Kultūra
Teātris un kino

Dzīvie Latvijas valsts vienaudži: kādi viņi ir?0


Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Darbīgās draudzenes simtgadnieces – no kreisās – Laucenes pansionāta iemītniece Lidija Burčaka un rīdziniece Marta Melgalve. Abas kopā filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”.
Foto: RASA

Otrdien, 20. jūnijā plkst. 19 Brīvdabas muzejā uz vasaras saulgriežu ielīgošanas pasākumu aicināti ļaudis, kuri ir pilnmetrāžas dokumentālās filmas “Piedzimt kopā ar Latviju” varoņi un dzimuši reizē ar Latvijas valsti, pavēstīja filmas izpilddirektors Valters Kagainis.

Pasākums risināsies Juglas ezera krastā, Kurzemes sētā. Ielīgošanā piedalīsies folkloras kopa no Mālpils “Māli”, klātesošos priecēs ansamblis “Dzeguzēni”. Bet filmēšanas grupa filmēs un iztaujās sparīgos simtgadniekus par Līgo svētku un Jāņu svinēšanu dažādos valsts pastāvēšanas posmos, dažādu ideoloģiju ierāmētus.

Filmas izpilddirektors Valters Kagainis: “Šogad un nākamgad plānota filmēšana un pēcapstrāde, lai 2018. gadā filmu varētu izrādīt visplašākajai skatītāju auditorijai. Filmas lielākā vērtība – dzīva saruna ar Latvijas vienaudžiem, Latvijas tapšanas aculieciniekiem un līdzdalībniekiem. Šo cilvēku stāsti ir dokumentāla laikmeta liecība, akcentējot katra devumu novadam un piederības sajūtu valstij. Tā ir unikāla iespēja saglabāt vēsturei un nākamajām paaudzēm aculiecinieku stāstus par savu Tēvzemi, valsts pirmsākumiem un lepnumu par Latviju, veidojot un stiprinot mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu. Tā ir iespēja saglābāt Latvijas pirmās simtgades mantojumu un stiprināt mūsu kopējās vēsturiskās atmiņas pamatu”.

Kagainis pastāstīja, ka Latvijā kopumā ir aptuveni 200 simtgadnieku, taču pirmajā kopāsanākšanā, kas gaidāma 15. jūlijā Rundālē, apsolījuši piedalīties 40, bet filmā un ielīgošanā piedalīsies desmit līdz 12.

Rīgas aktīvo senioru alianses (RASA) vadītāja Terēzija Mackare stāsta, ka biedrība var lepoties ar vairākiem enerģiskiem senioriem. Viena no tiem ir Marta Melgalve, kura nosvinējusi jau 103 gadu jubileju. “Pirms trim gadiem, svinot simto dzimšanas dienu, Martiņa pierādīja, ka var apgūt datorprasmi, sazināties SKYPE. Personiskais šarms, joprojām aktīvā sabiedriskā dzīve, dzīvesprieks un zinātkāre raksturo ne tikai Martu. Lai gan dokumentālajā filmā iesaistīti daudzi valsts simtgadnieki, tomēr tieši Martas dzīves stāsts caurvij ceļu pie visiem filmas varoņiem,” stāsta Mackare.

Latvijas simtgadnieki labprāt filmējas dokumentālajā filmā “Piedzimt kopā ar Latviju”, atceroties skaudrākos un laimīgākos brīžus, pārdomājot, ko no savu un Latvijas gadu stāstiem ierakstīt kā vēstījumu Biedrības RASA simtgadei veltītajā iniciatīvā “Tautas Saimes grāmatā”, ko vēlēt valstij 100 gadu jubilejā… Visi filmas dalībnieki ir sadraudzējušies un drīz vien domā satikt citus valsts simtgadniekus Latvijas pirmajā simtgadnieku salidojumā vasaras viducī Rundālē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

ZB
Zigmunds Bekmanis
Pasaulē
Miera mīļotāju paradīzē: Kā Zigmunds aizbrauca uz noslēpumainajām Ālnadu salām, ko Covid-19 nav skāris
33 minūtes
LE
LETA
Ekonomika
FOTO. Piņķos vērienīgi atklāj Baltijā lielāko “outlet” ciematu
38 minūtes
MA
Māris Antonevičs
Pasaulē
Māris Antonevičs: Krievijai izdevīgi paturēt pie varas vāju Lukašenko, kurš ir zaudējis manevru iespējas Rietumu virzienā
1 stunda
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Arvien vairāk studētgribētāju. Kuras ir vispieprasītākās studiju programmas? Šogad pārsteigums topā
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Situācija ir saspringta. Jaunākā informācija par notikumiem Baltkrievijā 6
3 stundas