Laukos
Politika

Latvju biškopjiem uzliek aizliegumus varroatozes dēļ0

Foto-LETA

No Latvijas uz citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kas brīvas no bišu slimības varroatozes, nedrīkstēs vest konkrētas biškopības preces, paredz valdības šodien atbalstītie grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Veterinārās prasības to dzīvnieku apritei, kas nav minēti citos normatīvajos aktos par veterināro kontroli”.

Konkrēti pagaidām noteikts, ka no Latvijas uz Olandes salu, Somijā būs aizliegts vest aizvākotus perus un izperētas dzīvas medus bites, bet uz Menas salu Apvienotajā Karalistē – bites jebkurā to dzīves cikla posmā, lietotus stropus, salmu stropus vai jebkuras bišu izmitināšanai izmantotas tvertnes.

Tāpat no Latvijas uz Olandes, Korvu, Grasjosas, Sanžoržes, Santamarijas, Sanmigelas un Terseiras salām Portugālē būs aizliegts vest bites jebkurā to dzīves cikla posmā, tostarp spietus, bišu mātes, saimes un izmantotos bišu stropus un apkāres.

Aizliegums noteikts, jo Latvija nav iekļauta to ES dalībvalstu sarakstā, kas ir brīvas no varroatozes. Arī Latvijā no trešajām valstīm būs aizliegts ievest konkrētas biškopības preces, kuru galamērķis ir no varroatozes brīvas ES dalībvalstu teritorijas, ja vien trešā valsts veterinārajā (veselības) sertifikātā nenomaina galamērķi.

Tāpat noteikumos veiktas izmaiņas punktā attiecībā uz atļauju Latvijā ievest dzīvniekus no trešās valsts vai trešās valsts daļas, kas iekļauta Eiropas Komisijas (EK) sastādītā to valstu vai valstu daļu sarakstā, no kurām atļauts attiecīgo dzīvnieku imports ES. Izņēmums ir dzīvnieki, kuru ievešanai nav noteiktas prasības ES normatīvajos aktos par dzīvnieku apriti.

Noteikumos veiktās izmaiņas nosaka trešo valstu un to teritoriju sarakstu mājas (istabas) dzīvniekiem, kuru galamērķis Latvijā ir Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) reģistrēta dzīvnieku turēšanas vieta. Tāpat noteikts trešo valstu un to teritoriju saraksts mājdzīvniekiem, kuru galamērķis ir PVD atzīta dzīvnieku turēšanas vieta.

Atzīšana nepieciešama dzīvnieku turēšanas vietai, kurā komerciāliem vai nekomerciāliem mērķiem izvešanai uz citu ES dalībvalsti pastāvīgi tur vai audzē dzīvniekus, kas paredzēti publiskai demonstrēšanai un sabiedrības izglītošanai, sugu saglabāšanai, zinātniskiem pētījumiem vai dzīvnieku pavairošanai zinātniskās pētniecības darbam.

Saistītie raksti

Ja ir saņemta PVD atļauja, Latvijā varēs ievest dzīvniekus, kura ievešanai nav noteiktas prasības ES normatīvajos aktos par dzīvnieku apriti. Lai saņemtu šādu atļauju, dzīvnieka īpašniekam vai tā pilnvarotai personai jāiesniedz PVD noteikumu pielikumā noteikta satura isniegumu. Iesniegumu saturs noteikumu projektā precizēts.

Grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Veterinārās prasības to dzīvnieku apritei, kas nav minēti citos normatīvajos aktos par veterināro kontroli” stāsies spēkā pēc to publiskošanas “Latvijas Vēstnesī”.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.