Foto: SHUTTERSTOCK

Trauma izrādījās nopietna. Vai iespējams panākt kompensāciju pēc ceļu satiksmes negadījuma? 15

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti? 10
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves 163
Lasīt citas ziņas

Rīgā notika elektroskūtera sadursme ar auto. Auto no pagalma strauji izbrauca priekšā skūtera vadītājam, kurš pārvietojās pa velojoslu. Abas iesaistītās puses aprunājās un devās prom, neizsaucot policiju. Taču pēcāk elektroskūtera vadītājam negadījumā gūtā trauma izrādījās nopietnāka, un priekšā ir ilgstoša ārstēšanās. Vai jau pēc negadījuma iespējams kaut kā panākt (ir neatkarīgs liecinieks – garāmbraucējs, negadījuma vietas fotofiksācija, kurā redzams auto un skūteris), lai auto vadītājs samaksātu kompensāciju par traumas ārstēšanu un piespiedu dīkstāvi? Uģis Rīgā

Ja cietuši cilvēki, jāziņo policijai

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru kabineta (MK) noteikumu nr. 279 Ceļu satiksmes noteikumi 39. punkts nosaka transportlīdzekļa vadītāja rīcību pēc ceļu satiksmes negadījuma. Proti, ja ceļu satiksmes negadījumā cietuši cilvēki vai nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī tad, ja transportlīdzekļiem radušies bojājumi, kuru dēļ ar tiem nevar vai tiem aizliegts braukt, transportlīdzekļa vadītājs par ceļu satiksmes negadījumu paziņo policijai un, ja nepieciešams, glābšanas dienestam un tālāk rīkojas pēc to norādījumiem.

Zvērināta advokāta Alda Liepiņa palīgs Seila Mieze un zvērināta advokāta Valda Bišera palīgs Pēteris Mors uzsver – ja nodarīts kaitējums personas veselībai, kas ir personiskais kaitējums, personai ir tiesības prasīt kompensāciju jeb atlīdzinājumu par to.

Apstāklis, vai kaitējums ir vai nav novēršams (vai ir paliekošs), var kalpot kaitējuma būtiskuma jeb smaguma noteikšanai.

Iesniegums kriminālprocesa uzsākšanai

No jautājuma noprotams, ka lasītājs jau ir vērsies medicīnas iestādē. Tāpēc nākamais solis, ko advokātu palīgi iesaka paveikt, ir vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par kriminālprocesa uzsākšanu pēc Krimināllikuma 260. panta. Ja Valsts policija uzsāks kriminālprocesu, tiks veikta miesasbojājumu smaguma ekspertīze. Savukārt, ja Valsts policija atteiks uzsākt kriminālprocesu, jāvērtē šā atteikuma iemesli.

Miesasbojājumu smaguma ekspertīzi, ja nav uzsākts kriminālprocess, kā maksas pakalpojumu var veikt Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centrā atbilstīgi MK noteikumiem nr. 475 Valsts tiesu medicīnas ekspertīzes centra maksas pakalpojumu cenrādis.

Kompensācija atkarīga no miesasbojājumu smaguma

Kaitējuma kompensācijas saņemšanas kārtības regulējums cietušajiem, kas par tādiem atzīti noziedzīgā nodarījumā, kas saistīts ar ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, būtiski atšķiras no vispārējās Kriminālprocesa likumā un arī Civillikumā noteiktās kārtības, jo šajos gadījumos kaitējuma kompensācijas veidu, apmēru un saņemšanas kārtību regulē arī speciālais likums (Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums) un saskaņā ar to izdotie MK noteikumi.

Kaitējuma kompensācijas apmērs atkarīgs no miesasbojājumu smaguma, un to izmaksā apdrošināšanas sabiedrība, kurā savu civiltiesisko atbildību (OCTA) apdrošinājis vainīgais ceļu satiksmes noteikumu un/vai transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanā.

Kriminālprocesā vai civilprocesā

Savukārt kriminālprocesā no vainīgā var tikt piedzīti zaudējumi, kuri netiek atlīdzināti saskaņā ar Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumu vai kuri pārsniedz šajā likumā un saskaņā ar to izdotajos normatīvajos aktos noteikto apdrošinātāja atbildības limitu. Pārējos gadījumos kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā nenoteic. Šajos pārējos gadījumos cietusī persona var mēģināt piedzīt kriminālprocesā nepiedzīto un apdrošinātāja nekompensēto kaitējumu civiltiesiskā ceļā.

Ja Valsts policija izbeigs uzsāktu kriminālprocesu, piemēram, tāpēc, ka cietušajam nav nodarīti tādi miesasbojājumi, kuru dēļ vainīgā persona būtu saucama pie kriminālatbildības, cietušajam tāpat jāvēršas pie apdrošināšanas sabiedrības, lai saņemtu kaitējuma kompensāciju atkarībā no konstatēto miesasbojājumu smaguma (viegli vai maznozīmīgi miesasbojājumi). Ja cietušais uzskata, ka viņam pienākas lielāka kompensācija, nekā izmaksā apdrošināšanas sabiedrība, cietušais var iesniegt prasību tiesā Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Saliks visu pa plauktiņiem

Kā redzams, situācijas var būt dažādas, tāpēc abi juristi iesaka šajos gadījumos vērsties pie zvērināta advokāta, kurš katrā konkrētā gadījumā “saliks visu pa plauktiņiem”, dos padomu, kur, kad un ar kādiem iesniegumiem un/vai pieteikumiem vērsties, kādas darbības darīt visupirms un kādas – vēlāk.

KONSULTĒJUŠI ZVĒRINĀTU ADVOKĀTU ALDA LIEPIŅA UN VALDA BIŠERA PALĪGI SEILA MIEZE UN PĒTERIS MORS

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Kokteilis
VIDEO. “Sievietēm ir jāēd kā putniņiem!” Liene Kiviča dalās slaiduma noslēpumos
Andrievs, Andrejs un Andris – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
TV24
VIDEO. Influencere un dziedātāja Terēze Kalmane laidusi klajā savu jaunāko veikumu
VIDEO. Jūras krastā izskalots tūkstošiem mazu, zilu, noslēpumainu bumbiņu. Tās apdraud dzīvniekus
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Krimināls
Par bezpajumtnieka slepkavību sodīts jaunais tēvs pa logu izmet bērnu. Mazuli glābt neizdodas
Lasīt citas ziņas
Kokteilis
VIDEO. “Lauri, tu vēl nāksi pie manis ciemos?” Samantu Tīnu pārņem uztraukums, izpildot Reinika dziesmu
Šodien iegūsi vairāk, nekā vari iedomāties! Horoskopi 30. novembrim
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Kokteilis
FOTO. “Viņa zobi ir sakosti, viņš nervozi pieskaras aprocēm” – princis Viljams publiskā pasākumā ieradies manāmi saspringts
Kokteilis
FOTO. Krāšņi, krāsaini, mirdzoši! Tver skaistākos mirkļus no Latvijas valsts svētku mēneša salūta debesīs virs Ventpils
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Maskava aktivizējusi “guļošo” spiegu tīklu. Ko tas nozīmē Ukrainai?
Krimināls
Atkal pazudusi Samanta Zālīte. Vecāki ir noguruši un izmisuši, saprotot, ka meitas klaiņošana ir bīstama viņas dzīvībai un veselībai
Latvijā tik liels IT speciālistu trūkums? Tos meklēs un aicinās pie mums no Nigērijas, Kenijas un Armēnijas
Kokteilis
FOTO. “Visi skatieni bija vērsti tikai uz viņu, kad viņa uzkāpa uz sarkanā paklāja” – Nīderlandes karalienes kleita apžilbina klātesošos
Kādus vēl valsts zīmolus varētu pārdevēt? Soctīkli “jūsmo” par jauno “Vivi” un piedāvā citiem “PifPaf”, “ĻurĻur”, “PudumPudum”
TV24
Skatītājs jautā pavāram Dreibantam: “Mēs vairāk šturmējam humpalu bodes, nekā pa restorāniem staigājam! Kas vispār uz tiem iet?”
Mājas
FOTO. 20+ radošas idejas adventes vainagiem: no tradicionāliem līdz ļoti oriģināliem
Plašumā plešas līdz šim nezināma suņu slimība – vainojamas jaunas superbaktērijas. Ko iesaka vetārsti?
Ignats un Virgīnija – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Tev labāk klāsies, ja tu šo dienu pavadīsi vienatnē! Horoskopi 29. novembrim
Kokteilis
VIDEO. “Apsardze tiešām noderētu” – Andra Kiviča koncertā skatītājus pārsteidz viņa sievas uzvedība uz skatuves
Kokteilis
VIDEO. Dziedātājs Igo, gatavojoties koncerttūrei un Ziemassvētkiem, nācis klajā ar jaunumiem
Kokteilis
FOTO. “Nabaga sieviete!” Ingrīdas Circenes izskats rada satraukumu par viņas veselību
TESTS: Atbildi uz 7 jautājumiem un noskaidro, cik labi skolas laikā esi apguvis ģeogrāfiju!
Kokteilis
“Jaunībā mans vēlmju uzstādījums bija – pieci seši bērni..” Imants Parādnieks kļuvis par 8 bērnu tēvu
Kokteilis
Aktieris Gints Andžāns kļuvis par izpilddirektoru
Rita, Vita un Olita – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Bijušais ASV valsts sekretārs Kisindžers miris 100 gadu vecumā
11:42
Zemkopības ministrs Armands Krauze aicina Poliju un Eiropas Komisiju rast risinājumu preču plūsmas atjaunošanai uz Polijas – Ukrainas robežas
11:29
Borels: Lavrovam EDSO sanāksmē būs derīgi dzirdēt kritiku un skaidrojumu par Krievijas izolāciju
11:04