Roberts Vinovskis
Roberts Vinovskis
Foto – Timurs Subhankulovs

Roberts Vinovskis: Neticu nekādiem topiem! 0

Pirms nedēļas Parīzes “L’étrange” – vienā no pasaulē svarīgākajiem žanra filmu festivāliem – pasaules pirmizrādi piedzīvoja režisora Aika Karapetjana un “Studijas Lokomotīve” trešais kopdarbs – psiholoģiskais trilleris “Pirmdzimtais”, kurā galvenajās lomās Kaspars Znotiņš un Maija Doveika. Uz Latvijas kinoteātru ekrāniem filma iznāks no piektdienas, 29. septembra.

AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Mūsdienās filmas panākumu garants ir ne tikai ģeniāls režisors un talantīgi aktieri, bet arī asredzīgs producents, kurš spēj pamanīt trāpīgu stāstu, sapulcināt vajadzīgos cilvēkus, notvert īsto brīdi un atrast maku, kas spēj samaksāt par dārgo kino tapšanas greznību. Kino producenta ROBERTA VINOVSKA vadītā “Studija Lokomotīve” pašlaik ir viena no starptautiski visvairāk pamanītajām ar visai pieklājīgu atzinības koeficientu. Visas filmas, kas pēdējos gados tapušas šajā studijā, arī sadarbojoties ar kolēģiem Baltijā, izrādītas pasaules kinofestivālos un izpelnījušās rezonansi.

– Ņemot vērā tevis producēto darbu starptautisko rezonansi, vai ir kāds amata noslēpums vai maņa, ar ko mūsdienās jābūt apveltītam producentam? Varbūt pietiek ar cīņas azartu? Tavs vaļasprieks taču esot bokss…

CITI ŠOBRĪD LASA

R. Vinovskis: – Bokss ir kaut kas, kas vajadzīgs visiem pusmūža vīriešiem, tas izkustina visu ķermeni. Cīņas elementa klātbūtne jau nepieciešama ne tikai kino cilvēkiem – ja neizlādējies, stress laužas ārā citādā veidā. Bet par kino maņām grūti pateikt – laikam tajās ir mazliet no visa. Nemaz nezinu, vai ir skolas, kur var iemācīties tādu profesiju kā kino producents. Rietumos var apgūt specifiskus apakšžanrus, teiksim, filmēšanas laukuma administratora amatu. Tomēr filmu producentam jāorientējas dažādās lietās, jābūt iemaņām menedžmentā, kaut kas jāsaprot no kino, jāspēj strādāt ar cilvēkiem. Iespējams, ir lieta, kas dominē pār citām, – subjektīvais rokraksts, kas izpaužas autora izvēlē – ja neskaita kopražojumu projektus, ir samērā šaurs cilvēku loks, ar kuriem strādāju – daži Latvijas autori, atzīti profesionāļi. Tās ir ļoti apzinātas izvēles. Ar lielāko tiesu esam labi draugi un domubiedri arī ārpus darba, un man ar viņiem ir interesanti strādāt.

– Pērn Kannās iekļuvi Eiropas kino profesionāļu “Producers on the Move” divdesmit labāko topā – ko tas īsti nozīmē, un vai šis notikums raisīja kādu pavērsienu tavā darbībā?

– Šī ir platforma, kur 20 nosacīti jaunie producenti katru gadu tiek uzaicināti kopējā darba nedēļā, notiek lekcijas, var veidot kontaktus, domāt par kopīgiem projektiem. Protams, ir ļoti patīkami, ja, skatoties iepriekš paveiktos darbus, tevi izvēlas šādai platformai. Kopumā neticu nekādiem topiem, vienalga – filmu, mūzikas vai cilvēku topiem, žūrijām, jo tie ir subjektīvi. Arī žurnāli publicē “visu laiku labāko” simts filmu topu, ir interesanti salīdzināt ar savu vērtējumu, tomēr to nedrīkst uztvert pārāk nopietni. Ar dažiem kolēģiem no Eiropas jau izveidojies ļoti labs kontakts, un varbūt kādreiz radīsies arī kāds kopīgs projekts.

– Tas, ka rosies Eiropas un pasaules kino aprindās, ļauj domāt, ka zini, kādas šobrīd ir pasaules kino tendences…

– Mana pārliecība – tendences ir tas, no kā jācenšas bēgt, tāpēc absolūti necenšos analizēt, kas šobrīd aktuāls. Jo biežāk apmeklē filmu festivālus, jo vairāk saproti, ka sliktākais, kas var būt, ir tas, ja cilvēki mēģina sekot kaut kādām tendencēm jeb “trendiem” festivālu konjunktūrā, sākot no tēmu izvēles un beidzot ar kino vizuālo valodu. Līdzko pamani šādus centienus, filma kļūst garlaicīga. Protams, atrašanās festivālu apritē ir sava veida bizness, tas nodrošina iespēju braukt, piedalīties, tomēr tā ir diezgan skumja eksistence. Es cenšos atrast kaut ko, kas iet prom no šīm tendencēm. Grūti pateikt, vai iet pa priekšu – tādi gadījumi liecina par īpašu talantu.

– Kā izvēlies, ko filmēt?

– Tēmas un sižeta izvēle ir otrs svarīgākais pēc autora. Tomēr nekad neesmu sapratis, kā iespējams prognozēt vai izplānot auditorijas reakciju. Ja būtu droša formula, kā paredzēt filmas likteni, visi to izmantotu. Uzminēt, kas raisīs interesi, īpaši starptautisku, ir ļoti grūti. Un tā nav tikai pie mums. Ja skatāmies uz lielā kino biznesa mašīnu Holivudā, redzam, cik neiespējami uzminēt, kas strādās un kas – ne. Kopumā kino vēsturē ir milzīgs daudzums izgāšanos – filmas, kas tapušas par ārkārtīgi lielu budžetu un nav spējušas to atpelnīt. Mazāk veiksmes stāstu, kad, nevienam negaidot, kaut kas ir izdevies neticami labi.

– Kurš ir tavs negaidītās veiksmes stāsts?

– Komerciālā nozīmē mums neviena superfilma nav bijusi. Peļņa arī nav tas, uz ko orientējos. Nevis tāpēc, ka būtu vienaldzīgs pret naudu, tā ir svarīga. Esmu privileģētā pozīcijā, jo mans maizes darbs nav filmu producēšana, strādāju filmēšanas tehnikas nomas kompānijā. Tāpēc varu atļauties izvēlēties to, kas man šķiet interesants. Tomēr ne Latvijā, ne Eiropā filmu producēšana nav milzu peļņu nesoša sfēra – bagāts ar to nekļūsi.

– Pie kādiem projektiem šobrīd strādā?

– Pirmizrādes posmā ir “Pirmdzimtais”, paralēli ražošanā – Rozes Stiebras Latvijas valsts simtgades programmā topošā animācijas filma “Saule brauca debesīs”, kuras pirmizrāde paredzama 2018. gada 18. novembrī. Top arī nākamā Signes Baumanes pilnmetrāžas animācijas filma “Mans laulību projekts”. Ir divas kopprodukciju filmas, kur galvenais darbs notiek Lietuvā. Sagatavošanas stadijā divi pilnmetrāžas filmu projekti. Top arī vēl viena īsmetrāžas animācijas filma, ko veido Nils Skapāns.

– Latvijas valsts simtgades programmā starp citiem būtisks kritērijs finansējuma iegūšanai bija nacionālā vēsture, latviešu literatūras klasika. Vai šo tēmu dēļ uz krietnu laiku nav atstāti ēnā citu veidu mākslinieciskie centieni kino nozarē?

– Neatceros, vai bija jābūt tikai vēsturiskām filmām, bija vajadzīgas filmas, kuras ataino arī kādu šodienas Latvijas aktualitāti. Protams, šādus rāmjus veidot ir absolūti nevajadzīgi, tomēr, iespējams, simtgades kino programma ir izņēmums, jo valsts jubilejā vēsturiskas filmas kaut kādā ziņā ir korelējošās attiecībās ar šo notikumu. Vai būtu nepieciešams šādus rāmjus ieviest vispār – domāju, ka ne. Jebkāda veida nacionālie pasūtījumi tādā nozīmē ir bīstami – tēmu iepriekšēja noteikšana ļoti spēcīgi atgādina par kino kā galveno propagandas ieroci. Stipri šaubos, ka mēs gribētu filmēt propagandas filmas. Katrā ziņā ceru, ka tas nav tas, ko vēlamies. Filmu mākslai jāļauj attīstīties tāpat kā jebkurai citai mākslai – bez iepriekš nospraustiem rāmjiem.

– “Saule brauca debesīs” nav pirmā tevis producētā animācijas filma. Kas tevi saista šajā žanrā, jo esi bijis arī dokumentālists, režisors, operators?

– Animācijā esmu nonācis pēdējos gados, un neesmu to darījis apzināti. Signe Baumane bija atradusi manus kontaktus un kādu dienu piezvanīja, jautājot, vai nevēlos producēt viņas filmu. Ar prieku piekritu, zinot viņas iepriekšējās īsfilmas. Savukārt “Saule brauca debesīs” ir pirmā mūsu pašu producētā pilnmetrāžas animācijas filma un pirmais šāda veida pilnībā lokālais projekts. Roze Stiebra mani uzrunāja, un bija skaidrs, ja aicina pati Latvijas “animācijas māte”, atteikties nevar. Viņa ir milzu autoritāte gan profesionālā ziņā, gan man pašam cilvēciski.

– Vasarā uz Latviju pārvedi Lietuvas Nacionālā kinofestivāla balvu “Sudraba dzērve” par vairāku filmu veidošanu sadarbībā ar Lietuvas un Igaunijas kolēģiem. Tieši pēdējos gados šādas kopprodukcijas piedzīvo uzplaukumu, īpaši Baltijas kontekstā. Kādas ir to priekšrocības?

– Tās ir ļoti auglīgas. Pirmkārt, ieraugām citus kontekstus ārpus tā, kas notiek mūsu degungalā. Iesaistoties kā mazākuma kopražojuma producentiem, ir iespēja izvēlēties interesantākos projektus. Ja šie projekti veiksmīgi, tas nozīmē arī labu publicitāti Latvijai. Šobrīd kopražojumu areāls vairāk orientēts uz Eiropas Savienības valstīm, bet ceru, ka tas paplašināsies. Protams, kopražojuma modelis arī atvieglo veidu, kā šādas filmas tiek finansētas. Tiek kombinēti līdzekļi no vairākām valstīm, turklāt tieši kopražojumi ļauj piesaistīt speciālo Eiropas finansējumu fondu, piemēram, “Eurimages” līdzekļus. Notiek arī radoša sadarbība – citu valstu projektos piedalās Latvijas operatori, komponisti, aktieri. Sākums nebija vienkāršs – mūsu pirmā kopražojuma filma kopā ar lietuviešu producenti Uļjanu Kimu bija filma “Spēlmanis” (“The Gambler”, 2013), un toreiz neviens nesaprata, kas tas īsti ir. Šobrīd sadarbība Baltijas ietvaros ir ļoti aktivizējusies par visiem 110 procentiem, un tas ir ļoti labi. Pašlaik sagatavošanas stadijā ir pusaudžu filma “Ziemassvētki džungļos” – Latvijas scenāriste Lote Eglīte uzrakstījusi pirmās scenārija versijas, filmu veido Latvijā pazīstamais igauņu režisors Jāks Kilmi.

– Kāda bija franču publikas reakcija uz “Pirmdzimto”?

SAISTĪTIE RAKSTI

– Ļoti laba, un, jādomā, arī mūsu aktieru darbs tika atzinīgi novērtēts, jo varēja just, ka skatītāji ir ieinteresēti, zāle bija pilna. Par interesi liecināja arī plašā diskusija pēc seansa. Dienu pirms Latvijas pirmizrādes Aiks atgriezīsies no Teksasas ASV, kur Ostinā norisinās “Fantastic Cinema Festival”, kurā iepriekš izrādījām arī šausmu filmu “M.O.Ž”. Ir liels prieks, ka šogad pirmoreiz esam iekļuvuši arī Spānijas Sidžesas filmu festivālā (“Sidges Fantastic Film Festival”), kas ir šāda žanra filmu Kannas. Filma ir solis uz priekšu Aika kā autora attīstības ceļā. Tēma ir sarežģītāka, nopietnāka. Savā ziņā varu palepoties – kad nofilmējām “Cilvēkus tur” par huligāniem mikrorajonā, Latvijas kino sekoja virkne sociālas problemātikas filmu. Nesaku, ka autori tieši ietekmējās no mūsu filmas, bet kaut kāds vektors parādījās vai varbūt bija “gaisā”. Aika gadījumā ir svarīgi, ka mainoties viņš nezaudē savu rokrakstu, lai arī katra filma ir pilnīgi atšķirīga. Arī lielajā kino, piemēram, ģēnijam Stenlijam Kubrikam, katra filma ir pilnībā nesalīdzināma ar iepriekšējām. Spēja mainīties, saglabājot rokrakstu, ir kaut kas, uz ko tiekties. Arī producentam. Galvenais – neiesūnot.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tev nevienam nevajadzētu neko solīt! Horoskopi 24.jūlijam 4
16 stundas
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
“Viņš pie varas būs tik ilgi, kamēr šņabis lēts!” Pierobežā neviens vairs nedzied slavas dziesmas ūsainajam diktatoram 44
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…”
7 minūtes
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
“Mūs cenšas sanaidot! Saeimas deputāti augstprātīgi dzen cauri likumus, izplatot maldus un naidu!” Varakļānu novada iedzīvotāju atklāta vēstule latgaliešiem 11
2 stundas
KL
Kristīne Liepiņa
Ziņas
Latvijā precējies šobrīd katrs otrais vīrietis. Vai pandēmija mudināja mīt gredzenus?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
34 minūtes
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Būsi gatavs aizstāvēt savu taisnību, iespējami konflikti ar autoritātēm! Horoskopi no 26. jūlija līdz 1. augustam
10:40
LA
LA.LV
Ziņas
Mārtiņš Trons: “Principā mēs esam viena no tām retajām Eiropas valstīm, kurā ir tik liels PVN pārtikas produktiem…”
10:32
LE
LETA
Ziņas
Tagad pret Covid-19 vakcinēs arī pilsētas svētkos, gadatirgos un dažādos pasākumos
10:11
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņvalstīs Igaunijā un Lietuvā degvielas cenas samazinās, Latvijā – pieaug
31 minūtes
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
FOTO. Brutāli sadragāti galvaskausi un ribas dziļi ietriektas pie mugurkaula…Šaušalīgs, bet Latvijas vēsturei nozīmīgs atradums Tilžā 56
14 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
“Noskaņojums mums ir ļoti profesionāls!” Volejbolistes Graudiņa un Kravčenoka par savām pirmajām olimpiskajām spēlēm 1
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. “Kā uzkāpšana uz septītā mākoņa!” Ostapenko un Čavars dalās emocijās 7
11 stundas
ME
Medības
Ziņas
VIDEO. “Sajūta nepatīkama, ka vilks praktiski staigā gar māju!” Sandis par pārsteigumu Talsu pusē 25
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. VIDEO. Protestu gaisotnē Tokijā atklāj XXXII vasaras olimpiskās spēles 18
17 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ziņas
Ārkārtas palīdzība Vācijai: 250 miljonus papildina ar 200 miljoniem 2
11 stundas
Tokijas olimpiskās spēles
LE
LETA
Ziņas
Latvijas džudo cīkstonis Jevgeņijs Borodavko Covid-19 dēļ nevarēs startēt Tokijas olimpiskajās spēlēs
34 minūtes
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Latvijas basketbola izlase Tokijas olimpisko spēļu turnīru sāks ar maču pret spēcīgo Poliju un kvalifikācijas turnīra pārsteigumu Beļģiju 2
10 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
“Jāķer prieks, un viss būs kārtībā!” Māris Štrombergs novēl olimpiešiem un stāsta, kā Latvijā bauda harmonisku ģimenes dzīvi 4
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Daugavpils “Noah Jurmala” futbola klubs aptur dalību virslīgā 1
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Noskaņojums ir tāds, ka tas likums tiks pieņemts!” Ašeradens par obligāto vakcinēšanos atsevišķās profesijās 125
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Nesens valdošās koalīcijas deputāts Kuldīgā rīko pasākumu “pret vakcinēšanās uzspiešanu”; policija soda par neatļautu piketu 58
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
EZA iesaka apstiprināt “Moderna” vakcīnas pret Covid-19 lietošanu arī jauniešiem no 12 līdz 17 gadiem 37
17 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Muļķīgi amatieriskie klipi, kurus Pavļuts nodēvējis par potēšanās aicinājumu, ir kārtējais ledusbluķis
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Konflikts ar īsti dienvidnieciskām kaislībām: zemnieks cīņā pret “Sadales tīklu” ķeras pie motorzāģa 32
21 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Titavs: “Nav cerību, ka tiksim pie vēl vienas Vairas Vīķes-Freibergas!” 89
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ārsti – slepkavas!” Alūksnē pret vakcināciju izplata dezinformācijas skrejlapas; policija ierosina lietu 145
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Jāsaprot, ka būt neatkarīgai valstij nav bezmaksas pasākums!” Kariņš par to, vai valsts sektorā tiks celtas algas 216
1 diena
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Ceturto atmodu gaidot: par kolektīvo intelektuālo degradāciju un jaunu vēlēšanu sistēmu, kas varētu mūs izglābt 85
1 diena
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Vārmes evaņģēliski luteriskās baznīcas pagrabos un zem grīdas atrasti 16 līķu kauli 10
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Petraviča: Pilnībā saprotu tos cilvēkus, kas izvēlas nevakcinēties 291
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO: “Tie var būt bīstami jūrā esošajiem!” Baltijas jūrā pamanīti vairāk nekā 20 ūdensstabi 8
1 diena
IT
Iveta Tomsone
Laukos
“Kur mūsu nauda?” Gaļas liellopu audzētāji ziņo par iespējamu krāpšanu organizētā grupā 42
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliene varētu atcelt Harija un Meganas ielūgumus uz platīna jubilejas svinībām. Kas šoreiz sadusmojis Bekingemas pili? 28
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
2021.gads Lauvām: labākie mēneši vēl tikai priekšā!
1 diena