Praktiski
Mājas mīluļi

FOTO: Komisāra Rekša brālis terminators0

Foto: Dace Teibe

Dace Teibe mīl ātrus, enerģiskus suņus, ar kuriem var kopā pavadīt laiku sportojot, t. i., piedalīties IPO* treniņos. Viņa bija viena no retajām, kas Latviju iepazīstināja ar jaunu vācu nacionālo suņu šķirni – hofavartu. Tagad Dace ir gandrīz trīs gadus vecā vācu aitu suņa Vinston Oger Schloss, mājās dēvēta par Hunteru (no angļu valodas “hunter” – mednieks), saimniece.

 

Visi zina vācu aitu suņu šķirni kopš populārā seriāla “Komisārs Reksis” laikiem. Izrādās, šķirnei ir divi – izstāžu un darba – veidi/līnijas.

Un, lūk, Daces Teibes Hunters arī pieder pie otrās, maz zināmās darba līnijas suņiem.

Abas (izstāžu un darba līnijas) veidojušās kopš šķirnes pirmsākumiem, kā rakstīts Latvijas Vācu aitu suņu kluba mājaslapā: XIX gadsimta beigās Vācijā visus aitu suņus nosacīti iedalīja divās pamata populācijās: Tīringenes – nelieli, ļoti kustīgi suņi, pamatā pelēki ar stāvošām ausīm un Virtembergas – lielāki un masīvāki, bieži garspalvaini, nokarenām ausīm, melni brūnganā krāsā vai galīgi melni.

Šis suns no ierastā komisāra Rekša atšķiras ar ķermeņa uzbūvi (nav tik izliekta muguras līnija) un apmatojuma krāsu (melnu, pelēku un pelēku krāsu variācijas ar citiem toņiem), kā arī vieglāku svaru.

Taču darba līnijas vācieša lielākā atšķirība ir tā lielās darba spējas. Viņu uzskata par alternatīvu beļģu aitu sunim (malinua), jo piemīt zibenīga reakcija un medījumu instinkts: pie labi attīstītām dziņām suns var ķert visu, kas kustas, pat sniegpārsliņas ziemā.

Arī braukšanu ar velosipēdu, slidošanu u. c. līdzīgām darbībām – aktīvais vācietis var reaģēt kā uz laupījumu. Pat citas mājdzīvnieku sugas (kā kaķus, pundurtrušus) mēdz uztver kā medījumu.

Dace Teibe no pieredzes iesaka, ka tik aktīviem suņiem jānodrošina nodarbības, treniņi: “Man ir tā priekšrocība, ka pati varu trenēt Hunteru. Saimniekiem ar suni jānodarbojas. Citādi, atstāti vieni, viņi mājās aiz garlaicības var pasākt jebko: gaudot, plosīt vai grauzt mēbeles…”

Jāatceras, ka suņu lielākā laime ir strādāt. Piemēram, Huntera brālis strādā policijā, citi šīs šķirnes suņi – militārajā dienestā vai trenējas IPO*. Aizsargājot labam sunim nepiemīt baiļu izjūtas.

Mērķa sasniegšanai vācietis var būt neaprēķināms.

Piemēram, Hunters dēļ bumbas gatavs izdarīt visu. Lai nopelnītu savu mantiņu, pat uzlēca uz auto mašīnas jumta. Stāvēja uz tās un vēl rēja – mašīna kustējās, dūmi nāca, bet suns neatkāpās no iecerētā.

Aktīvais vācietis nav mājas sargs šī vārda tiešā nozīmē. Ir jāskatās, vai konkrēto suni var laist ārā pagalmā skraidīt bez pieskatīšanas — tas gan arī ļoti atkarīgs, kādam mērķim suni izraugās. Darba un sporta suņi bieži var dzīvot citādāku dzīvi, jo krāj enerģiju darbam. Suns var mājās omulīgi gulēt gultā, snaust zem galda utt. Arī Hunters ir iekļāvies mājas dzīvē un sadzīvo ar visiem. Klausa, bet tik tālu, cik pats vēlas.

Kā redzams, aktīvais vācietis mīl dzīvi, kustību, aktivitātes, ir nenogurdināms un bezgala aizrautīgs draugs savam tikpat aktīvu dzīvesveidu mīlošam saimniekam.

 

Saistītie raksti

 

Vācu aitu suņa šķirne

Izcelsmes valsts: Vācija

Svars: 30–40 kg (suņiem);

22–32 kg (kucēm).

Augums skaustā 50-65 cm (suņiem);

55 – 60 cm (kucēm)

Vidējais mūža ilgums – 11 gadi

Audzētavas Latvijā: “All wolves”, “Oger schloss”, “Alenstal”, “Baltic blackwolf” U.C.IPO * – starptautiska dresūras sistēma, kas sastāv no trim daļām: sekošanas darba, paklausības un aizsardzības darba.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
IB
Indulis Burka
Praktiski
Silts kažociņš “līvānietei”: kā siltināt Līvānu tipa māju?
4 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: iedzīvotāji nezina, kā palīdzēt
5 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Padomi, kā dārzu saglabāt zaļu un ziedošu arī lielā karstumā
5 dienas

Lasītākie

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Bāriņtiesas surogāts? Grib reformēt bērnu aizsardzības sistēmu 1
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ekonomika
Palielina atbalstu ģimeņu mājoklim. Valsts garantiju varēs saņemt atkārtoti 1
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Rēzeknes olimpiskā centra viesnīcas klientam no Vācijas apstiprināta saslimšana ar Covid-19
21 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Mežaparkā kravas automašīnai izbirusi krava ar alus pudelēm
7 minūtes
MZ
Māris Zanders
Latvijā
Māris Zanders: Kad prezidenta neatkarība sāk atgādināt seno anekdoti par Nenotveramo Džo
3 stundas