Latvijas hokeja valstsvienība sesto reizi cīnīsies olimpiskajās spēlēs

Lielas likmes, pilnas tribīnes un Latvijas uzvara: kā Latvijas izlase izcīnīja ceļazīmi uz Pekinu 0

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84

Latvijas hokeja izlase vakar teju pilnā “Arēnā Rīga” ar 2:1 pārspēja Franciju, kvalificējoties Pekinas olimpiskajām spēlēm. Šī Latvijai būs piektā olimpiāde pēc neatkarības atgūšanas.

Vecās saiknes

Pirmajās spēlēs Harija Vītoliņa vadībā Latvijas izlase uzvarēja ar lieliem rezultātiem – 6:0 pār Itāliju, katrā no periodiem gūstot pa diviem vārtiem, un 9:0 pār Ungāriju.

Pret ungāriem pēc diviem periodiem bija tikai 1:0, mača otrajā daļā sāncenši pat izskatījās mazliet labāki, vairākkārt Latviju vārtos glābjot Ivaram Punnenovam.

Pārtraukumā tika veiktas maiņas virknējumos, saliekot kopā iepriekš divos pasaules čempionātos iespēlētos Ronaldu Ķēniņu, Rodrigo Ābolu un Rūdolfu Balceru.

Pirmajos divos izgājienos uz ledus viņi nokārtoja divus vārtu guvumus un viesi sabruka. Balceram 3+3, Ķēniņam 2+4, bet par labāko atzītajam Ābolam 2+1.

Astoņus vārtus periodā iepriekš Latvijas izlasei bija izdevies gūt 1996. gadā olimpisko spēļu kvalifikācijā pret Lietuvu, kas noslēdzās ar 27:0.

Latvijas izlasei šajā turnīrā palīdz arī treneru korpusā oficiāli neiekļautais Oļegs Znaroks, kuram Harijs ilgstoši bijis asistents Latvijas un Krievijas izlasē, arī virknē Kontinentālās hokeja līgas klubu.

Viņš sēž tribīnēs un ar mikrofonu ziņo treneriem uz soliņa savu redzējumu.

Elektrizētas tribīnes

Latvijas vīriešu hokeja izlases spēla ar Ungārijas izlasi

Olimpiskās ceļazīmes liktenis, kā jau tika prognozēts, izšķīrās mačā pret Franciju, kas arī pirmajos divos mačos paņēma sešus punktus, tiesa, ne tik pārliecinoši – 5:3 pret Ungāriju un 2:0 pret Itāliju.

Francijas izlases sastāvs ļoti cienījams, īpaši pirmās uzbrucēju maiņas – Aleksandrs Teksjē, Antuāns Rusels un Pjērs Eduārs Bellemērs ikdienā spēlē Nacionālajā hokeja līgā, bet Krievijā pieprasīts ir Stefans Da Kosta, kurš pagājušajā sezonā kļuva par Kazaņas “Ak Bars” rezultatīvāko spēlētāju (52 spēlēs 57 punkti).

Varēja prognozēt tikpat sīkstu cīņu kā kvalifikācijas turnīrā 2013. gadā, kad mūsējiem Teda Nolana vadībā pietika ar pamatlaikā iegūto punktu (pagarinājumā zaudējums ar 2:3), lai brauktu uz Sočiem.

Uz Latvijas un Francijas spēli sapulcējās teju pilna “Arēna Rīga”, kļūstot par pirmo maksimāli apmeklēto sporta pasākumu iekštelpās kopš Covid-19 pandēmijas sākuma.

Elektrizēta atmosfēra, labs atbalsts. Hokejs kā “vecajos labajos” laikos. Šī bija abu komandu jubilejas – 50. savstarpējā cīņa.

Spēli abas komandas iesāka ar azartisku hokeju, latviešiem uzbrūkot daudzveidīgāk un asāk. Perioda vidū talkā nāca veiksme – laukumā esot abu komandu ceturtajiem virknējumiem, pēc francūžu saspēles aiz vārtiem ripa no aizsargstikla atlēca pie Riharda Bukarta, kurš trāpīja tuvajā augšējā stūrī.

Maiņas biedrs Renārs Krastenbergs tāpat kā pasaules čempionātā sagādāja komandai vairākumu. Francijas izlase pirmajos divos mačos skaitlisko pārsvaru realizēja 50 procentos gadījumu (4 no 8), arī pirmais pret Latviju otrajā trešdaļā bija bīstams, glāba vārtu konstrukcija.

Iniciatīvu izdevās atgūt līdz ar Krastenberga otro sarūpēto vairākumu, tiesa, nevienai no abām brigādēm spēle nevedās. Perioda turpinājumā divi mazākumi atkal Latvijai, bet aizsardzība un Ivars Punnenovs bija uzdevumu augstumos, pirms pēdējām 20 minūtēm saglabājoties minimālam pārsvaram uz tablo.

Ar teicamu solo gājienu vairākumā Latviju Pekinai pietuvināja Miks Indrašis. 52. minūtē pēc Da Kostas metiena Punnenovs ielaida pirmos vārtus trijos aizvadītajos mačos, bet pēc tam bija nevainojams, arī pēdējās divās minūtēs, komandai spēlējot mazākumā. Par labāko Latvijas izlasē šajā spēlē tika atzīts Jānis Jaks.

Par turnīra vērtīgāko spēlētāju un labāko vārtsargu atzīts Punnenovs, aizsargs – francūzis Florians Čakiačvili, uzbrucējs – Ronalds Ķēniņš. Iepriekš ziņots, ka, kvalificējoties Pekinai, Latvijas valstsvienību turpinās vadīt Vītoliņš.

Olimpiskais kvalifikācijas turnīrs risinājās arī Oslo, kur izšķirošajā spēlē Dānija ar 2:0 pārspēja Norvēģiju. Savukārt Bratislavā ceļazīmes ieguvējs kļuva skaidrs pēc pēdējā mača, kurā Slovākija tikās ar Baltkrieviju.

Pēc ranga vietu olimpiskajā turnīrā bija nodrošinājušas Kanāda, Somija, KOK, ASV, Vācija, Čehija, Šveice, Zviedrija, tāpat spēlēs mājinieki ķīnieši.

Latvijas hokeja izlase

Vītoliņš: Pirmais solis, ne galamērķis

Harijs Vītoliņš, Latvijas izlases galvenais treneris: “Grūta spēle, bet uzvarējām, tātad laikam visu izdarījām pareizi. Puiši malači, beigas fantastiskas, divas minūtes izturējām, spēlējot četri pret seši.

Visi cīnījās, vienā spēlē vieni iemeta, otrā – citi. Katram izlasē ir savs spēles laiks, galvenais visiem pildīt doto uzdevumu. Puiši monstri. Varējām gan vēl iemest, gan arī ielaist, Ivars pavilka. Apsveicu ar ceļazīmi uz olimpiādi. Visām izlasēm bija mērķis tikt uz Pekinu, mēs bijām stiprāki. Šis ir tikai pirmais solis, ne galamērķis.

Būs pareizi jāsagatavojas olimpiskajām spēlēm, Phjončhanā vācieši, kas tika no kvalifikācijas, iekļuva finālā. Nekas nav neiespējams. Nevaru pateikt, kādi tagad ir mani plāni. Ar federāciju runājām, ka var apvienot izlasi ar darbu klubā, jābūt iekšā hokejā visu laiku.

Izlasei sezonā nav tik daudz turnīru, bet, protams, Latvija būs favorīte un viss tiks pieskaņots, ja gadījumā būs arī darbs klubā. Jāstartē vismaz pāris pārbaudes turnīros, ir gana daudz jauni spēlētāji, kas Eiropā un ASV spēlē labā līmenī.

Gribētu sākt attīstīt jaunos, lai viņi ir konkurētspējīgi ar pārējiem komandā un man būtu lielākas galvassāpes par izvēli.”