Piecas Polijas krājaizdevu sabiedrības, kas veido 40% no kopējā aktīvu īpatsvara, izveidojušas “Stefczyk” grupu.
Piecas Polijas krājaizdevu sabiedrības, kas veido 40% no kopējā aktīvu īpatsvara, izveidojušas “Stefczyk” grupu.
Foto – K.Mystowski/KFP

Eiropā finanšu kooperatīvi apvienojas, piedāvā jaunus pakalpojumus biedru piesaistei 1

Krājaizdevu sabiedrības (KS) ES pēc finanšu krīzes kļuvušas drošākas un aizvien vairāk rosina reģionu izaugsmi, šāds secinājums radās pēc aizvadītajā nedēļā Rīgā notikušās starptautiskās konferences, ko rīkoja Eiropas Konservatīvo un reformistu (ECR) grupa Eiropas Parlamentā sadarbībā ar Krājaizdevu apvienību (KAA) un Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru (LLKC).

 

Lietuvā atbalsts iesācējiem

LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Mēs izpētījām, ka divus gadus pēc dibināšanas darbību turpina vairāk nekā 90% no iesācējuzņēmumiem, bet pēc četriem gadiem darbību ir pārtraukuši tikai 15% no tiem, kas sāka,” konferencē stāstīja Lietuvas Centrālās KS pārstāvis Fortunats Dirginčjuss. Atbalsta programmas īstenošanas laikā plānoto 1000 darba vietu vietā izveidotas 3137 darba vietas, 1000 aizdevumu vietā izsniegti 1273 aizdevumi 19,89 miljonu eiro vērtībā, norakstīti tikai 50 aizdevumi. Patlaban Lietuvā sākts programmas otrais posms, kura laikā KS rosinās mazo uzņēmējdarbību ar 22 milj. eiro apsaimniekošanu.

Lietuva nav KS meka, tomēr finanšu kooperatīvu, tā dēvē kooperatīvās krāj­aizdevu sabiedrības, kustības izveidē ir tikusi daudz tālāk nekā Latvija un Igaunija. Lietuvā 74 KS ir apvienojušies aptuveni 150 000 biedri, kas pārstāv 121 tautsaimniecības nozari. Valstī ir izveidota centrālā – otra līmeņa savienība.

CITI ŠOBRĪD LASA

Centrālā savienība īsteno KS uzraudzību, tās pārraudzībā atrodas stabilizācijas fonds un likviditātes fonds. Stabilizācijas fondā patlaban ir uzkrāti 5 milj. eiro, tajā KS ir jāiemaksā 1% no to piesaistīto depozītnoguldījumu summas. Pavisam Lietuvas KS pieder aktīvi 450 milj. eiro vērtībā. Lietuvā pēc tam, kad finanšu krīzes laikā organizētās noziedzības darbību rezultātā bankrotēja vislielākā KS ar 20% tirgus daļu, daudz nopietnāk pieķērās risku vadībai. Pavisam krīzes laikā bankrotēja trīs KS, kuru biedri saņēma valsts garantēto noguldījumu kompensāciju.

Jāatzīmē, ka finanšu krīzes laikā Lietuvas KS sabiedrības uzticēšanās samazinājās no 60% līdz 3%, bet patlaban tā atkal ir atgūta līmenī, kāds bija pirms banku krīzes. Lietuvā paredz – pēc desmit gadiem KS būs par 30% mazāk. Iemesls – apvienojoties tās darbosies efektīvāk.

 

Polijā darbojas pilsētās

Polijas nacionālās kooperatīvo noguldījumu un krājaizdevu savienības asociācijas pārstāvis Pavels Grše­siks uzsvēra – KS patlaban ir katrā valsts pilsētā, kur dzīvo vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju. “Bankas mazajās pilsētās slēdz filiāles, un KS nereti kopā ar kooperatīvajām bankām paliek vienīgās finanšu pakalpojumu sniedzējas,” tā P. Gršesiks. Viņš precizē, ka atšķirībā no Latvijas un Lietuvas Polijā KS ar lauksaimniekiem sadarbojas ļoti maz. Tas skaidrojams ar to, ka aizvadītā gadsimta 90. gados KS Polijā sāka darbību, balstoties uz industrializācijas plāniem. Tās drīkstēja dibināt vien rūpnīcās, vēlāk profesionālajās organizācijās. Dibinātāji bija arī arodbiedrības, tostarp “Solidaritāte”.

Patlaban Polijā pavisam 1456 nozaru 48 KS ir apvienojušies 2 070 000 biedru – tātad vairāk nekā Latvijas iedzīvotāju. Kopējās KS aktīvu vērtība ir aptuveni četri miljardi eiro. P. Gršesiks vērsa uzmanību – 2013. gadā KS apvienoja 2,6 miljonus biedru. Pēc otras lielākās KS bankrota, kuru izraisīja patlaban jau cietumā sēdošie darboņi, KS biedru kļuvis mazāk.

Arī Polijā pēc KS bankrota to biedri no Noguldījumu garantiju fonda saņēma kompensāciju. Polijā KS piedāvāto pakalpojumu klāsts biedriem ir daudz plašāks nekā Latvijā. Bez naudas kontu apkalpošanas, depozītnoguldījumiem un aizdevumiem KS biedri, piemēram, saņem arī biznesa pakalpojumus, var pasūtīt kredītkartes un debetkartes, izmantot investīciju produktus, veikt norēķinus. KS ir savas internetbankas un telefonbankas.

“Ja mēs nepiedāvāsim cilvēkiem vajadzīgos finanšu pakalpojumus, viņi KS kustībā neiekļausies,” plašo piedāvājuma klāstu skaidro P. Gršesiks. Polijas KS pieder ceļojumu aģentūras, tās nodrošina brokera pakalpojumus. Daudz tiek domāts par darbu ar sabiedrību, tāpēc KS ir sava izdevniecība, tiek izdots žurnāls. Padomu par finanšu pakalpojumiem KS bez maksas sniedzot ikvienam Polijas iedzīvotājam, ne tikai KS biedriem. Polijā KS var apkalpot uzņēmējus kā fiziskās personas, nevis kā juridiskās personas. KS drīkst apkalpot arī nevalstisko sektoru, tostarp baznīcas un kooperatīvus.

 

Īrijā piesaistīs jauniešus

Īrijas krājaizdevu sabiedrību savienības pārstāvis Deivids Metjū vērsa uzmanību, ka KS līdz 1997. gadam Īrijā neuzskatīja par banku konkurentiem. “Ķeltu tīģera” lēciena laikā no 1980. līdz 1997. gadam kāpa slikto parādu īpatsvars, cilvēki KS pakalpojumu vietā sāka izmantot banku pakalpojumus, KS aizdevumi kļuva dārgāki. Savukārt finanšu krīzes laikā 40 Īrijas KS vajadzēja atbalstu no KS stabilitātes fonda, viena KS pārtrauca darbību.

Svarīgi, ka KS Īrijā ar trim miljoniem biedru, tostarp 1,8 miljoniem aktīvu biedru un 600 000 aizņēmēju un 15,2 miljardiem eiro aktīvu, ir svarīgs spēlētājs tautsaimniecībā. Īrijā ir pieci miljoni iedzīvotāju, tātad gandrīz katrs trešais no viņiem ir aktīvs KS biedrs. Īrijas KS sistēmā 2500 darbinieku saņem algas, bet 7500 cilvēku darbojas brīvprātīgi. Finanšu krīzes laikā īri saprata un izvērtēja kļūdas, tostarp neprofesionālo aizdevumu piešķiršanu, izveidoja stingrāku uzraudzības sistēmu, mainīja risku vadību un izvirzīja stingrākas prasības profesionāļiem, kas KS padarīja stiprākas. Īrijā ir ļoti izdevīgi aizdevuma nosacījumi – maksimālā aizdevumu procentu likme ir 12%, tomēr pēc krīzes cilvēki baidās aizņemties naudu. Arī savās KS.

“Mums ir jātrenē un jāmāca cilvēki, kas KS darbojas pēc pārliecības, nevis par atlīdzību, jāmaina aizņemšanās kultūra, jāiesaista KS jaunieši, tas ir vislielākais izaicinājums, un jāpiesaista KS darbam īstie cilvēki,” svarīgākos darbus nosauc D. Metjū. Īrijā notiek KS apvienošanās process, kopš 2010. gada KS skaits samazinājies par 79 KS.

 

ViedokLis

Rihards Strenga, Krājaizdevu apvienības valdes priekšsēdētājs: “Šāda līmeņa starptautiskā konference par krāj­aizdevu sabiedrībām notika pirmo reizi Latvijā, un iesākto tradīciju noteikti turpināsim. Redzam skaidru vīziju un iespējas, kā krājaizdevu sabiedrības var veicināt ekonomisko izaugsmi reģionos un uzlabot Latvijas iedzīvotāju labklājību. Strādāsim pie esošo krājaizdevu sabiedrību stiprināšanas, jaunu krājaizdevu sabiedrību veidošanas un likumdošanas uzlabošanas, lai varētu kreditēt arī mazos uzņēmējus un atļautu krājaizdevu sabiedrībām sadarboties.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 79
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 16
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Labāk rūgta patiesība, nekā saldi meli! Horoskopi 3.martam
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
Lasīt citas ziņas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Gatavojamies nākotnes profesijām! Līdz 2025. gadam pusei no visiem šā brīža strādājošajiem vajadzēs pārkvalificēties 1
1 stunda
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 11
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 9
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 6
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
15:43
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 30 gadiem notika Vislatvijas aptauja par valsts neatkarības atjaunošanu
15:36
GN
Gints Narogs
Ziņas
NHL labu tempu uzņēmis Sanhosē “Sharks” uzbrucējs Rūdolfs Balcers
15:31
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Goda vārds, tagad teātrī neviens tā nedara!”: Lauris Dzelzītis raidījumā taisnojas par aktieru bohēmisko dzīvesveidu
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Trauksmes poga nenostrādāja!” Drosmīga pārdevēja Mažeiķos tiek galā ar bruņotu laupītāju 6
6 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Lielbritānijā jau gatavojas ceturtajam Covid-19 vilnim!” Skudra min, vai Latvijā varētu veidoties Krievijas vakcīnas melnais tirgus 27
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Dziedātāja Anna Sedokova ar asarām acīs pamet Maksima Galkina TV šovu, jo redzētais aizvainojot viņas vīru, Jāni Timmu 2
3 stundas
KD
Krista Draveniece
Veselam
„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pašmāju seriāls “Viņas melo labāk” atgriezies ar iemīļotiem latviešu aktieriem: kādas lomas viņi atveidos?
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Puntulis ievēlēts par Dziesmu un deju svētku padomes priekšsēdētāju 11
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
6 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kad un kam ir jāiesniedz ienākumu deklarācija?
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Pērn vasarā svinētā Covid-19 atvadu ballīte izrādījās pāragra. Čehija koronavīrusa bedrē un ļoti skarbu ierobežojumu pieņemšanā 6
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zeltainas vistas kotletītes ar Parmezāna sieru un zaļumiem: izcep uzreiz vairāk!
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Andris Bačkurs: Mūs uzskata par zagļiem, dzērājiem un cilvēkiem, kas nemācēs pareizi izmantot 500 eiro. Cik tuvu bezdibenim ir valdības kuģis? 10
4 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
5 populārākie grīdas segumi mājoklī: kā neapmaldīties piedāvājumā?
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 26
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Eiropa ir saņēmusi atbildi! “Eirovīzijas” organizatori paziņo, kā šogad norisināsies dziesmu konkurss 13
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tālis, Tālavs un Marts
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Lāsmiņa ir riktīga pa******”: par savu varoni “Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” saka Diāna Zande 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Bijušajam Rīgas mēram Oļegam Burovam priecīga ziņa – ģimenes pieaugums 4
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir divi varianti – izcila vai blonda!” Šuplinska atklāj, ko plāno darīt pēc ministra krēsla atstāšanas 30
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
No ceturtdienas Latvijā gaidāms aukstuma vilnis. Cik ilgs tas būs? Toms Bricis par laiku šonedēļ un turpmāk 2
2 dienas
IB
Indulis Burka
Praktiski
5 lietas, kas jāzina katram par sulu tecināšanu: kad un kā?
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad jāsēj skābenītes? 1
1 diena