Latvijā
Kriminālziņas

Kriminālatbildība par okupācijas dienas slavināšanu8


Apsūdzētais Aleksandrs Filejs.
Apsūdzētais Aleksandrs Filejs.
Foto: Artis Drēziņš

Vakar Rīgas pilsētas Vid­zemes priekšpilsētas tiesā sākās tiesvedība pret Latvijas Krievu savienības valdes locekli Aleksandru Fileju, kuru apsūdz pēc Krimināllikuma 74.1 panta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu.

Šo apsūdzību A. Filejs izpelnījās par ierakstu krievu valodā savā “Facebook” kontā pagājušā gada 17. jūnijā – dienā, kas mūsu valstī tiek pieminēta kā sēru diena – Latvijas Republikas okupācijas diena. Starp citu, šis ieraksts joprojām ir pieejams.

Šo ierakstu bija pamanījuši partijas “Vienotība” biedrs Dmitrijs Golubevs un žurnāliste Elita Veidemane, kuri par to uzrakstīja iesniegumu Valsts drošības dienestam. D. Golubevam ieraksts šķita Latvijas iedzīvotāju aizskarošs un okupāciju slavinošs. E. Veidemani ieraksts aizskāris gan personīgi (no okupācijas cietusi dzimta), gan to uztvērusi kā ņirgas par savu tautu un valsti.

Tiesas process pret Latvijas Krievu savienības valdes locekli Aleksandru Fileju

Vakardienas tiesas sēdē bez šo divu liecinieku nopratināšanas prokurore apsūdzības ietvaros nolasīja arī Fileja ieraksta tek­stu (iztulkotu latviski). Autors savam sacerējumam licis virsrakstu “Sveiciens 17. jūnija svētkos” un tekstā apsveic ar 79. gadskārtu kopš sarkanās armijas ienākšanas Latvijā, kas ļāvis drīz gāzt diktatorisko un nacionālistisko režīmu. Tad Filejs paņirgājas par Kārli Ulmani, kas aizsūtīts trimdā, kur esot noķēris dizentēriju, par Latvijas armiju, kas nekurnot un bez svārstīšanās iekļāvusies sarkanās armijas rindās. Uzsver, ka daudzi tūkstoši cilvēku atbrīvoti no latifundiska jūga. Tāpēc, viņaprāt, 17. jūnijs jāgodā un jāciena, daudziem tas devis cerību un otru dzīvi.

Saistītie raksti

Prokurore Agnese Indriksone apsūdzībā norāda, ka Filejs savā publikācijā sniedzis nepilnīgu un sagrozītu vēstures notikumu atreferējumu, apzināti slavējis Latvijas okupāciju, attaisnojis PSRS agresīvo politiku Latvijā – izsūtīšanas, nonāvēšanas. Publikācijā izmantota liekulīga un melīga retorika, slikti izteicies par Latvijas pavalstnieku apcietināšanu, izsūtīšanu un fizisku iznīcināšanu.

Uz tiesu bija ieradušies Fileja līdzjutēji Aleksandrs Giļmans, Jurijs Aleksejevs, Vladimirs Lindermans, Aleksandrs Gapoņenko un citi. Tiesvedība turpināsies maijā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IS
Ilmārs Stūriška
Sports
Starp lauksaimnieka ikdienu un pasaules rekordiem ūdens motosportā. Slakteru dzimtas stāsts trijās paaudzēs
3 stundas
LA
LA.LV
Ekonomika
“Pamēģiniet iztikt ar 300 eiro, šo cilvēku dzīve kļūst par izdzīvošanu,” Arhibīskaps Vanags par pensijām, NĪN un korupciju Rīgā 5
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Divi novadi ir brīvi no Covid-19 slimniekiem
33 minūtes
RR
Rebeka Rogale
Praktiski
5 idejas, kā izgaismot dārzu saviem spēkiem: gaisma no metāla kārbas, burkas vai pudeles
2 stundas
Ieva Ēvalde
Ekonomika
“Jaunie vecāki laimīgi brauc mājās ar jaundzimušo, bet jāskatās uz krematoriju!” Ko valmierieši domā par to, ka kļūst par “bēru galvaspilsētu”? 1
6 stundas