Praktiski
Dārzs

Laiks stādīt vasaras ķiplokus. Dārzkopes padomi0

Foto-Fotolia

Kā stādīt vasaras ķiplokus? ĢIRTS KANDAVAS NOVADĀ

Vasaras ķiplokiem piemērotas trūdvielām bagātas, ātri iesilstošas augsnes, kur rudenī neuzkrājas lieks mitrums. Ja trūdvielu saturs ir neliels, augsni vēlams ielabot, iestrādājot labi sadalījušos kūtsmēslus vai kompostu. Dārzniece Maija Riekstiņa no Auces novada, ik pavasari sagatavojot vietu sīpolaugu stādīšanai, vispirms izkaisa kompleksos minerālmēslus, tad mālaino augsni uzfrēzē un veido dobes. Kā priekšaugi noder kartupeļi, kāposti. Noteikti neder sīpoli, nav ieteicami arī zirņi, bietes. Jācenšas ievērot augu seku – ķiplokiem savā iepriekšējā vietā vajadzētu atgriezties tikai trešajā ceturtajā gadā. Vasaras ķiplokus stāda aprīļa beigās, izmantojot ārējās, lielākās daiviņas, lai iegūtu augstāku ražu. Dārzniece uzsver: “Nevar stādīt, kā pagadās, proti, ar kājām gaisā – daivas jāliek zemē ar pamatni uz leju. Nedrīkst arī daiviņas iestumt zemē, jo tad tās tiek saspaidītas. Ķiploki jāiegulda mīkstā, sastrādātā zemē, iepriekš izveidotās vadziņās, ko pēc tam aizber ar augsni.”

Ķiplokus izvieto 3–4 rindās ar 25–30 cm attālumu starp tām. Daivas izvieto pussprīža attālumā citu no citas. Stāda tā, lai būtu pārsegtas ar aptuveni 3 cm biezu augsnes kārtu.

Audzēšanas laikā ķiplokus regulāri ravē un mēslo ik pēc divām nedēļām. Līdzko parādās asni, izmanto komplekso minerālmēslojumu, izšķīdinot ēdamkaroti 10 litros ūdens. Piebarošanu pārtrauc jūnijā.

Vasaras ķiplokus novāc vēlāk nekā ziemas ķiplokus – īsi pirms visu lapu nodzeltēšanas, kad stublājs kļūst nenoturīgs un sāk noliekties. Pēc izraušanas ķiploki kārtīgi jāizžāvē – ja laiks saulains, žāvē saulē; ja lietains, ķiplokus tur nojumē vai siltumnīcā.

Izmēra ziņā vasaras ķiploki ir mazāki nekā ziemas ķiploki, to daiviņas izvietojušās vairākās kārtās pie pamatnes.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AK
Aiva Kalve
Praktiski
6 ēdienu receptes katrai gaumei ar spinātiem un skābenēm: zaļi un veselīgi!
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Praktiski
Bīstama vai nekaitīga – kā atpazīt Latvijā dzīvojošās čūskas: skaidro speciālists 1
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Soli pa solim: uzšuj pati svārkus ar volānu!
2 dienas

Lasītākie

AR
Anda Rožu
kalne
Kultūra
LTV pret TV3. Ziņu karš vai “nekas īpašs”
36 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
Atklāj, cik gada laikā nopelnījis korupcijā apsūdzētais bijušais Latvijas Bankas prezidents Rimšēvičs
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Turpinām uzmanīties! Vakar atklāts vēl viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
15 minūtes
LE
LETA
Dabā
Apmācies, brīžiem nedaudz līs. Laika ziņas svētdienai
1 stunda
JR
Jānis Riekstiņš
Latvijā
Viņš ne tikai piedalījās, bet arī teorētiski pamatoja visnežēlīgākās represijas. Kādu cilvēku uz Latviju atsūtīja Staļins? 8
1 diena