Pasaulē
Eiropa

Ko darīs priekšsēdētājas izpildvietnieks?1

Foto: Etienne Ansotte/EK AV dienests

Pēc Valda Dombrovska nominēšanas Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieka amatam joprojām nerimstas jautājumi: “Vai tas ir paaugstinājums?”, “Ar ko izpildvietnieks atšķirsies no parastā vietnieka?”, “Vai viņš pats veidos ES fiskālo politiku vai darīs tikai to, ko liks priekšniece?”

Šis ir paaugstinājums gan Valdim Dombrovskim, gan Margrētei Vestagerei, kuri abi turpinās atbildēt par tām jomām, par ko iepriekš, bet kuru darbības loks ir paplašināts. Viņi kopā ar līdzšinējo pirmo vietnieku un turpmāko pirmo izpildvietnieku Fransu Timmermansu ir “svarīgāki” par citiem vietniekiem.

“Priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis koordinēs darbu pie tādas ekonomikas, kas darbojas cilvēku labā, kā arī būs finanšu pakalpojumu komisārs, kuru atbalstīs Finanšu stabilitātes, finanšu pakalpojumu un kapitāla tirgu savienības ģenerāldirektorāts,” noteikusi jaun­ievēlētā priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena.

“Mums ir unikāla sociālā tirgus ekonomika. Tā ir mūsu labklājības un sociālā taisnīguma avots. Tas ir vēl jo svarīgāk, mums saskaroties ar divējādu pāreju: klimata un digitalizācijas jomā. Valdis Dombrovskis vadīs mūsu darbu, lai ekonomikā apvienotu sociālo un tirgus dimensiju,” viņa sacīja.

“Trīs priekšsēdētājas izpildvietniekiem būs divkāršas funkcijas. Viņi būs gan priekšsēdētājas vietnieki, kas atbild par vienu no trim jaunievēlētās priekšsēdētājas darba programmas pamattēmām, gan Eiropas Komisijas locekļi,” tā šo amatu raksturoja tā izveidotāja Urzula fon der Leiena.

Pēc sagatavotās EK organigramas kļūst skaidrāks, ko atšķirīgu no pārējiem vietniekiem darīs trīs izpildvietnieki. Vietniekiem nebūs pakļauti citi komisāri (izņemot Veru Jourovu, kurai tieslietu komisārs, un Margariti Shinu, kuram dalīta atbildība ar izpildvietniekiem par četriem komisāriem).

Savukārt Valda Dombrovska tiešā pakļautībā būs Finanšu pakalpojumu ģenerāldirektorāts, turklāt viņa pilnā pārziņā būs “četrarpus” komisāri ar viņu septiņiem ģenerāldirektorātiem.

Gan tirdzniecības komisārs īrs Fils Hogans, gan nodarbinātības un sociālo lietu komisārs luksemburdzietis Nikolā Šmits, gan ekonomikas un finanšu komisārs itālis Paolo Džentiloni, gan kohēzijas un reformu komisāre portugāliete Elīza Ferreira. Dalīta pārvaldība pār francūzieti iekšējā tirgus komisāri Silviju Gulāru.

Ievērojiet: Valda Dombrovska atbildībā būs arī reģionālā politika, naudas atmazgāšanas politika, sankciju noteikšana pret trešajām valstīm un tirdzniecība, kas nebija agrāk.

Tāpat kā iepriekš viņam saglabāta atbildība par Eiropas ekonomiku – Eiropas ekonomiskās un monetārās savienības nostiprināšana pret iespējamiem ārējiem satricinājumiem, eiro starptautiskās lomas palielināšana, dalībvalstu fiskālās disciplīnas uzraudzība jeb Eiropas semestris, kā arī par sociālo dialogu Eiropas līmenī. Tas būtiski arī Latvijai, lai saglabātu stabilu ekonomikas izaugsmi, veicinātu labklājību un mazinātu ienākumu nevienlīdzību.

Tāpat atbilstoši jaunievēlētās EK prezidentes uzstādījumiem viņš varēs turpināt darbu pie klimata krīzes risinājumiem no finanšu sektora puses – mobilizēt nepieciešamo finansējumu Parīzes nolīguma klimata mērķu sasniegšanai ne tikai Eiropā, bet arī globāli – šādu instrumentu Valdis Dombrovskis izveidoja pērn martā Eiropā, šomēnes to plānots paplašināt globāli. Taču jaunā kolēģija sāks strādāt no 1. novembra.

Vēl atšķirības būšot padomnieku skaitā, noskaidrojis “Politico”: izpildvietniekiem būs 10 padomnieki, “parastajiem” vietniekiem – septiņi, bet komisāriem – tikai seši.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
“Ķīnas vīrusa slēpšana ļāva slimībai izplatīties pa visu pasauli!” Tramps izbeidz attiecības ar PVO 1
22 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
Tuvojoties Pirmajā pasaules karā bojā gājušo amerikāņu skaitam. Vai viss uz Trampa sirdsapziņas?
1 diena
IK
Iveta Korņejeva
Pasaulē
No 500 Covid-19 inficētajiem dienā uz zaļo dzīvesveidu! Itālijas valdība piemet 500 eiro velosipēdam un brīvdienām
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Laukos
VIDEO. Samilzis konflikts starp biškopjiem un rapšu lauku īpašniekiem: bites tika nogalinātas un sabrauktas ar traktora riepām
32 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kuldīgas novadā deg kūdras purvs: stiprā vēja dēļ situācija ir neprognozējama
3 stundas
RK
Rīta Korpivāra
Pasaulē
Rīta Korpivāra: Stambulas konvencijas ratifikācija Latvijā būtiski uzlabotu situāciju
1 stunda
ZB
Zigmunds Bekmanis
Ekonomika
Atbalsta mehānisms jau ierūsējis. Kurš kuru māna?
5 stundas
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Pilsoniskais aktīvisms internetā pandēmijas periodā izrādīsies gan attaisnots, gan efektīvs 1
6 stundas