Pasaulē
Eiropa

Krievijas aģenti pēta transatlantiskos kabeļus0


Krievijas kara flotes ūdenslīdēji gatavojas zemūdens operācijām.
Krievijas kara flotes ūdenslīdēji gatavojas zemūdens operācijām.
Foto: mil.ru

Īrijas policijai ir aizdomas, ka Krievijas izlūkdienests ir nosūtījis savus aģentus uz Īriju ar uzdevumu noteikt optisko šķiedru kabeļu precīzu atrašanās vietu Atlantijas okeānā starp Eiropu un Ameriku.

 

Īrija ir zemūdens kabeļu sadures vieta

Krievijas aģenti pārbauda transatlantisko kabeļu aprīkojumu, lai atrastu iespējas tiem pieslēgties vai tos sabojāt krīzes situācijā, atzīmē laikraksts “The Sunday Times”. Īrija sava ģeogrāfiskā izvietojuma dēļ ir daudzu zemūdens kabeļu sadures vieta tīmekļa informācijas plūsmā starp Ameriku, Britāniju un Eiropu. Transatlantiskie kabeļi, pa kuriem plūst 95% ikdienas globālo sakaru, dod iespēju sazināties miljoniem cilvēku un veikt ātras finanšu operācijas par desmit triljoniem dolāru.

Avoti Īrijas policijā un armijā uzskata, ka par trans­atlantiskajiem kabeļiem interesējas Krievijas militārais izlūkdienests GRU, kura aģenti bija iejaukti Krievijas drošībnieka Sergeja Skripaļa noindēšanas mēģinājumā 2018. gadā Britānijas pilsētā Solsberijā. Īrijas drošības dienests secinājis, ka Krievija mēģina izmantot tehnoloģiskas ierīces, lai pārraudzītu datu plūsmu kabeļos un iegūtu priekšstatu par komunikācijas apjomu.

Krievijas aģenti tika novēroti veidojam Dublinas ostas karti, tāpēc gar krasta līniju vietās, kur tiek ievietoti kabeļi, pastiprināti drošības pasākumi, atzīmē “ST”.

 

GRU izmanto Īriju kā operatīvo bāzi

Krievijas pastiprināta interese par transatlantiskajiem kabeļiem pirmo reizi tika novērota 2015. gadā, kad ASV izlūkdienests atklāja Krievijas zemūdeņu un kara kuģu darbību kabeļu izvietošanas rajonos. ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes bijušais darbinieks Džons Saifers, kurš savulaik dienēja Maskavā, uzskata, ka Krievijai šajā jomā ir divi mērķi: spiegošana un komunikāciju bloķēšana konflikta gadījumā.

“Iespējams, viņi arī grib parādīt savas iespējas, lai draudētu Rietumiem.

ASV izlūkdienests ir pieķēris Krievijas aģentus, kas centušies piekļūt zemūdens kabeļiem, arī tajās vietās, kur tie iziet sauszemē. Viņi arī cenšas piekļūt rūteriem un sakaru mezgliem,” intervijā “ST” teica Saifers. Avoti Īrijas armijā un policijā uzskata, ka Krievijas izlūkdienests GRU izmanto Īriju kā operatīvo bāzi saviem aģentiem izlūkošanas datu vākšanā par Britāniju un Eiropas Savienības valstīm, kā arī izspiegojot ārvalstu telekomunikācijas firmas, kurām ir atzari Dublinā.

 

Marks Galeoti, Krievijas politikas eksperts Karaliskajā aizsardzības pētījumu institūtā Londonā, brīdina, ka Krievija uzskata Īriju par Eiropas drošības vājo posmu.
Foto: Dainis Bušmanis

Marks Galeoti, Krievijas politikas eksperts Karaliskajā aizsardzības pētījumu institūtā Londonā, brīdina, ka Krievija uzskata Īriju par Eiropas drošības vājo posmu. “Īrijai nav pretizlūkošanas iespēju, tāpēc tā ir salīdzinoši viegls mērķis. Tajā pašā laikā Īrija ir svarīgs globālā sakaru tīmekļa mezgls, kur koncentrēts liels skaits augstās tehnoloģijas firmu. Tas ir jaunais nākotnes kara lauks,” atzīmē Galeoti.

 

Kā piekļūt kabeļu datu plūsmai

Saistītie raksti

Pirmā zemūdens telegrāfa līnija no Ņūfaundlendas uz Īriju sāka darboties 1858. gadā. Toreiz 509 vārdu telegrammas nosūtīšana ilga 17 stundas un 40 minūtes. Mūsdienās milzīgs datu apjoms zemūdens kabelī tiek pārvietots dažos desmitos milisekunžu. 2019. gada jūlijā slepenas Krievijas minizemūdenes operācijā Krievijas ūdeņos notika negadījums, kurā gāja bojā 14 jūrnieki. Minizemūdenei cenšoties savienoties ar bāzes zemūdeni, tās bateriju nodalījumā notika sprādziens, izraisot ugunsgrēku.

Rietumu militārie eksperti uzskata, ka minizemūdenes uzdevums bija izstrādāt tehnoloģiju, lai piekļūtu informācijai, kas plūst zemūdens kabeļos. Tā kā drošai kuģošanai kapteiņiem ir jāzina zemūdens kabeļu atrašanās vietas, šīs kartes ir plaši pieejamas. Tīmekļa vietnē “TeleGeography” ir 350 kabeļu kartes 550 000 jūdžu garumā dažādās jūrās un okeānos. ASV ir izvietoti arī slepeni zemūdens kabeļi militāras informācijas apritei, kas nav atzīmēti kartēs un kurus cenšas atklāt Krievijas izlūkdienests.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Bijušie valstu līderi koronavīrusa dēļ aicina steidzami sarīkot G20 samitu
16 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Par sejas maskas nevalkāšanu un smēķēšanu slēgtā telpā soda Rumānijas premjerministru
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
“Protestu viļņi atspoguļo patiesu neapmierinātību.” Obama komentē ASV jau gandrīz nedēļu notiekošos protestus 2
1 diena

Lasītākie

LA
LA.LV
Latvijā
“Kretīns viņu nosauca par pērtiķi ugunskurā!” Streips atklāti par rasismu Latvijā un ASV 5
4 stundas
IR
Ilmārs Randers
Latvijā
“Esmu grāmatvede, veterinārārste, agronome un ģimenes pavāre!” Kā “dzīve atgriežas sliedēs” Madonas un Rēzeknes pusē
5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Jaunietis “kunga prātā” nesavalda auto un “noslauka” mašīnu, kurā gadu vecs bērns
3 stundas
AJ
Atis Jansons
Ekonomika
Daļai ir “aizgājis ciet širmis”, bet diez vai asiņainas bildes palīdzēs 1
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Polittehnoloģisks gājiens: cik ēstiska ir skolu direktoru piedalīšanās politiskajā aģitācijā? 2
8 stundas