Kultūra
Kultūrpolitika

Kultūra – joprojām šeit un tepat0


Kadrs no režisores Madaras Dišleres simtgades filmas “Paradīze’89”.
Kadrs no režisores Madaras Dišleres simtgades filmas “Paradīze’89”.
Publicitātes foto

Laikā, kad vairākums Latvijas kultūras profesionāļu, it sevišķi neatkarīgās institūcijas un brīvmākslinieki, ar Covid-19 saistītās krīzes dēļ atrodas nezināmas nākotnes priekšā, jo-projām netrūkst radošu ierosmju un ideju, kā kultūru padarīt līdzdalīgu mūsu ikdienas dzīvē arī šajā sarežģītajā posmā.

44 Latvijas filmas skolēniem

Nacionālais Kino centrs portālā “filmas.lv” izveidojis sadaļu “Kino skolās tiešsaistē”, kurā pieejamas vairāk nekā 40 filmas kopā ar metodisko materiālu, kurā ietilpst gan rokasgrāmata skolotājiem, gan darba lapas skolēniem.

Filmas un mācību materiāli iedalīti četrās klašu grupās – 1.– 3., 4.– 6., 7.–9. un 10.–12., – un to izstrādāšanā piedalījušies pieredzējuši pedagogi.

Vienojoties ar filmu producentiem, sadaļā ievietotas 44 Latvijas filmas – 13 spēlfilmas, 21 dokumentālā filma un 10 animācijas filmas. Starp vecākajām ir klasiskās literatūras ekranizācija “Mērnieku laiki” (1968, režisors Valdemārs Pūce) un Rīgas poētiskā dokumentālā kino pirmās filmas (1961), jaunākā – simtgades spēlfilma “1906” (2019, Gatis Šmits). Vairāk: “kinoskolas@nkc.gov.lv.”

Noskaties “Dvēseļu puteni” – ziedo kino senioriem

Latvijas jaunāko laiku vēsturē visvairāk skatīto filmu “Dvēseļu putenis” no 27. marta iespējams noskatīties studijas “Kultfilma” un “Latvijas Filma” “Vimeo” kanālos.

Tā skatāma par maksu, un ienākumu daļu ziedos Latvijas kino vecmeistaru atbalstam.

Šai iniciatīvai pievienojies arī izplatītājs “Latvijas Filma”, ziedojot vienu eiro arī no visām pārējām “Latvijas Filma” “Vimeo” kanālā pieejamajām maksas filmām. Ziedojumi pie to saņēmējiem tiks nogādāti centralizēti ar Latvijas Kinematogrāfistu savienības (LKS) atbalstu.

Tikšanās ar meistariem feisbukā

Ikgadējā norise “Satiec savu meistaru!”, kuras laikā visā Latvijā darbnīcu durvis ikvienam interesentam ver vairāki simti tradicionālo prasmju meistaru, pārcelta uz rudeni – no 4. līdz 6. septembrim. Tikmēr, lai parādītu, ka tradicionālo prasmju kopšana ir arī rūpīgs darbs ikdienā, Latvijas Nacionālais kultūras centrs “Facebook” uzsācis akciju #SatiecSavuMeistaruVirtuāli, aicinot meistarus īsā video demonstrēt savu darbošanos ārkārtējās situācijas laikā.

Digitālie dārgumi pilnā apjomā

Līdz 14. aprīlim brīvā piekļuvē pieejama Latvijas Nacionālās digitālās bibliotēkas (LNDB) periodisko izdevumu krātuve “Periodika.lv”, kurā apkopotas vairāk nekā 1400 laikrakstu un žurnālu digitālās versijas no 1748. gada līdz mūsdienām un kura autortiesību ierobežojumu dēļ pilnā apjomā līdz šim bija pieejama LNB lasītavās un Latvijas publiskajās bibliotēkās.

LNB šobrīd piedāvā attālināti izmantot arī 11 citas LNDB kolekcijas vietnē “digitalabiblioteka.lv”, kā arī vairāk nekā 20 pilntekstu ārvalstu abonētās datubāzes vietnē “ej.uz/LNB_datubazes”, Nacionālo enciklopēdiju vietnē “enciklopedija.lv” u. c.

Piedzīvot teātri pašam mājās

Trešdienās Latvijas Nacionālā teātra sociālajos tīklos tiek piedāvāta iespēja balsot par vienu no divām piedāvātajām nedēļas izrādēm.

Skatītāju izvēlētais iestudējums teātra “YouTube” kanālā tiek ievietots piektdienu vakaros ierastajā izrāžu sākuma laikā plkst. 19, un to var noskatīties līdz svētdienas vakaram plkst. 23.59.

Šobrīd teātris atlasījis un sagatavojis publiskošanai desmit pēdējo desmit gadu izrādes,

kas katra savā veidā ir ievērojama un nozīmīga tā vēsturē. Starp tām ir “Mirušās dvēseles” Kirila Serebreņņikova režijā, Raimonda Paula muzikālā izrāde “Kerija. Retrospekcija”, liriski smeldzīgais Gunāra Janovska stāsts “Uz neatgriešanos…” un citas.

Vērtīgu iestudējumu ieraksti atrodami arī LTV raidījuma “Teātris.zip” īpašajā izlasē, necerēti daudz senu lielisku izrāžu ar mūsu leģendāro aktieru balss ierakstiem ir Latvijas Radio Radioteātra arhīvā, savukārt atraktīvi pēdējo gadu LMT Jaunās zāles izrāžu ieraksti atrodami LMT “Straumē”.

Saistītie raksti

Neatkarīgais “Dirty Deal Teatro” (DDT) ir izveidojis “Izrāžu-instrukciju” ciklu, kuras pamatā ir norādījumi, lai izrādi varētu piedzīvot, atrodoties mājās.

Katru trešdienu plkst. 19 kāds no DDT dramaturgiem sagatavos savu “Izrādi-instrukciju”, kas sastāvēs no dramaturga individuāli piemeklētiem vai radītiem literāriem, vizuāliem, audiāliem u. c. veida materiāliem, kas būs pieejami un lejupielādējami digitāli.

Vairāk informācijas www.km.gov.lv.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zane Dzene
Kultūra
Aktuālā kino izlase
1 diena
LE
LETA
Kultūra
Austrija pašnodarbinātajiem māksliniekiem maksās 1000 eiro ikmēneša pabalstu
2 dienas
LE
LETA
Kultūra
Tapusi dokumentālā īsfilma par pirmo zināmo Latvijas džeza pianistu
2 dienas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
2 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
1 stunda
Raivis Šveicars
Ekonomika
Kur “audzē” citronskābi, antibiotikas, vitamīnus un vakcīnas? “Biotehniskā centra” noslēpumainie bioreaktori
3 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Traģiska sestdiena Liepājā. Avārijā gājusi bojā nepilngadīga jauniete
1 stunda