Ralfs Nemiro, Rīgas pašvaldību vēlēšanās kandidēja no partijas “KPV.lv”
Ralfs Nemiro, Rīgas pašvaldību vēlēšanās kandidēja no partijas “KPV.lv”
Foto: Evija Trifanova/LETA

KNAB izbeidz kriminālprocesu pret Saeimas deputātiem Valaini un Nemiro 17

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav saskatījis kukuļdošanu un izbeidzis kriminālprocesu pret Saeimas deputātiem Viktoru Valaini (ZZS) un Ralfu Nemiro (Neatkarīgie), noskaidroja aģentūra LETA.

VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
Lasīt citas ziņas

Kā noprotams no biroja presei izplatītā lēmuma par lietas izbeigšanu birojs iepriekš bija saņēmis Dobeles novada pašvaldības deputāta Māra Feldmaņa (KPV LV) iesniegumu, kurā bija pausta nostāja, ka šogad 9.septembrī parlamenta telpās Rīgā Saeimas deputāti Valainis un Nemiro “personu grupā pēc iepriekšējās vienošanās piedāvāja viņam kā kukuli Dobeles novada pašvaldības priekšsēdētāja vietnieka amatu par to, lai viņš, izmantojot savu dienesta stāvokli, apvienojoties ar pašvaldībā ievēlētajiem deputātiem balsotu par “neuzticības izteikšanu” tā brīža Dobeles novada pašvaldības priekšsēdētājam.

No KNAB lēmuma izriet, ka precīzāk nenoskaidrotā vietā un laikā līdz 2.septembrim Valainis vienojās ar Nemiro par saskaņotu rīcību nolūkā panākt Dobeles novada pašvaldības vadības maiņu. Vienošanās paredzēja piedāvāt Feldmanim novada domes priekšsēdētāja vietnieka amatu, lai viņš nobalsotu par Edgara Gaigaļa (NA) atbrīvošanu no novada domes priekšsēdētāja amata un Ivara Gorska (LZS) ievēlēšanu minētajā amatā.

CITI ŠOBRĪD LASA

LETA jau rakstīja, ka šoruden Dobelē notika varas maiņa – no amata tika gāzts toreizējais domes priekšsēdētājs Gaigalis, par jauno domes priekšsēdētāju ievēlēja Gorski, bet Feldmanis, kuram bija izšķirošā balss šajos balsojumos, ieguva domes priekšsēdētāja vietnieka amatu, kuru gan ļoti drīz pameta.

No KNAB lēmuma izriet, ka, lai panāktu vēlamo balsojumu, Nemiro pēc šīs tikšanās rakstījis Feldmanim lietotnē “Whatsapp”. Tāpat deputāts 27.septembrī saticies ar Feldmani Rīgā kādā lielveikala stāvvietā.

KNAB darbinieki stāvvietā noklausījušies abu amatpersonu sarunu, kurā cenšoties panākt Feldmaņa piekrišanu iepriekš izteiktajam priekšlikumam, Nemiro, izmantojot rupjus krievu valodas vārdus, esot mēģinājis ieinteresēt Feldmani ar materiāla rakstura labumiem, ko var iegūt novada domes priekšsēdētāja vietnieka amatā.

“Amats uzreiz tev dod naudu. A, savukārt, ja tev ir vēl izpilddirektors cilvēks, ar kuru tu vari sazvanīties un sarunāties, tev vēl ir arī rokas novadā, tad tu vari, nu,” teicis Nemiro.

Citā šajā sarunas fragmentā Nemiro paziņojis: “Bet man gribētos, lai tu būtu tur. Jo tu man esi pazīstams cilvēks. Es, piemēram, beigšu Saeimā darbu, es tev varēšu uzzvanīt. A, ja, piemēram, tu neesi pie amata, tev tur tie neko nedod, nu, tad tu, piemēram, sēdi bez naudas un bez jēgas, un paiet četri gadi.” Tāpat Nemiro paziņojis, ka “tev vienmēr ir jādomā tikai no tā labuma, kas ir tev”.

“Visiem jau gribas. Kaut kādi priekšsēdētāji tur, vēl amatiņi, (rupjš vārds). Un tur tas un šitas. Tā jau tās lietas arī kārtojas. Katram jau savam labumam jābūt ir,” kādā no sarunas fragmentiem norādījis Nemiro.

Tajā pašā dienā Nemiro un Feldmanis ieradušies Latvijas Lielo pilsētu asociācijas telpās, lai tiktos ar Valaini. KNAB darbinieki konstatējuši, ka tikšanas laikā Feldmanis informējis Valaini par sagatavotu sarakstu ar pašvaldības deputātu vārdiem, ar kuriem viņš nevēlās strādāt pašvaldībā.

Sarunas laikā Valainis informējis Feldmani, ka Dobeles novada pašvaldībā drīz būs reorganizācija un informējis, ka nepieciešamības gadījumā “iedos palīgā pāris cilvēkus”, kuri palīdzēs ar jautājumiem saistībā ar reorganizāciju un amatu sadali.

Tāpat sarunas laikā Feldmanis interesējies, kādas garantijas Valainis var sniegt, ka viņš paliks priekšsēdētāja vietnieka amatā pēc Gaigaļa atbrīvošanas un Gorska ievēlēšanas priekšsēdētāja amatā. Valainis atbildējis, ka viņš parūpēsies par to, lai vadības kodols, proti, Dobeles novada pašvaldības vadība saglabājās “visus četrus gadus”.

Tāpat Valainis apliecinājis, ka “uzmetiena nebūs” un, ja viņi vienosies tagad, tad priekšsēdētāja vietnieka amats saglabāsies visus četrus gadus.

No KNAB lēmuma izriet, ka turpinot darbības, kas vērstas uz Feldmaņa pārliecināšanu pieņemt iepriekš izteikto piedāvājumu, Valainis sarunājis kopīgu tikšanos ar diviem Dobeles novada pašvaldības deputātiem. Šajās sarunās arī piedalījies Valainis, Feldmanis un Nemiro.

KNAB pēc saņemta iesnieguma 17.septembrī sāka kriminālprocesu, lai pārbaudītu, vai, lemjot par Dobeles novada domes priekšsēdētāja maiņu, varētu būt pieļauts Krimināllikuma minētais noziedzīgs nodarījums – kukuļdošana personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, aģentūru LETA informēja KNAB.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecinot, ka Dobeles novada domes deputātam piedāvātais politiskais priekšsēdētāja vietnieka amats apmaiņā pret vēlamo balsojumu par konkrētu domes priekšsēdētāja kandidatūru ir uzskatāms nevis kā personisks vai nepienācīgs labums, bet kā daļa no jaunas koalīcijas veidošanas procesa, situāciju novērtējis KNAB.

Izteiktais piedāvājums paredzēja turpmāku sadarbību koalīcijas ietvaros līdz novada domes pilnvaru termiņa beigām, kā arī iespēju deputātam plašāk īstenot novada domē ievēlētas amatpersonas pilnvaras, atzīmē KNAB. Tāpat iegūtie pierādījumi norāda, ka priekšsēdētāja vietnieka amats netika piedāvāts nedz kopā ar naudu, nedz ar iespēju saņemt atlīdzību bez amata pienākumu veikšanas.

Ievērojot minēto, izmeklēšanā secināts, ka aicinājums pašvaldības domes deputātam balsot noteiktā veidā, pretī apsolot atbalstu šā deputāta iecelšanai pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieka amatā, vērtējams kā tiesisks arī likuma “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” tvērumā. Politisko amatu piedāvāšana un pieprasīšana, nepieļaujot likuma pārkāpumu, ir neatņemama daļa no politisko koalīciju veidošanas procesa.

Izvērtējot iegūtos pierādījumus, KNAB un Ģenerālprokuratūra guva pārliecību, ka konkrētajā gadījumā piedāvātais politiskais amats Krimināllikuma izpratnē nav uzskatāms par kukuli, un šonedēļ pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu.

Šajā lietā Valainim un Nemiro bija piemērots statuss – persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

SAISTĪTIE RAKSTI

KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule norāda, ka korupcijas apkarošanā izšķiroša loma ir sabiedrības aktīvai rīcībai, kas tostarp izpaužas kā gatavība ziņot par aizdomīgiem, iespējams, ar korupciju saistītiem darījumiem. Šādos gadījumos KNAB augstu vērtē katra iesniedzēja pieņemto lēmumu sazināties ar tiesībaizsardzības iestādi, uzticot KNAB izmantot likumā noteiktās pilnvaras un pārliecinoties, vai konkrētie darījumi varētu būt veikti koruptīvu noziedzīgu nodarījumu rezultātā”.

Lai gan rezultātā nav izdevies atklāt koruptīvu nodarījumu, šajā lietā tas ļāva definēt papildu kritērijus, kā tiesisku amata piedāvājumu nošķirt no koruptīva amata piedāvājuma. Tas savukārt atvieglos turpmāku līdzīgu gadījumu izvērtēšanu un korupcijas atklāšanu, norāda Ģenerālprokuratūras Korupcijas apkarošanas koordinācijas nodaļas prokurors Māris Urbāns.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Vai mežā kritušu koku drīkst sazāģēt un vest to mājās, lai izmantotu malkai? 104
Lasīt citas ziņas
Pēc milzīgo rēķinu saņemšanas dažu restorānu un kafejnīcu īpašnieki izlēmuši savus uzņēmumus slēgt 78
Notekūdeņu monitorings uzrāda koronavīrusa izplatības pieaugumu Latvijas pilsētās 5
VIDEO. Protesti pret mobilizāciju Dagestānā: policists spiests bēgt no satrakotajām sievietēm
“Izmisuma vadīti krievi varētu šķērsot arī “zaļo” robežu.” Iekšlietu ministrs par Krievijas “mobilizācijas bēgļiem”
Anda Līce: Kas zem baltajiem krekliem?
21:33
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
20:22
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
19:51
“Kad dosies uz fronti, patriot!” Krievijas slavenības – Putina atbalstītāji saņem draudus un aicinājumus doties uz kara komisariātu
“Sekas var būt nepatīkamas.” Politiķis par risku, ka Krievijā pie varas var nonākt daudz radikālāki spēki
VIDEO. Paliks tikai izdegusi zeme! Propagandisti mierīgi apspriež, kas notiks ar civiliedzīvotājiem, ja viņiem trāpīs atombumba
VIDEO. “Vai ar viņu viss ir labi? Putina dīvainā uzvedība atkal piesaista uzmanību 106
Vēl gaidāma atvasara? Vai tomēr pirmais sniegs? Izskan pirmās prognozes par laikapstākļiem oktobrī 4
Pirmdien Latvijā demonstrēs augstas mobilitātes raķešu artilērijas sistēmas HIMARS 97
Nosauc iespējamo datumu, kad Krievija aizliegs izbraukt no valsts mobilizācijas vecuma vīriešiem 29
Slepenas pazemes pilis ar mākslīgiem dārziem un peldbaseiniem, pārtikas krājumi pieciem gadiem – miljardieri gatavojas apokalipsei
VIDEO. “Zilīšu bataljonam” pirmie zaudējumi. Pa ceļam uz fronti pārdzērušies krievi sakaujas savā starpā
FOTO. “Pašreizējā situācijā svarīga ātra reaģēšana!” Saruna ar Latvijā labi zināmo lauksaimnieci Inesi Karlovu 2
Ukrainā diennakts laikā iznīcināti 400 iebrucēji 43
Vai tiešām sašķobījusies Raimonda Paula veselība? Krauze atklāj, kā patiesībā jūtas komponists 16
Krievu, kurš protestēja pret tanka T-34 Narvā pārvietošanu, deportē no Igaunijas 85
VIDEO. Igaunijas mežos pamanīts liels retums – lācene ar četriem mazuļiem 10
FOTO. VIDEO. Policija brutāli izrēķinās ar Krievijas iedzīvotājiem, kuri izgājuši ielās, protestējot pret mobilizāciju 92
Radioduelis uz kara sliekšņa! Raidījumos iet tik karsti, ka pat klausītājiem jāpiesprādzējas. Egila Līcīša feļetons
Zaļā tēja – mūsdienu jaunības eliksīrs?
Auto jaunumu tirgus bagātīgi piedāvā “skaisto” un nelietderīgo
Ausis dzestrs rīts. Kādus laikapstākļus sola pa dienu?
Ko iesākt ar polipiem? Vai tā ir taisnība, ka tie var kļūt ļaundabīgi
Ditas Lases ideāla buljona noslēpumi: “Svarīgi izmantot aukstu ūdeni!” 4
Latvijā ražotas kazas piena un citu garšu želejkonfektes pērk arī Igaunijā 2
Pēc mobilizācijas izsludināšanas Krievijā Putins aizbraucis atpūsties 42
Vai drīkst atlaist, ja nevēlas mainīt darba vietu?