Daži koalīcijas parstāvji JKP un NA vienošanos uztver kā “sveicienu” finanšu ministram Jānim Reiram (“Jaunā Vienotība”), kurš iepriekš nav ļāvis tērēties iecerētajiem projektiem.
Daži koalīcijas parstāvji JKP un NA vienošanos uztver kā “sveicienu” finanšu ministram Jānim Reiram (“Jaunā Vienotība”), kurš iepriekš nav ļāvis tērēties iecerētajiem projektiem.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Koalīcijas partneru “sveiciens” Reiram 1

Jaunās konservatīvās partijas (JKP) un Nacionālās apvienības (NA) memorands, kurā partijas aicina pārskatīt valsts fiskālo politiku nolūkā panākt straujāku ekonomikas attīstību, bijis negaidīts, bet izskatoties rūpīgi gatavots.

 

LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 153
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss
3 stundas
Lasīt citas ziņas

Partneriem radies iespaids, ka JKP un NA ir vienojušās viena otru atbalstīt arī partijām svarīgu lielo būvniecības projektu īstenošanā – JKP tā ir Liepājas cietuma celtniecība, bet Nacionālajai apvienībai svarīga ir Nacionālās koncertzāles būvniecība.

Abu politisko spēku pārstāvji atzīst, ka minētie objekti ir nozīmīgi, bet aicina investēt ne tikai būvniecībā, bet arī cilvēkresursos, medicīnā, izglītībā, zinātnē, lai Latvija varētu konkurēt ar citām Eiropas valstīm un nepiedzīvotu vēl vienu savu cilvēku aizbraukšanu, kā tas bija pēc iepriekšējās krīzes pirms desmit gadiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

JKP un NA ir ideoloģiski radniecīgas nacionāli konservatīvas partijas, kurām bija sarežģīta priekšvēlēšanu attiecību vēsture, ko var skaidrot arī ar cīņu par vienu vēlētāju.

Pēc vēlēšanām nacionālajos jautājumos tās ir sapratušās.

Piecu partiju koalīcijā panākt savu ieceru īstenošanu vieglāk, ja atrodi sabiedrotos koalīcijas iekšienē. JKP parlamentā ir 16 deputāti, bet NA – 12 balsis. Pārējām partijām kopā ir 31 mandāts. Vienošanās parakstītāji apgalvo, ka šis dokuments nenozīmē bloka veidošanu.

“Mēs esam ideoloģiski radniecīgas nacionāli konservatīvas partijas, kurām vairākos jautājumos viedoklis saskan.

Tagad esam atraduši kopsaucēju arī ekonomikas stimulēšanas un budžeta jautājumos, spējot vienoties par to, kā varētu labāk iziet no krīzes.

Dziļākus zemtekstus te nevajag meklēt,” “Latvijas Avīzei” sacīja Gatis Eglītis (JKP), kurš ar NA eiroparlamentārieti Robertu Zīli ir pazīstams jau kopš laika, kad strādāja Briselē.

R. Zīle to “LA” skaidroja līdzīgi: “Nacionāli konservatīvais vēlētājs mums pārklājas, bet citās jomās šādas sadarbības nav. Manā skatījumā memorandam nav citas nozīmes. Mēs atradām domubiedrus par jautājumiem, kas abiem ir svarīgi.”

 

Šoreiz nevajagot savilkt jostas

Abu partiju politiķi uzsvēra, ka atšķirībā no krīzes, kuru Latvija piedzīvoja pirms desmit gadiem, tagad ir cita situācija – Covid-19 to ir izraisījis arī citās valstīs.

“Ja Latvija nestimulēs ekonomiku, tad tiks izkonkurēta Eiropas vienotajā tirgū. Vēlāk būs pieprasījums pēc darbaspēka un ar savu taupības režīmu panāksim to, ka daudzi, kuri tagad atgriezušies no ārzemēm, aizbrauks. Tā tas notika pirms desmit gadiem, kad tika īstenota “jostu savilkšanas” politika,” sacīja R. Zīle.

Tāpēc tagad esot jārīkojas pretēji – ir jāatbalsta iedzīvotāji un uzņēmumi.

Tas nozīmē fiskālās politikas pārskatīšanu, izmantojot eirozonas dalībvalsts iespējas. Eiropas Komisija esot atļāvusi tam paredzēt 25% no ES iekšzemes kopprodukta. Latvijā Finanšu ministrija tam plānojot daudz mazāk par pieļaujamo. Partijas uzskata, ka valdībai jāatbalsta krīzē nonākušie darbinieki, ģimenes un uzņēmumi, piemēram, kultūras un sporta darbinieki, lauksaimnieki, pašnodarbinātie.

Memorandā uzsvērts, ka nepieciešami atbalsta pasākumi ģimenēm, demogrāfiskās situācijas uzlabošanai un darbaspēka nodokļa mazināšanai. Publiskais pasūtījums jānodrošina, izmantojot Valsts kases aizdevumu un Eiropas Savienības struktūrfondu iespējas, īpaši izceļot pašvaldību attīstības projektus, kas būtu realizējami ātri, stimulējot publisko pieprasījumu jau šogad un nākamā gada pirmajā pusē.

Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens “LA” teica: “Uz to var skatīties arī partiju darījumu līmenī, bet es uz to skatītos plašākā kontekstā.

Šāds memorands ir saprotams un ierakstās mūsdienu Eiropas plašākā ainavā, jo daudzas Eiropas valstis ir gatavas atvēlēt lielus līdzekļus ekonomikas stimulēšanai.

Latvija nevar vairs savilkt jostas un pārciest stoiskā mierā vēl vienu krīzi.” Viņš atzīst, ka memorandā brīnišķīgi varot redzēt turpinājumu abu partiju politikai, kas Nacionālās apvienības gadījumā ir izteiktāks – dokumentā ir pieminēts gan atbalsts pirmā mājokļa programmai, gan demogrāfijai un kultūrai. Taču, stimulējot ekonomiku, būšot svarīgi pārliecināties, ka tajā “investētā nodokļu maksātāju nauda netiek izķēzīta un izzagta, kā ir bijis iepriekš,” piebilda politologs. Viņš ir pamanījis, ka ar memorandu tiek apšaubīta viena no politiskajiem stūrakmeņiem –- “Vienotības” – politika, jo tai ir finanšu ministrs un premjers. Paliekot arī jautājums, uz kā rēķina notiks aizņemto līdzekļu atmaksāšana.

 

Citiem – savi projekti

JKP un NA memorandu parakstīja dienā, kad valdība lēma par ierobežojošo pasākumu mīkstināšanu, kas varētu nozīmēt, ka “sliktākais jau ir aiz muguras un tagad var sākt dalīt lāčādu”, kā to raksturoja kāds politiķis. Cituprāt, tas ir “sveiciens “Jaunās Vienotības” finanšu ministram Jānim Reiram”, kuru vieni un otri varētu uztvert arī kā pāridarītāju, jo viņš šā gada budžeta sagatavošanas laikā pērn neļāva pārlieku tērēties.

JKP uz vairākām nedēļām 2019. gada vasarā piebremzēja budžeta veidošanas sarunas, iestājoties par tā paša Liepājas cietuma projektu. Arī NA nesaņēma visu cerēto demogrāfijas pasākumu īstenošanai.

“Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis to neuztver kā sveicienu J. Reiram, bet gan kā divu partiju vienošanos ekonomikas sildīšanas laikā vienam otru atbalstīt lielo projektu īstenošanā, kas ir partiju vadīto ministriju kompetencē. Pret to nevarētu iebilst, taču tagad varot runāt tikai par projektiem, kuru realizēšanu var sākt uzreiz, ko par minētajiem objektiem, iespējams, nevarot teikt.

Taču JKP atbildībā ir arī satiksmes nozare, kurai ir iedota liela nauda, jo to tūlīt varot ieguldīt ceļu remontos, uzsvēra A. Latkovskis. Viņaprāt, pašlaik neviens nerunā par “jostu savilkšanu,” bet finanšu ministrs ir atbildīgs ne tikai par līdzekļu tērēšanu, bet arī par nodokļu iekasēšanu, tāpēc uz šo procesu raugās atbildīgi. Taču vislielākais prieks A. Latkovskim esot par to, ka JKP un NA, kuru attiecības pirms vēlēšanās bijušas pat naidīgas, ir salabušas, kas šajā gadījumā esot galvenais. “Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs Daniels Pavļuts arī šo memorandu uztver kā atgādni par JKP un NA nozaru interesēm.

“Tā ir partiju publiskā pozicionēšanas par viņu prioritātēm, kas nav jaunas. Arī mums ir savas prioritātes – piemēram, pašvaldību projekti, kurus var uzsākt uzreiz,” sacīja D. Pavļuts. Viņš minēja vēl virkni pasākumu, par kuriem “AP” iestāsies ekonomikas sildīšanas periodā, piemēram, par investīcijām cilvēku pārkvalifikācijā, jaunu prasmju apmācībā, palīdzību tiem, kuri var ilgstoši palikt bez darba. Tā varētu būt algoto pagaidu publisko darbu programma, kāda savulaik bija “simtlatnieku programma”.

JKP deputāts G. Eglītis atzīst, ka mērķis ir veicināt, lai šajā būvniecības sezonā “palaistu jau gatavus projektus”. Viņaprāt, starp tiem varētu būt arī Liepājas cietums, bet runa neesot tikai par šiem diviem objektiem, bet daudz plašāku sarakstu, kurā iekļauto objektu īstenošana palīdzētu ekonomikai nesabrukt.

SAISTĪTIE RAKSTI
Viņš atzina, ka JKP un NA tuvinājās, redzot, ka Finanšu ministrijas redzējums un arī plānotās izmaiņas nodokļu sistēmā neatspoguļo partiju uzstādījumus.

Izglītība, zinātne un kultūra visu laiku esot pabērna lomā, jo pretim ir arguments par fiskālo telpu. “Tagad ir labs laiks, lai to mainītu,” sacīja G. Eglītis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 153
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss
3 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 17
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dana Reizniece-Ozola par vīra eksplozīvo dabu un strīdiem: “Mēs ēdam no tiem traukiem, kas mājās vēl ir palikuši!” 37
2 dienas
Lasīt citas ziņas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Arī pēc breksita Apvienotajā Karalistē dzīvojošajiem tautiešiem par saņemto algu jāatskaitās Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam 17
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Izdarīt savu izvēli, ja tas vēl nav noticis!” VK paziņojums pensionāriem par obligātu izvēli, kas jāpaspēj izdarīt 1
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Allažu pagastā šorīt apgāzies pasažieru autobuss
13 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
Valdība nodarbojas ar “solīt sola, bet nedeva”! Kossovičs par luksoforu principu, kurā deg tikai dzeltenā gaisma 3
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Allažu pagastā šorīt apgāzies pasažieru autobuss
12:01
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 27. februāra līdz 5. martam: kādas vēlmes piepildīsies
11:44
LE
LETA
Ziņas
Dienvidkoreja sāk vakcinācijas kampaņu pret Covid-19
11:23
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu estrādes zvaigzne Filips Kirkorovs Latvijas bankai parādā teju vai 2 miljonus eiro: parādu nav atdevis, sākusies tiesa 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Piemērs, kā nevajadzētu izskatīt šādas krimināllietas.” Strupišs par Lemberga lietu un to, cik ilgi tā būtu jāizskata otrajā instancē 2
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Šorīt Rīgā saskrējušās septiņas automašīnas, autobuss un trolejbuss
3 stundas
LE
LETA
Veselam
“Vīrusa uzvedība nav atkarīga no valdības lēmumiem!” Cipule par cīņu pret Covid-19 un sabiedrības attiecībām ar valdību 17
2 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas politikā turpina darboties Lemberga nezūdamības likums 9
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Lucavsalā plosās piromāni; ik mēnesi kaut kas uzliesmo 1
4 stundas
SR
Sandra Ruska
Veselam
Vai tiešām lapu izsvīduma medus vērtīgāks?
4 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Trimda viņu kritizēja.” Pirms 90 gadiem šajā dienā piedzima Latvijas PSR atzītais trimdas dzejnieks Olafs Stumbrs
3 stundas
ZD
Zane Dzene
Ziņas
Paskarbs un ironisks skatījums uz Itālijas kinoindustriju. Aktuālā kino izlase 1
1 stunda
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
VARAM ministrs no amata atbrīvo Ikšķiles novada domes priekšsēdētāju Induli Trapiņu 9
4 stundas
LE
LETA
Veselam
Vismaz vienu poti pret Covid-19 saņēmuši jau 2,15% Latvijas iedzīvotāju 3
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Gulbenietis uz svētkiem zog elektrību vai atradis ģeniālu ideju, kā pieslēgties pilsētas elektrotīklam? 9
14 stundas
LE
LETA
Veselam
“AstraZeneca” vakcīnu piegāde Latvijai: datums pārcelts, apjoms samazināts 24
15 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: Cilvēce ir uz katastrofas sliekšņa, bet mēs strīdamies, kura izpratne par dzimumu un ģimeni ir pareizāka 60
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vai cilvēkus Latvijā uzskata par muļķiem?” Skatītājs par aizslēgtajiem Krievijas televīzijas kanāliem 153
23 stundas
LE
LETA
Ziņas
No pirmdienas būs dārgāks alkohols un cigaretes. Cik būtiski celsies cenas? 32
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Evelīna, Mētra un Aurēlija
1 stunda
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Briļļu it kā ērtākā alternatīva – kontaktlēcas. Vai tiešām derēs visiem?
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krievu dziedātāja Anna Sedokova kopā ar mīļoto Jāni Timmu ieradusies Rīgā. Vai uz palikšanu? 6
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Ja grib sauļoties, guļot uz vēdera, krūtīm ir jāizrok “bedrītes”: mākslīgā skaistuma dieviete, latviešu modele Viktorija Vailda stāsta par savu ikdienu 8
23 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Amerikāņu afēristi apkrāpj Latviju: pirmais tik augsta līmeņa valsts līdzekļu izšķērdēšanas skandāls 5
1 diena
LE
LETA
Veselam
Kādēļ ģimenes ārsti nepieraksta seniorus Covid-19 vakcinēšanās rindā? 18
18 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Vēlos iegādāties sēklas, kas audzētas Latvijā, nevis no ārzemēm sūtītās paciņas”: vai tādas maz ir? 2
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi gatavs tam, ka šodien tev ne viss izdosies no pirmās reizes! Horoskopi 26.februārim
19 stundas