzētu izbeigt politisko spiedienu un bezjēdzīgos ierobežojumus pret Ķīnu,” ASV pamācīja Ķīnas ārlietu ministrs.

ASV mediji atzīmē, ka ASV un Ķīnai ir nopietnas domstarpības daudzos jautājumos, tajā skaitā par Honkongu, Taivānu, Dienvidķīnas jūru, Sjiņdzjanu, cilvēktiesībām, tirdzniecību, kiberuzbrukumiem un koronavīrusa pandēmiju.

Atturoties raksturot varas pārmaiņu Afganistānā, Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāve paziņoja, ka Ķīna atbalsta neiejaukšanos citu valstu iekšējās lietās. Jūlija beigās Ķīnā uzņemot talibu delegāciju, Ķīna apliecināja gatavību turpināt sadarbību ar Afganistānu.

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji īpaši atzīmēja, ka Pekina saņēmusi organizācijas “Taliban” vadības solījumu, ka tā neatbalstīs islāmistu separātistus uiguru apdzīvotajā Sjiņdzjanas apgabalā.

Taivāna noraida līdzību ar Afganistānu

DPP likumdevējs Čens Junpens noraidījis līdzību starp Afganistānu un Taivānu, norādot, ka ASV nav militāro spēku salā. “Par Taivānas aizsardzību gādā nacionālā armija, un mēs sadarbojamies ar citu valstu bruņotajiem spēkiem,” teica Čens.

Taivānas premjerministrs Su Dzenčans paziņojis, ka Ķīnai nevajadzētu maldīgi uzskatīt, ka tā varētu viegli ieņemt Taivānu, izmantojot Afganistānas sabrukumu pēc ASV spēku izvešanas. “Taivāna uzbrukuma gadījumā nesabruks kā Afganistāna,” Taivānas valdības vadītāju citē aģentūra “Reuters”.

Pēdējos gados Ķīna pastiprinājusi politisko, militāro un diplomātisko spiedienu pret Taivānu, lai piespiestu to pieņemt Ķīnas suverenitāti.

Jautāts, vai Taivānas prezidents vai premjers bēgtu, ja “ienaidnieks būtu pie vārtiem” kā Afganistānā, premjers Su teica, ka taivānieši nav baidījušies ne no aresta, ne nāves laikā, kad Taivānā bija diktatūra un karastāvoklis.

“Mums jāsargā šī valsts un šī zeme un nav jālīdzinās zināmiem ļaudīm, kas slavē ienaidnieka prestižu un noniecina mūsu apņēmību,” viņš teica.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taivānas premjera ieskatā, notikumi Afganistānā liecina, ka situācijā, kad valstī ir iekšējs haoss, ārēja palīdzība neko nemaina. “Taivāniešiem ir jātic savai zemei un savai spējai to aizstāvēt,” viņš uzsvēra.

“Mēs sakām ārzemju spēkiem, kas grib iebrukt un sagrābt Taivānu, – neļaujiet sevi maldināt,” piebilda premjers Su, netieši pieminot Ķīnu, kuras kara flote un aviācija pēdējos gados regulāri rīko demonstratīvus manevrus Taivānas tuvumā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Veselības ministrija sākusi darbu pie plāna Covid-19 ierobežojumu atcelšanai 31
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Izmaiņas veselības aprūpē no 1. janvāra: kuri cilvēki tagad ir atbrīvoti no pacienta līdzmaksājuma? 11
Lasīt citas ziņas
Ar slimnīcas ārstu konsīlija atzinumu nepietiks, vajadzēs vēl vienu. Kompensāciju pretendentus pamatīgi izsijās
Par balstvakcīnas nenodrošināšanu Lembergs no IeVP pieprasa kompensāciju 10 000 eiro apmērā 7
“Saslimu ar kovidu, bet testu nodevu tikai pēc nedēļas. No kuras dienas sāk skaitīt karantīnu?” Uz skatītājas jautājumu atbild Stella Lapiņa 10
“Kur ir Patiesības ministrija?” Diskusija par dezinformācijas definīciju jeb to, kas ir meli un kas nav meli
FOTO. “Izskatās kā iemīlējušies!”: princis Viljams un Keita Midltone atgriezušies no atvaļinājuma
13:08
Kols: Patlaban visaktuālākais jautājums Latvijai un Eiropai ir drošība
12:51
Kols: Saspīlējums uz robežas starp Baltkrieviju un ES nav migrācijas krīze, bet hibrīdkarš
12:50
“Mēs te tupēsim ar maskām, kodiem un ierobežojumiem, kamēr visa pārējā Eiropa dzīvos kā 2019. gadā,” Soctīklotāji par Pavļuta paziņojumu 23
Kariņš un Pavļuts jau nav vienīgi, kuri “rausta sabiedrību”! Zanders iesaka tuvākajās nedēļās izslēgt “ziņas”
Uz cik dienām apturēs vakcinācijas sertifikāta darbību, ja cilvēks saslimis ar kovidu? 1
Rinkēvičs: Mums jābūt gataviem uz ilgstošu starptautiskās spriedzes periodu
Krievija un Ukraina vienojas ievērot pamieru un februārī rīkot jaunas sarunas
VIDEO. “Nenormāla slodze, ieskaitot slimnīcas pa ceļam…”: Olga Rajecka atklāj patiesību par “Eolikas” koncertdzīves aizkulisēm
“Represiju dēļ latgalieši to tik sapņo kā atdalīties no Latvijas un pievienoties Krievijai!” Ko par mums raksta Krievijas propagandas mediji
Slimnīcu biedrības vadītājs: Omikrons mediķus skāris daudz plašāk nekā iepriekšējie Covid-19 paveidi
Sākoties depozīta sistēmai, ražotājiem un tirgotājiem PVN par taru būs jāmaksā tikai reizi gadā
ASV Valsts departaments: Ja Krievija iebruks Ukrainā, “Nord Stream 2” nesāks darboties
Gāzei šobrīd nav alternatīvas: Aigars Kalvītis atbild uz jautājumiem par gāzes cenām un enerģētikas politiku
Guntis Kalme: Nākamā pēc pieminekļa Gunāram Astram jāveido Latvijas Varonības aleja – no Brīvības pieminekļa līdz vietai, kur nojaucām ļeņinekli
“Pa logu izmeta 400 mārciņu pieprasīto kukuli un ar 137 km/h bēga no kolēģiem!” Kā Jevgeņijs Rēzeknē atmaskoja uzmācīgos un negodīgos ceļu policistus
“Latvijā zinātnieku ir diezgan maz”. Saruna ar pētnieku Guntaru Kitenbergu
Izcils reitings Vjačeslavam Dombrovskim, zems – Aldim Gobzemam un Aināram Šleseram. Bet cīņa vēl priekšā, vēsta medijs 100
“Šī gaļa nākotnē varētu būt 40% dārgāka!” Atklāj, kam bez tomātiem un gurķiem strauji augs cenas 40
Skatītāja: Uztaisiet šovu, lai prezidents un ministri parāda, kā izdzīvot ar 283 eiro mēnesī 235
“Gobzems apkauno nevis sevi, bet savus vecākus,” Kreituse asi kritizē politiķi 132
Rīgu pārņēmis omikrons. Ko vēl atklāj novērojumi Latvijas pilsētu notekūdeņos? 37
PVO brīdina par omikrona apakšpaveida izplatīšanos, kurš nodēvēts par “zaglīgo omikronu”. Cik bīstams tas ir? 60
VIDEO, FOTO. Uz Pekinas olimpiskajām spēlēm devušies pirmie Latvijas sportisti 3
Streips: Ukraiņi cīnīsies, rietumi palīdzēs. Tad jautājums, cik gatavas krievu mammas būs lolotos dēlus sagaidīt zārkos 73
VIDEO. Aktrise Rēzija Kalniņa: manās mājās suņi drīkst būt visur. Arī uz galda!
Kā no ievārījuma pagatavot kēksiņus?