Kopumā eksponēti 29 mākslas darbi, un tos caurvijošais vēstījums ir izvērpts pietiekami smalks, lai neieklīstu banalitātēs vai pārāk burtiskās tēmas ilustrācijās.
Kopumā eksponēti 29 mākslas darbi, un tos caurvijošais vēstījums ir izvērpts pietiekami smalks, lai neieklīstu banalitātēs vai pārāk burtiskās tēmas ilustrācijās.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Lai elpotu, mums vajag naftu”. Santas Hiršas recenzija par festivāla “Survival Kit 11” izstādi “Būt drošībā ir bīstami” 0

No 4. septembra līdz 4. oktobrim bijušajā Rakstniecības un mūzikas muzeja ēkā Tērbatas ielā 75 norisinās Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā festivāla “Survival Kit 11” izstāde “Būt drošībā ir bīstami”.

Latvijas Laikmetīgās mākslas centra organizētā festivāla “Survival Kit 11” tēma un nosaukums ir “Būt drošībā ir bīstami”, un tas pievēršas pretrunām modernās pasaules radītajās drošības struktūrās.

Izstādes kuratores Katjas Krupeņņikovas skatiens ir pievērsts varas, baiļu un drošības mehānismu mijiedarbībai un no to savstarpējām attiecībām izrietošajām apspiešanas un diskriminācijas formām.

Rietumu sabiedrību un tās patiesības veidojošie sociālie procesi bieži vien tiek vai nu aizmirsti (jo vēsturi rak-sta “uzvarētāji”), vai arī kļuvuši tik ikdienišķi pierasti, ka tos vairs nepamanām un uzskatām par pašsaprotamām, nemaināmām parādībām.

Izstādes mākslas darbi lielākoties aktualizē marginalizētas mūsdienu dzīves pieredzes un cenšas pievērst skatītāja uzmanību pašam marginalizēšanas procesam.

Kopumā eksponēti 29 mākslas darbi, un tos caurvijošais vēstījums ir izvērpts pietiekami smalks, lai neieklīstu banalitātēs vai pārāk burtiskās tēmas ilustrācijās, darbi lielākoties uzvedina uz mākslas darbā aktualizēto problēmu patstāvīgu apjēgšanu, nevis tās didaktiski skaidro kā jaunas patiesības.

Mazāk veiksmīgs šķiet dokumentālo mediju īpatsvars – proporcionāli pārāk liela daļa eksponātu ir informatīvi sižeti vai teksti, netiek iesaistītas vizuāli estētiskās dimensijas, kas mākslinieciski paspilgtinātu darbu anotācijās izteiktās idejas.

Mākslas izstādei nav jābūt izklaidējošai, tai ir jāizglīto skatītājs arī bez vizuāliem efektiem un izskaistinājumiem, taču problēmu, tēmu, politisko kontekstu spektrs šajā izstādē šķiet pārāk plašs, lai pat vairāku apmeklējumu laikā skatītājs pilnvērtīgi iepazītos ar katru no tiem – informācijas blīvums liek kļūt paviršam.

Iespējams, ka lielais tekstu un video darbu īpatsvars ir pandēmijas apstākļu rosināts, jo šī formāta darbus gluži vienkārši ir vieglāk “transportēt” un eksponēt ierobežotas pārvietošanās laikmetā.

Uz dominējošā dokumentalitātes un plakanā attēla fona izceļas un tādēļ jo spēcīgāk iedarbojas darbi, kas balstās pretējos izteiksmes līdzekļos, piemēram, ironiskā Martas Tuomālas video instalācija, kurā apmeklētājs var pievienoties stundu garam velo video treniņam, klausoties repa lamās, kas vērstas pret nevienlīdzības, vardarbības un diskriminācijas piemēriem Somijā.

Uz tradicionālo sabiedrības vērtību neīstumu smalki norāda Līgas Spundes instalācija “Neviena svētība par ļaunu nenāks”.
Foto: Timurs Subhankulovs

Drošības un baiļu psiholoģija tiek aplūkota ciešā saistībā ar kapitālisma mehānismiem, efektivitātes, produktivitātes un pragmatisma baušļu negatīvo ietekmi uz cilvēku pašizpratni.

Izstāde atsedz šīs sistēmas negausības radītās katastrofas un nevēlēšanos uzņemties atbildību par tās upuriem, manipulējot ar drošības un apdraudējuma mītiem.

Dažādu etnisko un seksuālo minoritāšu dzīves formas lielā mērā izriet no bailēm, un atstumtības dēļ viņi ir spiesti veidot jaunas dzīves prakses un kopienas.

Sabiedrība šīs netradicionalitātes mēdz uzlūkot kā protesta formu, taču bieži vien tā ir izdzīvošanas nepieciešamība, nevis dumpinieciskums.

Uz tradicionālo sabiedrības vērtību neīstumu smalki norāda Līgas Spundes instalācija “Neviena svētība par ļaunu nenāks” – baltie, ļodzīgie žodziņi kā mietpilsoniskās laimes un drošības sajūtas metaforas aiz sevis slēpj šausminošus notikumus.

Līga Spunde spēj vizuāli izteiksmīgi izstāstīt stāstus caur to distancētību, ar kādu mēs paši bieži vien noraugāmies uz apkārt esošajām cietsirdībām.

Vēl viens būtisks izstādes aspekts ir ķermeniskā pieredze baiļu un drošības sajūtu kontekstā. Pilvi Talalas darbs “Glāstītāja” vēsta par “pieskārienu pakalpojumu”, kuru kāda kompānija noalgojusi kompānijas darbinieku labsajūtas vairošanai (kas, protams, nepieciešama darba efektivitātes uzlabošanai).

Labsajūtas konsultantes pieskārieni firmas darbiniekiem rada diskomfortu, un tas atsedz gan pašas labsajūtas padarīšanu par preci, gan arī sabiedrības pretestību savstarpējām rūpēm – kāds no darbiniekiem e-pastā min, ka tam “neesot vietas biznesa vidē”.

Spilgts ķermeniskās pieredzes darbs ir Evitas Vasiļjevas instalācija “Impulss (J jeb Imp)”, kas ir kļuvis par visvairāk instagramēto izstādes darbu.

Interaktīvā telpas instalācija izvērš drošības mehānismu milzu organismā un, līdzīgi kā citos Vasiļjevas procesuālās tēlniecības darbos, izvērš uz āru, atsedz iekšējās struktūras, šoreiz pašam skatītājam kļūstot par mazītiņu megastruktūras elementu.

Foto: Timurs Subhankulovs

“Survival Kit 11” izstāde lielā mērā pievēršas mazapzinātām ikdienas apspiestības tehnoloģijām, kas pašorganizējas un izriet no konkrētiem notikumiem, nevis tiek stratēģiski īstenotas “no augšas”, piemēram, konstruējot ārējo ienaidnieku masu manipulācijas nolūkos.

Evitas Gozes fotogrāfiju sērija “Savīti pirksti” izaicina tradicionālos priekšstatus par mājām kā drošības vietu, kas realitātē tik daudziem (vai drīzāk daudzām) ir baiļu vieta, jo sevišķi pandēmijas apstākļos, kad dramatiski pieauga vardarbības gadījumi ģimenēs.

Sīriešu mākslinieka Muhammada Ali zīmējumu sērijas savukārt pievēršas kara bēgļu un patvēruma meklētāju pieredzei, kas ir pārāk šausmīga, lai jebkādā veidā atbilstu vārda “patvērums” raisītajām asociācijām.

Izstādes darbi tika radīti vai iecerēti vēl pirms pandēmijas, taču dīvainā kārtā tieši pandēmijas pieredze daudzus vēstījumus izgaismo vēl daudznozīmīgāk – manuprāt, tas apliecina kuratores Krupeņņikovas spēju saredzēt tās sociālās pieredzes nianses, kas fundamentālā līmenī ir mūsdienu dzīves asinsrites pamatā.

Saistītie raksti

Daudzos darbos kā mūsdienu destruktīvā pragmatisma pretstats izmantota griezīga ironija, un man kā skatītājam ir ļoti viegli pašidentificēties ar tām raizēm un trauksmēm, par kurām runā izstāde – es neesmu viena, domājot par “hedonismu kā obligātu darbu”, “kognitīvo kapitālismu” un atvaļinājumu kā vēl vienu nodarbinātības formu.

Vienā no video darbiem izskan doma, ka 20. gs. 30. gadu vēsture mums ir pierādījusi – ja nepieciešamība pēc drošības tiks konfrontēta ar nepieciešamību pēc demokrātijas, uzvarēs drošība. Jācer, ka kādreiz mums kā sabiedrībai izdosies šo formulu apvērst pretējā virzienā un neitralizēt drošības draudus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Raivis Šveicars
Ziņas
Grib aizņemt “Huawei” nišu. Latvieši pierāda, ka spēj radīt globāli konkurētspējīgus produktus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
28 minūtes
EL
Egils Līcītis
Stāsti
“Mani pārsteidz tā agresivitāte, kas nāk no liberāļu puses.” Saruna ar Dagmāru Beitneri-Le Gallu 10
12 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Rīgas Dinamo” ir novedams uz vēstures mēslaini. Egila Līcīša komentārs
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
VIDEO. Ķīlnieku krīze Gruzijā: jaunākā informācija par bankā sagūstītajiem cilvēkiem
37 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Šoferis netiek galā ar agresīvu pasažieri bez sejas maskas, iesaista policiju
48 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Pūtīs spēcīgs vējš un līs. Laika prognoze ceturtdienai
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Nedomāt par sliktāko scenāriju. Martins Dukurs par gatavošanos sezonai un noskaņojumu
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Iedzīvotājus plāno atbrīvot no parādsaistībām. Vai parādu atlaidīs visiem?
14 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Par šo zemi esam samaksājuši ar savām asinīm. Karš noteikti būs…” 2
10 stundas
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts
1 stunda
SP
Sarmīte Pujēna
Ziņas
“Pūt, vējiņi!” ir miruši. Lai dzīvo “Pūt, vējiņi!” Liepājas rokenrola katedrāles smagā pārdzimšana
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Uzbrukumi Levita likumam. Par ko satraukušies Krievijas propagandisti? 3
15 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
VIDEO. “Atskanēja kliedzieni un četri šāvieni.” Ropažu novadā nošauts vīrietis 1
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Viņi ir Dieva bērni.” Pāvests pauž atbalstu homoseksuālu pāru savienībām 13
13 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 24
19 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
“Dakteris kabatā” – lietotne, kurā sazināties ar ārstu, tiklīdz sajusti pirmie slimības simptomi
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lūdz palīdzību Rīgā pazuduša 14 gadus veca zēna atrašanā 1
12 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Mazkustīgā paaudze. Kā bērnus atradināt no čipsiem un un motivēt sportot
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 3
21 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 43
1 diena
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā 2
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 11
22 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim 1
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
Nepilngadīgā Egita pirms divām nedēļām aizbēga no mājām, māte izmisumā 4
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Mākslinieki pliki kā baznīcas žurkas, tagad nebūs naudas opioīdiem un alkoholam!” Egila Līcīša feļetons 22
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 10
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
6 iemesli, kāpēc jāēd auzu pārslas: plus brokastu recepte – mājās gatavots auzu pārslu kraukšķīgs muslis 1
20 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
20 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Zvaigznes šodien spēlēsies ar tavām atmiņām, jūtām un emocijām! Horoskopi 22.oktobrim 1
16 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Nākotnes Rīgas industriālais “piedēklis”. Pirms 60 gadiem Mangaļsalu pievieno galvaspilsētai
09:16
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Atjautīgas un oriģinālas dāvanu idejas visai ģimenei
09:00
LE
LETA
Ziņas
Plānoja nolaupīt un nogalināt cilvēkus: Teikā aiztur sevišķi bīstamu noziedznieku
08:57