Foto – Shutterstock

Laiks stādīt vasaras ķiplokus 0

“Kur var iegādāties vasaras ķiplokus? Kad tos var stādīt?” DAIGA KĀRKLIŅA

Reklāma
Reklāma
7 lietas, ko gudri cilvēki par sevi nekad nesaka
“Izgāju cauri ellei!” Divu bērnu mamma atvadās no bērniem un tikai pēc ķīmijterapijas uzzina, ka nekad nav bijusi slima 4
Raksturs un liktenis pēc dzimšanas datuma: pārsteidzoši precīzs raksturojums 6
Lasīt citas ziņas

Pūres Dārzkopības pētījumu centra kolekcijā patlaban ir 12 vasaras ķiploku vietējie kloni, tomēr stādmateriālu te pagaidām iegādāties nevar, jo ķiploki nav vēl savairoti pietiekamā daudzumā.

Vasaras ķiplokus pārdod SIA “Mārupes sēklas” (Mārupes novada Mazcenu alejā 6), cena – 12 eiro kilogramā. Pie dārznieces Valērijas Stīveres (Bauskas novada Gailīšu pagastā, mob. tālr. 22418336) var iegādāties vasaras ķiploku stādmateriālu par 0,40–0,50 eiro gabalā. Galviņa apmēram 4 cm diametrā, šķirne neveido ziednešus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valērija Stīvere iesaka vasaras ķiplokus stādīt aptuveni 8.–9. maijā. Pavairošanai izmanto tikai ārējās, lielākās daiviņas, jo no iekšējām izaugs ābolveida ķiploki bez daivām. Stāda 10–15 cm attālumā citu no citas, starp rindām atstājot 45–60 cm. Kad ķiploki izauguši apmēram 5 cm gari, audzētāja tos mēslo ar atšķaidītu liellopu vircu, 10 l ūdens pievienojot 1–1,5 l mēslojuma.

Ja organiskais mēslojums nav pieejams, pamatmēslojumā var iestrādāt kompleksos ilg­stošas iedarbības minerālmēslus (ap 50 g/m2), bet papildmēslojumā pāris reižu dot amonija sulfātu (30–40 g/m2). Augšanas periodā jāraugās, lai stādījums neaizaug ar nezālēm, tas regulāri jāravē, jārušina. Lai iegūtu prāvākas daiviņas, Valērija jūlija beigās, augustā nedaudz atrauš augsni no ķiploku galviņām. Augusta beigās, septembra sākumā vasaras ķiplokiem sāk kalst laksti – tad ir klāt ražas vākšanas laiks.

– Vasaras ķiploku daiviņas pirms stādīšanas der samērcēt Vitmīna šķidrumā, lai labāk apsakņotos. Var arī apkaisīt ar sauso Trihodermīnu vai Biomiksu. Šie preparāti veicinās augšanu, stiprinās augus. Biomiksam ir plašāks darbības spektrs nekā Trihodermīnam, bet tas ir nedaudz dārgāks. Desmit kilogramiem ķiploku vajag 100 g sausā Biomiksa vai Trihodermīna. Pārdozēt tos nevar – nekas slikts nenotiks, augsne tikai kļūs bagātāka ar labiem organismiem, – stāsta SIA “Bioefekts” direktore Anita Lielpētere.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.