Dmitrijs Savins
Dmitrijs Savins
Dmitrijs Savins

Krievijas opozicionārs lūdz politisko patvērumu 12

Latvijā politisko patvērumu lūdzis Krievijas jaunās paaudzes nacionālists Dmitrijs Savins, kurš apgalvo, ka pēc viņa izteiktās kritikas par Krievijas īstenoto Krimas aneksijas politiku pret viņu vērsušās Krievijas varas iestādes. Neilgi pēc martā notikušās kratīšanas viņa dzīvoklī D. Savins pārcēlies uz Latviju un ir apmeties Liepājā, bet tagad lūdzis politisko patvērumu Latvijā. Dmitrijs Latviju vērtē kā draudzīgu valsti un uzreiz piekodina, ka Latvijas budžetu ar savu klātbūtni nenoslogošot. “Man ir ienākumi no publicistikas, jau tagad es Latvijā strādāju. Neuztraucieties, neesmu ieradies, lai izmantotu Latvijas sociālos labumus. Ja Krievijā notiks būtiskas pārmaiņas, atgriezīšos dzimtenē, kas man ir ļoti dārga,” teic Dmitrijs.

VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Lasīt citas ziņas

Dmitrijs iesniegumu par patvēruma piešķiršanu pirms nedēļas iesniedzis Valsts robežsardzē. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) izskata iesniegumus par patvēruma piešķiršanu Latvijā. Kā informē PMLP Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Undīne Priekule, patvēruma pieprasītājus PMLP vērtē vidēji sešus līdz deviņus mēnešus, atteikuma gadījumā viņiem ir iespēja iesniegt pārsūdzību. Iestādes pārstāve skaidro, ka tiek izvērtētas ziņas, kuras pieteicējs sniedzis robežsardzes pārstāvjiem.

“Negribēju braukt prom no Krievijas, kas ir mana dzimtene. Cerēju, ka situācija mainīsies un atgriezīšos, bet pašlaik jūtu, ka man nav citas izvēles kā lūgt patvērumu,” stāsta Dmitrijs. Viņš savulaik darbojās politiskajā kustībā “Jaunais spēks”, kuras ideoloģiskā nostāja ir labēji konservatīva un ir opozīcijā Kremlim. Ar Dmitriju iepazinos pirms trim gadiem, kad viņš viesojās Latvijā un bija ticies ar dažiem politiķiem no Nacionālās apvienības. Toreiz viņš bija pārsteigts par padomiskajām 9. maija svinībām Rīgā, kurā pietrūcis cieņas izrādīšanas kritušajiem. Dmitrijs ir trīsdesmitgadnieks, dzimis Aizbaikālā, bet vēlāk apmeties Sanktpēterburgā, kur nodarbojies ar publicistiku un bijis sabiedriskais aktīvists. Krievija, viņaprāt, varas darbību dēļ vairs nav uzskatāma par nacionālu valsti. Krievijas īstenoto Krimas aneksiju viņš uzskata par savai valstij postošu. “Krimas aneksija nesīs Krievijai tikai postu. Nav uz labu brāļu karš ar Ukrainu,” uzskata Dmitrijs. Viņš publicējis vairākus rakstus par Krimas un Ukrainas jautājumiem Kijevā bāzētajā portālā “petrimazepa.com”. Savu uzskatu dēļ esot zaudējis arī daļu draugu Krievijas nacionālistu vidē, tomēr par to nesūkstās. Dmitrijs uzskata, ka publikācijas ukraiņu portālā un dažādi publiskie izteikumi bijuši iemesls tam, lai 5. martā viņa dzīvoklī Sanktpēterburgā kratīšanu veiktu Krievijas Izmeklēšanas komiteja, kurai līdzi bijuši Federālā drošības dienesta darbinieki. “Pie manis atnāca varas iestāžu pārstāvji ar formālu iemeslu, ka mana dzīvesvieta jāpārbauda saistība ar kādu slepkavību. Tas bija iegansts, lai veiktu pie manis kratīšanu, jo par aizdomām saistībā ar šo Krimināllikuma pantu varas iestādes pārrunas neveic, bet gan cilvēkus apcietina,” atceras Dmitrijs. Kratīšanas laikā Krievijas varas iestāžu pārstāvji interesējušies par viņa datu nesējiem, jo sevišķi liela interese bijusi par materiāliem, kas saistīti ar Ukrainu.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Mācās latviešu valodu

Lēmumu doties prom no Krievijas ietekmējis arī tas, ka Sanktpēterburgā arestēts un notiesāts Krievijas Labējā sektora līderis Maksims Kaļiņičenko un notikusi vēršanās pret citiem opozīcijas aktīvistiem, kuri neuzskata, ka Putina izvēlētais ceļš būtu īstais Krievijai. Tāpat viņu varas iestādes aicinājušas sniegt liecības par veciem veiktajiem izteikumiem pret Vidusāzijas imigrantu pieplūdumu Krievijā. “Sapratu, ka pret mani tiek fabricēta lieta, jo varas iestādes nevarēja atrast pie kā “piesieties”, tādēļ atrada iemeslu – manus 2013. gada izteikumus. Laikam neko jaunāku nespēja sameklēt,” domā Dmitrijs.

Marta beigās viņš ieradies Latvijā, kur viņam palīdzējuši iedzīvoties un atrast dzīvokli vietējie nacionāli konservatīvi noskaņotie aktīvisti, kuru vārdus Dmitrijs gan drošības apsvērumu dēļ lūdz neminēt. Dmitrijs apmeties Liepājā – kā dzīvesvietu šo pilsētu viņš izvēlējies tāpēc, ka tajā ir lētākas īres cenas. Latvijā viņš iegādājies jaunu portatīvo datoru, lai varētu rakstīt publikācijas un turpināt pelnīt naudu. Pirms lēmuma pieņemšanas par patvēruma lūgšanu viņš ceļojis uz Bosniju un Hercegovinu, kā arī uz Serbiju un Melnkalni. Tomēr pēc brauciena viņš secinājis, ka vislabāk būtu lūgt patvērumu Latvijā. “Sapratu, ka pasaules uzskatos Latvija ir tuvāka Rietumeiropai. Kaut arī Latvijā ir bijis padomju periods, sabiedrība šeit ir eiropeiska,” vērtē Dmitrijs. Ikdienas dzīve Latvijā Dmitrijam patīk, jo sevišķi ikdienas laipnība latviešu kultūrā, piemēram, viņam esot pārsteigums, ka ierēdņi mūsu valstī pret iedzīvotājiem izturoties atsaucīgi. “Neatceros, ka Latvijā būtu piedzīvojis kādas negācijas vai problēmas. Pats arī neesmu konfliktējošs.” Latvijā viņš cer attīstīt sadarbības projektus starp Latviju un Ukrainu, kā arī turpināt pelnīt maizi ar publicistiku.

Viņš mācās arī latviešu valodu no pašmācības līdzekļiem. “Zinu, ka Liepājā būs bezmaksas latviešu valodas kursi, plānoju tajos apgūt valodu. Dzīvot valstī ilgāku laiku un nezināt tās valodu man šķiet nepieņemami. Neesmu pārliecināts, vai varēšu nākotnē latviešu valodā sasniegt tādu līmeni, lai runātu par filosofiskiem darbiem, taču droši vien varēšu uzturēt ikdienas sarunas un saprast dokumentus latviešu valodā,” saka Dmitrijs.

 

“Putins ir lielākais tautas ienaidnieks”

Pagaidām viņš nezina, kad atgriezīsies Krievijā, kuru ļoti mīl kā savu dzimteni, taču viņam nepatīk tur valdošais režīms un ir bažas par savu drošību. Par Krievijas politiku viņš ir skarbs. “Esmu Krievijas patriots, taču Putins un viņa režīms ir lielākie krievu tautas ienaidnieki,” uzsver Dmitrijs. Jautāju viņam: Krievijai ir daudz resursu, vai tie netiek izmantoti labklājības celšanai? “Tie cilvēki, kas ir pie varas un kontrolē resursus, savējo pulkam tiešām ir radījuši “labklājības valsti”. Varas elite darbojas kā padomju partijas nomenklatūra. Krievijas ekonomika arī tiek veidota pēc PSRS parauga. Tai ir plānveida raksturs, ir savi varas atbalstīti uzņēmumi, bet jaunie uzņēmēji Krievijā ir apspiesti, jo nepiedalās šajā sistēmā,” apgalvo D. Savins. Kremlis ar Krimas aneksiju ir pārkāpis vairākus tabu. “Ar šo rīcību Krievijas elite meta publisku izaicinājumu ASV un Eiropai. Tas bija pašnāvniecisks solis. Dēļ tā sauktajām atbildes sankcijām Krievija vairs nevar garantēt saviem pilsoņiem, kam ir smagas veselības problēmas, labākās zāles. Vai tiešām it kā iedomātu nacionālo interešu vārdā mēs šādi upurējam savus cilvēkus?”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
VIDEO. Neapmierināta kaimiņiene “nopļauj” jaunā pāra kāzas
Lasīt citas ziņas
Profesors Ojārs Skudra: “Es nedomāju, ka Krievijas iebrukums Ukrainā aprobežosies ar pamieru. Domāju, ka Krievija gribēs rakstiskas saistības”
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
Boriss Džonsons: “Tieši skars Krievijas oligarhus un trāpīs Putina kara mašīnas centrā”. G7 valstis aizliegs Krievijai zelta eksportu
Dana Bjorka: “Manu 70 gadus veco mammu pierunāja nedoties pensijā, jo trūkst skolotāju!”
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
19:39
Tev pa spēkam būs viss, kam vien tu pieķersies! Horoskopi 27.jūnijam
19:02
Sinoptiķi prognozē, ka pirmdien laika apstākļi sasniegs nepieredzētus rekordus
18:52
VIDEO. TV personība Baiba Sipeniece-Gavare: “Andrejs Ēķis ir mans liktenīgais vīrietis!”
VIDEO. Liepājas pusē nofilmēts reti sastopams plēsējs, kas uzglūnējis stirnai
FOTO. “Ko par to visu teiktu karaliene Elizabete II…”: Keita Midltone pēc kāda pasākuma izpelnās nežēlīgu britu kritiku
Siguldā, Gaujas pludmalē pazudusi piecus gadus veca meitenīte. Policija lūdz palīdzību!
Baisā miega slimība, kas “ieslodzīja paša ķermenī: kā epidēmija uzliesmoja 1915.gadā un tad pēkšņi izzuda. Vai tiešām vairs neapdraud?
“Itālijā vīns par diviem eiro, mēs varam tikai sapņot!”: Danusēvičs atklāj, kā veselības ministrija cenšas izskaust dzeršanu Latvijā
Balts kaķis – veiksme, melns kaķis – nelaime? Mīti un patiesība par kaķu kažoka krāsām un tā spējām
Džo Baidens: Putins cerēja, ka NATO un G7 kaut kādā veidā sadalīsies, bet tas nenotiks
Uzņēmuma “Sport Revolution” ražotos trenažierus izvēlas gan slaveni hokejisti, gan puikas, kuri sapņo par lielo sportu
Nākošnedēļ tveice turpinās pieņemties spēkā, dažviet gaidāma krusa un vētra
Sinoptiķi izsludina brīdinājumu par laika apstākļiem Latvijā
Anna Dovbiša: Sievietēm – mazākas algas. Vai arī mazākas pensijas?
“Krievi var ierasties jebkurā laikā, nogalināt mūs gultās” Polijas Suvalkos valda satraukums
FOTO. Norvēģija sēro par naktī notikušo traģēdiju un paaugstina terorisma draudu līmeni līdz augstākajam
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs