Laukos
Piensaimniecība

Kooperatīvs: Palielinās zemnieku izpratne par kooperācijas nozīmi0


Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Evija Trifanova/LETA

Latvijā palielinās zemnieku izpratne par kooperācijas nozīmi, atzina Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības “Baltu piens” valdes priekšsēdētāja Mirdza Feldmane.

Vienlaikus viņa uzsvēra, ka no kooperatīva vadītāja ir atkarīga tās biedru attieksme pret kooperāciju. Latvijā apvienošanās kooperatīvos notiek pakāpeniski, kas ir normāli, jo kooperācija vienmēr vedusies grūti.

Pēc Feldmanes teiktā, sākumā viegli nebija apvienoties arī “Baltu piens” biedriem, taču tas izdevies. “Baltu pienā” ir iekļauti kooperatīvi no visiem četriem novadiem – Kurzemes, Zemgales, Vidzemes un Latgales. Kooperatīvs realizē svaigpienu vairākos piena pārstrādes uzņēmumos Baltijā kopumā un Latvijā, kas nodrošina iepirkumu cenu stabilitāti zemniekiem.

Kooperatīvs ir atvērts sadarbībai ar jauniem biedriem, jo kļūt stiprākiem ir iespējams tikai apvienojoties. “Ja potenciālie biedri redzēs, ka mums sokas labi un “Baltu piens” kļūs par veiksmes stāstu, tad arī jauni biedri nāks klāt,” viņa teica, pieļaujot, ka ar laiku arī pārējie kooperatīvi sapratīs, ka, apvienojoties, sakārtojot loģistiku un nebraukājot krustām šķērsām vienam pie otra, var arī “kaut ko ieekonomēt” un kooperācija attīstīties.

Kopējais “Baltu pienā” ietilpstošais piena ražotāju skaits ir liels – kooperatīvs apvieno 1250 piena ražotājus visā Latvijā, kas kopā saražo apmēram 250 000 tonnu svaigpiena gadā. Kā uzsvēra “Baltu piens” vadītāja, biedri ir galvenais priekšnoteikums kooperatīva turpmākajam darāmajam. Apvienošanās “Baltu pienā” notikusi, lai sakārtotu loģistiku, samazinātu izdevumus piena savākšanā.

“Kamēr piena pārstrādes uzņēmumi nesapratīs, ka zemniekus nedrīkst iedalīt lielajos un mazajos, kamēr piena iepirkumu cenu piemērošanā pastāvēs atšķirības, nekas nemainīsies,” sacīja Feldmane. Līdz ar apvienošanos izdodas uzturēt pie dzīvības pie mazās lopkopības saimniecības, kurām bieži ir grūti attīstīties un iegādāties zemi esošajos konkurences apstākļos salīdzinājumā ar lielajām, kuras attīstībā ir soli priekšā.

“Baltu pienā” ietilpst Lietuvas kooperatīvs ŽUK “Rešketenai”, Latvijas piensaimnieku lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība “Dundaga” un Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība (LPKS) “Laura”, LPKS “Pienupīte”, LPKS “Ezerkrasti-1”, Piensaimnieku kooperatīvā sabiedrība (PKS) “Bites”, PKS “Straume” un LPKS “Baltais ceļš”, LPKS “Viļāni”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Laukos
Aicina mazo un vidējo saimniecību īpašniekus kļūt par kooperatīvu biedriem
4 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Iepakojums no rapšu vaska vai piens no zaļajiem griķiem – jaunas idejas pārtikai 1
4 dienas
SD
Sandra Dieziņa
Laukos
Katrams jādara savs darbs, lai būtu vietējais, nevis Itālijas kartupelis 3
4 dienas

Lasītākie

IP
Ilze Pētersone
Kultūra
“Esmu optimists, lai gan depresīvs.” Pēdējā saruna ar mūžībā devušos Paulu Bankovski žurnālā “Mājas Viesis”
Intervija 4 stundas
IP
Ilze Pētersone
Latvijā
“Jūs, meitiņ, palaistiet ar kokakolu, sālsūdeni vai sodas ūdeni.” Saruna ar zāļu sievu un Cēsu pils dārznieci Līgu Eglīti
Intervija 5 stundas
"V
"Mājas Viesis"
Latvijā
1940. gada jūnijā valsts vadītājs Kārlis Ulmanis atradās ļoti sarežģītā situācijā. Vai Latvija varēja pretoties? 3
9 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Satiksmes sodi – jūlija jaunumi. Vai lielāki maksājumi dos efektu, ja nav nodrošināta soda neizbēgamība? 1
5 stundas
SK
Skaties.lv
Laukos
Zemnieks ierauts traktortehnikas krāpnieku shēmā. Kāds traktora gribētājs jau zaudējis 1800 eiro
47 minūtes