Salaspils “Mēness aptiekas” vadītājas vietniece, farmaceite Daiva Āboliņa.
Salaspils “Mēness aptiekas” vadītājas vietniece, farmaceite Daiva Āboliņa.
Publicitātes foto

Lai nāktu pie sava farmaceita… 0

DAIVA ĀBOLIŅA farmācijas studijas Rīgas Stradiņa universitātē pabeidza vien pirms gada, taču jau ir spējusi pierādīt gan farmaceita kompetenci, gan vēlmi attīstīties, turpinot pašizglītoties, gan spēju uzņemties atbildību, kļūstot par Mēness aptiekas Salaspilī vadītājas vietnieci.

Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt 30
Lasīt citas ziņas

Kā pandēmija ietekmē aptiekas ikdienas darbu, kas ir citādi?
Darbs ir jūtami mainījies – Mēness aptieka Salaspilī ir neliela, tajā tagad drīkst ienākt tikai viens cilvēks, jāietur distance, jānēsā maksa. Šie noteiktumi mudina meklēt veidus, kā ar klientiem komunicēt attālināti. Dodu aptiekas telefona numuru, lai klients varētu sazvanīt aptieku jau pirms apmeklējuma un noskaidrot, vai zāles ir izrakstītas, vai tās ir pieejamas.

Svarīgi saprast, vai kādu preci ir nepieciešams pasūtīt. Ir hroniskie pacienti, kuri nevēlas apmeklēt publiskas vietas. Salaspils, par laimi, nav liela pilsēta. Mēness aptiekai ir arī pakalpojums – recepšu medikamentu piegāde uz mājām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Mūsu pastāvīgie klienti jau ir ielāgojuši, ka tad, ja nepieciešama garāka saruna ar farmaceitu, droši var zvanīt uz aptieku – izrunājam visas vajadzības, ar zāļu lietošanu saistītos jautājumus, un pacients atnāk tikai saņemt medikamentus, negaidot rindā un netērējot laiku.

Kas pašreiz ir aktuāls Mēness aptiekā?

Mums šobrīd ir sirds mēnesis aptiekā. Ar atgādinājumu „Lai tava sirds skan veselīgi!” esam vērsušies pie tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuriem kāda no sirds-asinsvadu slimībām jau izveidojusies un rūpes par sirds veselību ir ikdiena, kas saistīta arī ar medikamentozo terapiju.

Atgādinām par sirds veselības riskiem jauniem aktīva dzīvesveida piekritējiem un ikdienas stresa skartajiem, kuru dzīvesveids var attīstīt riska faktorus sirds un asinsvadu slimībām. Mēs – farmaceiti – piedalījāmies papildu semināros par sirds veselību, lai vēl labāk prastu sniegt aprūpi saviem klientiem. Pie mums ir pieejams viss sirds veselībai nepieciešamais.

Plašs aptiekas preču klāsts noteikti ir svarīgs, bet, ko aptiekas klients, jūsuprāt, visvairāk sagaida no farmaceita?

Manuprāt, klientiem vissvarīgākais ir saņemt farmaceita padomu. Aptiekā ienāk gan tie cilvēki, kuri vispirms veselības problēmai meklē risinājumu aptiekā, gan tie, kuri jau bijuši pie ārsta.

Piemēram, pēc neirologa apmeklējuma aptiekā iegriezās kāda pastāvīgā kliente. Viņa jau lietoja vairākas zāles sirdij un asinsspiediena kontrolei. Speciālists izrakstīja sešas jaunas receptes, un paciente bija šausmās – vai tiešam to visu drīkst un vajag lietot? Un te nu ir farmaceita lauciņš – zināt visu par zālēm, par to, kā tās iedarbosies, kādēļ ir jālieto. Izskaidroju, kā un kāpēc tieši kopā lietotas šīs zāles sniegs visātrāko un labāko efektu, kuras zāles kurā laikā vislabāk lietot.

Mans uzdevums bija pārliecināties par medikamentu saderību un apstiprināt, ka tas, ko izrakstījis ārsts, patiešām ir jālieto, lai iespējami ātri izveseļotos.

Vai farmaceita viedoklis aptiekas apmeklētajiem ir svarīgs arī citos ar veselību saistītos jautājumos?

Pašlaik internetā ir ārkārtīgi daudz informācijas par Covid-19, cilvēki aktīvi apmainās arī ar savu pieredzi. Var apjukt, ir vajadzīgs kāds, kurš spēj objektīvi izvērtēt informāciju. Mēs, farmaceiti esam zinoši veselības aprūpes speciālisti un esam gatavi palīdzēt orientēties.

Šā gada laikā bieži ir nācies skaidrot, piemēram, kāpēc jānēsā maska un kāpēc ir svarīgi to darīt pareizi. Tagad daudzi interesējas par vakcināciju, jautā, vai farmaceiti to iesaka darīt, vai paši vakcinēsies. Atbalstu vakcinēšanos un saprotu, kas tas ir vienīgais reālais veids, kā pamazām atgriezties iepriekšējā dzīve.

Nākas cilvēkiem skaidrot, kāds ir vakcīnu uzdevums, ka vakcinācija pilnībā nepasargā no saslimšanas, taču pasargā no smagas slimības gaitas un nonākšanas slimnīcā. Protams, klienti pašlaik pastiprināti interesējas arī par to, kā šajā laikā stiprināt imunitāti.

Kādā virzienā turpmāk būtu jāattīsta farmaceitiskā aprūpe?

Ceru, ka nākotnē farmaceiti vēl vairāk nodarbosies ar konsultēšanu, ka veidosim klientiem zāļu lietošanas pārskatus, kas ietver zāļu mijiedarbības analīzi, sniegsim plašas rekomendācijas par zaļu lietošanu.

Farmaceits nedrīkst mainīt ārsta noteikto terapiju, taču var informēt ārstu par iespējamo nepieciešamību izrakstītās zāles aizvietot. Farmaceits var noskaidrot, kādus uztura bagātinātājus un bezrecepšu  preparātus pacients lieto, var sastādīt zāļu lietošanas dienas plānu, lai klientam būtu saprotams, kā jāuzņem zāles, lai tās vislabāk sasniegtu savu mērķi.

Tas viss ir īpaši svarīgi, ja ir izrakstīti vairāki medikamenti, jo pacients var šaubīties domājot, vai tiešam tas viss ir nepieciešams. Taču tad, kad farmaceits medikamentu lietošanu saliek pārskatāmā tabulā, viss kļūst saprotams un uzlabojas arī līdzestība.

Kā ar papildu pakalpojumu pieejamību aptiekā, piemēram, dažādu veselības mērījumu veikšanu – tas ir noderīgi?

Noteikti vēlētos, lai aptiekā būtu pastāvīga iespēja veikt holesterīna līmeņa un glikozes līmeņa mērījumus, un tūlīt arī saņemt farmaceita konsultāciju. Šādi varētu nodrošināt daudz plašāku iedzīvotāju aptveri, jo aptieka ir ērti pieejama vieta ikvienam.

Esmu arī par vakcināciju aptiekās. Protams, tad būtu nepieciešams farmaceitus apmācīt gan par pareizu vakcinēšanu, gan pirmo palīdzību, ja rodas nepieciešamība. Aptiekai ir jāattīstās, jābūt savā ziņā veselības centram.

Farmaceitam, lai uzturētu augstu profesionālo līmeni, visu laiku ir jāmācās, jāseko līdzi nozares visjaunākajai informācijai, jo dažkārt tas, kas bija patiesība pirms desmit gadiem, tagad ir pārskatīts, veikti jauni pētījumi, iegūti jauni pierādījumi.

Man gribētos, lai klients nāk uz aptieku pie sava farmaceita – speciālista, kurš viņu pazīst, zina, kā kontaktēties ar ārstējošo ārstu, ja ir kāda neskaidrība. Uzticēšanas farmaceitam atvieglo komunikāciju. Arī ārstam būtu vieglāk strādāt, ja zinātu, kā par viņa pacienta terapiju rūpējas farmaceits.

Plašākas zināšanas par pacientu farmaceitam ļoti palīdzētu – labāk varētu saskatīt kopainu, savukārt klientam nebūtu atkal un atkal jāstāsta par savu veselības problēmu.

Daiva, kādēļ jūs izvelējāties farmaceita profesiju?

Veselības aprūpe ieinteresēja jau pamatskolā. Vidusskolā gan domāju par komunikācijas jomu, taču man patika arī bioloģija. Farmāciju izvelējos, jo te galvenais ir rūpes par cilvēku, no kā izriet vēlme palīdzēt, līdzjūtība, laipnība. Vēl man bija svarīgi apgūt labu profesiju, tādu, kas būt vērtīga gan man pašai, gan tuviniekiem.

Izvēloties farmāciju, sapratu, ka varēšu palīdzēt arī savai ģimenei, zināšu, ko turēt mājas aptieciņā un kā to izmantot, ja gadījusies kāda ķibele. Turklāt šajā profesijā vienmēr ir nodrošinātas darba iespējas. Ir tikai jāgrib strādāt ar cilvēkiem.

Apzinājos, ka studijas nebūs vieglas, bet es biju gatava grūtībām un spēju motivēt arī kursabiedrus. Visus studiju gadus man bija interesanti, bija liels gribasspēks, nepieļāvu domu, ka kaut ko nevaru. Pabeidzot studijas tu vairs neesi tāds, kāds biji, tās uzsākot.

Novērtēju iegūtās zināšanas un esmu ārkārtīgi pateicīga pasniedzējiem, kuri savu mācību priekšmetu uztvēra īpaši nopietni un citu pie cita lika zināšanu ķieģelīšus, no kā būvēta mana profesionalitāte.

Tagad par šādiem ķieģelīšiem jāgādā pašai.

Jā, protams! Skola nekad neiemāca visu. Paldies Rīgas Stradiņa universitātei, jo zinu, kur atrast jaunāko informāciju un kā to analizēt. Studiju process beidzies, taču gandrīz ik dienu, meklējot atbildes uz sarežģītiem jautājumiem, lasu zinātnisko literatūru.

Vai jums ir sava recepte veselīgai ikdienai?

Noteikti vajag katru nakti kārtīgi izgulēties. Lai tas izdotos, jāpierod laikus iet gulēt. Tā, manuprāt, daudziem ir problēma. Jāpatur prātā, ka vislabāk ķermenis atjaunojas miegā.

Nākamais – vajag ķert ikvienu saulainu mirkli. Noteikti jādodas garās pastaigās, ja veselība ļauj, var paskriet. Nevajadzētu tūlīt izvirzīt lielus mērķus, jāsāk lēnā tempā. Kustības nostiprina sirdi, vairo izturību. Labs miegs un fiziskas aktivitātes palīdzēs saglabāt emocionālo līdzsvaru un labu mentālo veselību. Skrienot vai staigājot ir iespēja sakārtot domas vai pretēji – izslēgt tās un izbaudīt procesu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
Lasīt citas ziņas
Putins “ir uz jaunas zemes sagrābšanas sliekšņa”: brīdina, ka Krievija jau tuvākajās dienās var anektēt Piedņestru
TV24
Smiltēns: Pat tantei ar gurķu burku ir sava loma valsts aizsardzības mehānismā
Interneta lietotāju sašutumu izpelnījies sabiedrisko mediju portālā publicētais “Cūku komikss” par karu Ukrainā
Ukrainas tautas apņēmība un spēks turpina iedvesmot: Lielbritānijas karalis uzrunā ukraiņus
TV24
Rektore par izglītības reformu: Sanāk, ka mēs gribam, lai ārpus Rīgas nekas nenotiek un visi koncentrējas tikai Rīgā
23:00
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
22:37
TV24
Zvērināts advokāts: Grozīt Krimināllikumu ir mūsu Saeimas hobijs. Tas tiek darīts četras reizes gadā
22:07
TV24
Vēsturnieks: Globāli sankcijas pret Krieviju ir kļūda – tagad viņi savu naudu vienkārši “groza” iekšienē
TV24
Zvērināts advokāts: Grozīt Krimināllikumu ir mūsu Saeimas hobijs. Tas tiek darīts četras reizes gadā
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
VIDEO. Atkal satikušies pasaulē garākais vīrietis un īsākā sieviete
Dārzs
Latviešu ēdienkarte nav iedomājama bez kartupeļiem. Kādas šķirnes ieteicamas mazdārziņiem?
VIDEO, FOTO. Rīgā pie Brīvības pieminekļa pulcējās vairāki simti cilvēku Ukrainas atbalstam
VIDEO. “Nopietni? Tas vispār ir legāli?” Soctīklotāji šokā par dzīvokli Ņujorkā, kas mēnesī izmaksā 1200 ASV dolārus
Lavrova lidmašīnai beigusies degviela, taču brazīļi atsacījušies to uzpildīt
Krāpnieki izplata viltotu Navaļnija vēstuli, lai izkrāptu cilvēkiem naudu
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
VIDEO. “Jūs sabojājat manu dzīvi vienas izpostītas dienas dēļ!” Pusaudzis, kurš izspēlēja negantu joku, laivotājus aplejot ar pienu, izjutis karmas garšu
“Neviens pasaulē neticēja, ka mēs izdzīvosim!” Sirskis pauž pārliecību, ka “gaisma uzvarēs tumsu”
TV24
Rektore par izglītības reformu: Sanāk, ka mēs gribam, lai ārpus Rīgas nekas nenotiek un visi koncentrējas tikai Rīgā
Kokteilis
FOTO. Kokaīns, marihuāna un atkritumu tvertne, kas “skatās uz viņu”: princis Harijs pēc vaļsirdīgām atklāsmēm tagad saskaras ar nopietnām problēmām
Edvarts Krusts pēc brauciena uz Ukrainu: Kad tev līdzās sprāgst lādiņš, pasaule kļūst apbrīnojami skaidra
Navaļnija mirstīgās atliekas beidzot atdotas mātei
Viedoklis
Romāns Meļņiks: Ne jau pateicoties cītībai mācībās un iepriekšējos darbos sievietes tika amatos, bet spekulējot ar dzimumu
TV24
Rīgas lielākā atskurbtuve ir Stradiņu slimnīcas uzņemšanas nodaļa, un tas nav normāli
Bots/Plūme Siguldā uzvar Pasaules kausa posmā kamaniņu sportā
VIDEO. Varšavā pie Krievijas vēstnieka villas izber divas tonnas kūtsmēslu
TESTS: 10 jautājumi – cik daudz patiesībā tu zini par Ukrainu?
Kāds pāris loterijā laimē vienu miljonu. Sapnis par jaunu māju netiek piepildīts, jo sieviete negaidīti pazūd
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Latvijā naktī uz sestdienu no sliedēm nogājis vilciens ar Krievijas graudus transportējošiem vagoniem