Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Foto: RASA

Dzīvie Latvijas valsts vienaudži: kādi viņi ir? 0

Otrdien, 20. jūnijā plkst. 19 Brīvdabas muzejā uz vasaras saulgriežu ielīgošanas pasākumu aicināti ļaudis, kuri ir pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Piedzimt kopā ar Latviju” varoņi un dzimuši reizē ar Latvijas valsti, pavēstīja filmas izpilddirektors Valters Kagainis.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 20
TV24
Slaidiņš: Karš beigsies tikai divos gadījumos. Viens – ja Putinam iedotu ielūgumu uz Kobzona koncertu
Kokteilis
Neticami, bet tava auto marka atklāj par tevi vairāk, nekā spēj iedomāties 67
Lasīt citas ziņas

Pasākums risināsies Juglas ezera krastā, Kurzemes sētā. Ielīgošanā piedalīsies folkloras kopa no Mālpils “Māli”, klātesošos priecēs ansamblis “Dzeguzēni”. Bet filmēšanas grupa filmēs un iztaujās sparīgos simtgadniekus par Līgo svētku un Jāņu svinēšanu dažādos valsts pastāvēšanas posmos, dažādu ideoloģiju ierāmētus.

Filmas izpilddirektors Valters Kagainis: “Šogad un nākamgad plānota filmēšana un pēcapstrāde, lai 2018. gadā filmu varētu izrādīt visplašākajai skatītāju auditorijai. Filmas lielākā vērtība – dzīva saruna ar Latvijas vienaudžiem, Latvijas tapšanas aculieciniekiem un līdzdalībniekiem. Šo cilvēku stāsti ir dokumentāla laikmeta liecība, akcentējot katra devumu novadam un piederības sajūtu valstij. Tā ir unikāla iespēja saglabāt vēsturei un nākamajām paaudzēm aculiecinieku stāstus par savu Tēvzemi, valsts pirmsākumiem un lepnumu par Latviju, veidojot un stiprinot mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu. Tā ir iespēja saglābāt Latvijas pirmās simtgades mantojumu un stiprināt mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kagainis pastāstīja, ka Latvijā kopumā ir aptuveni 200 simtgadnieku, taču pirmajā kopāsanākšanā, kas gaidāma 15. jūlijā Rundālē, apsolījuši piedalīties 40, bet filmā un ielīgošanā piedalīsies desmit līdz 12.

Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) vadītāja Terēzija Mackare stāsta, ka biedrība var lepoties ar vairākiem enerģiskiem senioriem. Viena no tiem ir Marta Melgalve, kura nosvinējusi jau 103 gadu jubileju. “Pirms trim gadiem, svinot simto dzimšanas dienu, Martiņa pierādīja, ka var apgūt datorprasmi, sazināties SKYPE. Personiskais šarms, joprojām aktīvā sabiedriskā dzīve, dzīvesprieks un zinātkāre raksturo ne tikai Martu. Lai gan dokumentālajā filmā iesaistīti daudzi valsts simtgadnieki, tomēr tieši Martas dzīves stāsts caurvij ceļu pie visiem filmas varoņiem,” stāsta Mackare.

Latvijas simtgadnieki labprāt filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”, atceroties skaudrākos un laimīgākos brīžus, pārdomājot, ko no savu un Latvijas gadu stāstiem ierakstīt kā vēstījumu Biedrības RASA simtgadei veltītajā iniciatīvā “Tautas Saimes grāmatā”, ko vēlēt valstij 100 gadu jubilejā… Visi filmas dalībnieki ir sadraudzējušies un drīz vien domā satikt citus valsts simtgadniekus Latvijas pirmajā simtgadnieku salidojumā vasaras viducī Rundālē.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.