Foto: SHUTTERSTOCK

Komposta kaste. Pirkt gatavu vai meistarot pašam? 0

Raža jau novākta, un pagalmos jāgrābj lapas. Daudzviet to dedzināšana ir aizliegta un būtībā nemaz nav racionāla. Lapas, kā arī augu daļas, ko neizmantojam pārtikā, būs lielisks mēslojums nākamajā sezonā, ja vien tiks pārstrādātas kompostā. Visērtāk to paveikt piemērotā komposta kastē. Pirkt gatavu vai izgatavot pašam?

Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Lasīt citas ziņas

Dažas atziņas

Komposta masai jānodrošina pietiekams skābekļa daudzums, lai masa nevis pūtu, bet sadalītos, tajā labprāt dzīvotu sliekas. Nepieciešams arī noteikts temperatūras režīms un pastāvīgs mitrums.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tas nozīmē, ka komposta kastes sienas nedrīkst būt no blīva materiāla, kas ierobežo skābekļa piekļuvi. Šā paša iemesla dēļ nav ieteicams ierīkot dziļas, zemē ieraktas bedres. Lai gatavo kompostu būtu viegli izgrābt no kastes, vismaz vienai sienai jābūt izjaucamai vai arī ar durtiņām.

Visai piemērots risinājums ir mobils komposta konteiners, ko noliek tur, kur tas vismazāk traucē un vienlaikus ir ērti lietojams. Nav ieteicams novietot tiešos saules staros, tāpēc vislabāk, ja noēnos kāda koka lapotne. Šādu konteineru var aprīkot ar pārvietojamām puķu kastēm, kas praktisko ierīci padarīs par dārza dizaina elementu.

Pieredzējuši dārznieki iesaka komposta kastes, kuru pamata izmērs nav lielāks par 1,5 m2. Izdevīgi lietot divas kastes vienlaikus – vienā komposts nogatavojas, bet otrā tiek likti svaigie augu atlikumi. Ja dārzs ir lielāks, labāk ierīkot vairākas nelielas komposta sagatavošanas vietas. Jāņem vērā, ka kompostēšanās laikā masu vajag ik pa laikam samaisīt un pievienot baktērijas, kas veicina augu sadalīšanos. Šādi rīkojoties, jau pēc trim četriem mēnešiem būs gatavs lielisks komposts.

Lai arī no kāda materiāla būtu izgatavota komposta kaste, tās dibenam jābūt atvērtam. Tas nodrošinās optimālu mitruma režīmu un ļaus komposta masā iekļūt sliekām, kuras aktīvi piedalās humusa veidošanā.

Foto – Shutterstock

Komposta kaste no plastmasas

Šķietami vienkāršākais variants ir iegādāties jau gatavu komposta kasti. Metāla sieta kaste (70 x 70 x 85 cm) nopērkama pat par nepilniem 12 eiro, bet 300 l plastmasas kaste maksā ap 20 eiro. Par saliekamu 700 l kasti būs jāiztērē nedaudz vairāk kā 35 eiro.

Plastmasas kastes parasti ir zaļā vai melnā krāsā un ir izturīgas pret ultravioleto starojumu, nokrišņiem un temperatūras svārstībām. Tās piegādā izjauktas, un to montāža vēlamajā vietā aizņem vien dažas minūtes.

Alternatīva – koks

Nopērkamas arī koka kastes. Piemēram, 100 x 100 x 72 cm liela, no impregnētiem skuju koka dēļiem izgatavota maksā 35 eiro. Salikšanai nav nepieciešamas ne skrūves, ne citi darbarīki. Vairākumam tirgū pieejamo saliekamo kastu gan ir kāds trūkums – lai izņemtu kompostu, kaste gandrīz pilnībā jāizjauc.

Taču kasti viegli var izgatavot pats, turklāt tā, lai jāizjauc tikai viena siena. Nepieciešami 1,5 m gari, 25 mm biezi un 150 mm plati dēlīši, kopskaitā 25. Šāds daudzums neimpregnētu zāģmateriālu maksā 23 eiro, bet impregnētu – 24 eiro. Dēlīšus noēvelē un iezāģē gropes atbilstīgi attēlos redzamajai shēmai. Visiem vienādo dēlīšu iezāģējumiem jāsakrīt. To visvieglāk panākt, dēlīšus ar spīlēm saspiežot kopā un visos vienlaikus iezāģējot ar rokas ripzāģi. Turklāt kokmateriāli uzbriest, tāpēc sākumā dēlīšiem gropēs jāiegulst brīvi. Lai to panāktu, jāievēro lielākas pielaides un gropes var būt pāris milimetru platākas.

Dēlīšus rūpīgi apstrādā ar kādu antiseptisku līdzekli, īpašu uzmanību pievēršot iezāģētajām gropēm un dēlīšu galiem. Materiālus ietekmēs ne tikai nokrišņi un saule, bet arī baktērijas, kas sadala augu atliekas.

Kad antiseptiķis nožuvis, uz zemes vietā, kur būs komposta kastes stūri, novieto četrus ķieģeļus, uz kuriem montē kastes konstrukciju. Ķieģeļi veidos pirmo gaisa spraugu starp konstrukciju un zemi.

Metāla siets un ģeotekstils

Nelielos dārzos noderēs arī komposta grozi. To izgatavošanai nepieciešams metāla siets ar 40 x 40 mm vai 50 x 50 mm lielām acīm. Tā augstums ir 0,7–1 m, garums – 3 m. Būs vajadzīgs arī par metāla sietu nedaudz platāks un garāks biezas polietilēna plēves gabals. Vēl labāk šim mērķim izmantot ģeotekstilu, kas atšķirībā no polietilēna plēves ir gaisa caurlaidīgs materiāls. Vēl nepieciešami desmit papīra skavotāji un gabals mīkstas stieples sieta sastiprināšanai.

No sieta izveido cilindru un tajā no iekšpuses ar papīra skavotājiem piestiprina polietilēna plēvi vai ģeotekstila audumu. Plēvē veic iegriezumus, lai cirkulētu gaiss. Tas arī viss, kas jāizdara. Pērkot metinātu sietu, grozs izmaksās nepilnus 10 eiro.

Pamatīgi, bet dārgi

Protams, ja rocība un iespējas ļauj, var izgatavot stacionāras komposta bedres no betona vai ķieģeļiem, taču arī šajā gadījumā jānodrošina gan pietiekams mitrums un gaisa piekļuve, gan iespēja palaikam kompostu samaisīt. Šādas bedres izmaksas būs visai lielas.

Vienkāršākais variants

Visekonomiskākais variants ir komposta kaudzi izvietot uz grunts, to nekādā veidā neierobežojot. Protams, apkopt ir visai neērti, un tā parasti plešas plašumā, aizņemot arvien vairāk vietas. Arī gatavā komposta izgrābšana no apakšas vasarā var sagādāt problēmas. Ierīkojot šādu kaudzi, tāpat vēlams apakšā ieklāt zariņus, kas nodrošinās gaisa cirkulāciju un drenāžu. Kad masa sakrauta, to samitrina ar ūdeni un pievieno komposta baktēriju kultūras. Kaudzi apsedz ar tumšu plēvi tā, lai gar apakšējo malu notiktu gaisa apmaiņa. Vislabāk izmantot elpojošu ģeotekstila audumu. Komposts būs gatavs 1,5–2 gadu laikā.

Palīdz mikroorganismi

Lai pie komposta tiktu ātrāk, ieteicams izmantot biokompostētājus. Šajos preparātos ir mikroorganismi, kas veicina dārza un virtuves atkritumu kompostēšanu, vienlaikus iznīcinot patogēnos mikrobus, sadalot zāģskaidas un citas koksnes daļiņas.

Bioloģisko sadalīšanās procesu sākumā termofilo mikroorganismu ietekmē masa sakarst līdz +60 °C, pastiprināti sāk noārdīties celulozi saturošie savienojumi, iet bojā nezāļu sēklas un slimību iedīgļi. Celulozes sadalīšanās produkti tālāk veicina citu mikroorganismu darbību, kas pastiprināti noārda olbaltumvielas un pārvērš organisko slāpekli vienkāršākā augiem izmantojamā formā.

Ja tiek ievēroti kompostēšanas nosacījumi, biokompostētāja mikroorganismi +18 °C un augstākā temperatūrā pabeidz savu darbību mēneša laikā.

Šķidrie preparāti nopērkami 1 l un 5 l traukā. To pietiek 3 m3 un 15 m3 komposta. Ja izmanto maisījumus ar kūdru, deva ir 1 kg/m3 komposta. Preparāta izmaksas – aptuveni 3 eiro/m3 komposta.

Ko likt un ko nelikt kompostā

• Kastes apakšā drenāžai vēlams ieklāt zaru kārtu. Pēc tam var likt lapu, skuju vai sasmalcinātu zaru masu, nopļauto zāli, augļu un dārzeņu mizas, bojātos augļus un dārzeņus, vistu mēslus, skaidas, salmus, sienu, kvēpus, kokogles, kas palikušas pēc ugunskura dedzināšanas. Tāpat kompostā var likt papīra paketes, gofrēto kartonu, papīra salvetes, ja vien šie materiāli nav apdrukāti vai pārklāti ar līmi. Ja apakšā liekamie zari ir resnāki, tos var apbērt ar kaļķiem, tad zari sadalīsies daudz ātrāk.

• Visas augu atlieku kārtas vēlams apbērt ar dārza zemes kārtiņu. Pretējā gadījumā veidosies biezs, blīvs slānis un sadalīšanās process būs daudz ilgāks.

• Komposta kastē nekādā gadījumā nedrīkst likt polietilēnu vai citu plastmasu, sintētiskus materiālus.

• Nav vēlami augļu kodoli un dzīvnieku kauli, mājdzīvnieku ekskrementi un spalvas.

• Jāuzmanās, lai kompostā nebūtu stikla lausku – vēlāk ar tām var nopietni savainoties. Jāizvairās augšējās kārtās likt resnākus zarus – tie pārāk ilgi sadalīsies.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Stāda kokus, laista augus, veido vainagus ķiršiem. Kas darāms dārzā no 8. līdz 15.augustam?
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Šis neesot tomātu gads. Kā parūpēties, lai augi neslimotu un raža labi saglabātos?
FOTO. Atgriešanās pie dabas un pamatvērtībām. Kādos toņos izvēlēties mājas tekstilu šosezon? 3
Galkina koncertā Jūrmalā noticis kāds nepatīkams starpgadījums. Policija sākusi pārbaudi
Krievu jaunieši negrib mirt Ukrainā 2
Ukraiņiem šonakt izdevies iznīcināt vērā ņemamu daudzumu krievu militārās tehnikas un okupantu 2
Vai var atstumt savus mantiniekus? Skaidro zvērināta notāre
Streips: Te drīkstu un tāpēc arī paudīšu gandrīz simtprocentīgu pārliecību, ka nevienai no šīm trim partijām nespīd tikt pat tuvu piecu procentu barjerai
Lasīt citas ziņas
Mēneša sākums – nelabvēlīgs laiks stādīšanai, sēšanai un ražas novākšanai! Kas darāms dārzā no 1. līdz 6.augustam 2
izdzīvot un ērti justies mājas birojā, strādājot attālināti? 1
“Saldos ķiršus ne tikai drīkst, bet vajag regulāri apzāģēt!”: iesaka stādaudzētavas saimnieks 4
“Neviens te nav jāglābj un ar piena pudeli pakaļ nav jāskrien!”: Ingmārs Līdaka iesaka, ko darīt ar pļavās gulošajiem stirnu mazuļiem 2
Baklažānu rullīši ar fetas sieru
Ar Sporta pils dārzos izdiedzētu gurķi mūsējie nominēti prestižam ES apbalvojumam
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
Pilnībā indeksējamās pensijas līdz 534 EUR pieaugs vidēji par 23%, kas varētu nosegt prognozējamo inflācijas pieaugumu 20
“Latvijas vēja parki” apņēmušies investēt līdz vienam miljardam eiro, uzstādot vēja enerģijas ģeneratorus mežu masīvos un nodrošinot līdz 30% elektroenerģijas patēriņa
A. Muižniece: “Neraugoties uz izstrādātajām platformām vai drukātām un elektroniskām mācību grāmatām, skolotājiem jāsaglabā izvēles brīvība” 5
FOTO. Izskanējis Cēsu mākslas festivāla brīvdabas notikums ar smalkiem apmeklētājiem un R. Paulu pie klavierēm 2
FOTO. Daugavpilieši saviļņo “Prāta Vētru”, lūdzot atkārtot dziesmu, kas veltīta Ukrainas karā cietušajiem
P. Strautiņš: Politiķiem ir jāaptur inflācijas skaitītājs, iejaucoties regulatoru lēmumos!
Vai otrdien laika apstākļi Latvijā būtiski mainīsies? 1
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Factum: Partiju līderu trijniekā ir izmaiņas, vadībā izvirzījušās Jaunā Vienotība, Saskaņa un Nacionālā Apvienība
19:35
TIEŠRAIDE. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:45
Iespējams, ka šodien tu nokļūsi situācijā, kad izejas no tās īsti nebūs… Horoskopi 9.augustam
18:43